نصب ویندوز ایکس پی بر روی لب تاپ های جدید

به نام خدا

تمام کاربرانی که لپ تاپ های جدید با چیپست اینتل را خریداری میکنند، با این مشکل مواجه هستند که وقتی ما سعی میکنیم ویندوز XP (32و64 بیت) و یا ویندوز سرور2003 را به روی نوت بوک خود نصب کنیم اغلب این پیغام را به ما میدهد :

اندازه این تصویر کوچک شده است ! برای مشاهده تصویر اصلی اینجا کلیک کنید . اندازه اصلی تصویر 681x186 و حجم آن 14 کیلوبایت میباشد.


و آن ناشی از این هست که سیستم عامل به صورت خودکار نمیتواند هارد دیسک لپ تاپ شما را که با پورت Intel S-ATA AHCI و یا Intel SATA RAID به مادربورد نوت بوک متصل است شناسایی کند. بنابراین از شما درخواست میکند که با فشردن دکه F6 و نصب درایورهای legacy و یا استفاده از روش های خواندن درایورهای مورد نیاز از روی فلاپی درایو، چیپست کنترلر هارد را به آن شناسایی کنید که در این مورد به دلیل نداشتن درایو فلاپی اکسترنال و یا در اختیار نداشتن درایورهای اضافی نمیتوان از این روشها استفاده کرد و همچنین در اغلب موارد این روشها با شکست و خطا مواجه بودند و دست کم کاربران رو نا امید کرده اند.

پس راه ساده تر و مطمئن تر ، این است که درایور های کنترلر اینتل را برای ویندوز XP و 2003 به یک سی دی بوت ویندوز با استفاده از ابزار سفارشی کردن ویندوز یعنی nLite اضافه کنیم ... این اصطلاح integrated کردن یا XP downgrade ویا Slip Stream XP نامیده میشود.

لازم است نکاتی رو قبل از آموزش این روش به اطلاع خوانندگان محترم مقاله برسانم:

1- بعضی از لپ تاپ ها و همچنین دسکتاپ ها نیازی به این روش ندارند مانند DELL 1520 n series ، پس این مقاله برای آندسته از خوانندگان هست که هنگام نصب XP با این مشکل مواجه میشوند چون مشاهده شده که بایوس این سیستم ها میتواند در وحله اول از یک پورت IDE کمکی برای شناسایی هارد استفاده کندو نیاز به Intel textmode drivers برای حل این مشکل نیست. پس قبل از استفاده از این آموزش نصب ویندوز XP را تست کنید.

2- تمام نسخه های قبل از ویندوز 2003 مانند ویندوز 98 و ME نمیتوانند روی سیستم های جدید اینتل که این کنترلر را دارند نصب شوند و این روش هم نمیتواند پاسخگو باشد.

3- کنترلر هایی که با این مشکل مواجه هستند شامل خانواده (ICH6R, ICH7R, ICH8R and ICH9R) برای دسکتاپ ها و (ICH6M, ICH7M, ICH8M and ICH9M) برای نوت بوک هاست. پس قبل از نصب نیز میتوانید به مانول و راهنماها در بسته نوت بوکتان مراجعه کنید و با خواندن مشخصات فنی از این موضوع اطلاع پیدا کنید.

4- نکته مهم دیگر این است که بعضی مادربرد ها علاوه بر اینتل از کانکتورهای JMicron S-ATA استفاده می کنند. پس قبل از استفاده از این روش باید ابتدا مطمئن شوید که لپ تاپ یا دسکتاپ شما مستقیما به کانکتورهای چیپست اینتل متصل شده باشد. اگر این شکل نباشد، باید همچنین از JMicron textmode drivers استفاده کرد و انها را به سی دی بوتیبل XP اضافه کرد... این درایور ها را میتواند از لینک

کد:ftp://driver.jmicron.com.tw/jmb36x/Win2k_xp_Vistaتهیه کنید.

5- ترجیحا بایوس سیستم شما آپدیت باشد.

6- نکته مهم دیگر این است که تنظیمات بایوس سیستم شما باید چک شده باشد که Intel S-ATA mode خوانده میشود و در یکی از حالات زیر است :
IDE Mode = نیاز به Intel textmode drivers نیست
AHCI Mode = نیاز به Intel SATA AHCI textmode driver دارد
RAID Mode = به Intel SATA RAID textmode driver نیز برای نصب نیاز دارد

6- باید Power Management (ACPI) در قسمت تنظیمات بایوس شما Enable باشد.

7- شما باید یک نسخه سالم از سی دی ویندوز بوتیبل ترجیحا Service Pack 2 داشته باشید ( بدون تغییرات و خطا) تا بتوانید به درستی از برنامه nLite استفاده کنید.

__________________________________________________ ___________________________-.-.-.-.-__________________________________________________ ____________

مرحله اول) پیش نیازها :

1- به جدیدترین ورژن nLite از طریق این لینک دسترسی داشته باشید: کد:www.nliteos.com2- به ورژن مناسب از Intel textmode drivers برای لپ تاپ یا دسکتاپ باید دسترسی داشته باشید. انتخاب درست textmode driver بستگی دارد به سیستم عاملی هست که میخواهید نصب کنید. پس باید بدانید که چیپست شما جزو کدام دسته SATA و یا RAID هست. بنابراین پکیج Intel Matrix Storage Manager در این لینک

کد:http://downloadcenter.intel.com/Filter_Results.aspx?strOSs=All&strTypes=All&ProductID=2101〈=eng&OSFullName=All%20Operating%20Systemsمیتواند تمامی کنترلرهای INTEL ICH6-9 SATA AHCI و SATA RAIDرا برای مادربرد نوت بوک یا دسکتاپ شما ارضا کند و برای Intel ICH5 SATA RAID نیاز به درایورهای قدیمی تر هست. شما میتوانید با توجه به نیاز خود یکی از این دو بسته را که حاوی درایورهای اختصاصی برای nLite هست با حجم بسیار پایین دانلود کنید و استفاده کنید:


الف) برای Intel ICH6/7/8/9 S-ATA AHCI و RAID Controllers

ویندوز XP و 2003 - 32 بیتی

کد:http://roboxin.persiangig.com/p30world/Intel_ICH5R_SATA_RAID_driver_32bit_packed_by_Registered%20user.zipویندوز XP و 2003 - 64 بیتی

کد:http://roboxin.persiangig.com/p30world/Intel_ICH5R_SATA_RAID_driver_64bit_packed_by_Registered%20user.zip

ب) برای Intel ICH5R S-ATA RAID Controllers

ویندوز XP و 2003 - 32 بیتی

کد:http://roboxin.persiangig.com/p30world/Intel_Sata_Raid_drivers_v7801012_32bit_packed_by_Registered%20user.zipویندوز XP و 2003 - 64 بیتی

کد:http://roboxin.persiangig.com/p30world/Intel_Sata_Raid_drivers_v7801012_64bit_packed_by_Registered%20user.zip
ج) برای Intel Server boards with Server RAID Technology

در این قیمت بهترین مورد را خودتان انتخاب کنید:
http%3A%2F%2Fdownloadcenter.intel.com%2FDetail_Des c.aspx%3FProductID%3D2859%26DwnldID%3D14599%26lang %3Deng

توجه :

به راهنمای نوت بوک و یا مادربرد دسکتاپ و مشخصات فنی آن مراجعه کنید، اگر هارد ساتا شما به یکی از پورت های Intel ICH5/6/7/8/9 متصل باشد از این درایورها استفاده کنید. ولی اگر از کنترلرهای اختصاصی legacy type برای Intel SATA AHCI/RAID Controller استفاده میکند باید با درایوری که در سی دی یا دیسکت همراه مادربرد هست استفاده کنید. این نکته بیشتر برای PC ها قابل توجه هست.


__________________________________________________ ___________________________-.-.-.-.-__________________________________________________ ____________

مرحله دوم) ساخت دیسک سفارشی شما با nLite :

1- برنامه nLite را دانلود و نصب کنید ... درایور های مورد نیاز را از حالت zip در یک فولدر خاص در آورید. یک سی دی ویندوز XP که نسخه سالم و بدون تغییرات باشد را تهیه کنید و در درایور سی دی درایو خود قرار دهید.


2- پس از اجرای برنامه ، از شما محل Windows installation را درخواست میکند. روی دکمه Browse کلیک کنید.3- شما باید محل سی دی ویندوز XP را برای آن مشخص کنید ... که میتوانید از درایور سی دی رام استفاده کنید و یا از قبل کل محتویات سی دی را در پوشه ای از هارد خود کپی کرده باشید . پس مطابق شکل روی درایور سی دی خود کلیک کنید.4- در مرحله بعد از شما سوال میکند که در کجا میخواهید فایل های temporary files را که در هنگام مراحل slip stream استفاده می شوند را ذخیره کنید ؟ پس یک new directory با دکمه new folder در محل یکی از درایورهای خود مثلا درایور C بسازید و نام آن را مثلا XPISO بگذارید.
5- در این مرحله nlite تمام فایلهای مورد نیاز برای شما را در آن محل کپی میکند. بعد از این مرحله شما میتوانید مشخصات آن را کاملا ببینید.

6- روی next کلیک کنید تا این صفحه ظاهر شود. شما همانند شکل میتوانید اپشن و اختیاراتی را برای دیسک سفارشی خود انتخاب کنید ... پس گزینه های Drivers و Bootable ISO را انتخاب کنید که برای کار ما کافی هست.
7- روی دکمه next کلیک کنید تا صفحه ای ظاهر شود که از شما میخواهد درایورهای مورد نیاز را لود کنید. روی دکمه insert کلیک کنید و بین adding a single driver و یا adding a folder of drivers یک گزینه را انتخاب کنید... که بستگی به درایورهای شما و کار شما دارد.

8- به پوشه ای بروید که درایورها را در آنجا unzip کرده اید. درایور هایی که با فرمت *.inf هستند را پیدا و انتخاب کنید.
9- در این مرحله nLite از شما میخواهد که درایورهایی را که میخواهید از لیست برگزینید. اگر نمی دانید که از کدام درایور دقیقا استفاده کنید تمام آنها را انتخاب کنید.
نکته : به 64 بیتی یا 32 بیتی بودن درایورها دقت کنید تا سی دی شما اشتباها ساخته نشود.10- در قسمت بعدی مشخصات درایورها به صورت مختصر نمایش داده میشود.11- به لحظه پایان کار رسیدیم ... شما میتوانید در این قسمت مستقیما سی دی خود را رایت کنید ویا میتوانید یک ایمیج بصورت ISO بسازید و با نرم افزارهای دیگر رایت کنید.
نکته : اگر شما میخواهید دیسک ISO بسازید مطمئن شوید که دکمه Make ISO قبل از زدن دکمه next فشرده اید.

12- در این قسمت کار تمام هست ... شما میتوانید از دیسک سفارشی خود برای نصب XP لذت ببرید ... به تمامی شما خسته نباشید میگویم.

_________---_________---_________

نکته : در مراحل نصب با این روش ، از فشردن دکمه F6 و استفاده از فلاپی درایور پرهیز کنید. در غیر اینصورت ویندوز نمیتوانید درایورهای مورد نیازتان را پیدا کند.

نکته : بهتر است از خود برنامه nLite برای رایت سی دی دانگرید شده خود استفاده کنید.

نکته : اگر هارد شما توسط این دیسک شناسایی نشد پس نیاز دارید به بازگشت از نقطه صفر ! احتمالا مشکل از تنظبمات بایوس ، درایورهای 23 و یا 64 بیتی ، درست کار نکردن یا قدیمی بودن ورژن nLite شما و ... باشد. همچنین ممکن است نوت بوک شما به درایور های intel matrix storage نیاز داشته باشد ( در نوت بوک های مدل 2006 به بعد) که برای نوت بوک های می توانید از خود سایت اینتل آنرا تهیه کنید:

کد:http://downloadmirror.intel.com/10609/eng/iata57_enu.exeپک را extract و نصب کنید و از فایلهای inf آن استفاده کنید و یا میتوانید با جستجو برای چیپست های مشابه در این تاپیک درایورهای مورد نیاز را دانلود کنید ... در ضمن در ادامه تاپیک سوالات و پک های اصلاحی قرار میگیرد پس قبل از پست دادن حتما مطالعه کنید

این سایت نیز کمک شایانی به شما در پیدا کردن مدلهای چیپست و درایورهایشان میکند:
کد:http://drivers.softpedia.com/get/Other-DRIVERS-TOOLS/INTEL

نکته : پس از نصب XP شما نیاز به نصب درایورها گرافیک ، صدا ، مودم ، بلوتوث و Wifi و ... دارید که در مراحل بعدی این تاپیک آموزش داده خواهد شد.


امیدوارم با این آموزش ، تا حدی زیادی از به هدر رفتن انرژی شما و همچنین صرف وقت و هزینه برای سفارش این دیسک یا نصب ویندوز در بازار سیاه ایجاد شده کاسته شود.

موفق باشید


منبع:
Registered user (Mohammad) @ P30WORLD Persian forums
Laptop discussion halls

در ضمن متاسفانه در بازار سیاه این سی دی ها را به راحتی با طی کردن مراحل فوق تولید می کنند و با قیمت گزافی به فروش می رسانند چه بهتر که خودمان اقدام به نصب ویندوز کنیم.


مطالب مشابه :


آموزش نصب ويندوز 7

هــــمــه چــــی در مــورد لـــپ تـــاپ - آموزش نصب تم ویندوز سون. نصب ويندوز به پايان
آموزش نصب ویندوز در 7 دقیقه

اما ، اولا وقت گیر بودن نصب خود ویندوز و نصب برنامه حل مشکل full screen بازیها در ویندوز 7 لب تاپ
نصب ویندوز ایکس پی بر روی لب تاپ های جدید

نصب ویندوز ایکس پی بر روی لب تاپ های پس قبل از نصب نیز میتوانید به مانول و راهنماها
نصب نشدن ويندوز سون روي لپ تاپ ايسوس ايكس 550 (Asus X 550CC)

نصب نشدن ويندوز سون روي لپ تاپ ايسوس ايكس 550 (Asus X 550CC) سوال: سلام آقا خسته نباشيد من اين لب تاپ
دانلود درایور لپ تاپ ها از سایت اصلی

آموزش استفاده از لپ تاپ مورد نیاز خود را دانلود و نصب در ویندوز 7 لب تاپ
نصب زبان فارسي در ويندوز 7

براي نصب زبان فارسي در ويندوز 7 قبل و يا بعد از نصب حل مشکل full screen بازیها در ویندوز 7 لب تاپ
چگونه ویندوز 7 را روی لپ تاپ های ویندوز 8 نصب کنیم؟

چگونه ویندوز 7 را روی لپ تاپ های ویندوز 8 نصب 8 یا به جای آن روی دستگاه خود نصب
دانلود و نصب درایور کارت شبکه وایرلس لپ تاپ دل ۵۰۱۰

پیدا کردم که کارت شبکه وایر لس لپ تاپ دل 5010 رو به صورت کامل و صحیح نصب ویندوز 7 لب تاپ
رفع مشکل وارونه شدن وب کم در ایسوز همراه با ترجمه

آموزش استفاده از لپ تاپ در حال حاضر نصب ، پایان حل مشکل full screen بازیها در ویندوز 7 لب تاپ
برچسب :