چگونه ضد یخ /آب رادیاتور را تعویض کنیم


چگونه ضد یخ /آب رادیاتور را تعویض کنیم

تعویض منظم ضد یخ یکی از حیاتی ترین بخش های تعمیر و نگهداری پیشگیرانه است و سبب می شود که عملکرد خودرو در سطح بهینه باقی بماند .

برای ممانعت از بروز مشکلات در موتور،مراحل ساده زیر از طرف متخصصین امر توصیه می شود ضمن اینکه هر 2سال یکبار باید ضد یخ و آب رادیاتور تخلیه شده و با مایع خنک کننده تازه جایگرین شود . این مطالب به گونه ای ساده است که انجام آن از عهده خودتان هم بر می آید .

1-ابتدا خودرو را در محلی ایمن پارک کنید . در جایی باشد که محل تردد کودکان و حیوانات نباشد . دستورالعمل های لازم در دفترچه راهنمای خودرو را باید رعایت کرد از جمله اینکه موتور خودرو خنک شده باشد اگر در حالتی که موتور گرم است آب رادیاتور آن خالی کنید خطر سوختگی و آسیب دیدگی شما در اثر حرارت موتور وجود دارد .

2-ابتدا با باز کردن پیچ تخلیه , آب رادیاتور را تخلیه نمائید و رسوبات و زنگ زدگی های موجود در آن را تمیز کنید آب را باید در سطلی تخلیه کرد که گنجایش محتویات رادیاتور را داشته باشد . سپس پیچ تخلیه را ببندید.

3-دفع این آب رادیاتور کهنه باید بر طبق قواعد زیست محیطی محل ,  صورت گیرد . و بر روی آن برچسب ضد یخ نیز زده شود . از ظروفی که برای نوشیدنی استفاده می شود برای این کار استفاده نکنید . و این مایعات باید د ر محلی امن قرار گیرد تا دوباره بازیافت شود .

4-قبل از پر کردن رادیاتور با آب رادیاتور و ضد یخ , لازم است که محل مربوطه کاملا شستشو شود .

5-بعد از ریختن آب تمیز در داخل رادیاتور ,  درپوش رادیاتور را ببندید و بگذارید که به مدت 10 دقیقه موتور کار کند تا به دمای مناسب برسد و موتور را خاموش کرده و بگذارید سرد شود . سپس این آب را از طریق شیر تخلیه خالی کنید . این آب اغلب حاوی رسوبات و مواد سمی ناشی از کارکردن موتور است .

6-سپس مقداری لازم آب رادیاتور را به همراه ضد یخ در درون رادیاتور بریزید. اغلب از نسبت 50% ضد یخ و 50% آب رادیاتور استفاده می شود .


درصد ضدیخ

محافظت از یخ زدگی بر حسب سانتی گراد

33%

18-

50%

34-

64%

61-

 

7-در انتها لازم است که رادیاتور هواگیری هم شود که بسته به نوع خودرو پیچی برای هواگیری در مسیر شیلنگ آب یا جایی دیگر قرار دارد چون این سیستم بسته است گیر کردن هوا می تواند مانع گردش مناسب آب شود و باید این هوای اضافی خالی شود . در صورت نبودن شیر هوا گیری بعد از اینکه ضد یخ و آب رادیاتور را درون رادیاتور ریختیم قبل از اینکه درب رادیاتور را ببندیم موتور را روشن میکنیم و اجازه میدهیم تا موتور کار کند تا ترموستات عمل کند(آب داخل رادیاتور جریان پیدا کند)یک الی دو دقیقه بعد درب رادیاتور را میبندیم.

8- در پایان چک نمایید آب داخل مخزن پلاستیکی بین خط maxوmin باشد.

9-یادتان باشد که مخزن شیشه شور را با مخزن سر ریز آب رادیاتور اشتباه نگیرید چون در شیشه شور باید آب تمیز به همراه مقداری مایع شستشو ریخته شود وگرنه چربی های روی شیشه که در شهرهای پر ترافیک و کثیف زیاد به چشم می خورد پاک نمی شود .

 

 


مطالب مشابه :


مشخصات فنی پراید اتوماتیک (AMT ) +تصاویر

دیواره محفظه موتور قرار گرفته است و در زیر آن مجموعه مکانیکی کشش کلاچ قرار از تیبا
تعمیر جلوبندی تیبا

تعمیرگاه مرکزی خودرو - - تعمیر جلوبندی تیبا ج . رفع نقص لاستیک سائی و کشش فرمان
هدرز پراید

و در گردنه اتوبانها در سرعت های بالاتر از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ، کشش عقب تیبا
استانداردهای طبق جلو

گـروه دوچـرخـه سـواری تیـبــا. عملکرد کشش کابل دوچرخه های جاده معمول، بصورت سیستم کشش از
تنظیم صحیح زین دوچرخه

گـروه دوچـرخـه سـواری تیـبــا. باعث افزایش کشش بدن و از دست دادن وضعیت مطلوب سواری می شود.
مقایسه پراید و ام وی ام 110

گیری روانتر آن نسبت به پراید 111 هستید اما در مقابل پیشرانه 111 از کشش بهتر و شتاب تیبا sx
چگونه ضد یخ /آب رادیاتور را تعویض کنیم

میزان کشش تسمه های خودرو( تنظیم تسمه) مخزن روغن ترمز
چندش اور ترین رکورد های جهان!!!

"دلتنگی های تیبا" "تپه ی خاموش" "پناهگاهی قابل کشش ترین پوست گری ترنر میتواند پوست خود را
بنز ویتو به بازار می آید +عکس

خودرو برتر - بنز ویتو به بازار می آید +عکس - وبلاگ دانش فنی ، اطلاعات مهندسی ،آموزشی ، خبری و
سرویس و نگهداری زنجیر دوچرخه

گـروه دوچـرخـه سـواری تیـبــا. • همواره میزان کشش زنجیر خود را بررسی کنید و در صورتی که
برچسب :