آموزش ساخت آکواریوم

امروزه، آکواریوم در دکوراسیون خانه، نقش بسزایی دارد. خیلی از مردم نیز به ساختن آکواریوم توسط خودشان علاقه‌مند هستند. آکواریوم مکعبی شیشه ایست که درون آن ماهی یا سایر جانداران ( گونه های خوکچه هندی، همستر، مار، لاک پشت و.... ) نگه داری می شوند و می توان در آکواریوم  گیاهان آبزی نیز نگهداری کرد و همچنین میتوان برخی گیاهان گوچک آپارتمانی را نیز در آن کاشت که از آن به عنوان تراریوم یاد میشود.

وسایل مورد نیاز برای ساخت آکواریوم :

1-پنج قطعه شیشه  2- چسب آکواریوم  3- چسب نواری  

1- شیشه آکواریوم

برای ساخت آکواریوم با اندازه و حجم های مختلف نیاز به شیشه هایی با ضخامت های مختلف داریم یعنی هر چه حجم و اندازه آکواریوم بزرگتر باشد به شیشه ایی با ضخامت بیشتر نیاز است. به طور معمولا عرض استاندارد در آکواریوم 30 تا 50 سانتی متر می باشد و ارتفاع آن نصف طول.

ضخامت شیشه مورد نظر متناسب با حجم آکواریوم:

به طور معمول زیر 60 لیتر شیشه با ضخامت 4 میل  60 تا 80  لیتر شیشه با ضخامت 6 میل 80 تا 150 لیتر شیشه با ضخامت 8 میل و حجم بالای 150 ضخامت 10 میل و بالاتر استفاده می شود.(این یک قاعده کلی)

می توان در این حجم ها از شیشه با ضخامت بالاتر استفاده کرد اما با ضخامت کمتر خیر.

برای بدست آورد حجم آکواریوم:

حجم آکواریوم بر حسب لیتر از فرمول زیر بدست می آید.

  طول*عرض*ارتفاع تقسیم بر ۱۰۰۰= حجم آکواریوم

مثال:

برای ساخت یک آکواریوم با طول 100 و با اذتفاع 50 و عرض 30 حجم آکواریوم بر حسب لیتر طبق فرمول فوق می شود 150 لیتر و ضخامت مناسب برای ساخت این آکواریوم شیشه ایی به ضخامت 8 میل و حتی به بالا است.

جهت سفارش ابعاد شیشه جهت ساخت آکواریوم با اندازه فوق:

2 عدد شیشه 100 در 50

1 عدد شیشه 100 در 30 به عنوان کف آکواریوم

2 عدد شیشه 50 در 4/28 سانتی متر (چرا این عرض؟ چون ضخامت شیشه های دو طرف طولی ما 8 میل است که مجموع آنها 6/1 سانتی متر میشود و باید از اندازه اصلی که 30 است این عدد کم شود تا بین 2 شیشه 100 در 50 جا گرفته و ضواعد نداشته باشد)

نکته: برای تمامی آکواریوم ها تنها در 2 شیشه کناری و کف ،عرض نسبت به ضخامت شیشه تغییر می کند.

۲- چسب اکواریم:

در بازار چسب های مختلف با مارکهای مختلف در اختیار شماست که همگی انها مناسب نیستند و بعضی از انها مرغوبیت لازم را ندارند باید چسبی را انتخاب کنید که از مرغوبیت لازم برخوردار باشد اکثر چسبهای المانی مانند مارک سیستا البته از نوع اصلی مرغوبیت لازم را دارند چسب را داخل پمپ خود ( برای فشار دادن چسب برای بیرون امدن) قرار میدهیم. توجه داشته باشید که بر روی آن آنتی باکتریال نوشته شده باشد

۳- نوار چسب:برای اتصال موقت شیشه ها به کار می رود

مراحل ساخت اکواریوم:

ابتدا شیشه ی کف را روی زمین یا میزهای مخصوص قرار داده و روی سطح یک طرف آن به اندازه ی عرض شیشه ای که قرار است بر روی ان قرار گیرید چسب آکواریوم بریزید( منظور به ادازه ضخامت شیشه) . سپس شیشه طولی را بر روی شیشه کف قرار دهید و همانطور که به طور عمودی ثابت است آنرا با چسب نواری به شیشه ی کف متصل کنید و سپس قسمت ضخامت شیشه عرضی را چسب اکواریم زده و به شیشه کف و شیشه طولی اکواریم به روش قبلی بچسبانید و با چسب نواری محکم کنید سایر شیشه ها را به همین شکل بچسبانید.

در تمامی مراحل بهتر است از شخص دیگری برای چسبندن کمک گرفته شود.

بعد از انجام تمامی این مراحل برای پیدا کردن ظاهر بهتر و استحکام محکمتر  داخل اکواریم قسمتهایی را که با شیشه کناری زاویه ۹۰ درجه دارند (منظور همان کناره های شیشه ها ) باید چسب اکواریم ریخت و با دست یا با وسایل اماده و مناسب انها را صاف کنید.

در نهایت برای خشک شدن آکواریوم و آبگیری آن 24 ساعت زمان لازم است تا چسب کاملا خشک شود. البته برخی از چسب ها به زمان بیشتری جهت خشک شدن لازم دارند پس برای آبگیری عجله نکنید تا چسب کاملا خشک شود و بوی آن کامل از بین برود.

برای استحکام هر چه بیشتر اکواریمها مخصوصا اکواریمهای با حجم بالا و طویل نیاز به پل زدن نیاز دارید که می توان پل را روی آکواریوم زد با استفاده از شیشه به عرض حداقل 20 سانتی متر و میتوان برای استحکام بیشتر پل های دیگری نیز در کف یا گوشه ها اضافه کنید پل زدن باعث استحکام بیشتر آکواریوم و مانع از پف کردن یا شکم آوردن آکواریوم می شود.

حال آکواریوم اماده است و می توان لولزم داخل آکواریوم را داخل آن قرار داد.


مطالب مشابه :


آموزش ساخت آکواریوم

آموزش ساخت آکواریوم - ای در زمینه های مختلف و مباحث مشترک مار، لاک پشت و
آموزش کاردستی

اگر به دنبال ایده ای برای ساخت آکواریوم با استفاده از نوار چسب نخ را به پشت آموزش ساخت
آموزش ساخت تراریوم سبک مهندس ظروفی

باغ شیشه ای از سال 89 فعالیت خود را در زمینه آموزش ساخت و اکواریوم گیاهی اموزش پشت میزهای
برترین و جامع ترین سی دی در ارتباط با آکواریوم در ایران

برترین و جامع ترین سی دی در ارتباط با آکواریوم خريد و حتي اموزش مصور ساخت در زمینه
آموزش تصویری درست کردن گل نیلوفر

بگیره،برگ سبز زمینه رو هم به بعد پشت گلبرگ ها رو چسب ، دکوراسیون خونه ، آموزش ساخت
برچسب :