اسم ها و رسم ها !

محسن و رضا ؛ آدم خوب ها – مهران و بیتا ؛ آدم بدها !

نگاهی به ستون پیامک های خوانندگان د رهمین نشریه نشان میدهد که مردم از این که اسامی شخصیت های منفی سریال ها ایرانی است و نام بازیگران نقش مثبت اسلامی و عربی ناخرسند هستند و این قضیه را اهانت به واجدان این اسامی و نیز فرهنگ پارسی – ایرانی می دانند . مثال بارز آن همین سریال فاصله ها است . در این مجموعه آدم های بد یا حداقل فریب خورده " مهران و فرهاد و بهروز و بیتا " نام دارند و آدم خوب ها " محسن و رضا و ریحانه و مرضیه " .

البته می توانند توجیه کنند که فرهاد کیان سابقه جبهه دارد و درصدی جانبازی هم . اما ظاهرا همین اسم فرهاد کار دست او داد و دست آخر او را گمراه ساخت !

افراط و اصرار تلویزیون در این نوع نام گذاری ها پیشتر موجب شده بود که برخی از خانواده ها از نامیدن فرزندان خود با اسامی " هوشنگ و منوچهر و خسرو " منصرف شوند و انگار اگر اسم کسی خسرو و منوچهر باشد حتما باید سبیل پرپشتی هم داشته باشد .

در حالی که این اسامی از بطن و متن ادبیات ما بر آمده و بیشتر هم از شاهنامه فردوسی . در این باره دو دیدگاه وجود دارد : یکی این که خود فیلم نامه نویسان و تهیه کنندگان و کارگردانان هستند که خطر نمی کنند و از ابتدا اسامی غیر عربی و غیر اسلامی را انتخاب می کنند تا چنانچه شخصیت ضد قهرمان و منفی بود مشمول دردسرها و حذف و جرح و تعدیل های بعدی نشوند . ظاهرا مهران مدیری که کارهای طنز می ساخت با همین انگیزه تماما اسامی ایرانی را بر می گزید مثل فرهاد و رامین .

دیدگاه دیگر این است که قضیه فراتر از این حرف هاست و این کار نوعی فرهنگ سازی برای انصراف خانواده ها از انتخاب اسامی ایرانی و سوق دادن آن ها به نام های اسلامی و عربی و مذهبی است و بر همین اساس هر از چند گاهی اداره ثبت احوال آمار می دهد که مثلا بیشترین اسم در میان دختران " فاطمه و زهرا و مبیناست و بیشترین اسم در پسران هم " علی و رضا " و نتیجه می گیرند که برخلاف شایعات و تصورات علاقه مردم به اسامی مذهبی نه تنها کاهش نیافته که فزونی هم داشته است .

هزار سال پیش یک شاعره ایرانی " مهستی " نام داشته و برخلاف تصور نام مهستی بسیار قدیمی است . ( مهستی گنجوی که نامش منیژه بود در سال 490 هجری قمری – نزدیک به هزار سال پیش – متولد شد . او در زمان سلطان سنجر پادشاه سلجوقی می زیسته است . برخی هم او را از معاصرین سلطان مسعود غزنوی دانسته اند . مهستی ، چنگ و عود را استادانه می نواخت و شهرت وی به خاطر رباعی هایی بود که می سرود . این که یک شاعره ایرانی در هزار سال پیش مهستی نام داشته باشد چندان جالب و غیر متعارف بود که مرحوم استاد رشید یاسمی معتقد بود که کلمه مهستی در واقع همان " خانم بزرگ " بوده چون مه یعنی بزرگ و ستی هم یعنی خانم . اما این خانم شاعر که در جوانی دل می برده و حتی برخی تذکره نویسان از او به عنوان محبوب و معشوق سلطان سنجر یاد کرده اند از جوانی که خانم بزرگ نبوده است ! در تاریخ ثبت شده است که امیر احمد تاج الدین بن خطیب نیز دل باخته مهستی شد و عاقبت او را به عقد خود در آورد و چون این خطیب نیز شاعر بود مشاعره های این زن و شوهر زبانزد خاص و عام است . )

با این که نام مهستی پیشینه هزار ساله دارد اما در دوران ما و پس از آن که دو خواهری که ظاهرا با حمایت های دربار در موسیقی پیش از انقلاب به شهرت رسیدند نام های هایده و مهستی را برای خود برگزدیدند . ( اسم اصلی هر دو متفاوت بود ) خانواده های مذهبی در مقابل نام مهستی هم موضع گرفتند ! نام هستی اما مدت هاست که رایج شده که همان آهنگ را دارد ولی آن یادآوری را نه .

 


مطالب مشابه :


اسامی مذهبی و اسلامی قرانی برای فرزندان شما

کوچکترین وبلاگ یا مهدی عج - اسامی مذهبی و اسلامی قرانی برای فرزندان شما - دانلود انواع مداحی
اسامی و القاب حضرت مهدی

مذهبی - اسامی و القاب حضرت مهدی - مذهبی مرحوم ثقة الاسلام نورى در بيان اسماء شريفه امام عصر
اسامی 72 شهید کربلا

مذهبی - اسامی 72 شهید کربلا - مذهبی از میان شهدا کربلا 30 نفر از بنی هاشم بودند و 106 نفر از
اسامی مذهبی, نامهای اسلامی, اسم پسر قرانی برای فرزندان شما, نام کودک دختر ایرانی اسلامی، نامهای ترکی

کوچکترین وبلاگ یا مهدی عج - اسامی مذهبی, نامهای اسلامی, اسم پسر قرانی برای فرزندان شما, نام
اسامی هیئت های مذهبی اردبیل

اسامی هیئت های مذهبی - اسامی هیئت های مذهبی اردبیل - برای ثبت هیئت خود نام هیئت خود را در قسمت
اسامی قرآنی

بسم الله الرحمن الرحیم - اسامی قرآنی - دوستاي عزيز اين ليستو از سايت زير نوشتم شايد به بعضي
اسامی مذهبی قرآنی پسر و دختر برای خانواده های خوب، اسامی ترکیبی

کوچکترین وبلاگ یا مهدی عج - اسامی مذهبی قرآنی پسر و دختر برای خانواده های خوب، اسامی ترکیبی
اسم ها و رسم ها !

اسامی مذهبی و سنتی برای دختران محدود است و نیمی از جمعیت را نمی توان صرفا با نام های رایج
برچسب :