ریشه کنی عوامل ایجاد کننده شپش در سر - خارش ابرو

خارش ابرو

خارش ابرو

 کوتاه کردن مو،برداشتن فیزیکی تخم شپش، سرکه ، سم زدایی منزل با موادشیمیایی یا ضدعفونی کردن محیط، شست وشوی سر و از بین رفتن چربی از بهترین راههای درمان شپش سر و رفع آن هستند

شپش حشره ای در سایز دانه کنجد است که از خون انسان تغذیه می کند و به عنوان موجودی موذی و مزاحم در تمام جهان شناخته شده است.

این حشرات کوچک موهای انسان را مورد حمله قرار می دهد و گاهی اوقات می توان وجود آن ها را در ابرو و مژه ها هم مشاهده کرد. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا (CDC) هر سال حدود شش تا 12 میلیون مورد شپش سر در میان کودکان سه تا 12 ساله آمریکایی اتفاق می افتد و کودکان در سنین مدرسه بیشترین موارد مبتلا به شپش سر هستند. این حشرات موذی می توانند در سنین مختلف برای انسان دردسرساز شوند.

علائم و نشانه های شپش سر

برخی افراد مبتلا به شپش سر از آلو ده شدن خود به این حشره آگاه نیستند. هر چند چندین علامت واضح وجود دارد که نشان می دهد کف سر دچار شپش شده است. از جمله علائم آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– احساس خارش و قلقلک در کف سر یا گردن

– بروز لکه های قرمز رنگ روی کف سر، گردن و شانه ها

– مشاهده شپش روی کف سر

– ظاهر شدن تخم این حشرات روی مو

– مشکل در خوابیدن و تحریک پذیری ناشی از آن

همچنین برخی افراد که به شپش مبتلا می شوند ممکن است روی کف سرشان زخم هایی ایجاد شود. این زخم ها معمولا در نتیجه باکتری های بدن خود فرد تولید می شوند و در محلی که شکافی بر اثر خارش پوست در کف سر ایجاد شده بوجود می آیند.

در سال های اخیر مطالعات متعددی در آمریکا و دیگر نقاط جهان از جمله آفریقا انجام شده که نشان می دهد برخی نوع های شپش می توانند بیماری های عفونی را جابه جا کنند. در یک مطالعه انجام شده آمده است که شپش سر در جمهوری کنگو می تواند موجب شیوع طاعون شود.

تشخیص و آزمایش

بهترین شیوه برای تأیید ابتلای فرد به شپش سر، مشاهده شپش زنده است. از آنجایی که شپش ها به سرعت حرکت می کنند بهترین راه برای کنترل آن ها پس از خیس کردن موها است.

همچنین یکی دیگر از روش های تشخیص این بیماری استفاده از شانه شپش است. نتایج مطالعه انجام شده در سال 2001 نشان می دهد استفاده از این شانه چهار برابر بیش از مشاهده عینی در تشخیص ابتلای سر به شپش مؤثر است.

از آنجایی که گاهی اوقات شوره سر با شپش اشتباه گرفته می شود لازم است فردی که اقدام به معاینه مورد مشکوک به ابتلای شپش می کند از این موجودات شناخت داشته باشد.

گزینه های موجود برای درمان شپش سر

به گفته پزشکان ایده آل ترین شیوه های درمان مواردی هستند که کاملا ایمن باشند و برای بکارگیری آنها نیازی به استفاده از ترکیب های شیمیایی مضر نباشد و همچنین استفاده از آن راحت و مقرون به صرفه باشد.

گزینه های درمانی متفاوتی برای شپش سر وجود دارند که می توان به استفاده از کرم ها و شامپوهای حاوی حشره کش های از بین برنده شپش یا همچنین شانه شپش اشاره کرد اما موثرترین اقدام در صورت ابتلا جلوگیری از گسترش آن با مشورت پزشک است.

پیشگیری از گسترش شپش سر

زمانی که ابتلای فرد به شپش تأیید شد اولین اقدام لازم پیشگیری از گسترش آن است. یکی از راه های انتقال شپش استفاده از لباس مشترک است و به همین دلیل افراد نباید از حوله، کلاه و شانه مشترک استفاده کنند.

 به نقل از لایوساینس، همچنین پس از درمان تمامی لوازمی که بیمار با آنها ارتباط مستقیم داشته باید به خوبی تمیز شوند.

 

 


,