اعتراض به تبعیض آمیز بودن طرح بودجه ملی کشور

اعتراض مردم ولایتهای مرکزی به تبعیض در طرح بودجه ملی افغانستان

مردم ولایات مرکزی در اعتراض به طرح تبعیض آمیز بودجه ملی در مقابل شورای ملی

 فریاد اعتراض مدنی شان را بلنــــــــــــد کردند و خواستار اعمال عدالت و توازن

در بودجه ملی شدند.

 اعتراض آنان به نادیده گرفتن پروژه حیاتی گردن دیوال در بودجه ملی بود. این پروژه

با اینکه برای اقتصاد افغانستان بسیار حیاتی و انکشاف دهنده است اما هرساله

 در هنگام طرح بودجه ملی با کمال قساوت و ناجوانمردی نادیده گرفته می شود.

به گزارش روزنامه افغانستان پروژه گردن دیوار که کابل را از طریق پنج ولایت مرکزی میدان وردک، بامیان، غور، دایکندی و بادغیس به هرات وصل می کند، از برنامه های توسعوی پنج ساله حکومت می باشد که چندین بار افتتاح شده اما تاکنون هیچگاه کار آن رسما آغاز نشده است. آقای کرزی در سال 2004 رسما خود سنگ بنای آن را نهاد ولی کارش هیچگاه شروع نشد.

در انتخابات ریاست جمهوری گذشته ساختن آن را جزو وعده های انتخاباتی خود به مردم مناطق مرکزی قرار داد. در طول پنج سال گذشته مسئولین وزارت فواید عامه بارها از آغاز کار آن خبرداده و سال گذشته معین این وزارت عملا قرارداد ساخت این پروژه را با یک شرکت افغانی – کوریایی با هزینه 35 میلیون دالر در حضور رسانه ها امضا نمود، اما تاکنون عملا هیچ کاری صورت نگرفته است.

با اینکه تعهد پولی برای احداث این سرک به گفته مسئولان وزارت فواید عامه وجود دارد، اما کارهای رسمی این پروژه تاکنون هیچگاهی از حد سروی ها و گفتگوها خارج نشده است. به نظر می رسد وعده خلافی های مکرر برای ساخت این جاده، ساکنان مناطق مرکزی را به ستوه آورده است.

روز گذشته صدها تن در مقابل شورای ملی در اعتراض به ذکر نشدن این این پروژه در بودجه ملی سال آینده دست به اعتراض زده و نمایندگان آنها هشدار داده که در صورت عدم اختصاص منابع مالی برای ساخت این سرک، بودجه سال آینده را امضا نخواهند کرد. این پروژه یکی از مهمترین برنامه های توسعوی بوده که علاوه بر نیاز ها و ضرورت های مبرم، از اهمیت اقتصادی زیادی نیز برخوردار می باشد.

احداث این سرک، مسیر کابل – هرات را به گونه ای چشم گیر کاهش داده و مسافرت، حمل و نقل و تجارت را برای مردم افغانستان تسهیل می بخشد. تکمیل این پروژه مناطق مرکزی را از انزوای انقطاع از بازار که بدلیل نبود راه وسرک براین مناطق تحمیل شده است، نجات داده و کانال های دست رسی به بازار های تجارتی را برای این مناطق می گشاید.

علاوه برآن احداث این سرک می تواند فرصت ها و ظرفیت های باالقوه اقتصادی مناطق مرکزی را به بهره برداری رسانده و بهبودی به وضعیت زندگی مردم حاصل شود. مناطق مرکزی به دلیل داشتن ذخایر سرشار طبیعی، از فرصت ها وظرفیت های خوب اقتصادی برخوردار می باشد.

این فرصت ها تاکنون فقط بخاطر نبود راه های مواصلاتی بدون استفاده مانده و هیچگونه علاقمندی برای سرمایه گذاری در آن وجود نداشته است. احداث و تکمیل این سرک، تاجران و سرمایه گذاران داخلی و خارجی را در قسمت استخراج معادن و بهره وری از سایر ظرفیت های اقتصادی مناطق مرکزی ترغیب نموده و این امر برای بهبود وضعیت زندگی مردم و نیز تقویت اقتصاد ملی خیلی با اهمیت می باشد.

بنابراین دولت نباید بیش از این به مردم فقط وعده داده و اعتماد خود را در میان مردم بیش از این از دست بدهد. اکنون هیچگونه توجیهی قابل قبول برای تعلل در آغاز کار این پروژه وجود نداشته و براساس گفته های خود مسئولین وزارت فواید عامه، تمامی هزینه ها و تمویل کنندگان آن تثبیت شده است. بنابراین تعلل بیش از این به هیچ وجه قابل قبول نمی باشد.


مطالب مشابه :


راه کاهش خلافی ماشین در 6 روز

نمی خواهم که عشق از ریشه هایم دست بردارد - راه کاهش خلافی ماشین در 6 روز -
ترتیب عمليات اجرايي :

به اجرا مراجعه و با اطلاع از میزان دستمزد کارشناس مجدد به ارزیابی اعتراض و قبض پرداخت
نحوه اعتراض به جرائم رانندگی

وبسایت اموزشی صوت حقوق - نحوه اعتراض به جرائم رانندگی, مدیر سایت: - صورت وضعیت خلافی
جایگاه رأی قاضی در قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 1389

صورت وضع مربوط به سابقه برگ‌های جریمه پرداخت نشده موسوم به برگ خلافی اعتراض افراد از
حق تجدید نظر در فرآیند دادرسی عادلانه (قسمت دوم)

در مورد قطعی بودن آرای صادره در امور خلافی، این غیابی قابل اعتراض است و حکمی که پس
اعتراض به تبعیض آمیز بودن طرح بودجه ملی کشور

اعتراض آنان به نادیده گرفتن پروژه به نظر می رسد وعده خلافی های مکرر برای ساخت این جاده
لخت کردن زنان و دختران ایرانی در فرودگاه های دبی

است و فریادها و گریه های این دختران و زنان در فرودگاه و متعاقب ان اعتراض خلافی به همراه
جریمه چند میلیونی خودرو یک جانباز!

جهت اخذ پلاک مخصوص معلولین و جانبازان اقدام و برای گرفتن عدم خلافی با اعتراض دادم که
برچسب :