آموزش تصویری نصب ویندوز اکس پی xp


برای نصب ویندوز xp ابتدا باید وارد فضای بوت شوید برای این کار باید در هنگام بالا آمدن کامپیوتر یا روشن شدن کامپیوتر کلید F8 یا F12 را بزنید و درایو راه انداز را که سی دی رام است را انتخاب کنید تا وارد فضای بوت شوید .اما در کامپیوتر ها ی قدیمی تر شما باید در هنگام بالا آمدن کامپیوتر کلید delete را فشار داده تا وارد setup کامپیوتر شوید .بعد بر روی گزینه ی بوت بروید و درایو راه انداز را از

هارد به سی دی رامی که ویندوز در آن قرار دارد تغییر دهید .و کلید F10 یا همان save را زده وبعدY  و

اینتر را فشار میدهیم تا وارد فضای بوت برای نصب ویندوز بشود.

برای نصب ویندوز XP دو شیوه وجود دارد. در حالت اول ممكن است شما در سیستمتان نسخه‌های دیگری از ویندوز را نصب كرده باشید. در این حالت با قرار دادن سی دی ویندوز XP می‌توانید شروع به نصب این برنامه بكنید. در حالت دوم كه ما در اینجا به توضیح جامع آن می‌پردازیم یا در سیستم تان از قبل ویندوز نصب نشده است یا دچار مشكل شده و قابل اجرا نیست یا اینكه شما می‌خواهید خودتان كنترل كامل بر روی فرایند نصب اعمال كنید.

در این مرحله شما با پیغام...Press any Key

مواجه میشوید .که با زدن یک کلید دلخواه برنامه نصب کننده از طریق سی دی وارد فضای  بوت میشود .در این مرحله .برنامه شروع به كپی فایلهای مورد نیاز خود می‌كند.

سپس مطابق شكل زیر با پنجره‌ای با سه گزینه مواجه خواید شد كه با فشار دادن كلید ENTER ویندوز شروع به نصب می‌كند.

فشردن كلید R در سیستم باعث  بازسازی اطلاعات ویندوز قبلی شما می‌شود( این گزینه برای مواردی استفاده می‌شود كه شما از قبل بر روی سیستم خود ویندوز XP نصب كرده اید ولی با بروز مشكلاتی نمی‌توانید به درستی از آن استفاده كنید و این قسمت سعی در كپی و بازسازی برخی فایلهای مورد نیاز كرده و سیستم را مجدداً در وضعیت اجرایی و عملیاتی قرار می‌دهد)

فشردن كلید F3 نیز امكان خروج از مراحل نصب را فراهم می‌كند.


installing_windows_xp_farsi_9.jpg

 برای ادامه نصب كلید ENTER را فشار دهید. پنجره‌ای مطابق شكل زیر نمایان شده كه شرح توضیحات مربوط به توافق نامه استفاده از این سیستم عامل است. با انتخاب كلید F8 از این صفحه عبور كنید.


installing_windows_xp_farsi_2.jpg


برنامه Setup شروع به بررسی سیستم شما می‌کند تا نسخه‌های قبلی سیستم عامل ویندوز را در صورت وجود در سیستم تشخیص می‌دهد. پس از بررسی سیستم پنجره‌ای همانند شكل زیر نمایان شده و درایو‌های سیستم شما را لیست می‌كند. شما در این قسمت می‌توانید مسیری كه برای نصب ویندوز مورد استفاده قرار می‌گیرد را تعیین كنید.

تصویر زیر مربوط به حالتی است كه سیستم از قبل فاقد هیچ نوع سیستم عاملی بوده و‌ هارد آن نیز پارتیشن بندی و فرمت نشده است. فضای‌هارد مذكور بصورت Unpartitioned و 4 گیگابایت نشان داده شده است:

installing_windows_xp_farsi_11.jpg


شما می‌توانید برای نصب ویندوز این فضا را تقسیم كنید. تقسیم فضا در این مرحله همانند استفاده از فرمان Fdisk صورت می‌گیرد.

برای این منظور كلید C در صفحه كلید را انتخاب كرده و سپس در پنجره بعدی فضای مورد نظر خود را در آن وارد كنید.

پس از تایید مجدداً به صفحه Unpartitioned ارجاع داده می‌شوید. مجدداً بر روی فضای Unpartitioned رفته و كلید C را انتخاب كنید. در این مرحله اگر مایل بودید درایو‌های دیگری ایجاد كنید فضای مورد نیاز را وارد كنید و در غیر این صورت كلید Enter را فشار دهید تا كل فضای باقی مانده به درایو دوم اختصاص داده شود.

اگر از قبل سیستم شما پارتیشن بندی شده یا اگر سیستم عاملی از قبل بر روی آن نصب می‌باشد شما می‌توانید درایو مورد نظر خود را جهت نصب ویندوز انتخاب كنید.

توجه : در صورتی كه می‌خواهید سیستم عامل ویندوز قدیمی‌خود ( مثلاً 98 یا 2000 یا ME ی...) را حفظ كنید، نباید ویندوز XP را بر روی درایوی كه این سیستم عامل‌ها در آن نصب شده‌اند، نصب كنید. انجام این كار با تداخل در برنامه‌ها و پوشه‌های شما مطمعنا پوشه Program Files، باعث بروز برخی ایرادات خواهد شد.

همانطور كه در بالا عنوان شد، اگر شما سیستم خود را از قبل پارتیشن بندی كرده باشید در این پنجره نام آنها را مشاهده خواهید كرد. حال ممكن است شما بخواهید قبل از پیاده سازی و نصب ویندوز XP تغییری در تعداد یا حجم پارتیشن‌های خود ایجاد كنید.

برای این كار باید بر روی نام درایو مورد نظر رفته و كلید D را در صفحه كلید انتخاب كنید. در پنجره بعدی و برای تایید حذف كلید L را فشار دهید. پس از انتخاب این گزینه مجدداً در صفحه با فضایی تحت عنوان Unpartitioned مواجه خواهید شد كه باید مطابق روش فوق الذكر آن را به درایو خاصی تخصیص دهید.

در برخی موارد پس از تخصیص فضا و پارتیشن بندی، فضایی اندك بصورت Unpartitioned باقی می‌ماند كه می‌توانید از آن صرفنظر كنید.

توجه : حذف یك پارتیشن باعث از بین رفتن كل اطلاعات موجود در آن خواهد شد. از این رو حتماً قبل از انجام چنین كاری اطلاعات پارتیشن خود را بررسی كرده و در صورت نیاز نسخه پشتیبانی از آن تهیه كنید.

برای شروع نصب بر روی نام درایو مورد نظر رفته و كلید ENTER را فشار دهید.

در صورتی كه در این مرحله قصد اتمام فرایند نصب را دارید و می‌خواهید از این برنامه خارج شوید كلید F3 را انتخاب كنید.

پس از این مرحله با صفحه‌ای مواجه خواهید شد كه چهار گزینه مختلف Format در آن قابل انتخاب است:


installing_windows_xp_farsi_5.jpg


مطابق استاندارد‌های كامپیوتری دو نوع قالب بندی و فرمت برای‌هارد‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. حالت اول و قدیمی‌كه مورد استفاده سیستم عامل‌های ویندوز 98 بود كه با عنوان FAT از آنها نام برده می‌شود و در حالت بعدی كه از لحاظ امنیتی و سرعت عملكرد بهتری دارد كه NTFS نامیده می‌شود.

گزینه اول و سوم در این صفحه هر دو به حالت قالب بندی NTFS اشاره دارد. انتخاب گزینه اول فرمت‌هارد را در وضعیت Quick و به سرعت انجام می‌دهد ولی حالت سوم مدت زمان بیشتری به خود اختصاص داده و درایو تعیین شده را بطور كامل فرمت می‌كند( اگر شما از قبل دراوی خود را فرمت نكرده اید یا اگر پارتیشن بندی خود را تغییر داده اید باید از حالت سوم استفاده كنید.

به همین ترتیب گزینه دوم و چهارم نیز مربوط به قالب بندی FAT است.

توجه : اگر شما در سیسیتم تان ویندوز 98 یا ME داشته باشید و گزینه NTFS را انتخاب كنید، پس از اتمام مرحله نصب ویندوز و با اجرای وسندوز 98 ی... دیگر به پارتیشن NTFS دسترسی نخواهید داشت و این درایو تنها از طریق ویندوز XP در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

با توجه به توضیحات فوق نوع فرمت و قالب بندی سیستم را انتخاب كرده و كلید ENTER را فشار دهید را فرمت شروع شود:

installing_windows_xp_farsi_4.jpg


برای صرفنظر كردن از مرحله نصب می‌توانید كلید ESC را فشار دهید.

پس از این مرحله، یک پروسه دیگر نمایان شده و سسیستم شما پس از مدتی Restart می‌شود:


installing_windows_xp_farsi_10.jpg


پس از راه اندازی سیستم شما نباید كلیدی را در هنگام نمایان شدن Press Any Key فشار دهید و باید مراحل نصب از طریق‌هارد انجام شود (بهتر است در این مرحله وارد BIOS سیستم خود شده و آن را به حالت اول بازگردانید).

از این قسمت فرایند اصلی نصب ویندوز با نمایان شدن شكل زیر آغاز می‌شود.


installing_windows_xp_farsi_8.jpg


بطور معمول مدت زمان بالای 50 دقیقه جهت نصب به شما نشان داده می‌شود.

پس از اتمام مراحل Collecting information، Dynamic Update، Preparing installation به مرحله Installing Windows می‌رسیم.
پنجره‌ای كه در این قسمت دیده می‌شود مربوط به تنظیمات Regional and Language Options می‌باشد. در این قسمت با انتخاب گزینه Customize و Details كشور و زبان خود را انتخاب كنید (ایران، فارسی).
اگر Farsi در منوی مربوط به زبان دیده نمی‌شود، در پنجره دوم، به تب دوم بروید و چک باکس گزینه Install Asian Language...  را فعال کنید و سپس دنبال کلمه Farsi در منوی زبان بگردید.
البته پس از انجام نصب و از طریق Control Panel نیز می‌توان این تغییرات را اعمال كرد. اگر مشكلی با این قسمت دارید می‌توانید بدون اعمال تغییری گزینه Next را انتخاب كنید.

در پنجره Personalize your Software نام خود را در قسمت Name و كلمه‌ای دلخواه به عنوان نام سازمان یا موسسه خود در قسمت Organaize وارد كنید. (این اسمی‌اختیاری است و هر چیزی می‌تواند باشد. مثلاً Home).


installing_windows_xp_farsi_7.jpg


در قسمت بعد شما باید رمز یا سریالی كه برای نصب ویندوز XP مورد استفاده قرار می‌گیرد را وارد كنید.که معمولا در پشت پاکت ویندوز نوشته میشود.


installing_windows_xp_farsi_3.jpg


پس از بررسی رمز وارد شده از طرف شما و در صورت صحیح بودن آن پنجره Computer Name and Administrator Password را مشاهده خواهید كرد.

شما باید در قسمت Computer Name یك نام دلخواه برای سیستم خود وارد كنید.

در قسمت Administrator password رمز عبوری كه كاربر مدیر سیستم برای ورود به آن نیاز دارد را وارد كنید. در قسمت Confirm نیز مجدداً این كلمه را وارد كنید.
(بهتر است اگر امنیت سیستم برایتان مهم است، این پسورد را وارد کنید در غیر اینصورت می‌توانید آن را خالی بگذارید تا سیستم بدون پرسش پسورد، وارد محیط ویندوز شود)


installing_windows_xp_farsi_1.jpg


در صفحه Date and Time Settings می‌توانید موقعیت جغرافیایی خود را انتخاب كنید. از منوی آبشاری Time Zone، گزینه Tehran را یافته و انتخاب كنید.

 مرحله بعد مربوط به تنظیمات كارت شبكه سیستم شماست. بر روی دكمه NEXT این قسمت كلیك كنید تا از این مرحله عبور كنید.

installing_windows_xp_farsi_6.jpg


در پنجره Workgroup or Computer Domain نیز تنظیم پیش فرض كه WORKGROUP است را تایید كرده و با انتخاب گزینه NEXT این مرحله را نیز به اتمام برسانید.


installing_windows_xp_farsi_12.jpg


 تا اینجا مراحل اصلی نصب ویندوز به پایان رسیده و شما با شكلی همانند طرح زیر مواجه خواهید شد:


installing_windows_xp_farsi_13.jpg


 بسته به نوع درایور كارت گرافیك و اندازه بزرگنمایی مانیتورتان ممكن است با پیغمی‌همانند پیغام شكل زیر مواجه شوید. در هر حال دكمه OK را در آن انتخاب كنید:


installing_windows_xp_farsi_14.jpg


به پنجره آبی رنگ Wellcome to Microsoft Windows وارد خواهید شد. برای ادامه مراحل بر روی دكمه NEXT كلیك كنید:


installing_windows_xp_farsi_15.jpg


 گزینه No, not at this time را در پنجره Ready to Register انتخاب كنید و سپس دكمه Next را در آن صفحه كلیك كنید.


installing_windows_xp_farsi_16.jpg


 همانطور كه در شكل زیر مشاهده می‌كنید، در پنجره Who will use this computer شما می‌توانید نام پنج كاربری كه از سیستم استفاده می‌كنند را وارد كنید. البته وارد كردن تممی‌این فیلدها ضروری نیست و شما می‌توانید در قسمت Your Name تنها نام خود ( یا هر نام دلخواهی ) را وارد كرده و بقیه آنها را خالی رها كنید. سپس دكمه NEXT را انتخاب كنید.


installing_windows_xp_farsi_17.jpg


در مرحله آخر و برای ورود به ویندوز دكمه Finish را در پنجره Thank you انتخاب كنید.


installing_windows_xp_farsi_18.jpgمطالب مشابه :


آموزش ساخت وبلاگ

ساخت وبلاگ در بلاگفا برای شما در این صفحه، منوی آبشاری وجود دارد که با
قالب سبز همراه با اسلاید شو+منوی آبشاری

قالب بلاگفا. قالب سبز همراه با اسلاید شو+منوی آبشاری. نامه ای در قوطی کمپوت برای رزمندگان .
آموزش بازی کردن جنگ های صلیبی 1 به صورت آنلاین

قالب بلاگفا. گزینه هاست را می زنید و در پنجره باز شده از منوی آبشاری « ارسال برای
آموزش اتوکد قسمت هفدهم

منوی آبشاری این دستورات Modify می‏باشد. برای فعال کردن منوی تصویری این دستورات ، بر روی یک
فرمول محاسبه هر سنجشگر Expert Choice Manual Guide Exampel Simple ] Expert Choice 2000 ]

برای محاسبه هر از منوی آبشاری فراخوان توسط بلاگفا و محدودیت
چگونه سایت های خارجی را به فارسی ترجمه کنیم ؟

سایت گوگل با اضافه کردن صفحه مترجم این امکان را برای شما از منوی آبشاری که بلاگفا شارژر
چگونه در KM Player زیر نویس فارسی را فعال کنیم؟

حال برای نمایش زیرنویس حال بمانند تصویر باید از منوی آبشاری سمت چپ صفحه قالب بلاگفا.
۸ شوخی ساده و بامزه کامپیوتری برای فریب دوستانتان

گزینه Change display settings را انتخاب کرده و در صفحه ای که باز می‌شود از منوی آبشاری برای تغییره
آموزش تصویری نصب ویندوز اکس پی xp

مجله ای برای از منوی آبشاری Time Zone، گزینه Tehran را یافته و انتخاب كنید. قالب بلاگفا;
برچسب :