نماینده دو دوره استان در مجلس: | باید 4 نفر دیگر به نمایندگان استان در مجلس اضافه شود

خلیج فارس: در آستانه تغییر در حوزه های انتخابیه و افزایش نمایندگان مجلس، حجت الاسلام والمسلمین «عبدالله حاجیانی» نماینده استان بوشهر در دوره پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی طی نامه ای برای نمایندگان کنونی استان، تصریح کرد: شرایط خاص استان بوشهر به گونه ای است که می توان 4 نماینده دیگر به شمار کنونی نمایندگان استان افزود.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از دیرنیوز؛ حاجیانی در این نامه خواستار پیگیری و اهتمام جدی 4 نماینده استان جهت اختصاص یافتن 4 نماینده دیگر به نمایندگان استان درمجلس شورای اسلامی شد.

حاجیانی در این نامه با اشاره به سابقه اضافه شدن نماینده ای به نمایندگان مجلس در استان بوشهر گفته است :ما به استان تهران كه 38 نماينده دارد نگاه نمي كنيم در همسايگي ما استانهاي فارس و خوزستان هر كدام حدود 20 نماينده دارند. شما قدري دقيق تر ملاحظه بفرماييد تنها 2 شهر خرمشهر و آبادان به اندازه كل استان بوشهر نماينده دارند، خرمشهر يک و آبادان داراي 3 نماينده مي باشد، فاصله خرمشهر با آبادان مثل دير است با كنگان، اين در حالي است كه نه جمعيت خرمشهر بيشتر از شهرستان دير است و نه جمعيت آبادان بيشتر از جمعيت شهرستان كنگان.

به گفته معاون سیاسی وزیر کشور قرار است تا هفته آینده لایحه افزایش حوزه های انتخابیه و نمایندگان مجلس به دولت و مجلس ارسال شود، در حالی که افزایش یک نماینده مجلس به استان قطعی است، اما حرف و حدیث هایی درباره تغییر در حوزه های انتخابیه مطرح شده که پیش از این «خلیج فارس« آن را منتشر کرده است.
متن کامل نامه حاجیانی به نمایندگان استان برای پیگیری جهت افزایش 4 نماینده به بوشهر در ادامه آمده است:

جناب حجه الاسلام والمسلمين حاج آقاي پورفاطمي نماينده محترم دشتي و تنگستان

جناب آقاي ميگلي نژاد نماينده محترم بوشهر ، گناوه و ديلم

جناب آقاي پاپري زاده نماينده محترم دشتستان

جناب آقاي جلاليان نماينده محترم دير ، كنگان و
سلام عليكم

با دعاي خير و آرزوي موفقيت

همانگونه كه مستحضريد برحسب مفاد اصل 64 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران هر ده سال مي توان حداكثر 20نفر نماينده را بر تعداد نمايندگان كشور افزود اين قانون يك بار در سال 1378 به اجرا در آمده و تعداد 20نماينده به نمايندگان مجلس شوراي اسلامي افزوده شده و شمار نمايندگان از 270 نفر به 290 نفر رسيده است . اخيراً هم با مصاحبه وزير محترم كشور استارت اجراي دوباره اين قانون در درستور كار قرار گرفته است .
اينجانب به لحاظ تجربه ايكه در راستاي افزودن نماينده به استان دارم و براي بهره گيري بيشتر به نفع مردم شريف استان بوشهر در اين فرصت استثنايي مطالبي را خلاصه و در 7 بند به استحضار شما نمايندگان بزرگوار و مسئولين محترم مي رسانم :
1- در ادوار اوليه مجلس در ايران در تقسيم تعداد نمايندگان بين استانها از اول سهم استان بوشهر را كم ديده و به اصطلاح لقمه استان بوشهر از 3 نفر به 4 نفر ارتقاء پيدا كرد.
با وصفي كه آن زمان هنوز پروژه ها و جمعيت استان در اين سطح فعلي نبود، حقير و همكارانم در مجلس خيلي تلاش كرديم كه بيش از يك نماينده به استان اختصاص دهند . من به تنهايي در چند نشست با وزير وقت كشور مصرانه اين موضوع خواستار شدم ، ايشان بنا بر هر دليلي كه داشتند نپذيرفتند و تنها يك نماينده به حوزه جنوبي استان افزوده شد.
2 – حال كه پارس جنوبي گسترش پيدا كرده علاوه بر سايت عسلويه (1) ، سايت كنگان (2) نيز در حال اجراست و خوشبختانه منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس شمالي (3) نيز به تصويب دولت رسيد كه خود پارس شمالي هم از سه مخزن گلشن ، فردوسي و پارس شمالي تشكيل شده است و در سايت عسلويه و كنگان ما 28 فاز مصوب و 25 واحد پتروشيمي داريم و تاكنون براي پارس شمالي 16فاز منظور شده است اينها غير از پالايشگاه عظيم جم هست كه روزانه توليد 115ميليون مترمكعب گاز ، ميليونها خانه را در كشور گرما مي بخشد و اين روند باعث گرديده كه علاوه بر رشد طبيعي جمعيت براثر جمعيت مهاجر و جوياي كار ، دهها هزار نفر بر جمعيت استان افزوده شود ، اغلب كارشناسان پيش بيني مي كنند كه تا ده سال آينده جمعيت استان بوشهر به 2 برابر جمعيت فعلي افزايش پيدا مي كند.
3 – بنابراين حداقل در اين دوره بايد چهار نماينده به مجمع نمايندگان استان افزوده شود تا هر حوزه ما داراي دو نماينده باشد.
4 – ما به استان تهران كه 38 نماينده دارد نگاه نمي كنيم در همسايگي ما استانهاي فارس و خوزستان هر كدام حدود 20 نماينده دارند . شما قدري دقيق تر ملاحظه بفرماييد تنها 2 شهر خرمشهر و آبادان به اندازه كل استان بوشهر نماينده دارند ، خرمشهر يك و آبادان داراي 3 نماينده مي باشد ، فاصله خرمشهر با آبادان مثل دير است با كنگان ، اين در حالي است كه نه جمعيت خرمشهر بيشتر از شهرستان دير است و نه جمعيت آبادان بيشتر از جمعيت شهرستان كنگان مي باشد . جالب تر اينكه دير ، كنگان جم و عسلويه تنها يك نماينده دارد ، چرا آبادان به تنهايي به اندازه هكل شهرستانهاي بوشهر ، دشتستان ، دشتي ، تنگستان ، گناوه و ديلم نماينده داشته باشد .
آبادان به تنهايي 3 نماينده و 5 شهرستان بزرگ استان بوشهر هم 3 نماينده دارند ، آيا اين عادلانه است ؟!!!
البته ما بخيل نيستيم و نمي گوييم چيزي از آنها كم شود اما سخن ما هم بحق است كه ما هم بايد به حقمان برسيم . تعداد مدافعان استان ما در مركز كشور هم بايد افزايش پيدا كند . استان ما كه هيچگاه وزير در كابينه نداشته ، نماينده هم به اندازه كافي نداشته باشد . چرا؟ در دولتي كه شاخص ترين شعارش عدالت محوري است ، شايسته نيست كه حق مسلم استان بوشهر ناديده گرفته شود. لذا پيشنهاد مي كنم اگر سفر استاني هيات دولت قبل از افزايش نمايندگان صورت پذيرد ، همه با هم بخواهيم تا يكي از مصوبات دولت افزودن 4 نماينده به استان بوشهر باشد.
اگر دولت بپذيرد و در لايحه اي كه در اين راستا به مجلس تقديم مي كند سهم استان بوشهر را 4 نفر ببيند كمتر اتفاق مي افتد كه لايحه در مجلس دستخوش تغييرات قرار بگيرد.
اگر هم كار افزايش نمايندگان زودتر از سفر دولت انجام شود بر همگان لازم است كه نظر وزارت كشور را به اين واقعيت معطوف دارند تا در نوشتن لايحه حق استان بوشهر را فراموش نكنند.
5 – شما اگر نيك بنگريد ، خواهيد ديد تنها دليلي كه آبادان داراي 3 نماينده گرديده چيزي جزء داشتن يك پالايشگاه و يك واحد پتروشيمي نيست .
پس چرا استان بوشهر كه علاوه بر پالايشگاه عظيم جم كه حدود 30 سال است به كل ايران گرمي و روشني مي بخشد و در عسلويه كه فعلاً 10 پالايشگاه فعالند و در آينده نزديك تعدادشان به 28 فاز در سايت 1 و 2 و 44 پالايشگاه در هر سه سايت مي رسد و همچنين قعلاً 10 واحد فعال پتروشيمي و در آينده نزديك به 25 واحد پتروشيمي خواهيم داشت. با اين همه عظمت چرا 4 نماينده ديگر افزوده نشود؟ بنابراين ما براي استيفاي حق مردممان وظايف سنگيني را بر عهده داريم كه بايد نهايت تلاشمان را مبذول داريم.
6 – نكته اي ديگر كه حائز اهميت است ، اولاً خوب است تلاش شود كه حوزه انتخابيه ، استاني شود و ثانياً اگر اين امر ميسر نشد حداقل دست به تركيب حوزه هاي فعلي استان نزنند و هر تعداد فر نماينده كه افزوده شد بر همين حوزه ها بيفزايند.
مهمترين فايده حوزه چند نماينده اي اين است كه كانديداها يا هوادارانشان كمتر به تخريب همديگر همت مي گمارند ، در حوزه هايي كه فقط يك نماينده دارد معمولاً افرادي براي اينكه خودشان را جلو بيندازند چنگ توي صورت رقبا مي زنند و اين پديده اخلاق زشتي است كه سال به سال بيشتر رواج پيدا مي كند و باعث مي شود كه افراد آبرومند كمتر وارد اين عرصه ها شوند.
7 – در پايان اين حقير از شما نمايندگان گران سنگ، مسئولين ارجمند استان ، صاحبان عزيزقلم و رسانه استدعا دارم دست به دست هم داده تا فرصت از كف نرفته نسبت به احقاق اين حق پايمال شده استان نهايت تلاش و فعاليت را مبذول دارند و چهارنماينده ديگر را بر تعداد فعلي نمايندگان استان بوشهر بيفزايند.
با تشكر
عبداله حاجياني


مطالب مشابه :


نماینده دو دوره استان در مجلس: | باید 4 نفر دیگر به نمایندگان استان در مجلس اضافه شود

به گفته معاون سیاسی وزیر کشور قرار است تا فاصله خرمشهر با آبادان عسلویه کنگان دیر
از بوشهر تا عسلویه - قسمت سوم

از بوشهر تا عسلویه فاصله دير تا سيراف 70 كيلومتر ميباشد دوچرخه سواري از آبادان تا تالاب
نمونه سوالات جغرافی

3 تا ب)4 6- در کدام ناحیه ی آب و هوایی ایران ، فاصله ی بین شهر پارس جنوبی یا عسلویه در
از بوشهر تا عسلویه - قسمت دوم

از بوشهر تا عسلویه ديّر كه 150 كيلومتر با بوجيكدان فاصله دارد از آبادان تا
معرفی استان بوشهر از نظر موقعیت استراتژیک

پالایشگاه نفت آبادان فاصله 35 تا 50 کیلومتری این خشکی در دشتی و عسلویه
1-سوال جغرافی و ریاضی تستی پایه ی پنجم 94-93

اول تا ششم الف- رشت ب- آبادان ایران ، فاصله ی شهرها و
نمونه سئوال جغرافی پنجم درس 1 - 2 -3 - 4 -5

پیوند اول تا ششم آبادان 5. 2- کدام 6- در کدام ناحیه ی آب و هوایی ایران ، فاصله ی بین شهر ها
برچسب :