چشم زخم وجود دارد ؟؟؟؟؟

 

چشم زخم وجود دارد ؟؟؟؟؟

 

تأثیر چشم زخم از دیر زمان مورد توجه بوده است، تجربیات روزمره و نقل‌های تاریخی و دینی این اعتقاد را تقویت کرده اما در این میان خرافاتی هم شکل گرفته که باید برای رفع آنها تلاش کرد.

به گزارش مهر، بر اساس استفتاء انجام شده از دفتر آیت الله موسوی اردبیلی آخرین آیات مبارکه سوره قلم که می‌فرماید "و آنان که کافر شدند چون قرآن را شنیدند چیزى نمانده بود که تو را چشم بزنند و مى‏گفتند او واقعا دیوانه‏اى است" به پیغمبر نازل شد تا از چشم زخم در امان باشد و استفاده از این آیه برای در امان ماندن از چشم زخم کاربردی است.

در استفتاء از دفتر آیت الله جعفر سبحانی نیز استفاده از برخی آیات قرآن چون آیه 51 سوره قلم و آیة الکرسی برای استفاده علیه چشم زخم مورد تأیید قرار گرفت و طی آن به کاربرد دعاهایی چون تعویذ و شرف الشمس که در مفاتیح نیز ذکر شده اشاره شد.

دفتر آیت الله نوری همدانی در پاسخ به استفتاء در رابطه با استفاده از مهره‌های آبی رنگ به عنوان دستبند، گردنبند یا آویز در منازل تأکید کرد که این مهره‌ها دارای هیچ مستند شرعی نیست. ممکن است بتوان برای برخی سنگها چون عقیق خواصی را برشمرد اما درباره مهره‌های آبی رنگ مستند شرعی وجود ندارد، در رابطه با جلوگیری از چشم زخم خواندن "و ان یکاد ( آیه 51 سوره قلم)"، آیة الکرسی و یا چهارقل در روایات آمده است. در این استفتاء همچنین تأکید شده است که دعای شرف الشمس و تعویذ از دعاهای مستند در این رابطه هستند.

 

از رسول گرامی اسلام روایت شده که روزی آن حضرت از قبرستان بقیع می‌گذشت و فرمودند: به خدا قسم بیشتر اهل این قبرستان به سبب چشم‌زخم در اینجا آرمیده‌اند.

 

در تفسیر نمونه در رابطه با آیه 51 سوره قلم آمده است: بسیارى از مفسران گفته‌اند: منظور این است که دشمنان به هنگامى که آیات با عظمت قرآن را از تو مى‌شنوند، به قدرى خشمگین و ناراحت مى‌شوند و با عداوت به تو نگاه مى‌کنند که گویى مى‌خواهند تو را با چشمهاى خود بر زمین افکنند و نابود کنند! و در توضیح این معنى، جمعى افزوده‌اند که آنها مى‌خواهند از طریق چشم زدن که بسیارى از مردم به آن عقیده دارند و مى‌گویند در بعضى از چشمها اثر مرموزى نهفته است که با یک نگاه مخصوص ممکن است طرف را بیمار یا هلاک کند، تو را از بین ببرند.

تفسیر نمونه در ادامه آورده است: بعضى دیگر گفته‌اند که این کنایه از نگاههاى بسیار غضب آلود است. تفسیر دیگرى براى این آیه به نظر مى‌رسد که شاید از تفسیرهاى بالا نزدیکتر باشد و آن این که قرآن مى‌خواهد تضاد عجیبى را که در میان گفته‌هاى دشمنان اسلام وجود داشت با این بیان ظاهر سازد و آن این است که آنها وقتى آیات قرآن را مى‌شنوند آنقدر مجذوب مى‌شوند و در برابر آن اعجاب مى‌کنند که مى‌خواهند تو را چشم بزنند.

از رسول گرامی اسلام روایت شده که روزی آن حضرت از قبرستان بقیع می‌گذشت و فرمودند: به خدا قسم بیشتر اهل این قبرستان به سبب چشم‌زخم در اینجا آرمیده‌اند.

از امام صادق(علیه‌السلام) روایت شده است: اگر این قبرها شکافته شود هر آیینه می‌بینید که بیشتر مردگان به سبب چشم زخم مرده‌اند، زیرا چشم زخم حق است. آگاه باشید که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند:‌ چشم‌زخم حق است پس هر کس از سیرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شد، خدا را یاد کند، زیرا وقتی خداوند را به یاد آورد، ضرری به برادر مؤمنش نمی‌رسد.

از امام صادق(علیه‌السلام) روایت شده که فرمود: کسی که چیزی از برادرش او را متعجب ساخت، بگوید: «تَبارکَ الله اَحسَن الخالقین» زیرا چشم‌زخم حق است.

از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) روایت شده است: چشم‌زخم حق است، وقتی یکی از شماها به انسان یا حیوانی یا اشیاء دیگری که زیبا است بنگرد و تعجب نماید، بگوید: «آمنتُ بالله و صلی الله علی محمد و آله» پس از آن، اثر چشمش خنثی می‌شود.

 


مطالب مشابه :


دعای رفع چشم زخم و چشم خوردگی

خرید آویز چشم زخم به همراه نماد ماه تولد شما برای جلوگیری از چشم زخم. ۱-این حرز برای رفع چشم
چشم زخم یا چشم شیطان!!!

چشم زخم . حتما شنیدین میگن ماسون ها چقدر نماد گرا هستن و چطوری این خصلت رو به بقیه حتی کشور ما
چشم زخم

پایگاه مقالات علمی آموزشی - چشم زخم - ایران سرزمین آزادگان است: در آزادگی و وارستگی هر که
نظر 3مرجع تقلید در مورد چشم زخم

تأثیر چشم زخم از دیر زمان مورد توجه بوده است، تجربیات روزمره و نقل های تاریخی و دینی این
چشم زخم(چشم شیطان)

دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج - چشم زخم(چشم شیطان) - Islamic Azad University, Sanandaj Branch
نظر مراجع تقلید درباره چشم زخم/ دعا بخوانید، مهره ها مستند شرعی ندارند

اردکان، نگین کویر ما - نظر مراجع تقلید درباره چشم زخم/ دعا بخوانید، مهره ها مستند شرعی
چشم نظر یا چشم جهان بین؟

آویز هایی که همانطور تو تصویر زیر دو آیه از قرآن هست که ازنظر مفسرین به چشم زخم ربط
چشم زخم وجود دارد ؟؟؟؟؟

چشم زخم وجود دارد رابطه با استفاده از مهره‌های آبی رنگ به عنوان دستبند، گردنبند یا آویز
برچسب :