صدور مجوز برای سلاح های شکاری غیر مجاز

خبر ها حاكي از اجرا شدن طرحي در استان آذربايجان شرقي و برخي استان هاست که براساس آن اعلام شده برای کلیه افراد واجد شرایط که دارای اسلحه‌های شکاری غیرمجاز هستند درصورت ثبت نام در مرکز سلاح و مهمات مجوز سلاح شکاری صادر می‌گردد. این امر موجب می‌شود سلاح‌های شکاری غیرمجاز که اغلب از طریق غیرقانونی وارد کشور شده‌اند مجوزدار گردند. ضمن اینکه اجرای این طرح و صدور مجوز جهت اینگونه سلاح‌ها تبعات جبران ناپذیری را در ناامنی به بار خواهد آورد از جمله اینکه قاچاق اسلحه به کشور برای مجوزدار کردن این سلاح‌ها تقویت می‌شود، بازار خرید و فروش سلاح‌های غیرمجاز رونق می‌گیرد، وجود بیش از حد سلاح در اختیار افراد باعث بروز ناامنی می‌شود.مثلا مي توان به درگيري ميان ايلات اسكانلو و اهالي روستاي انگد،انگت(angat)اشاره كرد كه در طي آن يك نفر بر اثر اصابت گلوله اي از يك سلاح شكاري كشته شد.

حال نمي خواهيم در اين مقاله بيشتر به آثار اجتماعي اين موضوع بپردازيم  و هدف اصلي ما صدمات جبران ناپذيري است كه اين طرح بر پيكره ي محيطزيست وارد خواهد ساخت.

 بر اساس تبصره یک و دو، ماده 16 قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات ودارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز مي توانند  تا اول اردیبهشت ماه سال 91 نسبت به تحویل داوطلبانه سلاح خود به مراجع ذی صلاح قانونی اقدام کنند که در صورت احراز صلاحیت افراد، ضمن استرداد سلاح شکاری به دارنده، برای وی مجوز قانونی حمل و نگهداری صادر می شود.

 

فرصت شش ماهه برای دریافت جواز سلاح‌های شکاری ساچمه‌زنی سبب شده تا بسیاری از کسانی که اسلحه شکاری نداشته‌اند به هر شیوه ممکن اسلحه تهیه کنند تا با استفاده از این فرصت بتوانند مجوز لازم را برای اسلحه مورد نظر به دست بیاورند.

در حالی که پیش از این طی 2 مرحله در سال‌های70 و 80 طی دستورهای مشابه اسلحه‌های شکاری سرشماری و براساس ضوابط خاص برای آنها جواز صادر شده است اما از آنجایی که در هر مرحله مهلت تحویل اسلحه 10 الی 20 روز تعیین شده بود مجالی برای خرید اسلحه و وسوسه تهیه آن وجود نداشت.

به طور يقين افزايش سلاح هاي شكاري در ميان مردم و به دلیل توجه نکردن به صیانت از محیط زیست موجب خسارات جبران ناپذيري به حيات وحش خواهد شد.

مسئول اهداف پروازي هيئت تير اندازي استان آذربايجان شرقي و دكتر اسماعيل كهرم در رابطه با دادن جواز به سلاح هاي شكاري غير مجاز  با روزنامه همشهري مصاحبه اي انجام داده اند كه به شرح زير است:

((مسئول اهداف پروازی هیأت تیراندازی استان آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با همشهری گفت: متأسفانه صدور این دستور دادن جواز به سلاح هاي قاچاق در اوایل مهرماه امسال، باعث رونق گرفتن ورود اسلحه به‌صورت غیرمجاز به کشور شده به‌طوری که قاچاقچیان در ترکیه سلاح‌های غیراستاندارد را به قیمت 400‌هزار تومان می‌خرند و به بهای 3‌میلیون تومان به متقاضیان می‌فروشند. حتی اسلحه برتا را که 1500‌دلار قیمت داشت به‌دلیل تقاضای زیاد 3500‌دلار خریداری می‌کنند و با قیمت بالا در ایران به فروش می‌رسانند.

جعفر زینالی سخی در ادامه افزود: این فرصت شش ماهه از یک‌سو باعث ورود سلاح‌های بی‌کیفیت به کشور می‌شود که یقینا خسارات جانی در پی دارد و از سوی دیگر، برخی شهروندان را به شکار و تهیه ملزومات آن ترغیب می‌کند. در حالی که شایسته آن است که همچون گذشته اگر کسی می‌خواهد اسلحه تهیه کند اسلحه مورد نظر را از ترکیه، ایتالیا یا هرجای دیگر خریداری و آن را در گمرک به ثبت برساند و پس از طی مراحل قانونی جواز لازم را دریافت کند. در حال حاضر با پرداخت 5500‌تومان دفترچه شکار صادر می‌کنند. بدیهی است وقتی فرد تفنگ و دفترچه شکار داشته باشد مجاز و غیرمجاز وارد منطقه می‌شود و شکار می‌کند.

دکتر اسماعیل کهرم مدرس حیات‌وحش در این باره به همشهری گفت: سرشماری تفنگ چه پیش از انقلاب و چه بعد از آن معمول بود با این هدف که تفنگ‌های سرگردانی که دردست مردم بود مشخص شود چرا که برخی بر این تصور باطل‌ هستند که تفنگ امنیت به همراه می‌آورد، به همین دلیل به هرشیوه‌ای تفنگ تهیه کرده و آن را در پارچه‌ای می‌پیچند و در باغ و باغچه یا در دل کوه دفن ‌کنند تا مثلا در روز مبادا با آن امنیت خانواده خود را تأمین می‌کنند. این رویکرد سبب شده تا بسیاری از افراد در دل کوه‌ها تفنگ‌های شکاری پنهان کنند.وی افزود: دولت برای به دست آوردن آمار و کنترل این تفنگ‌ها اخیرا دستوری صادر کرده تا مشخص شود چه کسی اسلحه دارد. اما چیزی که پیش‌بینی نشده بود اینکه با صدور این دستور و فرصتی که برای آن اعلام شده، افراد سودجو از کشورهای تازه استقلال‌یافته نظیر آذربایجان، گرجستان و ارمنستان سلاح‌هایی به قیمت 300‌ الی 400‌دلار خریداری و وارد کشور کرده‌اند و با سود گزاف به متقاضیان فروخته‌اند.

این درحالی است که آنهایی که اسلحه می‌خرند باید بدانند با صرف خرید اسلحه نمی‌توان شکار کرد. شکار ملزومات فراوانی دارد که اسلحه یکی از آنهاست. غیر از مجوز تفنگ، باید شکارچی مجوز شکار بگیرد و پس از آن باید بداند در کجا و کدام گونه حیات وحش را شکار کند. مثلا شکارچی حق ندارد در پناهگاه حیات‌وحش، منطقه شکار ممنوع و پارک ملی شکار کند.

به گفته این استاد محیط‌زیست، شکار و شکارچی تابع مقررات و ضوابط خاصی است که عدم‌رعایت این ضوابط پیگرد قانونی دارد، ازجمله شکارچی در فصل شکار ممنوع اگر شکار کند مجرم شناخته می‌شود. تعداد شکار هم طبق قانون مشخص شده به‌طوری که اگر شکارچی 6 پرنده بیشتر شکار کند متخلف شناخته می‌شود. به‌نظر می‌رسد اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی عمومی در کاهش این اشتیاق کاذب بسیار مؤثر است.

کهرم در ادامه گفت: خطرات ناشی از خرید سلاح‌های شکاری تنها حیات‌وحش را تهدید نمی‌کند بلکه بخشی از این خطرات متوجه صاحب اسلحه و خانواده فرد است، زیرا به دفعات دیده شده است که سلاح‌های غیراستاندارد شکاری باعث فاجعه شده‌اند زیرا این سلاح‌ها به‌دلیل کیفیت پایین لوله، هنگامی که تیراندازی زیاد باشد نمی‌توانند گرمای ناشی از شلیک را تحمل کنند و گاه لوله متلاشی می‌شود و صورت شکارچی آسیب جدی می‌بیند حتی شواهدی وجود دارد که این افراد گاه کور شده‌اند.

وی ضمن هشدار به آن دسته از شهروندانی که بدون هیچ دانشی سلاح شکاری می‌خرند، گفت: این افراد به‌دنبال جواز نروند که استفاده از سلاح‌های غیراستاندارد سلامت آنها و خانواده‌شان را به خطر می‌اندازد و امکان فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر بسیار زیاد است.

به‌گفته کهرم برای پیشگیری از بروز وقایع تلخ ضروری است پیش از صدور هرگونه مجوزی، سلاح مورد نظر توسط یک کارشناس بررسی و پس از تأیید کیفیت برای اسلحه، مجوز صادر شود.))

معاون امنیتی و انتظامی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به ابلاغ قانون صدور مجوز برای سلاح شکاری، گفت: این قانون به دلیل توجه نکردن به صیانت از محیط زیست، جامعیت ندارد.به گزارش خبرنگار مهر، عیسی قنبری در گفتگو با خبرنگاران  افزود: با صدور مجوز حمل و نگهداری سلاح شکاری به دارندگان اینگونه سلاحها محیط زیست باید اقدامات لازم برای پیشگیری از شکار بی رویه و غیر مجاز در مناطق زیست محیطی استان انجام دهد.قانون به دلیل توجه نکردن به صیانت از محیط زیست، جامعیت ندارد.

به هر حال اجراي اين طرح براي مناطقي چون ارسباران/ قارداغ  كه جمعيت كثيري در روستاها سكونت دارند وحتي  اين جمعيت در تابستان ممكن است به دو برابر نيز افزايش يابد،تهديد كننده است.در سويي ديگر اين طرح موجب افزايش سلاح  در ميان عشاير نيز خواهد شد.عشايري كه شب و روز در دامان طبيعتند و ديدن يك گونه چون كبك دري يا هر جاندار ديگري به هنگام فصل بهار(فصل زاد و ولد اغلب حيات وحش)و كمي وسوسه كافيست تا تيري جاني از موجودي را بگيرد.حال آنكه اين تير به گونه اي چون سياه خروس اصابت كند. امروز از یک سو، تخریب زیستگاه حیات وحش کشور را تهدید می‌کند و از سوی دیگر شکار بی‌رویه همین شمار اندک باقی‌مانده از گونه هاي در خطر انقراض چون شوكا و سياه خروس و پلنگ را در معرض انقراض قرارداده است.

با اجراي اين طرح و ورود خيل عظيمي از مردم به طبيعت به منظور شكار حيات وحش در معرض تهديدي جدي قرار مي گيرد. و حتي در اين ميان عده‌ای شکارکش  به جان حیات‌وحش مي افتند ؛ عده‌ای که اعمال و رفتارشان باعث بدنامی شکارچیان نیز شده است.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

در این رابطه بخوانید:

عضو شورای اسلامی شهر شیراز: مسئولیت عواقب صدور مجوز سلاح شکاری به عهده مسئولان است


مطالب مشابه :


انواع تفنگهای شکاری

انواع تفنگهای شکاری. اگر از تعریف تفنگ که عموما با آن آشنایی دارند بگذریم، باید گفت که بطور کلی دو نوع تفنگ شکاری وجود دارد: تفنگ گلوله زنی (Rifle) و
صدور مجوز برای سلاح های شکاری غیر مجاز

خبر ها حاكي از اجرا شدن طرحي در استان آذربايجان شرقي و برخي استان هاست که براساس آن اعلام شده برای کلیه افراد واجد شرایط که دارای اسلحه‌های شکاری غیرمجاز هستند
سلاح شکاری ساچمه زنی

تفنگ ساچمه زنی. تفنگهای ساچمه زنی (Shotgun) در نمره های (Gauge) مختلف عرضه می شوند. معروفترین نمره ها عبارتند از 10، 12، 16، 20، 28 و 410. در جدول زیر قطر
انواع سلاح شکاری

که شامل تفنگ های ورزشی و شکاری و نظامی است به شرط آنکه در نوع ساچمه زنی طول اسلحه از 660 میلیمتر و در نوع گلوله زنی طول لوله آنها از 470 میلیمتر، کوتاه تر نباشد
مطالبی خواندنی درباره تفنگ شکاری و انواع شات گان در ایران و قیمت تفنگ شکاری

قازیاتان عزیز کندیم - مطالبی خواندنی درباره تفنگ شکاری و انواع شات گان در ایران و قیمت تفنگ شکاری - فلک آددوی منی،گلدیم آی بو یانا _ هر نه باخسام ،عزیز کندیم
مقررات ورود و خروج انواع سلاح و مهمات شکاری

ماده ۱ـ منظور از تفنگهاي شكاري ، هرگونه سلاح گرم و سرد ميباشد كه عرفاً و عادتاً براي شكار حيوانات وحشي مورد استفاده قرار ميگيرد و شامل سلاحهاي زير ميباشد :.
اسلحه شکاری و توضیحاتی در باره ی آن ( ادامه مطلب منتظر کنجکاوی شماست )

اگر از تعریف تفنگ که عموما با آن آشنایی دارند بگذریم، باید گفت که بطور کلی دو نوع تفنگ شکاری وجود دارد: تفنگ گلوله زنی (Rifle) و تفنگ ساچمه زنی (Shotgun)
صدور مجوز قانونی سلاح شکاری هدیه مجلس به حیات وحش!

مهلت سه‎ماهه دارندگان سلاحهای شکاری برای دریافت مجوز سلاح شکاری درحالی امروز به ... قانون مجازات قاچاق اسلحه، تصویب شد، چنانچه سلاح تحویلی از نوع شکاری باشد و
قیمت سلاح شکاری

شکار و طبیعت - قیمت سلاح شکاری - مطالب و عکس در رابطه با شکار و طبیعت گردی آذربایجان شرقی مراغه و شهرستان نوشهر.
قوی ترین و احمقانه ترین سلاح های شکاری (عکس)

در حقیقت این یک تفنگ واقعی است که می تواند شلیک کنید و بسیار هم کشنده و ... یک تفنگ شکاری که با هر بار شلیک نزدیک به نیم کیلو مواد انفجاری را پرتاب می
برچسب :