دعانویسی و خرافات

يكي از مهمترين مشكلاتي كه گريبان‌گير ما  انسانهاست،کمبود آگاهي از دنياي اطرافمان است .اگرچه محدودیت آگاهی انسان از وقایع و امورات حکمت الهی است  ولی هرچه این دانش و  آگاهي  محدود ما از دنياي اطراف كمتر باشد مشكلاتمان بيشترخواهد بود. اگر انسان  در مورد دنياي اطراف خود اطلاعات بيشتري داشته باشد  آن وقت رسول باطني انسان(عقل) كه خدا در اختيار او قرار داده است اجازه نخواهد داد تا  هر حرف غیرمنطقی  را قبول کند. این مطالب مقدمه ای بود تا به بحث رواج خرافات در زندگی انسانها و علی الخصوص شیوع خرافه دعا نویسی در شهر عنبران بپردازم.

وقتي افراد جامعه توانايي برآورده کردن نيازها و خواسته هايشان را از لحاظ فکري، اقتصادي و اجتماعي ندارند يا بدلیل کمبود آگاهی نمي توانند به خواسته های خود دست پيدا کنند به خرافات رو مي آورند. رو آوردن به خرافه هم از خصوصياتي است که اغلب در کشور هاي جهان سوم و فقير ديده مي شود، البته درکشورهای توسعه یافته نیز گرایش به خرافات وجود دارد.برای مثال در  آمريکا نعل اسب را خوش يمن مي دانند و در کشور انگليس هم خرافات به شدت رواج دارد. برخی از خرافات متاثر از فرهنگ و باورهاي سنتي می باشدکه متاسفانه در بین اقشار مختلف مردم شیوع پیدا کرده است .

گروهی از مردم  در تحقق و اجرای بسیاری از امور روزمره  به خرافه دعانویسی روی می آورند.برای نمونه وقتی کالای باارزشی از وی  به سرقت می رود یا آن را مفقود می کند سریعا دل به یاری دعانویس می بندد تا سارق و یا محل کالای خود را بیابد و در این حین دعانویس نیز با استفاده از کمبود آگاهی فرد اقدام به تجویز انجام برخی اعمال و یا ارائه نشانی مبهم که هیچگونه استدلال علمی و عقلی ندارد فرد را سرکیسه نموده واو را پریشان روانه می سازد.

با توجه به گستردگی مشکلات اجتماعی و اقتصادی ،  این قبیل افراد برای بسیاری موارد جزئی و غیر منطقی(از قبیل درمان دردها و امراض،ایجاد مهر و محبت،رفع گرفتاری و گشایش کار و...)بجای چاره جویی اصولی و رفع مشکل  به خرافه دعانویسی روی می آورند.و  بعضا با تلاش مضاعف و تقویت روحیه ، فردی موفق  به تحقق انجام کار می گردد.حال چنانچه این موفقیت پس از مراجعه فرد به دعانویس محقق گردد باعث تقویت اعتقادات فرد به خرافه دعانویسی و ترویج آن می گردد و  دعانويسا ن نیز در این میان  از ناآگاهي افراد سوء استفاده کرده  و توفیق تحقق خواسته درصدی از مشتریان را برای خود تبدیل به ابزار تبلیغاتی می نمایند در حالیکه دعانویس در موفقیت فرد بی تاثیربوده است.

 البته بسیاری از این دعا نویسان ، خوشان هم بر این باورند كه واقعا توان انجام  بعضي كارها را دارند . در صورتیکه  جهت رفع بسیاری از گرفتاریهایی که برای خودشان رخ می دهد  عاجز هستند.

به هر حال رواج خرافه گرايي براي جامعه نیز مضر بوده  و باعث مي شود مردم به رويا و توهم رو بياورند. در واقع خرافات جامعه را از کار و کوشش و فعاليت و پيشرفت و توسعه يافتگي به شدت بازمي دارد. البته نمی توان آثار مضر خرافات  را تنها در چند جمله خلاصه کرد.

دعا و استجابت آن از منظر قرآن کریم:

(وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُوا لِيْ وَلْيُؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ) و چون بندگانم درباره من از تو پرسش كنند [بگو] من نزديكم و دعاى دعا كننده را وقتى كه مرا بخواند اجابت مى‏كنم، پس به فرمان من گردن نهند و به من ايمان آورند، باشد كه راه يابند.( البَقَرة186)

(أَمَّن يُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ وَيَجْعَلُكُمْ خُلَفَاءَ الْأَرْضِ أَءِلهٌ مَعَ اللَّهِ قَلِيلاً مَا تَذَكَّرُونَ) يا كيست كه دعاى درمانده را چون بخواندش، اجابت مى‏كند، و بلا را مى‏گرداند، و شما را جانشينان [پيشينيان بر] روى زمين مى‏كند. آيا در جنب خداوند خدايى هست؟ چه اندك پند مى‏گيرند.( النَّمل62)

(وَمَنْ أَضَلُّ مِمَّن يَدْعُوا مِن دُونِ اللَّهِ مَن لاَ يَسْتَجِيبُ لَهُ إِلَى‏ يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَهُمْ عَن دُعَائِهِمْ غَافِلُونَ) و كيست گمراه‏تر از كسى كه موجوداتى را به دعا خواند كه تا روز قيامت پاسخش را ندهند، و ايشان از دعاى آنان بى‏خبرند.( الأحقاف5)

 

(وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ) و پروردگارت گويد مرا به دعا بخوانيد تا برايتان اجابت كنم، بيگمان كسانى كه از عبادت من استكبار مى‏ورزند، زودا كه به خوارى و زارى وارد دوزخ شوند.( غَافر60)

با عنایت به مفهوم آیات قرآن کریم یکی از راههای گشایش مشکلات انسانها در قرب الهی و دعا بدرگاه ایزد منّان اشاره شده است.پس چه بهتر است انسانها با الهام از تعالیم الهی همواره در مشکلات و گرفتاریها از درگاه خداوندکریم  تقاضای کمک نماید و  به خرافات و دعانویسی پناه نبرند.انشاالله


مطالب مشابه :


دعا برای عزیز شدن

دعانویس|آموزش علوم غريبه|محبت و طلسم - دعا برای عزیز شدن - برسی طالع و رفع مشکلات |دعا برای
دعا نویس-بررسی طالع به صورت حرفه ای- دعای محبت دعای رزق وروزی دعای حفاظت از بلایا دعای ابطال سحر دع

دعانویس|آموزش علوم غريبه|محبت و طلسم - دعا نویس-بررسی طالع به صورت حرفه ای- دعای محبت دعای
دعانویسی و خرافات

دعانویس می بندد تا سارق و یا محل کالای خود را بیابد و در این حین دعانویس نیز با استفاده
دعانویس

دعانویس به فردی می‌گویند که با استفاده از نوشتن متون کتب مذهبی روی اجسامی مانند قفل
دختر 15 ساله طعمه ی مادر دعانویس برای مردان جوان

از همه چیز از همه جا از همه کس - دختر 15 ساله طعمه ی مادر دعانویس برای مردان جوان -
دعا برای بخت گشایی

دعانویس|آموزش علوم غريبه|محبت و طلسم - دعا برای بخت گشایی - برسی طالع و رفع مشکلات |دعا برای
دعاهای محبت

دعانویس|آموزش علوم غريبه|محبت و طلسم - دعاهای محبت - برسی طالع و رفع مشکلات |دعا برای ازدواج
دفع سحر و جادو

دعانویس|آموزش علوم غريبه|محبت و طلسم - دفع سحر و جادو - برسی طالع و رفع مشکلات |دعا برای
خواص اسم شریف القابض

دعانویس|آموزش علوم غريبه|محبت و طلسم - خواص اسم شریف القابض - برسی طالع و رفع مشکلات |دعا برای
دعانویس

دعانویس. دعانویس به فردی می‌گویند که با استفاده از نوشتن متون کتب مذهبی روی اجسامی مانند قفل
برچسب :