کفش‌ های شما چاق‌ تان می‌کند؟! آکا - کفش مناسب برای خانمهای چاق

   کفش‌های شما خیلی مهم هستند. این کفش‌ها می‌توانند شما را خوش‌پوش‌ و منظم ‌یا بدسلیقه و شلخته نشان دهند اما مسئله فقط این نیست. کفش‌های شما به سلامت ‌تان هم ربط دارد. قطعا اوقاتی بوده که احساس کرده‌اید این کفش‌ها پایتان را یا اصلا کل وجودتان را آزار می‌دهد اما احتمالا نمی‌دانید که کفش‌نامناسب می‌تواند بسیاری از ارگان‌های شما –و نه فقط پاهایتان- را آزار دهد. در این بخش فقط می‌خواهیم روی یک نکته خاص متمرکز شویم؛ آیا کفش‌ها روی وزن‌ خانم‌ها تاثیر می‌گذارند؟

گروهی از متخصصان ارتوپدی به همراه یک دستگاه آنالیزور پیشرفته اسکن کف پا در این مطالعه شرکت داشتند. در این مطالعه حسگرهایی به پای خانم‌های شرکت‌کننده وصل شد و عملکرد عضلات و مفاصل آنها مورد بررسی قرار ‌گرفت تا مشخص شود در زمان حرکت آنها چه استرس‌ها و فشارهایی به مناطق مختلف پای آنها وارد می‌شود. شما در این مطلب می‌توانید نتیجه این تحقیقات همین‌طور توصیه‌هایی از بهترین متخصصان در مورد هر کفش‌را بخوانید.

کفش مناسب برای خانمهای چاق

کفش مناسب برای خانمهای چاق شلخته‌‌ها هم چاق‌می‌شوند

   دمپایی‌های لای‌انگشتی با پای شما چه می‌کند؟

این دمپایی‌ها رویه‌ای ندارند، یعنی فقط یک بخش لاستیکی نازک هستند که بخشی از آنها بین انگشت شست و سایر انگشتان پای شما قرار می‌گیرند تا پایتان ثابت شود. این نوار لاستیکی باعث می‌شود که شما نتوانید پایتان را به صورت طبیعی بچرخانید یا خم و راست کنید. برای همین است که گام برداشتن به‌خصوص گام برداشتن سریع با آنها سخت است. در زمان راه رفتن با این دمپایی‌ها شما تمام انگشتان خودتان را روی زمین می‌گذارید. مطالعات نشان داده افرادی که این دمپایی‌ها را می‌پوشند فشار بیشتری را در ناحیه کمر، لگن و زانوها تحمل می‌کنند و از طرف دیگر عضلات پشت ساق و رانشان کمتر به کار گرفته می‌شود. دکتر کتی بومن، فوق تخصص بیومدیکال می‌گوید: «افرادی که از این دمپایی‌ها استفاده می‌کنند برای گرفتن فشار وارده به پایشان از لگن و زانوها استفاده می‌کنند اما در عین حال عضلات پشت‌پا و عضله پشتی ران آنها در گذر زمان ضعیف‌تر می‌شود.»

 دمپایی‌ها شما را چاق‌می‌کنند

پوشیدن دمپایی‌های لای‌انگشتی راه رفتن را سخت می‌کند. با آنها نمی‌توانید زیاد راه بروید یا سریع گام بردارید. نحوه قدم برداشتن با آنها باعث می‌شود که اندام تحتانی شما زودتر خسته شود. اینگونه شما سعی می‌کنید یا راه نروید یا از اتومبیل استفاده کنید و درنتیجه چاق‌می‌‌شوید.

نتیجه آزمایشگاهی:

افراد مورد آزمایش قرار گرفته متذکر شدند که پاهایشان در کفش‌های ورزشی بسیار بیشتر از دمپایی‌های لای‌انگشتی حالت ثبات دارد. نتایج اسکن هم نشان داده که پای افراد در کفش‌های ورزشی 5/2 برابر دمپایی‌های لای‌انگشتی ثبات دارد. درکل این حالت باعث می‌شود افرادی که یک سال این دمپایی‌ها را می‌پوشند بین 3 تا 4 کیلوگرم چاق‌شوند. برای آنکه وضعیت پایتان در این دمپایی‌ها بهتر باشد، سعی کنید از عضلات روی پایتان استفاده کنید. دکتر بومن می‌گوید: «برای کمک به پاهایتان درحالت ایستاده باید پایتان به اندازه عرض شانه باز باشد، سپس یک پا را عقب بگذارید و پای خود را بلند کنید تا روی انگشتان قرار بگیرد، سعی کنید زانوهایتان را صاف نگه دارید و کل بدن شما صاف باشد. نگذارید پاهایتان به سمت خارج بچرخد. اینگونه عضلات روی پایتان را به فعالیت می‌اندازید و باعث تقویت آنها می‌شوید.»

برای خرید دمپایی این نکات را در نظر بگیرید

اگر حتما باید دمپایی لای‌انگشتی داشته باشید، سعی کنید یک جفت استاندارد بخرید؛ دمپایی‌ای با انحنای مناسب و برجستگی در ناحیه داخل پا که شکل پای شما باشد. سعی کنید حتما ارتفاع قسمت پایینی دمپایی زیاد باشد تا بخشی از فشار وارد شده به پای شما را بگیرد. قسمت لای انگشتی هم باید محکم به سایر قسمت‌های دمپایی وصل شده باشد و بازی نکند.

[categoriy],کفش‌,چاق‌,کفش‌هایپاشنه‌ها چاق‌کننده هستند

  کفش‌های پاشنه‌ بلند با پای شما چه می‌کنند؟

معلوم است که قد بلندتر خانم‌ها را خوش‌استیل‌تر می‌کند اما باید بدانید که استفاده از کفش‌های پاشنه‌بلند نامناسب برای مدت طولانی می‌تواند به سلامت کلی بدن شما آ سیب برساند. مطالعه‌ای که در سال 2011 در دانمارک انجام شد، نشان داد که چند سال استفاده از کفش‌های پاشنه بلند خطر بیماری اسئوآرتریت (جوش خوردن استخوان‌ها و مفاصل به هم و از کار افتادن آنها) را تا 6برابر افزایش می‌دهد اما این تنها مسئله نیست نتایج بررسی‌های ما را بخوانید.

  همه مشکلاتی که برای پای شما پیش می‌آید

نتیجه آزمایشگاهی:

تصویر اسکن شده پای خانم‌هایی که کفش‌پاشنه‌بلند پوشیده‌اند نشان داد که در این حالت برای جبران حالت سر پایین انگشتان و فشار وارد بر آنها، عضله‌های چهارسر و عضله پشت لگن به شدت فعالیت می‌کنند تا فشار را از روی نوک انگشتان و زانوی خم شده بردارند. همه اینها موجب می‌شود که احتمال آ سیب ‌دیدگی در این گروه افزایش یابد. افزایش فشار به زانوها هم مفصل زانو را آزار داده و احتمال آرتروز در این مفصل را به شدت افزایش می‌دهد. دکتر هاروارد داربرگ، متخصص ارتوپدی در بدفورد می‌گوید: «افزایش فشار روی پاشنه پا و حالت بی‌ثباتی می‌تواند باعث پیچ‌خوردگی مچ پا شود که بسیار دردناک و آزاردهنده است. درضمن کفش‌های پاشنه بلند باعث می‌شود که عضلات مچ پا در حالت کوتاه‌تر باشند و اگر استفاده از این کفش‌ها ادامه یابد این کوتاه‌شدگی عضلات به‌طور مشخص زیاد می‌شود. مطالعه‌ای که در نشریه «اکسپریمنتال بیولوژی» به چاپ رسیده نشان داده که زنانی که چندسال اینگونه کفش‌ها را پوشیده‌اند به‌طور متوسط 13درصد از طول عضله‌های مچ پای آنها کاسته شده است. نتیجه اینکه این افراد اگر هرکفش‌ غیر از کفش‌های پاشنه بلند بپوشند اذیت می‌شوند.»

  خوش‌پوش‌ها چاق‌می‌شوند

نتیجه آزمایشگاهی:

در بررسی‌ها مشخص شد که خانم‌هایی که کفش‌پاشنه بلند می‌پوشند آرام‌تر از خانم‌هایی که از کفش‌ورزشی استفاده می‌کنند حرکت می‌کنند. در نهایت براساس بررسی‌ها مشخص شد اگر خانمی که همیشه کفش‌ورزشی می‌پوشد برای یک سال کفش‌پاشنه بلند بپوشد درعرض یک سال تا 3کیلوگرم چاق‌می‌شود.

   این ورزش‌ها را انجام دهید

دکتر بومن می‌گوید: «اگر کفش‌پاشنه بلند می‌پوشید هر روز باید مچ پایتان را ورزش دهید.» پیشنهاد او هم این است: پاهایتان را به اندازه عرض شانه باز کنید و یک توپ یا حوله لوله شده را زیر پای راست‌تان بگذارید سپس پاشنه پایتان را روی زمین قرار دهید. هر زمان که تعادل داشتید با پای چپ‌تان یک قدم به سمت جلو حرکت کنید. سعی کنید لگن‌تان در حال حرکت کاملا صاف باشد. سپس 20 تا 30ثانیه در این حالت بمانید و بعد بازگردید و این حرکت را برای پای مخالف هم انجام دهید و چندبار تکرار کنید. درضمن بد نیست پس از هربار پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند پاهایتان به‌خصوص مچ پا و تک‌تک انگشتان و عضلات روی پا و ساق را با انگشتان خود ماساژ دهید.

  هرچه پاشنه بلندتر، درد بیشتر

برای خرید، این نکته‌ها را در نظر بگیرید

طی روز پاها، ورم می‌کنند. پس اگر کفش‌ در صبح یا ظهر کاملا اندازه پای شما بود ممکن است در شب به شدت پایتان را آزار دهد پس کفش‌ بخرید که کمی پایتان در آن راحت باشد. یادتان باشد که کفش‌ با پاشنه 5 سانتی‌متری 4درصد و کفش‌ با پاشنه 8 سانتی‌متری 32درصد فشار وارده برپاها را بیشتر می‌کند.

[categoriy],کفش‌,چاق‌,کفش‌هایعروس کی‌ها دوست پای شما هستند؟

کفش‌های عروس کی با پای شما چه می‌کنند؟

خیلی از خانم‌ها فکر می‌کنند کفش‌های تخت به‌خصوص کفش‌های موسوم به کفش‌‌های عروس کی یا باله از سالم‌ترین کفش‌ها محسوب می‌شوند. اما واقعیت این است که اینگونه کفش‌ها می‌توانند به اندازه کفش‌های پاشنه بلند آ سیب ‌رسان باشند. دکتر مگان لیلون، متخصص ارتوپدی در مرکز جراحی استخوان و مفاصل شیکاگو می‌گوید: «خیلی از کفش‌های تخت فاقد ساختار حمایتی مناسب از پا هستند. در واقع آنها از لیگامان‌ها و تاندون‌های پا حمایت نمی‌کنند و باعث دردناک شدن پاشنه یا کف پا در زمان راه رفتن می‌شوند. اگر کف پای شما بیش از حد صاف باشد میزان اذیت شدن شما بیشتر خواهد بود. استفاده طولانی‌مدت از این کفش‌ها باعث کشیده شدن عضله‌های روی پا می‌شود، درنهایت استفاده از این کفش‌ها بیماری آزاردهنده‌ای به نام «بلانتارفاسیلیتس» را رقم می‌زند که درمان آن سخت است. افرادی که کف پای صاف دارند، اصلا نباید از اینگونه کفش‌ها استفاده کنند.

  عروس کی‌ها هم چاق‌تان می‌کند

نتیجه آزمایشگاهی:

زنانی که این کفش‌ها را به پا می‌ کردن د نسبت به زنان کتانی‌پوش 25درصد بیشتر فشار روی پاشنه پای خود تحمل کردن د. درکل زنانی که این کفش‌ها را می‌پوشند پیاده‌روی زیادی ندارند و در انتهای یک سال بین یک تا 2کیلوگرم اضافه وزن پیدا می‌کنند.
 ورزش‌هایی که پایتان را نجات می‌دهد.

دکتر بومن می‌گوید: « اگر این نوع کفش‌ها را می‌پوشید باید عضلات روی پاها و کناره‌های پا را تقویت کنید. یکی از اقدامات مفید برای شما انجام این ورزش است: سعی کنید شست پایتان را بدون اینکه سایر انگشتان شما تکان بخورد بالا ببرید. ممکن است در آغاز نتوانید این کار را انجام دهید اما با تمرین موفق به این کار خواهید شد. زمانی که توانستید این کار را انجام دهید شست پایتان را به طرف بالا و سایر انگشتان‌تان را به سمت پایین حرکت دهید و این حرکت را چندبار تکرار کنید. سپس سعی کنید که شست پایتان را از بقیه انگشتانتان دور کنید و سپس نزدیک کنید و این حرکت را هم چندبار انجام دهید.

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که با پای برهنه در خانه یا در محل‌های تمیز و مطمئن با سرعت زیاد قدم بزنید اینگونه عضلات روی پایتان و تاندون‌های رو و زیر پاهایتان بسیار تقویت خواهند شد.

نکته: اگر شیفته کفش‌های عروس کی و باله هستید، مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که یک کفی مناسب طبی براساس نوع پایتان در آنها بگذارید. اگر از دستگاه اسکن پا استفاده کنید نتیجه به شما خواهد گفت که دقیقا چه نوع کفی مناسب پای شماست. اما اگر این امکان را ندارید می‌توانید پای خود را روی یک ورق کاربن بگذارید و سپس آن را روی یک کاغذ سفید بگذارید. اگر تصویر تمام پای شما روی کاغذ بود یعنی کف پایتان صاف است اما اگر فقط تصویر بخشی از انگشتان و پاشنه پای شما روی کاغذ بود این به آن معناست که باید کفی با قوس کم برای پایتان بخرید.

[categoriy],کفش‌,چاق‌,کفش‌های کفش‌های لاغری با پای شما چه می‌کنند؟

کفش‌های موسوم به «کفش‌های لاغری» یا «کفش‌های پررنگ» (toning shoe) می‌توانند باعث افزایش حرکت عضلات و درنتیجه افزایش مصرف کالری در بدن حتی بدون انجام فعالیت فیزیکی شوند و درنهایت فرد را لاغر می‌کنند. ادعای سازندگان اینگونه کفش‌ها از برندهای مختلف این است که با استفاده از آنها طی یک سال می‌توانید بین 4 تا 18 کیلوگرم لاغر شوید . هرچند متخصصان می‌گویند این کفش‌ها حداکثر می‌توانند بین یک تا 5 کیلوگرم در سال از وزن افراد بکاهند. اما آیا این کفش‌ها مضر ات و خطراتی هم دارند؟

 پاهایتان کج می‌شود...

دکتر رابرستون لی، فوق‌تخصص بیماری‌های پا در کلیولند می‌گوید: «کف سخت اینگونه کفش‌ها باعث می‌شود که انحنای کف پا در حالت طبیعی نباشد و آرام آرام انحنای طبیعی و قوس کف پا حالت تخت پیدا کند که این باعث درد و آزار پا می‌شود. درضمن این حالت می‌تواند باعث تغییر حالت پاها شود زیرا در زمان راه رفتن اینگونه پاها به سمت داخل می‌چرخند و آرام‌آرام منحرف و کج می‌شوند.» جالب است بدانید که در آزمایش انجام شده میزان فعالیت عضلات لگن و ران در افرادی که اینگونه کفش‌ها را می‌پوشیدند کمتر از افرادی بود که کفش‌های ورزشی عادی به پا می‌ کردن د. در واقع این آزمایش مشخص کرد که میزان کالری ‌سوزی در افرادی که اینگونه کفش‌ها را به پا می‌کنند خیلی بیشتر از کسانی نیست که کفش‌های ورزشی معمولی می‌پوشند.

 یک پایتان را بلند کنید

برای خرید، این نکته‌ها را درنظر بگیرید

حتما سعی کنید که کفش‌های لاغری که می‌خرید از برندهای استاندارد باشد، اگر می‌توانید کفی‌های مناسب را در این کفش‌ها بگذارید تا کف پایتان در آنها زیاد تحت فشار نباشد. دکتر لی می‌گوید: «وقتی این کفش‌ها را می‌خرید آنها را برای تمام روز نپوشید در روزهای اول فقط چندساعت آنها را بپوشید تا کم‌کم پایتان به آنها عادت کند... به صدای بدنتان گوش دهید یعنی اگر دیدید که حتی با یکی، دو ساعت پوشیدن این کفش‌ها دچار درد پا ، خستگی بیش از حد پاها یا درد زانو و کمر می‌شوید سعی کنید از پوشیدن این کفش‌ها صرف‌نظر کنید و کفش‌ بپوشید که با پایتان دوست است.»
برای آنکه پاهایتان در این کفش‌ها آ سیب نبیند باید بدانید که این کفش‌ها حالت ثبات معمول را از شما می‌گیرد و ممکن است باعث پیچ‌خوردگی و آ سیب مچ پای شما شود. برای آنکه از این خطر دور بمانید می‌توانید از این تمرین استفاده کنید: با پای برهنه بایستید، سپس یک پای خود را بالا ببرید، زانوها را صاف نگه دارید و سعی کنید وزن‌تان روی مچ پا باشد. 30 ثانیه در این حالت بمانید و سپس در پای مقابل این حرکت را تکرار کنید. اگر این حرکت را زیاد تکرار کنید می‌توانید 60ثانیه هم روی یک پا بایستید و قدرت پاهایتان را بیشتر کنید.
مجله ایده آل گردآوری سلامت برگزیده ها
,