هیولایی که ابر هیولا شد ! آزمایش رانندگی و بررسی شورلت کامارو Baldwin motion

 

camaro-shiraz-sajjadian%20%287%29.jpg

ماهنامه خودرو امروز - دی ۸۸ - تنها دو سال پس از تولد فورد موستانگ و زمانی که تازه راه رفتن در دل علاقمندانش را یاد گرفته بود ، شورلت کامارو با هدف سایه افکنی بر سر رقیب دیرینه اش ، در سال 1966 به جهانیان معرفی شد . طراحی عضلانی و مجموعه فنی قدرتمند ، خیلی زود تمام نگاه ها را به سوی نیویورک و تشکیلات جنرال موتورز خیره کرد .

camaro-shiraz-sajjadian%20%2810%29.jpg

کامارو زیر پر بال حمایت همه جانبه خریداران ، آنقدر زود رشد و نمو یافت تا در طول حیات خود ، چندین و چند بار گوی سبقت را در وهله فروش از رقیبان سر سختش به خصوص فورد موستانگ ، برباید .

camaro-shiraz-sajjadian%20%281%29.jpg

 به جرات می توان دلیل این موفقیت را ، ارائه طیف گسترده ای از پیشرانه ها در کنار طراحی پر ابهت آن دانست . البته در آن سال ها نیز افرادی بودند که موتورهای قدرتمند و طراحی خشن کامارو ، حس قدرت طلب آن ها را ارضا نمی کرد و اینجاست که نقش تیونر ها پر رنگ می شود . یکی از همین تیونر ها که از هیولا یک ابر هیولا می ساخت و مطلب این شماره نیز حول یکی از محصولات این کمپانی معظم می چرخد ، BALDWIN MOTION  است . یک تیونر متبهر که عضلانی های آمریکا ، به خصوص کامارو ، از دستش در امان نبودند !

camaro-shiraz-sajjadian%20%283%29.jpg

در طول تاریخ پر فروغ شورلت کامارو در ایران ، تنها دو دستگاه کامارو بالدوین موشن به کشور راه پیدا کرده اند و فقط یک نمونه در پایتخت ، سر پا و قابل استفاده است . اما کامارو مورد بحث ما که در شیراز روزگارش را می گذارند ، در ابتدا یک کامارو 1978 استاندارد بود ،  که با سلیقه و مهارتی که صاحبش به خرج داده است ، با صرف هزینه ی 26 میلیون تومانی ، به تمام آپشن های اورجینال فنی و ظاهری محصولات بالدوین موشن ، مجهز شده است ، تا در مجموعه ی سه عضوی کاماروهای بالدوین موشن موجود در ایران قرار گیرد و حالا آمده تا در صفحات این شماره ماهنامه خودرو امروز ، گرد و خاک به پا کند !

camaro-shiraz-sajjadian%20%284%29.jpg

با توجه اینکه این خودرو بسیار خاص است و لذت سواری با آن می تواند وصف ناپذیر باشد ، با این حال با وجود تعداد بالای شورلت کامارو در ایران ، به نظر می رسید شور شوقی چندانی برای سواری با این خودرو نداشته باشیم ، اما تصور اینکه قرار است سوار بر خودرویی شویم که قدرتش فقط 80 اسب بخار کمتر از فراری 360 و 5 اسب بخار بیشتر از فورد موستانگGT 2010 است ، تمام محاسبات ما را بر هم زد و آنچنان هیجانی به ما تزریق کرد که تاکنون تجربه نکرده بودیم !

camaro-shiraz-sajjadian%20%282%29.jpg

شورلت کامارو با همان کیت استاندارد بدنه نیز ، بسیار چشم نواز و قدرتمند جلوه می کند ، چه برسد به اینکه ، کیت بدنه بالدوین موشن ، زینت بخش آن باشد . با نگاه به طراحی این خودرو آنچه بیش از هر قسمتی ما را محو خود می کند ، درپوش عضلانی موتور است که همچون دیگر قطعات خودرو ، مستقیما از کمپانی مادر تهیه شده اند .

camaro-shiraz-sajjadian%20%285%29.jpg

با وجود مجموعه فنی بهینه سازی شده که تغییر سایز فاحشی را به همراه داشته اند ، استفاده از کاپوت با اندازه استاندارد ، غیر منطقی به نظر می رسد از همین رو کاپوت فایبر گلاس باد داده شده با شیار خنک کننده و گیره های نگهدارنده ، انتخاب مقبولانه ای است .

camaro-shiraz-sajjadian%20%2811%29.jpg

سپرهای جلو و عقب مورد باسازی قرار گرفته اند و در تضاد با رنگ سفید متالیک بدنه ، درپوش موتور و اسپویلر روی درب صندوق عقب ، با رنگ مشکی مرغوب پوشش داده شده اند . البته می شد  سپر را عضلانی تر انتخاب کرد تا با مجموعه جلو پنجره هماهنگی بیشتری داشته باشد .

camaro-shiraz-sajjadian%20%288%29.jpg

جلو پنجره تیز و جذبی در پیش رادیات  با چهار چراغ در طرفین ، کامارو را به یک موشک زمینی  بدل کرده است . از آنجایی که این نسل کامارو از نوع کوپه دو در است ، اتاق به سمت عقب متمایل شده تا قسمت جلو  کشیده تر شود و وجود فضای زیاد در این مجموعه ، امکان ایجاد هر تغییری را فراهم آورد . در قسمت عقب ، طرح هیجان انگیز جلو با غلظت کمتر تکرار شده است .

camaro-shiraz-sajjadian%20%289%29.jpg

همه اجزا با هارمونی خاصی در هم ترکیب شده اند تا مجموعه ای هماهنگ با زیبایی نسبی ،  در مقابل دیدگانمان قرار گیرد . لوله اگزوزهای ساخته شده از جنس استیل ضد زنگ نیز  ، طرح را از سادگی مفرط خارج ساخته است . به نمای جانبی نگاهی می اندازیم ، طرح کشیده و هجومی با قابلیت های بالای خودرو سنخیت وافری دارد .

camaro-shiraz-sajjadian%20%2812%29.jpg

وظیفه تجهیز چرخ ها را کمپانی American Racing عهده دار بوده است . در این راستا رینگ های 15 اینچی آلومینیمی با روکش کروم مرغوب ، و با پهنای 8 اینچ در جلو و در عقب 10 اینچ ، برای این خودرو تدارک دیده شده است . لاستیک های  GT مخصوص  COOPER COBRA  نیز در اندازه 235/69 R15 در جلو و 295/50 R15  در عقب ، رینگ ها را در بر می گیرند تا با مقاومت بالایی که در برابر سایش و گرما از خود نشان می دهند ، راننده را برای انجام هر گونه نبرد نمایشی و حتی مسابقات اتومبیلرانی ، آسوده خاطر کند .

camaro-shiraz-sajjadian%20%2813%29.jpg

به داخل خودرو که قدم می گذاریم خود را در محیطی بسیار جذاب می یابیم . پوشش  چرم مرغوب قرمز رنگ ، تقریبا ذره ای از اتاق را بی نصیب نگذاشته است ! داشبورد ، فرمان ، صندلی های جلو و عقب ، روکش درها ، کنسول و . . . همه و همه در راستای زیبا سازی کابین ، بسیار موفق نشان می دهند .

camaro-shiraz-sajjadian%20%2814%29.jpg

  صندلی اسپورت SPARCO  نیز ، نشیمنگاه این خودروست . بهینه سازی های فنی صورت گرفته ، مسلما افزایش گیج های کنترلی و نشان دهنده را در جهت افزایش عمر خودرو و تعادل در وضعیت مجموعه فنی ، به امری اساسی در جهت آگاهی همه جانبه راننده از وضعیت خودرویش ، تبدیل کرده است . از همین رو مجموعه گیج های سه گانه ، فشار بنزین ورودی به کاربراتور بر حسب PSI ، میزان برق تولیدی توسط دینام بر حسب ولت  و آمپر دمای آب بر حسب فارنهایت ، در این کامارو نصب شده اند که مجموعه عقربه  نشان دهنده آن ها را می توان در جلوی اهرم دنده ، به صورت سه دایره درجه بندی شده  با ترکیب رنگ سفید و مشکی ، مشاهده کرد .

camaro-shiraz-sajjadian%20%2815%29.jpg

 پشت فرمان قرار می گیرم و بدون مکث اقدام به بیدار کردن این غول آهنی می کنم . موتور هشت سیلندر 350 cid کامارو با حجم 5700 سی سی  در نوع استاندارد حدود 180 اسب بخار قدرت تولید می کند . اما در خودرو داستان چیز دیگریست !

camaro-shiraz-sajjadian%20%2816%29.jpg

میل سوپاپ های تقویت شده با درجه ی بالا به جهت افزایش مدت باز بودن سوپاپ ها که به دنبال آن ورود سوخت بیشتر به جهت احتراق قوی تر و خروج دود سریع تر به دلیل افزایش راندمان ، کاربراتور بهینه سازی شده ، فیلتر های اسپورت با صفحات موثر تر و قدرت مکش بالاتر ، تقویت سیستم برق رسانی و تجهیز مجموعه به سیستم MSD به دلیل افزایش قدرت جرقه شمع ها و چندین تغییر دیگر که در این مقاله نمی گنجد ، در کمال ناباوری قدرت موتور را به 320 اسب بخار رسانده است تا با کمال تعجب همانطور که در ابتدای مقاله عرض کردیم فقط 80 اسب بخار قدرت کمتر از سوپر اسپورت فراری 360 در اختیارمان قرار گیرد و 5 اسب بخار قدرت بیشتر از فورد موستانگ GT2010 که در شماره قبل به تست ان پرداختیم را تجربه کنیم !

camaro-shiraz-sajjadian%20%2817%29.jpg

به هر حال همین خصوصیات در خور توجه است که ما را مسخ این  هیولا کرده است ! اهرم خوش دست و لوکس  کامارو را در دست گرفته و گیربکس اتوماتیک سه دنده  با کیت race   و torque converter ، که مجهز به شیفتر سکوئنشنال ساخته شده توسط کمپانی معتبر B & M می باشد را درگیر می کنم . گیربکس  کامارو بالدوین موشن ضریب دنده های  بسیار مناسبی دارد و تا حد بسیار بالایی از هدر روی گشتاور جلو گیری می کند تا بیش از450 پاوند فوت گشتاور را به سمت دیفرانسیل ضد لغزش کلاچ دار هدایت کند !

camaro-shiraz-sajjadian%20%2819%29.jpg

این گشتاور عظیم  در آغاز حرکت  دور پلوس ها را بین دو چرخ عقب به طور مساوی تقسیم می کند با این حال  خودرو موجود آنقدر قدرتمند است که بخشی از گشتاور چرخ ها ، صرف غلبه بر نیروی اصطکاک سطح مسیر می شود . ضریب دنده دیفرانسیل 10 به 4 است ، یعنی به ازای هر 10 دور گردش دنده ی پینیون ، دنده ی بزرگتر یا همان کرانویل ، 4 دور می چرخد .

camaro-shiraz-sajjadian%20%282%29.jpg

لازم به ذکر است که این دیفرانسیل کروم کاری شده ، در آن سالها بر روی MUSCLE CAR  های SS نصب می شده است !  نصب تراکشن بار در هدفمند کردن شتابگیری و گرفتن بازی دیفرانسیل نقش موثری داشته تا جایی که شتاب 0 تا 100 را می توان به راحتی هر چه تمام تر در مدت زمان حدود 4/6 ثانیه تجربه کرد ! در هنگام رانندگی پهنای بیش از حد چرخ ها کمی برایمتان مشکل ساز می شود ، بدین شکل که با چرخش کامل فرمان ، چرخ های جلو با طاقی زیر گلگیر برخورد می کنند و همین امر می تواند در مانورهای جاده ای خطرناک جلوه کند .

camaro-shiraz-sajjadian%20%2820%29.jpg

استفاده از هدرز ویژه  به قول معروف نفس خودرو را باز کرده تا در تمام شرایط با فشار بر پدال گاز بالاترین راندمان با کمترین چالش و تنش ممکن پدید آید . با وجود افزایش 140 اسب بخار قدرت موتور ، از دیگر قسمت هایی که تغییر آن ضروری به نظر می رسید ، تقویت سیستم خنک کننده بود که در اینجا استفاده از سیستم رادیاتور بهینه سازی شده آلومینیمی با فن برقی ، انتخاب خوبی بوده است . فرمان کامارو نرم و راحت است و بازخوردهای سطح مسیر را به دستانم منتقل می کند . در عبور از ناهمواری های سطح خیابان سیستم تعلیق بهینه سازی شده بسیار کارآمد نشان می دهد .

camaro-shiraz-sajjadian%20%2823%29.jpg

اکسل های A شکل با فنرهای اسپورت در جلو و اکسل ثابت با فنر شمشی در عقب ، راحتی و خشک بودن را در هم ادغام کرده است تا یک رانندگی متعادل و البته بسیار قدرتمند و حساب شده را تجربه کنیم . پمپ بنزین این کامارو به طور استاندارد 5 psi  می باشد که با هدف سوخت رسانی بهتر با نوع high performance 9 psi ، تعویض شده است . شدت جریان دینام نیز از 57 آمپر به 100 آمپر ارتقاء پیدا کرده است ! در هنگام رانندگی قسمت برآمده روی کاپوت به وضوح جلوی چشمانمان است ، که نه تنها در کاهش زاویه دید تاثیری نداشته ، بلکه به درستی ، قدرت و جسارت آنچه را که کامارو بالدوین موشن می خوانیمش ، به ما یادآور می شود .

camaro-shiraz-sajjadian%20%2821%29.jpg

در این خودرو در کنار مجموعه فنی ، ترمز ها نیز در چندین مرحله تقویت شده اند تا همچمون برخی افراد نا بلد ، فقط به افزایش قدرت موتور دلخوش نکرده باشد . در مرحله اول تمام کاسه ترمز ها با نوع دیسکی تعویض شدند که با افزایش پلکانی قدرت موتور، بالاخره این نوع سیستم ترمز قدرت نگهدارنده را از دست داد و در مرحله بعد تمام دیسک ها با نوع دیسک های استیل ضد زنگ سوراخ دار تعویض شدند ،  تا علاوه بر توقف ایمن و تضمین شده در کوتاه ترین زمان ممکن ، خنک سازی مجموعه ی ترمز نیز مد نظر قرار گیرد  .  به هر حال لذت رانندگی با این نوع خودروها کمی با آنچه تاکنون تجربه کردیم ، متفاوت بود . در اینجا قدرت حرف اول را می زند و مسائلی چون آیرودینامیک و هندلینگ در مراحل بعد قرار می گیرند .

camaro-shiraz-sajjadian%20%286%29.jpg

 با این وجود ، هندلینگ بالای کامارو بالدوین موشن را نمی توان نادیده گرفت .  تمام اجزا با یک مهندسی تماما آمریکایی ، برای رساندن ما به اوج لذت رانندگی ، ساخته و پرداخته شده بودند .  بیان این نکته نیز خالی از لطف نیست که اگر تیونینگ  خودرو ، حرفه ای و  بر پایه علم و منطق  باشد ، همواره یک محصول را بسیار برتر از آنچه پیش از این انتظارش را داشتید ، می یابید  . در پایان ضمن تشکر فراوان از دوست عزیزم آقای مازیار احمدی که صمیمانه خودرو خاص خود را در اختیار ما قرارد ادند ، از دوست عزیزمان آقای امیر نمازی نیز به جهت همکاری در تهیه عکسها ، کمال تشکر و قدردانی را داریم .

 

camaro-shiraz-sajjadian%20%2822%29.jpg

نویسنده : سید فرشاد سجادیان

عکاس : سید فرشاد سجادیان - امیر نمازی

            مشخصات فنی شورلت کامارو بالدوین موشن 1978

نوع موتور

8 سیلندر V شکل

حجم موتور

5700 سی سی

قدرت

320 اسب بخار

گشتاور

بیش از 450  نیوتن متر

شتاب 0 تا 100

حدود 4/6 ثانیه

حداکثر سرعت

200 کیلومتر ( محدود شده )

گیربکس

3 سرعته اتوماتیک

ابعاد رینگها

15 اینچ

قیمت نمونه مورد آزمایش

27 میلیون تومان

 


مطالب مشابه :


کامارو 74-78

سال بعد موتورهای نیرودهنده ی کامارو شامل سه مدل می شد. که انها هم مجهز به کاتالیست اگزوز بودند. همچنین اندازه های بدنه ی مدل Z28 کاهش پیدا کرد. فروش کامارو به دلایل نا
کامارو و پونتیاک های شهر همدان

اتومبیل های قدیمی و کلاسیک همدان - کامارو و پونتیاک های شهر همدان - اولین وبلاگ ... کامارو سابق آقای سموات زد ۲۸ مدل ۱۹۷۸ زرشکی رنگ ... فروش شورولت نوا سی 3.
هیولایی که ابر هیولا شد ! آزمایش رانندگی و بررسی شورلت کامارو Baldwin motion

کامارو زیر پر بال حمایت همه جانبه خریداران ، آنقدر زود رشد و نمو یافت تا در طول حیات خود ، چندین و چند بار گوی سبقت را در وهله فروش از رقیبان سر سختش به خصوص
شورلت کامارو نسل دوم

با وجود پیش بینی های بد در مورد فروپاشی بازار فروش Pony Cars و همچنین مشکلات مدیریتی، کاماروی جدید با هیاهو و سر و صدای زیاد وارد بازار شد در تولید کاماروی
شورلت کامارو(۱۹۷۴-۱۹۷۸) قسمت اول

می خوام در مورد نسل دوم شورلت کامارو بنویسم البته فقط مدلهایی که تو ایران به نسبت بقیه مدلها زیادتره. ... فروش کامارو به دلایل نا معلومی در این سال روند صعودی داشت.
برچسب :