کلکته، هندی ترین شهر هندوستان - مدرنترین شهرهای هندوستان

کلکته ، هندی ترین شهر هندوستان


مدرنترین شهرهای هندوستان

مدرنترین شهرهای هندوستان

کلکته ، یکی از شهرهای مهم هند است که تا چند سال پیش پرجمعیت ترین شهر هند بوده و از آن به عنوان هندی ترین شهر کشور هندوستان یاد میشود.


از سال ۱۷۷۲ تا ۱۹۱۱ کلکته پایتخت هندوستان بود و پس از آن مرکزیت حکومت به دهلی نو انتقال یافت.
از سال ۲۰۰۱ نام این شهر را به «کولکاتا» برگرداندند تا به تلفظ بنگالی آن نزدیک تر باشد ولی همچنان در نوشته های فارسی مانند برخی دیگر از زبان ها همان صورت قدیمی به کار می رود.
کلکته امروزه به عنوان شهر پر جنب وجوش هند شناخته می شود، شهری بزرگ با خیابان های تو در تو، رستوران ها، زندگی شبانه و دیدنی هایی فریبنده که فرهنگ هند را به خوبی نشان می دهد.
کلکته آب و هوای گرم و مرطوب دارد. زمستان هایش معمولا یک ماه و نیم بیشتر طول نمی کشد و دمای هوایش به کمتر از 10 درجه سانتی گراد نمی رسد. گرم ترین ماه سال هم، ماه مه با نزدیک 40 درجه سانتی گراد است. تمام فصل ها بنا به سلیقه، مسافران خودش را دارد ولی با وجود دمای هوا، تعطیلات تابستان یا ژانویه می تواند فصل شلوغی برای سفر به کلکته باشد. به هر حال، اگر عادت به گرمای زیاد ندارید، با توجه به اینکه غذاهایی که در هند می خورید پر از ادویه و فلفل خواهند بود، نوشیدن آب سالم و لیمو را فراموش نکنید.
کلکته یکی از متنوع ترین راه های حمل و نقل را در جهان دارد: خطوط اتوبوس، تاکسی های زردرنگ، قایق هایی که مسافران را دو طرف رودخانه جابه جا می کنند، متروی کلکته که اولین قطار زیرزمینی هندوستان بوده، تراموای کلکته که تنها تراموای موجود در هند است، قطارها که در حومه شهر هستند و در آخر ریکشاها، موتورهای سه چرخه هندی که خیلی تند و تیزند و گاهی کابین بدون درشان با گل و مهره تزیین می شود.

اگر با هواپیما به این شهر سفر کرده باشید، اولین میزبان شما فرودگاه بین المللی نتاجی سوباش کلکته خواهد بود که مانند بقیه فرودگاه های شهرهای مطرح هند، مجهز و مدرن است. فرودگاه، حدود 20 کیلومتر با شهر فاصله دارد و برای رفت و آمد می توانید از تاکسی یا اتوبوس استفاده کنید. یک خط ترن جدید هم هست که فرودگاه را به مرکز شهر وصل کرده.
 اتوبوس های کلکته در پنج خط جداگانه حرکت می کنند و در صورتی که آدرس دقیقی از مقصد نداشته باشید، بهتر است از راننده راهنمایی بخواهید.
تقریبا اولین چیزی که در تمام شهرهای هندوستان به چشم می آید، رنگ ها و نقش ونگارها هستند؛ از لباس و جواهرات گرفته تا ساختمان ها و تزئینات خیابان. همه جا پر از رنگ است. حالا تصور کنید زمان فستیوال ها، کلکته چه ظاهری پیدا می کند. مثلا دورگا پوجا یک جشن آیینی هندی است که یک بار اول تابستان و یک بار اول زمستان برگزار می شود. به مناسبت این جشن در خیابان ها چادرهای رنگی برپا می کنند، مراسم رقص و پرستش دارند و عود و رنگ های مقدس به یکدیگر می پاشند و در یک کلام شهر پر از رنگ می شود.


مکانهای دیدنی کلکته
یکی از مهم ترین بناهای کلکته ، کاخ تماشایی ویکتوریاست که به سبک معماری ایتالیایی و به یاد پرنسس زیبای هندی، راجا، ساخته شده است. کاخ ویکتوریا در امتداد خیابان جورج گیت، میان پارکی زیبا قرار گرفته و به غیر از توریست ها، مردم محلی نیز برای گشت و گذار به اینجا می آیند.  حالا که تا نزدیکی کاخ ویکتوریا آمده اید، بد نیست پیاده روی در خیابان چورینگی را هم تجربه کنید. خیابانی سرسبز با نورپردازی های تماشایی که به قلعه عظیم و تسخیرناپذیر انگلستان ختم می شود.
قلعه هنوز هم تحت حفاظت های شدید امنیتی است و تنها با مجوزهای خاص می توان از آن بازدید کرد. تقریبا بیشتر دیدنی های کلکته در همین خیابان چورینگی جمع شده اند؛ موزه هندی ها که در سال ١٨٧٧ به سبک معماری ایتالیایی ساخته شده، مجموعه ای از دیدنی های عجیب و غریب از هند و حتی جاهای دیگر جهان را در خودش جا داده. اطراف منطقه فورت ویلیلم، در نزدیکی همین خیابان، رستوران های بسیاری را می توان پیدا کرد. با اینکه کمتر پیش می آید کسی در هند، هوس غذای چینی کرده باشد، ولی تعداد رستوران های بین المللی در این شهر کم نیست.
در کل بیشتر توریست ها سعی می کنند در همین دور و بر خیابان چورینگی اقامت داشته باشند. این منطقه هتل های خوبی هم دارد که شاید در زمان تعطیلات قیمت بالاتری داشته باشند ولی خیال تان را از بابت رفت و آمد و مسیرهای شلوغ راحت می کنند؛ البته هتل های خیابان سادر هم به خاطر قیمت های مقرون به صرفه و دسترسی آسان به وسایل نقلیه عمومی طرفدارهای خودشان را دارند.
یکی دیگر از مناطق پر رفت و آمد کلکته که برای توریست ها هم خیلی دوست داشتنی است، باغ های بی بی دی است؛ اطراف این باغ چند تایی مرکز خرید، سینما و مسجد قدیمی تیپو سلطان قرار گرفته. در قسمت جنوبی این منطقه، محله چینی ها واقع شده. با اینکه چینی ها دیگر زیاد به کلکته مهاجرت نمی کنند، ولی هنوز بازار و دو معبد رنگارنگ چینی در این شهر باقی مانده اند. در میان بازار شلوغ چینی ها، کلیسای ارامنه با نمای سفید رنگش که اوایل قرن 18 ساخته شده، آرام ایستاده است.

صنایع دستی کلکته
کلکته یکی از مهم ترین مراکز تجاری صنایع دستی هند است. مثلا لوازم چرمی و چوبی با کنده کاری ها یا زری دوزی های منحصربه فردی که گاهی داستانی از یک شعر را روایت می کنند. به خاطر ارزش هنری و یگانه بودن این آثار در جهان شاید در مراکز خرید بزرگ مثل متروپولیس (نزدیک هایلند پارک) و متروپلازا (نزدیک سفارت انگلستان) قیمت های خیلی بالایی داشته باشند، ولی اکثر آ نها را در بازارهای محلی مثل بازار کیدرپور با قیمت های پایین تری می توان خرید.
معمولا انتخاب بین بدلیجات، لباس ها، عودها و ادویه های هندی سخت است، ولی به هر حال همه مسافران وسوسه می شوند تکه کوچکی از این همه رنگ و بو را توی چمدان های شان جا دهند. اگر در کلکته وقت بیشتری داشتید رودخانه مقدس هوگلی را از یاد نبرید.

کلکته ، هندی ترین شهر هندوستان 5/5 4 منبع : برترینها - /م
,