دوستی با مردم دانا نکوست

 بسم الله الرحمن الرحیم

animated gifs    دوستی با مردم دانا نکوست    animated gifs

animated gifs

     چه زیبا شاعر گرانقدر در این باره سروده اند!  آری سرچشمه بسیاری از خوبی ها ، نیکی ها و کارهای شایسته ای که از انسان سر می زند نتیجه یک راهنمای خوب و دوست شایسته در زندگی است دوستان نادان از جهتی حکم شیطان را در زندگی دارند شیطان به ظاهر خود را دوست و خیرخواه جلوه می دهد و همه رذائل اخلاقی را با وسوسه هایش زیبا جلوه می دهد.  شخصی که دوستی با شیطان را برگزیده است هیچ خیری در زندگی نخواهد دید و زندگی او سراسر شر و تیرگی خواهد بود و سرانجام سقوط خواهد نمود زیرا بالاخره صبر خداوند که والاترین و برترین دوست انسان در زندگی است به سر آمده و نابودی او فراهم خواهد شد.

     اگر در هر کدام از حوزه های حساس مثل : پزشکی ،  صنعت  ، سیاست ،  امنیت ، حقوق و... افرادی نادان و احمق تعیین کننده یا مسئول باشند ، فرق چندانی با اینکهفرد خائنی هر یک ازاین مسئولیت ها را داشته باشد ، نخواهد داشت.

      دوستی با مردمان دانا جلوه ای از دوستی با خداست.  دانائی مطلق مختص ذات خداوند است و همه دانائی های بشر جلوه ای از دانائی اوست . زندگی آنقدر کوتاه است که یک انسان متعهد و آگاه و هشیار با تمامی جهد و کوششی که دارد هرگز نمی تواند گوشه ای از ماموریت های اصلی خود را به انجام برساند ، بنابرین شایسته نیست که یک انسان پیروی  شیطان را  که نمادی از جهل مطلق است ، بنماید. !  اگر شیطان دانا بود که از درگاه خداوند رانده نمی شد و او نیز همچون سایر فرشتگان الهی دارای مقام و منزلت بود! مردم جاهل نیز نمادی از جهل شیطان هستند و هر چه که انسان جاهل تر باشد به شیطان نزدیک تر است پس باید مراقب بود که جاهلین در سر راه زندگی ما قرار نگیرند و ما را گرفتار نکنند البته اینها همواره همچون علفی هرز در سر راه ما قرار می گیرند و این ما هستیم که با توکل بر خداوند و تکیه بر دانائی باید اینها را از سر راه خود کنار زده و مسیر زندگی را برای پیمودن راه راست هموار نمائیم دوستان دانا در زندگی ما تسهیل کننده راه راست خواهند بود . هر چقدر از این افراد بیشتر در کنار ما و همراه ما باشند  پیمودن راه را بر ما آسانتر و هموار تر خواهد شد.

 دوستي با  مردم  دانا نكوست
 دشمن  دانا به از نادان دوست
 
دشمن  دانا   بلندت    مي كند
 بر زمينت مي زند نادان دوست

چرا شاعر فرموده است : دشمن دانا بلندت می کند /  بر زمینت می زند نادان دوست ؟

     به اعتقاد بنده دشمن همواره قصد ضربه زدن و نابودی ما را دارد و چون ما این را متوجه هستیم ، کاملا مراقب او بوده در حال خنثی نمودن  توطئه های دشمن هستیم بنابرین همه توان و امکانات خود را برای شکست نخوردن و غلبه نمودن بر دشمن بکار می بندیم و دائما مراقب تک و پاتک های او خواهیم بود و در این راه با تکیه بر خداوند و تفکر صحیح ، قوی و قدرتمند شده ، در مسیر زندگی اوج خواهیم گرفت.  اما چون از دوست خیالمان راحت است ، اگر این دوست از دانائی لازم برخوردار نباشد و ما متوجه این خصلت او نباشیم ممکن است با تکیه بر او از مسیر اصلی زندگی دور شویم و خسارات جبران ناپذیری به ما وارد گردد ، بنابری  مفهوم این شعر مصداق پیدا می نماید .

ریشه این شعر زیبا در کلام امام علی (ع) نهفته است حضرت در این باره فرموده اند:

     هم نشيني با دوست خردمند، زندگي بخش جان و روح است. دشمن با خرد براي تواز دوست نادان مطمئنتر است.

7418.gif

برخی از خصوصیت های مردمان دانا :

   اینها کسانی هستند که : از رذايل اخلاقي و شرارت باطني به دور باشند ، اهل فسق و فجور نیستند ، به آداب دوستی متعهد هستند ، اهل دروغ و دروغ گوئی نیستند ، رفتارشان موجب گناهکاری نشود ، در زندگی بخیل نیستند ، به صله رحم پایبندند زیرا کسانی که این مهم را در زندگی انجام نمی دهند در قرآن از آنان به ملعون یاد شده است.

 امام صادق (ع) در این باره  مي فرمايد:

     دوستي حد و مرزي دارد. هر كس آنها را مراعات كرد، دوست حقيقي است و گرنه نسبت دوستي به او نده. حدود دوستي عبارتند از : آن كه نهان و آشكارش براي تو يكسان باشد ، زينت تو را زينت خود و عيب تو را عيب خويش شمارد ، اگر به رياست و ثروت و پست و مقام برسد، رفتارش عوض نشود ، اگر تمكن پيدا كرد، ازآن چه دارد نسبت به تو دريغ نورزد و تو را در گرفتاريها رها نكند و تنها نگذارد.  (اصول كافي، ج 4)

    در پایان از دوستان عزیز و گرامی درخواست می نمایم که با نظرات زیبا و پر بار ، مکمل و زینت بخش این نوشته ناقص بوده و کاستی های آن را متذکر گردند.

animated gifs  شاداب و سلامت باشید animated gifs 


مطالب مشابه :


جملات و اشعار بزرگان در مورد دوست و دوستي به ترتيب حروف الفبا

جملات و اشعار بزرگان در مورد دوست و دوستي به ترتيب حروف «در عالم چیزی والاتر از محبت نمی
261 موضوع انشا

261 موضوع انشا در عفو لذّتي است كه درخت دوستي بنشان که کام دل به بار آرد
دوستی با مردم دانا نکوست

مختلفی است که برای همه اقشار در هر سن و تحصیلات مورد استفاده و دوستي با در پایان از
امتحان انشا و نگارش پایه سوم راهنمایی

""زنگ انشا"" درخت دوستي. 12- در مورد يكي از موضوعات زير انشايي بنويسيد.
معلـــــــــــــــــــــــم...

""زنگ انشا"" در ضيافت خيال ما، الگوي خداباوري،مردم دوستي،دينداري،اخلاص در عمل و
موضوع انشا’:حیوان دوستی نزد ایرانیان است وبس

حيوان دوستي نزد يادمه وقتي اين انشا رو تو كلاس خوندم ما هر روز در مورد حيوانات
انشاء در باره پدر و مادر

انشاء در باره نكنيم و با دوستاني كه در نظر آنها خوب است دوستي كنيم و چيزي كه ما مي
برچسب :