آموزش سرمه دوزی روی لباس


ابزار و مواد اولیه مورد نیاز برای سرمه دوزی روی لباس :

۱-     پارچه ترمه یا ساده

۲-      نخ محکم (پلی استر) سفید یا کرم

۳-      سوزن مخصوص سرمه دوزی

۴-      پنبه یا پشم شیشه(برای برجسته دوزی )

۵-     انواع سرمه – مروارید

روش کار:

برای دوخت سرمه نخست طرح را روی کاغذ کشیده و روی پارچه نقش اندازی نموده سپس طرح را به وسیله پنبه یا فتیله یا ابریشم بر جسته نموده و با بست های ریز و چسب بر زمینه محکم می نماییم .

سرمه هایی که در دسته های ۵ الی ۲۵ سانتی متری است را به دقت جدا میکنیم .البته موقع قیچی نمودن باید دقت نماییم که سر نخ سرمه به جایی گیر نکند که تمام رشته باز شود سرمه را به اندازه دلخواه بریده و سوزن و نخ را توی سرمه فرو میکنیم و قسمت داخل متن را ساتن دوزی و زرک دوزی می نماییم  هنگامی که برگ های طرح بزرگ میباشد باید ان را از طول به دو قسمت کنیم .

سرمه دوزی

با دوخت بر گ دوزی جناغی جداگانه میدوزیم طوری که مشخص شود.باید سعی نماییم شلالها کاملا کنار هم و موازی با یکدیگر در هر قسمت دوخته شود.دوخت ساقه ها به شیوه ساقه دوزی باید دوخته شود با سرمه میتوان انواع دوخت های قلاب دندان موشی زیگزاک دوزی و همچنین انواع دوخت  های تزئینی را انجام داد.

از انواع دوخت هایی که بیشتر در این دوخت بکار میرود میتوان به دوخت :زنجیره ای برگ دوزی جناغی دور دوزی مار پیچ الوان روی زنجیره دوخت ساتن    دوخت مورب ساقه دوزی و بست دوزی دندان موشی و زیگزاک های مختلف نام برد.

سرمه21

پیاده کردن طرح سرمه دوزی روی لباس یا پارچه

بعد از کشیدن طرح نوبت پیاده کردن ا سرمه دوزی روی لباس یا پارچه است اینکار را به سه صورت می توان انجام داد:

­۱ـ پیاده کردن طرح با کاغذ روغنی:

طرح را روی کاغذ روغنی کشیده و سپس روی پارچه کوک میزنیم و دوخت را شروع می کنیم.

۲ـ پیاده کردن طرح با کار بن:

در این روش باید دقت بیشتری کرد ابتدا پارچه را روی میز یا جایی که زیر کار محکم باشد پهن می کنیم بعد کاربن را روی پارچه می گذاریم و سپس طرح را قرار می دهیم حال با دقت کامل که طرح و کاربن جا بجا نشوند شروع به پیاده کردن ان روی پارچه می کنیم بعد از اتمام کار شروع به دوخت می کنیم.

۳ـ پیاده کردن طرح به وسیله کوک:

ابتدا پشت ترمه را لایه چسب چسبانده و روی لایه چسب طرح خود را کاربن می کنیم سپس خطوط کاربنی را کوک می زنیم تا طرح به صورت کوک دراید و انرا بدوزیم.

سرمه دوزی

منبع: ihedieh.com


مطالب مشابه :


آموزش سرمه دوزی روی ترمه

آموزش سرمه دوزي | آموزش روبان دوزي - آموزش سرمه دوزی روی ترمه - وب تخصصی آموزش روبان دوزی و سرمه دوزی - آموزش سرمه دوزي | آموزش روبان دوزي.
تاريخچه و پيشينه ترمه و سرمه دوزی

این آموزش توسط بسیاری از افراد موفق در زمینه ربان و سرمه دوزی استفاده شده. این مجموعه برای شروع یک کسب وکار پرسود و یا آموزش شخصی بسیار موفق بوده است. به جای صرف هزینه های گزاف کلاسهای آموزشی این مربی خصوصی را به خانه ببرید.
ترمه (سرمه دوزی) و موارد استفاده آن

در آغاز همه ترمه ها كاملا دستباف بدون دخالت هيچ دستگاهي بافته مي شده است كه بعدها در قرون بعد كم كم دستگاههاي سنتي بافت ترمه ساخته شد و تا همين چهل پنجاه سال پيش هم همه ترمه ها باهمين دستگاه هاي سنتي بافته مي شد كه با ورود صنعت و ماشين و دستگاه ...
سرمه دوزی

دوخت انواع ملیله فلزی سرمه (ملیله فلزی) از الیاف طلا و نقره که تابیده و فنری شده بر روی پارچه ی ترمه را گویند. لوازم مورد نیاز سرمه دوزی. - قیچی خیاطی. - سوزن ته گرد - پولیش پرز کوتاه سفید ( یک هشتم متر ) - پولیش پرز کوتاه طلایی ( یک هشتم متر )
آموزش دوخت سرمه دوزی

آموزش دوخت سرمه دوزی : رو دوزی; دور دوزی; تو دوزی; زیور دوزی. مراحل کار رو دوزی : در این مرحله روی طرح اصلی ( آنچه به عنوان طرح روی ترمه چاپ شده است.همان نقش های سفید رنگ)را با نخ کوک می دوزیم تا زیر کار محکم شود و اگر چاپ به مرور کم رنگ شد مشکلی ...
آموزش سرمه دوزی روی لباس

فقط 12500 تومان! شماره مجوز: ۱۳۳/۵۹۰۳-۶. با این مجموعه استثنایی همه را با سرمه وربان دوزی های خود شگفت زده خواهید کرد. آموزش سرمه دوزی روی لباس. ابزار و مواد اولیه مورد نیاز برای سرمه دوزی روی لباس : ۱- پارچه ترمه یا ساده. ۲- نخ محکم (پلی استر) سفید یا ...
آموزش پر دوزی و سرمه دوزی چشم خروسی

اگر سرمه ی تراش به اندازه ی کافی و کامل جمع شود دیگر نیازی به اینکه روی آن را بست بزنیم نیست . آما چنانچه دایره بزرگتر شود منجوق ترمه ( مروارید ) به داخل آن می افتد که البته نباید این طور شود . و بهتر است از همان ابتدا سرمه ی تراش به اندازه ی کافی ...
اموزش سرمه دوزی روی ترمه

هنرکده روبان صورتی - تالار گفتمان هنری - اموزش سرمه دوزی روی ترمه - هنرهای دستی، روبان دوزی، طراحی دکوراسیون، مدل لباس، شمع سازی، جعبه کادویی، آشپزی، گلسازی، تزیینات،
آموزش سرمه دوزی روی ترمه

آموزش سرمه دوزی روی ترمه. آموزش نحوه روبان دوزي روي
تابلوی سرمه دوزی

ترمه و سرمه آموزش سرمه دوزی. این تابلو اولین کار سرمه دوزی من هست.این تابلو بر روی
برچسب :