10 پیشنهاد طلایی دکتر مهدی دوایی در خندوانه

دکتر مهدی دوایی مهمان برنامه خندوانه شد

برنامه خندوانه با اجرای رامبد جوان شب گذشته همزمان با 11 تیرماه 96 ساعت 23 روی آنتن شبکه نسیم رفت. دکتر مهدی دوایی متخصص روانشناسی تربیتی مهمان رامبد جوان در این برنامه بود و روشهای داشتن حال خوب در زندگی را یادآوری کرد.

دکتر مهدی دوایی درباره از دست دادن فرصت ها در زندگی گفت :ما دائما در حال حسرت خوردن هستیم و همین موضوع باعث میشود لذت بردن از زمان حال را از دست بدهیم . اهمیت این موضوع تا آنجایی است که امام علی (ع) هم سفارش کرده اند که حال را دریابید.

من پدربزرگی داشتم که همه جمعه ها عصر منزل ایشان جمع میشدیم ، زمانی که بیمار شدند قرار شد که هر شب یکی از برای مراقبت به منزل ایشان برود متاسفانه شبی که نوبت من بود که بروم نتوانستم و پدربزرگم همان شب از دنیا رفت. اگر قدر لحظه های حال زندگی تان را ندانید همیشه حسرت خواهید خورد.

پیشنهادهای دکتر مهدی دوایی برای داشتن حال خوب در زندگی

دکتر مهدی دوایی در خندوانه گفت :اگر مراقب سطح زندگی تان باشید میتوانید از زندگی لذت ببرید ، من کارهایی را به شما پیشنهاد میکنم که از طریق آن میتوانید حالتان را خوب کنید.

دکتر مهدی دوایی در خندوانه

دکتر مهدی دوایی در خندوانه

1 . روزی یک ربع تمرین کنیم که حال دلمان را خوب کنیم و شاد باشیم و از زندگی لذت ببریم ، این کار به مرور باعث خوب شدن حال ما در زندگی میشود.

2 . هر خانواده باید تمرین کند که پروژه های مشترک زیادتری با هم داشته باشد و هرچقدر پروژه های مشتر خانواده با هم بیشتر باشد حال آن خانواده بهتر خواهد بود . پروژه های مشترک شامل گفتگو با هم ، غذا خوردن با هم ، کتاب خواندن با هم ، مهمانی و مسافرت رفتن با هم و .... است.

3 . پروژه های دو به دو حال یک خانواده را خوب میکند . مثلا پدر و مادر با هم یا هرکدامشان با بچه ها پروژه های دو به دو داشته باشند.

4 . مسئولانه رفتار کردن به جای مقصر انگاشتن دیگران . یعنی به جای اینکه در یک اقدام دیگران را مقصر بدانیم از خودمان شروع کنیم و عیب ها و نقص های خودمان را بیابیم.

5 . دیدن پدیده از دید دیگری :یکی از بهترین راهها برای داشتن خانواده سالم حرف زدن است چرا که حرف زدن باعث میشود موضوع را از دید طرف مقابلمان ببینیم .

6 . همیشه عاشق باشید و کور ، رها کنید و ببخشید چون خداوند بخشنده است.

7 . فاصله بین هویت و شخصیت را کم کنید.

8 . پذیرای خودمان به همان صورتی که هستیم باشیم و از مدل وجودی مان لذت ببریم.

9 . مواظب داشته هایمان باشیم و از آنها لذت ببریم و اجازه ندهیم زمانی که آنها را از دست دادیم به حسرت تبدیل شود.

10 . پیدا کردن معنای زندگی و رسیدن به آرزوهایی که داریم.

در بخش پایانی برنامه دکتر مهدی دوایی تاکید کرد که در حال زندگی کنید و معنای زندگی را به چیزی بدهید که ترس از دست دادنش را نداشته باشید و قدر زندگیتان را بدانید.

10 پیشنهاد طلایی دکتر مهدی دوایی در خندوانه