زمستان در هیمالیا

                               

                                                       زمستان در هیمالیا

 

اين متن پيامي است كه دنيس اوربكو( Denis Urubko ) از كمپ 6700 خود در ماكالو فرستاده :

"مثل این است که  ما چادرمان را روی ریل آهنی برپا کرده بودیم که هر دقیقه قطاری از آن رد می شد، در آخرین لحظه قطار به یک متری ما می رسید..."

 قله اورست  همواره در معرض باد قراردارد و غالباً مورد هجوم تندبادهاست – بادخیزترین نقطه روی زمین است. درهمسایگي آن ماكالو به ارتفاع 8436 متر قرار گرفته و چندان دور نیست.در سریهای قبل،  بیشترین سرعت باد پیش بینی شده در اورست رادر دورۀ دو ساله 78 متر در ثانیه (175 مایل در ساعت) در 6 فوریه 2004اعلام کردند. این مقدار خیلی بالاتر از حد آستانه 156 مایل در ساعت متعلق به یک گردباد رده 5 است. 

      

اما این حداکثر سرعت باد نیست که زمستان هیمالیا را فوق العاده توفاني ودشوار می کند، بلکه استمرار بادهای تند است. از 20 اکتبر تا آخر مارس تقریباً گردباد رده 1 (32 متر در ثانیه – 74 مایل در ساعت) در قله اورست برقراراست. سه چهارم از روزهای این دوره، بادهای فراتر از 32 متر در ثانیه یا70 مایل در ساعت  می وزد.تحمل این تو فان درارتفاع پائین سخت است ولی امکان دارد. اما اگر کمبوداکسیژن و دمای زیر 33- درجه سانتیگراد / 22- درجه فارنهایت را  نیز به آن اضافه کنید در می یابید که شرایط صعود حتی برای کوهنوردان زبده نیزمیتواند بسیار مشکل و طا قت فرسا باشد .

طبق آخرین جداول چايش باد، ترکیبی از دمـــای 12- درجه فارنهایت و باد 5مایل در ساعت در عرض کمتر از 5 دقیقه باعث سرمازدگی می شود. دقت کنید که در اینجا میانگین را  به حساب آورده ایم نه حدود نهایی را و همچنین ارتفاع را نیزحساب نکرده ایم.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اطلاعات زیر و همچنین اطلاعات نمودارها، حاصل گردآوری 868 پیش بینی است که از اول مِی 2002 تا اول نوامبر 2004 توسط AdventureWeather انجام گرفته است.

میانگین ماهانه سردترین دمای قله اورست 2004-2002 :

جولای        18-        

آگوست       18-                                                                               

سپتامبر       21-

اکتبر          27-

نوامبر        30-

دسامبر       34-                               

ژانویه        36-

فوریه         35-

مارس        32-

آوریل         25-

می            20-

ژوئن         18-

                                                                                                 

                                                                                                       

سردترین سه ماه سال در قله اورست دسامبر تا فوریه است. سردترین صعــود درهیمــالیا مابین اواسط دسامبر تا اواسط فوریه که فصلی خشک، بسیار توفاني،بسیار سرد، و تاریک است اتفاق می افتد.سردترین دمای سال از نیمه دوم دسامبر شروع شده و تا پایان ژانویه ادامه می یابد. نمودار، کاهش مداومی را تا 21 دسامبر نشان می دهد که مطابق با تاریکترین روز سال (انقلاب زمستانی) است که در نمودار دما معادل بامیانگین 37-درجه سانتیگراد (35- فارنهایت) در قله است.از آن روز تا 28 فوریه دما در قله هرگز از 33- درجه سانتیگراد (2۷-فارنهایت) بالاتر نمی رود.در طول ژانویه خنکی باد تا 70- درجه سانتیگراد (90- فارنهایت) کاهش می یباد. همین امر باعث می شود قله اورست نه تنها بلندترین نقطه، بلکه یکی از سردترین نقاط روی زمین برای انسان باشد - اگر نگوئیم سردترین. توجه کنید که این نیز یک میانگین است.گـزارش رسمــی برای سردترین دما در نیمکره شمالی 67.8- درجه سانتیگراد(90- فارنهایت) در سیبــری است که در 6 فوریه 1922 به ثبت رسیده است.کمترین دمایی که تا بحال در زمین به ثبت رسیده است 89- درجه سانتیگراد(129- فارنهایت) بوده که در ایستگاه ووستوک روسیه(Russian Base Vostok) درقطب شمال ثبت شده است.هیچ کدام از این داده ها شامل فاکتور خنکی باد نمی شوند اما درارتفاع پائین عموماً این نوع دمای سرد در شرایط آرام (بدون باد) اتفاق می افتد.

 

تاریخچه كوتاهي از زمستان هیمالیا :

تا کنون 8 تا از 14 تا هشت هزاری در زمستان صعود شده است.صعود یک 8000 در زمستان يك صعود ناب است که 32 بار (توسط 27نفر) به انجام رسیده است. 16 تا از آن 31 مورد قله، توسط لهستانیها و۸ مورد توسط اسپانیائی ها (همگی بر روی چوایو) انجام شده است. قلل دیگرتوسط ژاپن (3) ، کره جنوبی (2)

 ،نپال(۱)، آرژانتین (1) ، سوئیس (1 –زن) ، و ایتالیا (1) فتح شده اند.

چوایو، قله ای با بیشترین صعود زمستانی (با 18 صعود قله زمستانی) و به دنبال آن اورست (با 15 صعود زمستانی قله) هستند. دائولاگیری و مانسلو هرکدام 11 بار صعود زمستانی داشته اند. حتی آناپورنای خطرناک نیز شش بار صعود قله در زمستان داشته است که به دلیل ریسک بالای بهمن تصور می شود که باید کمتر از آن می بود.

اولین صعودهای زمستانی تمامی قلل قبل از شیشاپانگما توسط کوهنوردان لهستانی انجام شده است .آنها انقلاب عظیمی در جامعه کوهنوردی  وهیمالیا در دهه هشتاد به پا کردند.اولین نفر لزک سیچی (Leszek Cichy) بر روی اورست در 1980 بود. سپس ماسیژباربکا (Maciej Berbeka) و ریزارد گاجوسکی (Ryszard Gajewski) بر روی مانلسلو در 1984 بودند. سال بعد در 1985 ماسیژ بربکا همراه با ماسیژ پاولیکوفسکی (Maciej Pawlikowski) به چوایو رفتند.

در همان سال آندرزی ژوک (Andrzej Czok) و یرزی کوکوژکا (Jerzy Kukuczka)به دائولاگیری رفتند. سال بعد از آن، کوکوژکا همراه با کرزیستف ویلسکی(Krzysztof Wielecki) به کانگچنجونگا بازگشت (1986).و سال بعد کوکوژکا دوباره بازگشت، این بار به همراه آرتور هاژر (Artur Hajzer) و برای به انجام رساندن اولین صعود زمستانی آناپورنا.

سپس کرزیستف ویلسکی در شب سال نو در 1988 به صورت انفرادی قله لوتسه رافتح کرد و بالاخره در ژانویه 2005 سیمون مورو (Simone Moro) "اولین زنجیرزمستانی" لهستانی را شکست هنگامی که او و پیوتر مورافسکی ( (PioterMorawski لهستانی به قله شیشاپانگما در نخستین صعود زمستانی آن دست یافتند.

 

ترجمه :  فهیمه ریاضی

منبع    :  http://www.mounteverest.net/news.php?id=16977

                                                                   


مطالب مشابه :


نيروگاه بادي تبريز از كار افتاد

نيروگاه بادي تبريز پایین بودن سرعت وزش باد باعث تعطیلی که وزش باد در آن روزها
آب و هواي مرند، سرعت باد، میزان بارندگی و ...

آب و هواي مرند، سرعت باد مرند در حدود ۵۷ کيلومتري شمال غرب تبريز و در محور ارتباط
بررسي تجربي رفتار پايه‌هاي نصب شده خطوط انتقال انرژي در برابر جريانهاي طوفاني باد

دانشيار دانشكده فني ـ دانشگاه تبريز. سرعت باد شكل (2) در با شدت اختشاش باد در
مجهزترین ایستگاه هواشناسی کشور در تبریز افتتاح شد

ايستگاه هواشناسي شرق تبريز در ارتفاع يكهزار و سمت باد ، سرعت باد،آفتاب نگار
هشدار: سرعت باد روی قله دماوند، 130 کیلومتر در ساعت

سرعت باد روی قله دماوند، 130 کیلومتر در ساعت كوهنوردان تبريز
چطور می شود زیر باران کمتر خیس شد

کافی نت سهنديه تبريز دویدن با آن سرعت کمتر خیس شود در غیر این دقیقا همان سرعت باد
زمستان در هیمالیا

قبل، بیشترین سرعت باد پیش بینی شده در اورست سرعت باد نیست که تبريز پزشكي
جزیره امارات زیر چرخ‌های تراکتور/ تبریزی‌ها گام اول را محکم برداشتند

خوشبختانه امروز يک بازي بسيار خوب را در تبريز شاهد بوديم و ما و سرعت باد 2
روش تقریبی سنجش سرعت باد در کوهستان

انجمن پزشکی کوهستان ایران: سنجش سرعت باد از عوامل مهم در تشخیص خطرات کوهستان بویژه در
برچسب :