انواع خمیر برای کاردستی

ساخت خمیر نمکی

خمیر نمكی خمیری فرم پذیر است كه به راحتی با حداقل مواد كه در هر آشپزخانه ای یافت می شود تهیه می شود و با آن می توان تزئینات و وسایل بی شماری ساخت. این خمیر علاوه بر خاصیت فرم پذیری فوق العاده و نیاز به هزینه ناچیز پس از پخت نیز دارای استحكام قابل ملاحظه ای است كه موجب می شود وسایل ساخته شده از آن برای مدت ها قابل نگهداری و استفاده باشند. كافی است یك بار روش تهیه و كار با آن را فرا بگیرید و سپس با تكیه بر خلاقیت و سلیقه خود از آن برای ساخت وسایل تزئینی بی شمار و نامحدود سود ببرید. برای تهیه خمیر نمكی به مواد زیر نیاز دارید:

270 گرم آرد سفید (دو پیمانه سر صاف)

320 گرم نمك آشپزخانه (یك پیمانه سر صاف)

اب به مقداری که خمیر به دست نچسبد

برای تهیه این خمیر ابتدا مواد خشك را در ظرف بزرگی ریخته آب را اضافه كنید. مواد را با دست خوب مخلوط كنید تا خمیری به دست آید. این خمیر را حداقل به مدت 10 دقیقه تمام ورز دهید تا كاملاً فرم پذیر شود. برای آزمایش آمادگی خمیر، مقدار كمی از آن را در دست گلوله كنید. اگر گلوله ترك نخورد و ازهم باز نشد خمیر آماده كار است.

از این خمیر می توانید فرم های تزئینی جالبی بسازید. برای ساختن فرم های مسطح مانند قلب، ستاره  و برگ های مختلف ، ابتدا خمیر را با وردنه به قطر 6 میلیمتر باز كنید و سپس با استفاده از قالب های شیرینی یا الگوهای مقوایی كه خودتان ساخته اید طرح های دلخواه را در آورید و برای ساختن فرم های حجیم مانند خوشه های انگور و یا انواع دیگر میوه ، پس از گلوله كردن خمیر می توانید به راحتی با انگشتان دست به آن فرم دهید. برای چسباندن خمیر از مقدار كمی آب استفاده كنید و با قلم مو به آن بزنید. رنگ آمیزی خمیر را به دو صورت می توانید انجام دهید. یك روش رنگ كردن خمیر ، قبل از ساخت مدل ها است كه با افزودن مقداری رنگ گواش به خمیر و ورز دادن آن به راحتی خمیر به رنگ دلخواه شما در خواهد آمد. روش دیگر رنگ آمیزی پس از ساخت و پخت مدل خمیری است . به این ترتیب كه پس از پخت و سرد شدن مدل ، آن را با استفاده از رنگ گواش و قلم مو رنگ آمیزی می كنند.

برای پخت خمیر ، مدل ها را در سینی فری كه از قبل كمی چرب كرده اید، بچینید و سینی فر را برای مدت نسبتاً طولانی (حدود 2 تا 10 ساعت بسته به قطر مدل خمیری و ابعاد آن) با درجه حرارت بسیار كم ، معادل 170 درجه سانتی گراد یا 250 درجه ی فارنهایت در فر قرار داده بپزید تا كاملاً سخت شود . چنان چه درجه حرارت فر شما بیشتر از 100 درجه سانتی گراد است زمان پخت را كاهش دهید تا خمیر نسوزد. پس از سخت شدن مدل های پخته شده ، فر را خاموش كنید و اجازه بدهید مدل ها در فر خاموش بمانند تا به تدریج سرد شوند. پخت مدل های ساخته شده با خمیر نمكی را می توانید با اجاق های ماكروفر سریع تر انجام دهید. به این ترتیب كه مدل های خمیری را در ظرفی چیده در ماكروفر قرار دهید و درجه آن را بر روی قدرت بسیار كم یا ذوب یخ اتوماتیك بگذارید و هر 5 دقیقه یك بار در آن را باز كنید. بگذارید خمیر چند دقیقه در ماكروفر خاموش بماند و دوباره 5 دقیقه دیگر به ماكروفر زمان بدهید. این كار را چند بار تكرار كنید تا خمیر پخته و سخت شود. مدت زمان حرارت دادن برای مدل های مختلف به تناسب قطر و مقدار خمیر آنها متفاوت است و معمولاً از 30 تا 60 دقیقه است.

مدل های ساخته شده از خمیر نمكی را می توانید به جای پختن در مجاورت هوا نیز خشك كنید ولی در این صورت وسایل ساخته شده شكننده تر بوده و از استحكام كمتری برخوردار خواهند بود. مدل های خمیر را بلافاصله پس از ساخت بپزید و هر بار به اندازه مورد نیاز خمیر درست كنید چون خمیر نمكی برای مدت طولانی قابل نگهداری نیست.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
خمیر دكوراسیون (خمیر نما كهنه)

مواد لازم:
مل : 3 پیمانه
پودر سنگ: 2 قاشق غذا خوری
پودر سینكا : 1.5 پیمانه
سریش : 4/3 پیمانه
چسب چوب نامرغوب : به مقدار لازم

روش تهیه:
مواد خشك را پس از الك كردن با هم مخلوط كنید و سپس در ازای هر پیمانه از مواد خشك، چسب چوب نامرغوب را به اندازه ای با مواد مخلوط می كنیم كه به دست نچسبد و خمیر نسبتاً سفتی به دست آید. دستها را با وازلین چرب كنید و مواد را خوب ورز دهید تا كاملا خمیر یكدستی به دست آید. مواد را درون كیسه فریزر بریزید و نگهداری نمایید.

توجه كنید كه خمیرهایی كه با پودر سریش درست می شوند بعد از زمان مدت زمانی كه در كیسه می ماند شل می شوند. شما می توانید دوباره از همان مواد خشك تهیه شده روی خمیر بپاشید و با ورز مجدد به خمیر دلخواه برسید. در صورتی كه خمیر سفت شد با اضافه كردن مقدار كمی چسب چوب خمیر ایده آل تری خواهید داشت.


خمیر نماعتیقه (روش اول)

مواد لازم:
نشاسته : 1 پیمانه
مل : نصف پیمانه
چسب چوب : به مقدار لازم

روش تهیه:
پودر نشاسته و مل را با هم مخلوط كنید و سپس كم كم چسب چوب را به آن اضافه كنید تا خمیر یكدستی به دست آید.


خمیر نماعتیقه (روش دوم)

مواد لازم:
مل : 2 پیمانه
چسب چوب : به مقدار لازم

روش تهیه:
مل را الك كنید و سپس كم كم چسب چوب را به آن اضافه كنید تا خمیر مورد نظر به دست آید.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
خمیر گلهای سرامیك

مواد لازم:
پودر نشاسته ذرت : 3 پیمانه
پودر سریش : 4/3 پیمانه
چسب چوب : به مقدار لازم

روش تهیه:
نشاسته و سریش را مخلوط كنید و سپس چسب چوب را به گونه ای اضافه كنید تا بعد از ورز دادن خمیر كاملا سفتی به دست آید.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
خمیر نما رومی

مواد لازم:
چسب چوب بی رنگ : 2 پیمانه
آب : 1 پیمانه
چسب كاغذ دیواری : 3 قاشق
پارچه متقال (برای استفاده روی كار)

روش تهیه:
چسب چوب، آب و چسب كاغذ دیواری را با هم مخلوط می كنیم. پارچه را در مواد می خوابانیم تا حدی كه پارچه كاملا خیس شود. سپس پارچه را روی سفال یا ستونهای تزئینی به كار می بریم.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
خمیر فرفورژه:

مواد لازم:
پودر سینكا : 2 قاشق غذاخوری
پودر مل : 3 پیمانه
پودر سنگ : 2 قاشق غذاخوری
پودر سریش : 1.5 پیمانه
گلیسرین : در حد چرب كردن (1 قاشق)
چسب چوب نامرغوب : به مقدار لازم

روش تهیه:
مواد خشك را الك كرده و با هم مخلوط می كنیم.سپس چسب چوب را كم كم به آن اضافه می كنیم تا خمیر سفت و یكدستی به دست آید. دستها را با گلیسرین چرب كرده و مواد را كاملاً ورز می دهیم.

---------------------------------------------------------------------------------------------
خمیر نما جواهر:

مواد لازم:
مل : 3/2 پیمانه
چسب چوب : نصف پیمانه
سریش : 3/1 پیمانه
آب : 2 پیمانه

روش تهیه:
مواد خشك را الك كرده و با هم مخلوط می كنیم.سپس چسب چوب و آب را كه قبلاً با هم مخلوط كرده ایم كم كم به آن اضافه می كنیم. شنبه ... 1388.11.10

یکی از راه های تقویت تخیل کودکان کار با خمیر و ساخت مجسمه و کاردستی های سه بعدی است. ساخت زیور آلات، اجسام  و مجسمه ها با روش های ساده می توانند علاوه بر افزایش قوه تخیل کودک ،‌او را در تصویر سازی های سه بعدی توانمندتر  سازند. با این روش مهارت های دستی کودکان افزایش می یابد و  پیوند میان دست و چشم آن ها تقویت می شود. با ساخت مجسمه ها و اجسام  بسیار ساده خمیری،‌ کودکان می توانند ساعاتی سر شار از خلاقیت و  لذت را در خانه ﺳﭙﺮی کنند.
در این بخش از کارگاه های هنر کودکان آن ها  می توانند با دو روش آسان و ساده خمیر تهیه کنید. کودکان با استفاده از این خمیر و با کمی خلاقیت می توانند اشیائی چون دستبند، گلدان، مجسمه های خمیری کوچک و... بسازند  و اتاق خود را به زیبایی تزئین کرده و هدایای منحصر به فردی برای دوستانشان آماده کنند .
مواد لازم:

·          کاسه بزرگ

·         ۲  ﭘیمانه آرد

·         ۱ﭘیمانه آب

·         ۱ ﭘیمانه نمک

·         شابلون های شکل دار کیک ﭘزی یا کاردی کوچک جهت بریدن اشکال متفاوت

·         قلم مو  و رنگ گواش/ آکریلیک یا رنگ روغن

·         اﺳﭘری یا روغن جلا

مراحل انجام کار:
روش اول:
۱. آرد و نمک را درون کاسه به خوبی با هم مخلوط کنید ﺳﭙس آب را به آرامی به آن اضافه کنید. مخلوط به دست آمده را آنقدر هم بزنید تا به خمیری نرم و نچسب تبدیل شود. در این زمان خمیر را حدود ۱۰ دقیقه ورز دهید و بعد آنرا دوره کیسه ای ﭘیچیده در گوشه ای (در حرارت اتاق)  بگذارید تا خمیر حداقل نیم ساعت استراحت کند و قوام بیاید. (این بخش از کار بخصوص برای کودکان گروه سنی ﭘایین نیاز به همراهی بزرگسال دارد)

۲. در این مرحله در صورت تمایل می توانید با اضافه کردن رنگ های غذایی خمیر خود را یک دست رنگ کنید. یا آنکه خمیر را بدون رنگ نگاه داشته و در انتهای کار با قلم مو و رنگ فرم های ساخته شده را رنگ آمیزی کنید. خمیر به دست آمده را به شکل دلخواه در آورید (دانه های دستبند، آدم برفی، آویزهای ستاره ای، ﭘروانه، کرم ابریشم و ...)

۳. شکل هایی را که درست کرده اید در گوشه ای قرار دهید تا کاملا خشک شود. (از خشک شدن کامل آن ها اطمینان حاصل کنید.)

 

۴. حال با استفاده از قلم مو و رنگ می توانید اشکال ساخته شده را به دلخواه رنگ آمیزی کنید. (یادتان باشد اگر از خمیر تان باقی ماند آنرا حتما در ظرفی در بسته و یا درون کیسه ﭘلاستیک نگهداری کنید تا خمیر خشک نشود)

 
      

روش دوم:
۱. خمیر آماده را بر روی تخته ای قرار داده ﺳﭙس آن را با وردنه و یا ﭘشت یک بشقاب صاف کنید تا قطر خمیر شما به ۵ میلی متر برسد. در این مرحله اگر احساس کردید خمیر به وردنه یا بشقاب می چسبد می توانید بر روی تخته کمی آرد اضافه کنید.

 

۲. با استفاده از قالب های متفاوت و یا کارد اشکال گوناگونی را از خمیر در آورید . از دندانه های چنگال، لبه قاشق و ... می توانید برای ایجاد بافت و فرم های تزئینی روی قطعاتی که بریده اید استفاده کنید. اگر می خواهید از این فرم ها برای آویز استفاده کنید در قسمت بالای آن سوراخی کوچک ایجاد کنید.

۳. فرم های بریده شده را بر سینی مخصوص فر که با کاغذ روغنی ﭘوشیده شده قرار دهید. و سینی را در طبقه میانی فر با درجه ۱۲۰ سانتیگراد / ۲۵۰ فارنهایت به مدت ۴-۵ ساعت قرار دهید. تا خمیر کاملا خشک شود.

 

۴. ﭘس از خارج کردن طرح های خمیری از فر آن ها را در گوشه ای قرار دهید تا خنک شوند.
۵. در این مرحله می توانید کاردستی های خمیر خود را با رگ اکریلیک یا گواش به دلخواه رنگ آمیزی کنید. در نهایت سطح کار را با اﺳﭙری جلا ﭘوشش دهید.

سقف آویز

برای تهیه این سقف آویز، به چند یرگ طلق نیاز است.

ابتدا طرح مورد نظر را روی طلق می کشیم. صورتک، ماهی …

دور طرح را بریده، دوطرح قرینه را به هم  با چسب نواری بی رنگ میچسبانید. مقداری از کار را باز میگذارید.

داخل شکل را با گل خشک، مروارید، خرده کاغذ، پولک و … پر نمایید.

حالا باقی کار را بچسبانید.

دو چوب را به حالت ضربدر روی هم گذاشته، با مقداری کاموا یا کاغذ یا چسب رنگی، تزیین کنید.

سه یا چهار تا از اشکال را با سیمی نازک، نخ یا کاموا به چوب ها وصل کرده، و کار را به سقف آویزان نمایید.

 

 

 


مطالب مشابه :


آموزش ساخت چیزهای جالب با وسایل دور ریختنی

همــــه چی☺ - آموزش ساخت چیزهای جالب با وسایل دور ریختنی - مدرسه گونه !!! - ☺همــــه چی. ... حال آن را مطابق سلیقه خودتان تزیین کنید. می‌توانید آن را نقاشی کرده و یا




ساخت کاردستی با وسایل دور ریختنی

خورشید صبا - ساخت کاردستی با وسایل دور ریختنی - فعالیت های دانش آموزان کلاس دوم ... این تزیین زیبا با یک پاچه از شلوار لی که میشه یک تزیین فوق العاده.




نحوه ساخت وسایل تزیینی زیبا وشیک

وسایل تزیینی کابرد زیادی در تزیینات و دکوراسیون منزل دارن و شما میتونید با ساخت اونها زیبایی بیشتری به منزلتون بدید. قراره امروز یه آویز خوشگل بسازیم.




ساخت وسایل جدید و زیبا از وسایل دور ریختنی

فوت و فن - ساخت وسایل جدید و زیبا از وسایل دور ریختنی - ... رنگ بزنید و به هر شیوه که میخواهید تزیین کنید . ما در اینجا از یک سری گل پلاستیکی استفاده کرده ایم




انواع خمیر برای کاردستی

كافی است یك بار روش تهیه و كار با آن را فرا بگیرید و سپس با تكیه بر خلاقیت و سلیقه خود از آن برای ساخت وسایل تزئینی بی شمار و نامحدود سود ببرید. برای تهیه




قبول سفارش ساخت جعبه لوازم خیاطی فانتزی و کاملا کاربردی (ست خیاطی عروس)

فروشگاه تزیینات نقره ای - قبول سفارش ساخت جعبه لوازم خیاطی فانتزی و کاملا کاربردی (ست خیاطی عروس) - فروشگاه تزیینات جهیزیه، نامزدی،عروسی.




ساخت وسایل تزیینی

ساخت وسایل تزیینی · ساخت وسایل تزیینینظر دهید. Decorative Stone2 تزئینات با سنگ. Decorative Stone1 تزئینات با سنگ. Decorative Stone3 تزئینات با




10آموزش لوستر های دست ساز

ساخت لوستر با لیوان یکبار مصرف ... نام: ساخت لوستر (6).jpg نمایش: 73 اندازه: 11.4 کیلو ... نام: تزیین-لوستر.jpg نمایش: 58 اندازه: 28.4 کیلو بایت ... تزئینات و چیدمان وسایل برقی جهیزیه عروس · چیدمان و تزئین پاسیو و گلخانه · چیدمان و ایده هایی




برچسب :