طرز تهیه دلمه بادمجان - طرز تهیه دلمه بادمجون

 


طرز تهیه دلمه بادمجان , دلمه بادمجان , طرز تهیه دلمه بادمجون

طرز تهیه دلمه بادمجانمواد لازم دلمه بادمجان :مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

بادمجان دلمه ای متوسط

6 عدد

100 گرم / 17 کالری

سبزی دلمه ای

نیم کیلو

نامشخص

آبگوشت

یک فنجان

نامشخص

رب گوجه فرنگی

1 قاشق سوپ خوری

100 گرم / 76 کالری

گوشت چرخ شده

نیم کیلو

100 گرم / 174 کالری

برنج نیم پز

یک فنجان

100 گرم / 142 کالری

آب گوجه فرنگی

3 فنجان

100 گرم / 14 کالری

پیاز سرخ شده

به مقدار لازم

100 گرم / 164 کالری

آب لیمو یا نارنج

به قدرکافی

100 گرم / 9 کالری

نمک و فلفل

به قدرکافی

100 گرم / 0 کالریطرز تهیه دلمه بادمجان :


*. گوشت را با 3 قاشق سوپ خوری روغن، کمی تفت می دهیم تا به روغن بیف تد. سبزی دلمه ای شامل : تره، جعفری ، مرزه، تر خون ، شوید و پیازچه است. آنها را خرد می کنیم و به گوشت می افزاییم و کمی هم می زنیم تا با گوشت کمی سرخ شوند. پیاز سرخ شده ، رب گوجه فرنگی ، برنج، آب لیمو ، نمک و فلفل را اضافه می کنیم و آنها را با گوشت و سبزی تفت می دهیم و یک فنجان آب گوجه فرنگی را به آن اضافه می کنیم.تا دو سه جوش بزند و آماده شود.


*. بادمجان ها را شسته و قسمت کلاهک سر آنها را با برس می شوییم. قسمت کلاهک دار را به صورت دایره وار با چاقو می بریم. داخل بادمجان ها را با قاشق کوچک خالی می کنیم، طوری که دیواره و ته آن به قطر 5/1 تا 2 سانتی متر باقی بماند. داخل بادمجان ها کمی آب نمک می ریزیم و آنها را چند دقیقه ای در آبکش برمی گردانیم.سپس داخل آنها را با مایع گوشت ی پر کرده و در قابلمه مناسبی ردیف می چینیم.


*. سر بادمجان ها را هم در قابلمه قرار می دهیم تا بپزند. دلمه ها را با 2 فنجان آب گوجه فرنگی و یک فنجان آبگوشت ، روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا بپزند، ولی له نشوند ( در صورت تمایل می توانیم قبل از پخت کمی آنها را سرخ کنیم ). اگر دلمه ها با این مقدار آب نپختند، می توانیم مقداری آب به دلمه ها اضافه کنیم، تا خوب بپزند و به اندازه یک دوم فنجان سس آن باقی بماند.


*. دلمه ها را پس از آماده شدن در دیس قرار داده، کلاهک را روی دلمه ها قرار می دهیم وسس را روی آنها می ریزیم.برای تزئین این دلمه می توانیم، چند عدد دلمه گوجه فرنگی را در اطراف دیس قرار دهیم. این دلمه را معمولاً با سس ماست سرو می کنند. دلمه یکی از اصیل ترین غذاهای آذری می باشد و معمولاً برای سرو دلمه ها از سس ماست استفاده می کنند دلمه یا دُلما به زبان آذری یعنی " چیزی که پیچیده شود ".

 


خواص بادمجان :


*. بادمجان متعلق به خانواده سیب زمینی است از زمانهای بسیار قدیم در هند کشت می شده است و از آنجا به نقاط دیگر جهان راه یافته است . چین از قرن نهم هجری شروع به کشت و زرع آن کرد . تجار انگلیسی این گیاه را در قرن هفدهم میلادی از گینه ودر انگلستان کردند و آنرا بنام کدو ی گینه ای مینامیدند .

 


اختصاصی برگزیده ها
دلمه بادمجان , طرز تهیه دلمه بادمجون