مطالبی خواندنی درباره تفنگ شکاری و انواع شات گان در ایران و قیمت تفنگ شکاری

  

هر ایرانی بالای 18 سال می‌تواند سه قبضه سلاح حمل کند.

یک؛ تفنگ گلوله‌زنی برای شکار پستانداران.

دو؛ تفنگ گلوله‌زنی با کالیبری کوچک‌تر از 6 میلی‌متر برای تمرین تیراندازی. به این نوع سلاح اصطلاحا خفیف گفته می‌شود.

سه؛ یک تفنگ ساچمه‌زنی برای شکار پرنده. البته اقلیت های دینی می‌توانند برای شکار برخی از حیوانات دیگر مثل گراز و خرگوش با تفنگ ساچمه‌زنی نیز پروانه شکاردریافت کنند.

معمولاً روند کار به این صورت است که سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی عده‌ای معتمد را از پیش انتخاب می‌کنند. پس از ارائه پروانه کسب، عرضه رسمی سلاح آغاز می‌شود.

اسلحه‌های خارجی پیش از ورود به بازار توسط کارشناسان از نظر آلیاژی و نوع آتش بررسی می‌شوند. ریسک‌پذیری آن درجه‌بندی شده و سطح مجوز آن اعلام می‌شود.

در نظر داشته باشید که هر تفنگ از بادی گرفته تا اسنایپر، عمر مفیدی دارد که این میزان را با تعداد تیر تعیین می‌کنند. مثلاً می‌گویند فولاد این تفنگ 400 هزار بار شلیک خواهد کرد.

روند دریافت مجوز در ایران مسیری پیچیده ای دارد. مسیری که طبیعتاً می‌بایست با نظارت همراه باشد. مراجعه به یگان‌های انتظامی، انگشت نگاری، گواهی عدم سوءپیشینه و سلامت روانی و فیزیکی، پیش‌شرط‌های دریافت مجوز است.

در ابتدا به شما یک مجوز ساده حمل سلاح از مغازه تا منزل داده می‌شود. در این مدت اعتبار شخص بررسی می‌شود. به این صورت که غیر از تعمیرات و شرکت در کلاس‌های آموزشی نباید استفاده دیگر از آن شود.

پیش از دریافت مجوز کامل به شما بارها درباره اهمیت مالکیت آن گوشزد می‌شود. سپردن سلاح به کودکان، سپردن سلاح به شخص دیگر در شکار حسن شهرت شما را از بین می‌برد و مجوز به سرعت باطل می‌شود. گفتنی است مسئولیت هرگونه عواقب ناشی از شلیک به عهده مالک آن است. توصیه می‌شود هنگام مسافرت اسلحه‌ها را ارگان‌های مربوطه تحویل دهید.

                                                                                                                                                              درباره تفنگ

 اگر فکر می‌کنید تفنگ بزرگ‌تر و قوی‌تر بیشتر به ژست شما می‌آید از همین لحظه شکار را از برنامه‌هایتان حذف کنید. یک اشتباه ساده و کشته شدن یک شخص، تمام آروزهایتان را بر باد می‌دهد.

تفنگ‌های خوب بازار (چه ساچمه‌ای و چه گوله‌زنی) را چین، ترکیه، روسیه، آلمان، اسپانیا و خود ایران می‌سازند.

قدرت تفنگ را با واحدی به نام ژول و یا فوت پوند می‌سنجند. مدل‌های بادی ساچمه‌زنی معمولاً بین 16 تا 30 ژول توان دارند. دقت کنید که یک تفنگ ژول بالا یک پرنده کوچک را کاملاً از بین می‌برد.

سرعت کمیت دیگری است که واحد آن متر بر ثانیه است. ساچمه‌ای‌های معمولی 300 متر در ثانیه سرعت دارند.

طول کلی تفنگ تاثیر بسزایی بر کیفیت شلیک و دقت هدف‌گیری دارند.

جنس قنداق نیز می‌تواند خوش‌دست بودن تفنگ را تضمین کند. چوبی یا کامپوزیتی انتخاب با شماست.

درباره وزن مشخصه‌های بسیاری دخیل هستند. در برخی مدل‌ها سبک بودن مهم است و در برخی موارد  سنگین بودن.

گوله‌زن‌ها هم به دو دسته اصلی، تک لول و دو لول تقسیم می‌‌شوند. دو لول‌ها نیز خود به دو دسته دیگر روی‌ هم و کنار هم تقسیم می‌شوند. روی هم در حقیقت آرایشی شبیه به 8 انگلیسی است. یک لوله در بالا و یک لوله در پایین. کنار هم مانند نماد بی‌نهایت است.

وایرخ و دیانا و گامو از معروف‌ترین برندهای سبک هستند.

اگر اهل هدف‌زنی هستید هاتسان بیشتر به کارتان می‌آید. مدلی که نیاز به شارژ کردن کپسول دارد. شکار روباه و خرگوش بالای 50 ژول نیاز دارند.

برای شکار متوسط تفنگ نیمه سنگین انتخاب کنید. ایر رنجر انگلیسی گزینه بدی نیست. سوماترا هم اگر وارد باشید کارتان را راه می‌اندازد.

برای فواصل زیر 80 متر دوربین لازم می‌شود. کیفیت لنز و نحوه بسته شده به لوله در خرید یک دوربین بسیار اهمیت دارد. اگر تازه وارد هستید با یک والتر شروع کنید.

بر اساس این گزارش ، مشهورترین سلاح شکار ایرانی نخجیر در مدل‌های 1، 2 و 3 است.

راهنمای پله به پله

1 -  نوع تفنگ خود را از پیش تعیین کنید. شکار پرنده و شکار حیوانات بزرگ اسلحه و مهمات خاص خود را طلب می‌کند. برای کارهای ساده‌تر از ساچمه‌زنی بهره بگیرید. گلوله‌زنی را بگذارید برای وقتی که حرفه‌ای‌تر شدید.

2 – از فروشنده‌ای که می‌شناسید اسلحه بخرید. مرگ و میر ناشی از خرید و فروش تفنگ‌های بی‌کیفیت دلال‌ها کم نیست.

3 – حین خرید یک با تجربه را با خود به همراه ببرید. یک اسلحه تمیز الزاماً یک اسلحه جدید نیست. زاج مالی و روغن‌کاری معمولاً فریب می‌دهد.

4 – دقت کنید لوله و پیش‌قنداق سلاح دارای یک شماره باشد. یادتان باشد یک خلافکار بعد از یک بزهکاری ابتدا پلاک و رنگ خودرو را عوض می‌‌کند.

5 – سلاح را حتماً تست کنید و این را حتماً‌ خودتان انجام دهید.

6 – با کوبیدن تفنگ خالی، از سفت بودن ضامن آن مطمئن شوید.

7 – حضور پررنگ در فعالیت‌های سیاسی حسن شهرت شما را از بین می‌برد. سپس صلاحیت صلب می‌شود و مجوز باطل می‌شود.

8 – شروع و پایان فصل‌های شکار را مد نظر داشته باشید.

9 – تیراندازی‌هایی موسوم به نفله‌کاری و شکارکشی نیروهای حافظ محیط زیست را حساس می‌کند.
 

 انواع شات‌گان در ایران

در ایران در اصطلاح شکارچیان دو نوع پنج تیر وجود دارد: پران و دستکش. پران که همان نوع اتوماتیک باشد و دستکش به اصطلاح به نوع و مکانیسم Pistone Action گفته می‌شود که گلنگدن (که در زیر لوله واقع شده) با دست تیرانداز حرکت داده می‌شود. البته هردو نمونه پوکه را پرت می‌کنند و اصطلاح پران (پرت کننده) در مورد دولول‌هایی که دارای این سیستم می‌باشند هم ذکر می‌گردد.

بهترین سازندگان در دنیا Benelli, Browning, Remington, Winchester, Bretta, Franchi هستند.

معروف ترین پران ها در ایران ، نوع بلژیکی می‌باشد.تفنگ 5 تیر پران بلژیک ساخت کمپانی F.N بوده و از روی مدل مشهور Browning Auto-5 الگو برداری شده است. در ایران قیمت تفنگ پران از ۲۵ میلیون تا ۷ میلیون تومان است. ترکیه نیز تفنگ های زیادی به بازار ارایه کرده ولی بیشتر آنها نامرغوب می‌باشند. بیشتر پران ها ته‌پر می‌باشند. پران ها به چند دسته تقسیم می‌شوند: دوتیر پران، پنج‌تیر پران، هفت‌تیر پران، هشت‌تیر پران، ده‌تیر پران. معروف ترین پران دستکش مربوط به کارخانه وینچستر می‌باشد. تفنگ پران تمام خودکار زیاد وارد بازار ایران نشده و قیمت بسیار بالایی دارد.

 شات گان یا تفنگ ساچمه ای

 اصولا شات گان و یا معادل فارسی آن تفنگ ساچمه زنی به سلاحی گفته می شود که فاقد خان بوده و فشنگ پر شده از باروت با ساچمه را داشته باشد. این سلاحها دارای برد و دقت بسیار بسیار کمتری از تفنگ گلوله زنی هستند. اما بسبب شلیک تعداد بسیار بالای ساجمه در مسافت کوتاه توان اصابت بسیار بالایی را دارند و بهمین دلیل در شکار با نام تفنگ هوازنی نیز شناحته میشوند. علاوه بر آن این ساچمه ها در مسافت کوتاه جراحت بسیار شدیدتری را بر بدن قربانی وارد آورده و مانع پیشروی وی میشوند و بهمین دلیل در جنگهای شهری بر علیه دشمنام نزدیک مورد استفاده قرار می گیرند. این سلاحها امروزه در انواع تک تیر، دولول کنارهم، دولول روی هم، نیمه اتوماتیک (پران) و دستکش( ) ساخته میشوند. مدلهای بسیار محدودی از نوع اتوماتیک این نوع سلاح برای خدمت در برخی ارتشهای جهان ساخته شده.

در ایران در اصطلاح شکارچیان دو نوع پنج تیر وجود دارد: پران و دستکش. پران که همان نوع اتوماتیک باشد و دستکش به اصطلاح به نوع و مکانیسم Pump Action گفته می‌شود که گلنگدن (که در زیر لوله واقع شده) با دست تیرانداز حرکت داده می‌شود. البته هردو نمونه پوکه را پرت می‌کنند و اصطلاح پران (پرت کننده) در مورد دولول‌هایی که دارای این سیستم می‌باشند هم ذکر می‌گردد.

 تفنگ ساچمه‌ای

 تفنگ ساچمه‌ای نظامی رمینگتون تفنگ ساچمه‌ای نوعی تفنگ است که دارای لوله فاقد خان بوده و در هر نوبت تیراندازی تعداد زیادی ساچمه کوچک را بسوی هدف شلیک می‌کند. این گونه تفنگ معمولاً در شکارو ورزش و گاه در جنگ و برای نیروهای انتظامی بکار می‌رود. برد تفنگ ساچمه‌ای معمولا از ۱۰۰ متر تجاوز نمی‌کند. اغلب تفنگهای دولول در این گروه قرار می‌گیرند.

 

فشنگ ساچمه‌زنی

فشنگ تفنگ ساچمه‌ای معمولا پوکه مقوایی یا پلاستیک دارد و اندازه آن با عددی بیان می‌شود که گاه در فارسی، به قیاس از تفنگ گلوله‌زنی، کالیبرخوانده می‌شود. به آن‌چه که در فارسی کالیبر تفنگ ساچمه‌ای گفته می‌شود در آمریکا گیج (gauge) و در انگلیس بور (bore) می‌ گویند.

تاثیر وزن سلاح بر سرعت و انرژی لگد

هنگام انتخاب و خرید یک سلاح شکاری معمولا سبک بودن وزن سلاح یک مزیت بشمار می رود، چون به هنگام راه پیمایی طولانی خصوصا در مناطق کوهستانی، وزن بار روی قدرت مانور شکارچی تاثیر بسزایی دارد. تصور عموم بر آن است که تفنگ سبکتر لگد کمتری خواهد داشت که  این امر نیز  خلاف واقع نیست، زیرا معمولا سلاح شکاری سبکتر، کالیبر کوچکتر و وزن گلوله کمتری دارد.

     حال اگر بخواهیم دونع تفنگ با مشخصات یکسان از نطر کالیبر، وزن، مرمی، سرعت اولیه گلوله و... ولی با دو وزن متفاوت را از این نظر مقایسه کنیم، می بینیم که به نتیجه ای مغایر با تصور اولیه خود رسیده ایم. فرمول مورد استفاده برای محاسبه انرژی لگد همانند فرمول محاسبه انرژی گلوله است با این تفاوت که در اینجا عوامل صورت کسر، وزن سلاح و توان دوم، سرعت لگد (سرعت حرکت سلاح به عقب) میباشد. بنابراین ابتدا بایستی سرعت لگد را محاسبه کنیم:

(فرمول شماره 1)

وزن سلاح÷{(وزن باروت×56/1432)+(سرعت اولیه گلوله×وزن گلوله)}= سرعت لگد

     در این فرمول وزن گلوله، باروت و سلاح بر حسب گرم و سرعت اولیه گلوله و سرعت لگد بر حسب متر بر ثانیه می باشد. عدد 56/1432 سرعت حرکت گاز ناشی از انفجار باروت سیاه بر حسب متر در ثانیه می باشد (در باروت های بدون دود این مقدار کمتر است)، بزرگتر شدن مقادیر عددی متغیرهای صورت کسر موجب افزایش سرعت لگد می شود در حالیکه بزرگتر شدن مقدار عددی مخرج کسر (وزن سلاح) موجب کاهش سرعت لگد خواهد بود.

پنج‌تیر پران

شات‌گان یا تفنگ ساچمه‌زنی یا پنج‌تیر‌پران که فشنگ‌های آن پشت سر هم ودر خشاب لوله‌ای شکلی در زیر لوله واقع شده با فشار مستقیم گاز باروت (واکنش نیروی شلیک تیر به سمت عقب) گلنگدن را حرکت داده و پوکه‌کش متصل به گلنگدن پوکه رابه بیرون پرتاب می‌کند وگلنگدن در برگشت تیر دیگری را از خشاب به جان لوله منتقل می نماید.

شات‌گان به گونه‌ای طراحی شده است که هنگام شلیک مقداری مرمی را شلیک می کند. واژه پران هیچ چیز را غیر از پرتاب پوکه به بیرون بدون دخالت دست تیرانداز را گواهی نمی‌دهد.

تفنگ پران برای افرادی که سریع تیر اندازی می‌کنند بسیار ایدال می‌باشد ولی برای افراد تازه کار مفید نیست زیرا امنیت بالایی ندارد.

 

مدل های مختلف تفنگهای شکاری

عموماً دو مدل تفنگ شکاری تولید شده است، تفنگ گلوله زنی و تفنگ ساچمه زنی تفنگ های گلوله زنی به گلوله هایی گفته می شود که فقط یک گلوله شلیک میکند، این گلوله سربی و دارای روکش برنجی یا مسی است، برای همین دقیق تر و مخرب تر از تفنگ های ساچمه زنی هستند. تفنگ های ساچمه زنی نیازی به هدف گیری خیلی دقیق ندارند و برای زدن اهدافی که در حرکت هستند مناسب تر است

انواع سلاحهای شکاری از لحاظ فشنگ گذاری و مسلح شدن:

کمرشکن

تفنگهای تک لول و دولولی هستند که برای فشنگ گذاری لازم است آنها را خم کرد

چخماقی

تفنگ را باز و سپس فشنگ گذاری می کنید و برای مسلح کردن باید چخماق را عقب کشید.

کوسه

چکش(ها) در داخل اسلحه جاسازی شده و از بیرون مشاهده نمی‌شود. با بازکردن سلاح، مسلح می شود.

گلنگدنی

با حرکت کردنگلنگدن یک فشنگ از خزانه خارج می شود ووارد لوله شده و همزمان تفنگ مسلح می شود. و باستت بنب

دستکش

با کشیدن یک دسته که زیر لوله سلاح جای گرفته، یک فشنگ از خزانه داخل لوله شده و همزمان تفنگ مسلح می شود.

اهرمی

با کشیدن اهرمی که زیر اسلحه و نزدیک ماشه قرار دارد، یک فشنگ داخل لوله می شود و همزمان تفنگ مسلح می شود.

نیمه خودکار

با کشیدن یکباره گلنگدن یک فشنگ داخل لوله می شود و همزمان تفنگ مسلح می شود. بعد از هربار شلیک پوکه خالی به بیرون پرتاب شده و یک فشنگ دیگر در لوله قرار می گیرد و همزمان تفنگ مسلح شده و آماده شلیک بعدی می شود. تفاوت آن با تفنگهای خودکار این است که لازم است برای هر شلیک یک بار ماشه را چکاند و سلاح بصورت مسلسل عمل نمی‌کند. اصولاً در شکار، از سلاحهای خودکار استفاده نمی‌شود.

انواع سلاحها از نظر فضای قرار گرفتن فشنگ:

بدون خزانه فشنگ

فشنگ به صورت مستقیم داخل لوله سلاح قرار داده می شود مانند تفنگهای کمرشکن.

با خزانه فشنگ ثابت

عمدتاً در تفنگهای گلنگدنی. مخزن فشنگ در زیر گلنگدن قرار دارد و از بالا فشنگ داخل خزانه جای داده میشود

با خزانه فشنگ متحرک

عمدتاً در تفنگهای گلوله زنی بخصوص نوع خفیف. تعدادی فشنگ در خشاب قرار داده شده و سپس خشاب از زیر تفنگ داخل می شود.

خزانه فشنگ لوله ای

در برخی از کالیبرهای تفنگهای گلوله زنی مثل خفیف و در تعدادی از تفنگهای ساچمه زنی بخصوص از نوع دستکش و اهرمی. فشنگ گذاری معمولاً از زیر تفنگ به داخل لوله ای که حکم خزانه فشنگ را دارد و در زیر لوله و به موازات آن کار گذاشته شده است، انجام می گیرد.

سلاحهای شکاری از نظر تعداد لوله:

تک لول

اکثر سلاحهایی که گلوله شلیک میکنند و تعدادی از سلاحهای ساچمه زنی دارای یک لوله هستند.

دولول

بعضی از سلاحهای گلوله زنی و بسیاری از سلاحهای ساچمه زنی دارای دو لوله هستند. دربعضی از تفنگها یکی از لوله ها گلوله زنی و یکی دیگر ساچمه زنی است.

چندلول

اغلب سه لول و بعضی اوقات چهار لول هم دیده شده. البته این مورد بیشتر در سلاحهای قدیمی دیده شده است. عمدتاً ترکیبی از گلوله زنی و ساچمه زنی هستند.

 

قیمت تفنگ شکاری

قیمت فروش دولتی انواع سلاح های تولیدی ساصد در سال ۹۱

نخجیر ۱ لول . مدل ساده معمولی . قیمت ۷۱۸۸۰۰تومان

نخجیر ۱لول .مدل منبت . قیمت ۷۷۶۵۵۰تومان

تک لول . مدل سفارشی (s) . قیمت ۱۶۱۱۳۰۰تومان

تک لول . مدل سفارشی (T) . قیمت ۱۷۶۸۸۰۰تومان

تک لول . مدل سفارشی (P) . قیمت ۱۸۸۴۲۰۰تومان

نخجیر ۲لول . مدل ساده معمولی . قیمت ۱۱۹۱۳۰۰تومان

نخجیر ۲لول . مدل منبت . قیمت ۱۲۵۴۳۰۰تومان

دولول . مدل سفارشی (S) . قیمت ۲۲۹۳۸۰۰تومان

دولول . مدل سفارشی (T) . قیمت ۲۴۳۰۲۰۰تومان

دولول . مدل سفارشی (P) . قیمت ۲۵۷۲۰۵۰تومان

صیاد۲ . مدل ساده معمولی . قیمت ۱۹۲۶۳۰۰تومان

صیاد۲ . مدل ویژه . قیمت ۲۰۳۱۳۰۰تومان

صیاد۲ . مدل COMO . قیمت ۲۵۰۳۸۰۰تومان

صیاد۲ . مدل P20 . قیمت ۲۹۲۳۸۰۰تومان

گلوله زنی . مدل معمولی . قیمت ۱۷۳۲۰۵۰تومان

گلوله زنی . مدل S . قیمت ۳۱۸۶۳۰۰تومان

گلوله زنی . مدل P . قیمت ۳۱۸۶۳۰۰تومان

دولول رویهم شاهین . مدل معمولی . قیمت ۲۷۱۳۸۰۰تومان

دولول رویهم ترکیه . مدل معمولی . قیمت ۳۱۲۸۵۵۰تومان

تک لول روسیه . مدل معمولی . قیمت ۱۲۱۱۷۵۰تومان

دولول رویهم روسیه . مدل معمولی . قیمت ۳۳۹۶۳۰۰تومان

دولول کنارهم روسیه . مدل معمولی . قیمت ۱۹۸۴۰۵۰تومان

 

 

 


مطالب مشابه :


انواع تفنگهای شکاری

انواع تفنگهای شکاری. اگر از تعریف تفنگ که عموما با آن آشنایی دارند بگذریم، باید گفت که بطور کلی دو نوع تفنگ شکاری وجود دارد: تفنگ گلوله زنی (Rifle) و
صدور مجوز برای سلاح های شکاری غیر مجاز

خبر ها حاكي از اجرا شدن طرحي در استان آذربايجان شرقي و برخي استان هاست که براساس آن اعلام شده برای کلیه افراد واجد شرایط که دارای اسلحه‌های شکاری غیرمجاز هستند
سلاح شکاری ساچمه زنی

تفنگ ساچمه زنی. تفنگهای ساچمه زنی (Shotgun) در نمره های (Gauge) مختلف عرضه می شوند. معروفترین نمره ها عبارتند از 10، 12، 16، 20، 28 و 410. در جدول زیر قطر
انواع سلاح شکاری

که شامل تفنگ های ورزشی و شکاری و نظامی است به شرط آنکه در نوع ساچمه زنی طول اسلحه از 660 میلیمتر و در نوع گلوله زنی طول لوله آنها از 470 میلیمتر، کوتاه تر نباشد
مطالبی خواندنی درباره تفنگ شکاری و انواع شات گان در ایران و قیمت تفنگ شکاری

قازیاتان عزیز کندیم - مطالبی خواندنی درباره تفنگ شکاری و انواع شات گان در ایران و قیمت تفنگ شکاری - فلک آددوی منی،گلدیم آی بو یانا _ هر نه باخسام ،عزیز کندیم
مقررات ورود و خروج انواع سلاح و مهمات شکاری

ماده ۱ـ منظور از تفنگهاي شكاري ، هرگونه سلاح گرم و سرد ميباشد كه عرفاً و عادتاً براي شكار حيوانات وحشي مورد استفاده قرار ميگيرد و شامل سلاحهاي زير ميباشد :.
اسلحه شکاری و توضیحاتی در باره ی آن ( ادامه مطلب منتظر کنجکاوی شماست )

اگر از تعریف تفنگ که عموما با آن آشنایی دارند بگذریم، باید گفت که بطور کلی دو نوع تفنگ شکاری وجود دارد: تفنگ گلوله زنی (Rifle) و تفنگ ساچمه زنی (Shotgun)
صدور مجوز قانونی سلاح شکاری هدیه مجلس به حیات وحش!

مهلت سه‎ماهه دارندگان سلاحهای شکاری برای دریافت مجوز سلاح شکاری درحالی امروز به ... قانون مجازات قاچاق اسلحه، تصویب شد، چنانچه سلاح تحویلی از نوع شکاری باشد و
قیمت سلاح شکاری

شکار و طبیعت - قیمت سلاح شکاری - مطالب و عکس در رابطه با شکار و طبیعت گردی آذربایجان شرقی مراغه و شهرستان نوشهر.
قوی ترین و احمقانه ترین سلاح های شکاری (عکس)

در حقیقت این یک تفنگ واقعی است که می تواند شلیک کنید و بسیار هم کشنده و ... یک تفنگ شکاری که با هر بار شلیک نزدیک به نیم کیلو مواد انفجاری را پرتاب می
برچسب :