مساجد را دریابیم

به برکت فعالیتها و پیگیری‌های یک مجموعه از دوستان پایمان به یکی از مساجد تهران باز شد و قسمت شد که برخی برنامه‌های فرهنگی را در آنجا برگزار کنیم و یا پیشنهاد بدهیم. این یادداشت هم پیرو برخی تأملات در همین مورد است.

اگر به اسلام ناب اعتقاد داریم به مساجد ناب هم اعتقاد داشته باشیم
اگر دین اسلام دین دنیا و آخرت است، دین عرفان و جهاد است، دین تربیت کننده انسان‌های عاشق خدا مبارز در راه خدا و مجاهد در جهت برپایی قسط و عدالت اجتماعی است، و اگر اسلام داعیه دار این است که در کنار نگاه به فرد به اجتماع هم نگاه می‌کند و برای آن هم برنامه دارد، و اگر اسلام دیانت و سیاست را در کنار هم آورده است و خیلی اگرهای دیگر؛ نمی‌توان انتظار داشت که مساجدی که به اسم اسلام بنا می‌شوند با این اهداف اسلام بیگانه باشند. خلاصه‌ی ماجرا همین است. اگر به یک چنین اسلامی اعتقاد داشته باشیم دیگر نمی‌توانیم به اوضاع خیلی از مساجد قانع باشیم. باید کسانی که می‌توانند در این راه خدمت کنند تا مساجد به سطح مساجد مورد نظر اسلام برسد. همانگونه که در مساجد صدر اسلام محل مسجد محل تعلیم و تربیت و سیاست و عبادت و ... بود.

راهمان را در یک مسجد ادامه دهیم
خیلی اوقات به این فکر می‌کردم که پس از ایام دانشجویی، و در کنار زندگی و کار خود چه جایی را می‌شود یافت که برخی دغدغه‌های فرهنگی را دنبال کرد. برخی از افراد به سمت برخی تشکل‌ها و موسسات فرهنگی و اینگونه وادی‌ها می‌روند. برخی هم که در جریان امورات عادی زندگی و کار هضم می‌شوند و هیچ. اما عده‌ای را هم می‌شناسم که دغدغه دارند اما نبود یک زمینه مناسب برای پیگیری دغدغه‌هایشان باعث هدر رفتن برخی استعدادهایشان می‌شود. مساجد این ظرفیت عظیم را دارند که اگر افرادی دغدغه‌مند بتوانند آنها را فعال کنند به مراکز تربیت نسل‌هایی انقلابی تبدیل شوند. یا محلی برای پیگیری حقوق مردم و یادآوری تکالیفشان. یا محلی برای افزایش عمق تحلیل مردم و ...

و اما ما ادراک الروحانی...!
در مسجد آن شخصیت محوری که بیش از همه می‌تواند تأثیر بگذارد روحانی و امام جماعت مسجد است. و این رسالت روحانیون است که باید اسلام ناب را بشناسند و مرزهای آن را با التقاط و تحجر و اسلام آمریکایی برای مردم بازگو کنند. اگر روحانی مسجد، فعال و با نگاه انقلابی باشد، کسانی که می‌خواهند دغدغه‌های انقلابی خودشان را پیگیری کنند کارشان خیلی راحت‌تر خواهد بود. چرا که هماهنگ کردن برنامه‌ها، ایجاد دغدغه‌ها و... بهتر انجام می‌شود. اما اگر نگاه انقلابی نداشته باشد یا منفعل باشد، آنموقع است که کار سخت‌تر می‌شود. الحمد لله مسجدی که این چند مدت گاهی به آن سرزده ایم دارای روحانیون موجهی است و این باعث می‌شود که ما به راحتی بتوانیم افراد فعال را شناسایی کنیم. برنامه‌ها و گعده‌ها و جلسه‌ها را تبلیغ کنیم. اما اگر همین روحانی زیاد پایه‌کار نباشد سر هر برنامه کلی مشکل داریم. خلاصه اگر می‌خواهید در مسجد کار کنید یک آخوند انقلابی، ترجیحا جوان و روحانی برای خودتان بیاورید!

فواید حضور در مسجد چیست؟
* امکان ارتباط با مردم، آشنایی با مطالبات آنها، مشکلات آنها و خیلی از مسائل دیگری که اگر دانشجو باشید سوژه مطالبه‌گری خواهند بود و اگر هم خیر فوایدی که در ادامه می‌آید.
* حضور در مکانی که مردم مذهبی و مکتبی در آن به صورت روزانه حاضر می‌شوند. این ظرفیت عظیمی است که هرجایی نمی‌توان آن را یافت. پتانسیل عظیمی است جهت جریان‌سازی‌های اجتماعی و انتقال دغدغه عرصه‌های جدید پیش‌روی انقلاب
* جبران ضعف‌های نظام آموزشی در تربیت افراد مطابق مولفه‌های اسلام ناب و کارآمد برای آینده انقلاب اسلامی. که این زمینه این جبران با امکان ارتباط با نسل‌های جدید در فرصتی که هنوز نظام آموزشی و تربیتی کشور به طور کامل تأثیرات خودش را نگذاشته است، بوجود می‌آید.

بعد نوشت: دعا کنید که کارهایی که در برخی مساجد شروع کرده یا می‌خواهیم شروع کنیم موفق جلو برود و از آن نتیجه بگیریم. تا انشاء الله بعدا از تجارب موفق بنویسیم.
* این پیام رهبری را بخوانید
این وبلاگ متعلق به یکی از مساجد شهر مشهد مقدس است. نمونه اینکارها زیاد است. و نمونه اینگونه پتانسیل‌ها اما خفته بسیار بیشتر.
* همچنین ببینید و بخوانید: مسجدیها مجمع مطالبه مردمی مشهد  کانون مشکات اندیشه جیرفت / ...
* یکی از دوستان شروع کرده است به نوشتن تجارب امر به معروف و نهی از منکر. یاریش کنیم. ما تجربه‌مان را اینجا نوشتیم


مطالب مشابه :


پوستر جشنواره سوم عمار

اکران مردمی جشنواره در جهرم اکران توسط "جبهه فرهنگی سبکبالان شهرستان
مساجد را دریابیم

جبهه فرهنگی سبکبالان جهرم سنگر کتاب جهرم مجمع مطالبه مردمی
سیر مختصر مطالعاتی و چند الگو و پیشنهاد

جبهه فرهنگی انقلاب جبهه فرهنگی سبکبالان جهرم سنگر کتاب جهرم
الحمد لله همه هستند!

جبهه فرهنگی سبکبالان جهرم سنگر کتاب جهرم مجمع مطالبه مردمی
قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های انقلاب اسلامی

جبهه فرهنگی سبکبالان جهرم سنگر کتاب جهرم مجمع مطالبه مردمی
امام برای من آموزگار بود

جبهه فرهنگی سبکبالان جهرم سنگر کتاب جهرم مجمع مطالبه مردمی
حقایقی ناگفته در مورد فراماسونرها

جبهه فرهنگی سبکبالان جهرم سنگر کتاب جهرم مجمع مطالبه مردمی
حقوق مادام العمر یا کارگران مادام العمر

جبهه فرهنگی سبکبالان جهرم سنگر کتاب جهرم مجمع مطالبه مردمی
چیزهای خطرناک!

جبهه فرهنگی سبکبالان جهرم سنگر کتاب جهرم مجمع مطالبه مردمی
نکاتی تشکیلاتی از کتاب "پیشوای صادق" | آیت الله خامنه‌ای

جبهه فرهنگی سبکبالان جهرم سنگر کتاب جهرم مجمع مطالبه مردمی
برچسب :