نمونه سوالات مصاحبه های عقیدتی سیاسی استخدامی با جواب

مصاحبه عقیدتی سیاسی بخش مهمی از استخدام در شرکت های دولتی هست، در اینجا یک سری سوالاتی که از من و یا بعضی از دوستانم پرسیده شده بود قرار دادم، در ضمن بخش کمی هم از اینترنت جمع کردم.

چند نکته رو همیشه در نظر بگیرید.

دروغ نگید حداقل مقدار دروغ تعدیل کنید تا سر سوالات بعدی یا تحقیقات محلی بهانه نشه دستشون، مثلا اگه تیغ می زنید بگید گاه گاهی از ژیلت استفاده می کنم نه همیشه.

سعی نکنید تو مسائل سیاسی خودتون صاحب نظر حتی موافق نشون بدید، سعی کنید طوری نشون بدید که کسی هستید که فقط یه اطلاعات کلی از مسائل سیاسی کشور داره ( بی اطلاع بودن هم ضعف بحساب می آید).

سوالاتی که اینجا گذاشتم از سازمان به سازمانی فرق می کنند برخی سازمان ها ریز جزئیات رو هم می خوان و بعضی دیگه فقط یه سری سوالات کلی بسنده می کنند.

اگه جوابتونو دادید و مصاحبه گر هیچ حرفی نمی زنه لازم نیست ادامه بدید و جواب های بی ربط بگید ( هر چی بلدید بگید ) و اگر هم کامل نمی دونید بگید فعلا حضور ذهن ندارم.

تعداد افراد مجلس خبرگان چند نفر است و چه کسی یا کسانی آن‌ها را انتخاب می‌کنند؟۸۶ نفر

رهبر را چه کسی انتخاب می‌کند؟ مردم از طریق مجلس خبرگان

فرق مرجع تقلید با ولی فقیه چیست؟ در مورد ولایت فقیه و علت و ضرورت آن توضیح بده.

·        اگر رهبری ( ولی فقیه ) در مورد موضوعی نظری متفاوت با مرجع تقلید شما داشته باشه به کدامیک بایستی عمل کرد؟

مرجع :
مجتهد جامع الشرایطی است که احکام شرعی را از منابع اسلامی استنباط می کند و طبق آن فتوا می دهدو بر مردم لازم است از وی تقلید نمایند.
اما فقیه : گذشته از علم به قوانین الهی و عدالت و اجتهاد باید دارای احاطه بر سیاست های دینی و شجاعت و مدیریت کافی برای رهبری جامعه اسلامی بوده و از مسائل اجتماعی و سیاسی روز آگاه باشد.
(2)مرجعیت فتوا :
می تواند در یک زمان متعدد باشد و هر کس هر مجتهدی را متقی و اعلم تشخیص داد از وی تقلید نماید. اما ولی فقیه نمی تواند متعدد باشد زیرا این مقام با ابعاد سیاسی - فرهنگی- اقتصادی-اجتماعی و دفاعی باید دارای قدرت متمرکز باشد. (۳) کار مرجعیت :
بیان فتوا و احکام شرعی است ولی کار ولایت فقیه علاوه بر بیان احکام شرعی - اجرا و پیاده کردن قوانین نجات بخش اسلام است و در موارد خاص حکم حکومتی صادر می کند که تبعیت آن بر همه لازم است. فرق حکم و فتوا نیز اشاره شود :
به بیان حکم شرعی توسط مجتهد جامع الشرایط  فتوا می گویند.
دستور و فرمانی  که در مسائل سیاسی - اجتماعی و حکومتی جامعه از طرف ولی فقیه صادر می گردد حکم نامیده می شود. اجرای این حکم بر همه حتی بر کسانکه از دیگری تقلید می کنند و بر مجتهدان و حتی خود ولی فقیه هم واجب است.

آيا اوامر ولى فقيه براى همه مسلمانان الزام آور است يا فقط مقلدين او ملزم به اطاعت هستند؟ آيا بر کسى که مقلد مرجعى است که اعتقاد به ولايت مطلقه فقيه ندارد، اطاعت از ولى فقيه واجب است يا خير؟

ج: بر اساس مذهب شيعه همه مسلمانان بايد از اوامر ولايى ولى فقيه اطاعت نموده و تسليم امر و نهى او باشند، و اين حکم شامل فقهاى عظام هم مى‏شود، چه رسد به مقلدين آنان. به نظر ما التزام به ولايت فقيه قابل تفکيک از التزام به اسلام و ولايت ائمّه معصومين(عليهم‌السلام) نيست.

تا به حال ریش‌هایتان را تیغ انداخته‌اید؟ تا به حال ریش پرفسوری گذاشته‌اید؟

·        ٢٧ رجب چه روزیه؟ عید مبعث

در صورت فراموشی سجده و همچنین تشهد در نماز چه کار می کنید؟

واجبات و ارکان نماز چیست؟

واجبات نماز 11 چیز است:1. نیت؛ 2. قیام؛ 3. تکبیرةالاحرام؛ 4. رکوع؛ 5. سجود؛ 6. قرائت؛ 7. تشهد؛ 8. سلام؛ 9. ذکر؛ 10. ترتیب؛ 11. موالات. و از میان این واجبات پنج مورد آن رکن است:1. نیت؛ 2. تکبیرةالاحرام؛ 3. قیام موقع گفتن تکبیرةالاحرام و قیام متصل به رکوع؛ یعنی، ایستادن پیش از رکوع؛ 4. رکوع؛ 5. دو سجده. فرق بین رکن و غیر رکن این است که رکن اگر عمدا یا سهوا کم و یا زیاد شد نماز باطل است و واجب غیر رکنی اگر عمدا کم و زیاد شد نماز باطل است؛ ولی اگر سهوا کم و زیاد شد نماز صحیح است.
بنابر این اگر در نماز سهوا اشتباهی مرتکب شد در صورتی که خللی به رکن وارد شود نماز باطل است والا صحیح است.
مثلا اگر رکوع اضافه کرد یا دو سجده اضافه یا کم کرد یا تکبیرة الاحرام را دو بار گفت نماز باطل است؛ ولی اگر در قرائت یا اذکار چیزی سهوا کم یا زیاد شد اشکالی ندارد.

؟١٢٤٤ اگر يك سجده يا تشهد را فراموش كند و پيش از ركوع ركعت بعد يادش بيايد بايد برگردد و بجا آورد.

١٢٤٥ اگر در ركوع يا بعد از آن يادش بيايد كه يك سجده يا تشهد را از ركعت پيش فراموش كرده بايد بعد از سلام نماز سجده يا تشهد را قضا نمايد و بعد ازآن دو سجده سهو بجا آورد.

·        تییم را انجام بده چه موقع تیمم باید کرد؟ 

 ۱-اگر آب برای وضو یاغسل موجود نیست،

۲- یا آب برای بدن ضرر دارد

۳- یا برای انجام وضو و غسل وقت نباشد.

چطور تیمم کنیم؟

۱- نیت میکنیم.

۲- زدن کف دو دست برسنگ خاک- یا  دیوار تمیز.

۳- کشیدن دستها بر پیشانی و دو طرف آن

۴- کشیدن دست چپ بر دست راست.

5- کشیدن دست راست بر دست چپ.

·        در مورد اعضا خانواده ات ؟

·        مراحل وضو را توضیح بده؟ چگونگى وضو: پس از نیت

1 - صورت را از رستنگاه مو تا چانه مى شويد.

2 - دست راست را از مرفق تا انتهاى انگشتان مى شويد.

3 - دست چپ را از مرفق تا انتهاى انگشتان مى شويد.

4 - با رطوبت دست راست جلوى سر را مسح مى كند.

5 - با رطوبت آن ، از نوك انگشتان تا برآمدگى پا مسح مى نمايد.

6 - با رطوبت دست چپ به همين صورت پاى چپ را مسح مى كند.

مسائل مسح :

1 - مسح لازم نيست به اندازه كف دست باشد بلكه به اندازه يك انگشت هم كافى است .

2 - اگر موهاى اطراف سر در جلو سر جمع كرده باشند بايد آنها را عقب زد و روى موى

وضوى جبيره :

پارچه يا باند و دوائى كه بر زخم مى گذارند جبيره نام دارد .اگر محل وضوى شخص در اثر زخم و يا شكستگى پيچيده باشند و آب برايش ضرر داشته باشد نبايد آب بر روى آن كه ضرر دارد بريزد بلكه بايد با دست تر، بر آن كه بكشد كه اين وضو را وضوى جبيره اى مى گويند.

اگر جاى مسح ، بخاطر زخم ، باند پيچى شده باشد بايد پارچه طاهرى را بر روى آن بيندازند و روى آن را مسح نمايند و اگر باند طاهر باشد نياز به انداختن پارچه را ندارد.

كارهاى زير نياز به وضو دارد:

1 - براى خواندن نماز بجز نماز ميت كه وضو نمى خواهد.

2 - براى انجام طواف خانه خدا در عمره يا حج ، خواه واجب باشد، يا مستحب .

3 - براى دست زدن به نوشته قرآن يا نام خداوند ولى دست زدن به ترجمه قرآن اشكالى ندارد.

4 - دست زدن به نامهاى معصومين عليه السلام (بنابر احتياط واجب )

شك در وضو:

1 - اگر در بين نماز شك كند وضو گرفته يا نه نمازش باطل و بايد وضو بگيرد ولى اگر بعد از نماز شك كند نمازش صحيح و براى نماز بعد وضو بگيرد.

2 - كسى كه وضو گرفته و نمى داند وضويش باطل شده يا نه وضويش باقى است ولى كسى كه ميداند وضويش باطل شده و نمى داند وضو گرفته يانه بايد وضو بگيرد.

3 - كسى كه وضو گرفته و حدثى از او سر زده مثلا ادرار كرده يا بادى از او خارج شده ولى نمى داند كداميك جلوتر بوده اگر در بين نماز است بايد نماز را بشكند و وضو بگيرد. ولى اگر بعد از نمازش باشد صحيح و براى نمازهاى بعد بايد وضو بگيرد.

 

چيزهايى كه وضو را باطل مى كند:

1 - ادرار 2 - مدفوع 3 - بادى كه از انسان خارج مى شود 4 - خوابيكه انسان چيزى نبيند و چيزى نشوند 5 - مستى و بيهوشى 6 - استحاضه زنان 7- جنابت .

·        قرائت را بخوان (حمد و سوره)

·        رکعت سوم نماز چه ذکری گفته می شود؟ تسبیحات اربعه

·        آیا در شرکت های هرمی عضو هستید

·        در مورد حوادث بعد از انتخابات توضیح بده

·        فامیل در خارج از ایران دارید؟

·        نام مرجع تقلیدت؟ حضرت آیت الله خامنه ای

·        چرا و چگونه این مرجع رو انتخاب کردید؟ نام چند مرجع تقلید دیگر را نام ببرید.

شرایط مرجع تقلید: 1.      اول توانایی علمی در اسخراج احکام الهی از سنت و سیره معصومین
2.      داناتر از دیگران و تواناتر از دیگران در عصر خود باشد
3.      عدالت و سلامت نفسانی در ترک گناهان و امور ناپسند

سه راه برای انتخاب مرجع تقلید

1.  خود مکلف توانایی داشته باشد (که این گزینه در مورد عموم صدق نمی کند)
2.      دو نفر عالم عادل به اعلم بودن او گواهی دهند به شرطی که دو نفر عالم عادل دیگر با آن مخالفت نکنند (منظور از عالم ،مجتهد است که خود حداقل درک فقهی را دارد )
3.      شهرت بین اهل علم (همان علما فقه) داشته باشد.

الف)- آیت ا... خامنه ای
ب)- آیت ا... فاضل لنکرانی
ج)- آیت ا... زنجانی
د)- آیت ا... وحید خراسانی
ه)- آیت ا... تبریزی
و)- آیت ا... بهجت
ز)- آیت ا... ناصر مکارم شیرازی

معمولا مصاحبه عقیدتی - سیاسی شامل سوالاتی از توضیح مسائل مثل شکیات نماز و مسائل کلی دینی هست. همچنین سوالاتی از اینکه چه روزنامه و کتابهایی مطالعه می کنید صورت می گیره. آمادگی برای قرائت قرآن داشته باشید. ایام مهم سال مثل مبعث و تاریخ های مهم دینی و مملکتی رو به یاد داشته باشید.

برای مثال:

- چرا به وجود خدا معتقد هستی؟ چرا هستی به وجود خداوند نیاز داره؟

- ایام مهم سال مثلا روز مبارزه با استکبار جهانی چه روزی است؟13 آبا مصادف با تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و روز دانش آموز

- شک بین رکعات مختلف نماز؟ شكيات

شكيات نماز ٢٣ قسم است: هشت قسم آن شكهايى است كه نماز را باطل مى‏كند، و به شش قسم آن نبايد اعتنا كرد، و نه قسم ديگر آن صحيح است.

شكهاى باطل

١١٦٥ شكهايى كه نماز را باطل مى‏كند از اين قرار است: اول: شك در شماره ركعتهاى نماز دو ركعتى مثل نماز صبح و نماز مسافر، ولى شك در شماره ركعتهاى نماز مستحب دو ركعتى و بعضى از نمازهاى احتياط نماز را باطل نمى‏كند. دوم: شك در شماره ركعتهاى نماز سه ركعتى. سوم: آنكه در نماز چهار ركعتى شك كند كه يك ركعت‏خوانده يا بيشتر. چهارم: آنكه در نماز چهار ركعتى پيش از تمام شدن سجده دوم شك كند كه دو كعت‏خوانده يا بيشتر . (تفصيل اين مساله در صورت چهارم مساله ١١٩٩ بيان شده است، مراجعه شود. پنجم: شك بين دو و پنج‏يا دو و بيشتر از پنج. ششم: شك بين سه و شش يا سه و بيشتر از شش. هفتم: شك در ركعتهاى نماز كه نداند چند ركعت‏خوانده است. هشتم: شك بين چهار و شش يا چهار و بيشتر از شش چه پيش از تمام شدن سجده دوم باشد يا بعد از آن. ولى اگر بعد از سجده دوم شك بين چهار و شش يا چهار و بيشتر از شش براى او پيش آيد احتياط مستحب آن است كه بنابر چهار بگذارد و نماز را تمام كند و بعد از نماز دو سجده سهو بجا آورد و نماز را هم دوباره بخواند.

١١٦٦ اگر يكى از شكهاى باطل كننده براى انسان پيش آيد نمى‏تواند نماز را به هم بزند، ولى اگر به قدرى فكر كند كه شك پا برجا شود، به هم زدن نماز مانعى ندارد.

شكهايى كه نبايد به آنها اعتنا كرد

١١٦٧ شكهايى كه نبايد به آنها اعتنا كرد از اين قرار است: اول: شك در چيزى كه محل بجا آوردن آن گذشته است، مثل آنكه در ركوع شك كند كه حمد را خوانده يا نه. دوم: شك بعد از سلام نماز. سوم: شك بعد از گذشتن وقت نماز. چهارم: شك كثيرالشك، يعنى كسى كه زياد شك مى كند. پنجم: شك امام در شماره ركعتهاى نماز در صورتى كه ماموم شماره آنها را بداند و همچنين شك ماموم در صورتى كه امام شماره ركعتهاى نماز را بداند. ششم: شك در نماز مستحبى.

- چه روزنامه ای می خونید؟ آخرین کتابی که مطالعه کردید؟ روزی چند ساعت تلویزیون نگاه می کنید؟جام جم- کیهان – همشهری و بازار کار-مدیریت منابع انسانی دکتر میر سپاسی- 3 الی 4 ساعت در 24 ساعت

- آگاهی از انواع و اقسام نمازهای غیر یومیه. مثل نماز جمعه

- نماز های واجب را نام ببرید؟شش نوع نماز واجب وجود دارد:

۱.نمازهاى یومیّه ۲.  نماز آیات ۳.  نماز میّت ۴.  نماز طواف واجب خانه كعبه (مانند نماز طواف در عمره تمتّع و عمره مفرده، و نماز طواف در حجّ تمتّع و نماز طواف نساء) ۵. نماز قضاى پدر كه بر پسر بزرگتر واجب است، و همین طور مادر بنابر احتیاط واجب. ۶.  نمازى كه به واسطه اجاره و نذر و قسم و عهد واجب مى شود.

وقت مخصوص نماز ظهر از اوّل ظهر است تا وقتى كه از ظهر به اندازه خواندن نماز ظهر بگذرد. و وقت مخصوص نماز عصر موقعى است كه به اندازه خواندن نماز عصر، وقت به مغرب مانده باشد كه اگر كسى تا این موقع نماز ظهر را نخوانده، نماز ظهر او قضا شده و باید نماز عصر را بخواند. و مابین وقت مخصوص نماز ظهر و وقت مخصوص نماز عصر، وقت مشترك نماز ظهر و نماز عصر است، و اگر كسى در این وقت اشتباهاً نماز ظهر یا عصر را به جاى دیگرى بخواند، نمازش صحیح است. اگر پیش از خواندن نماز ظهر، سهواً مشغول نماز عصر شود و در بین نماز بفهمد اشتباه كرده است، چنانچه در وقت مشترك باشد، باید نیّت را به نماز ظهر برگرداند یعنى نیّت كند كه آنچه تا حال خوانده ام و آنچه را مشغولم و آنچه بعد مى خوانم همه نماز ظهر باشد و بعد از آنكه نماز را تمام كرد، نماز عصر را بخواند. و اگر در وقت مخصوص به ظهر باشد به احتیاط واجب نیّت را به نماز ظهر برگرداند و نماز را تمام كند، و دوباره آن را بخواند. نماز جمعه دو ركعت است و در روز جمعه جانشین نماز ظهر مى شود و در زمان حضور پیامبر(صلى الله علیه وآله) و امام معصوم (علیه السلام) و نائب خاصّ او واجب عینى است امّا در زمان غیبت كبرى واجب تخییرى است یعنى میان نماز جمعه و نماز ظهر مخیّر است ولى در زمانى كه حكومت عدل اسلامى باشد و نماز جمعه اقامه شود بهتر آن است كه نماز جمعه خوانده شود. احتیاط واجب آن است كه نماز جمعه را از موقعى كه عرفاً اوّل ظهر مى گویند تأخیر نیاندازند و اگر از اوائل ظهر تأخیر افتاد به جاى نماز جمعه نماز ظهر بخوانند. همانطور كه بیان شده است براى هریك از نمازهاى ظهر و عصر، و مغرب و عشا یك وقت مخصوص وجود دارد، كه اگر مكلّف عمداً نماز عصر را در وقت مخصوص ظهر یا نماز عشا را عمداً در وقت مخصوص مغرب بخواند نمازش باطل است. امّا اگر بخواهد نماز دیگرى مانند قضاء نماز صبح یا غیر آن را در وقت مخصوص ظهر یا مغرب بخواند نمازش صحیح است.

وقت مخصوص نماز مغرب از اوّل مغرب است تا وقتى كه از مغرب به اندازه خواندن سه ركعت نماز بگذرد بنابراین اگر كسى مسافر باشد و تمام نماز عشا را سهواً در این وقت بخواند نمازش باطل است. و وقت مخصوص نماز عشا موقعى است كه به اندازه خواندن نماز عشا به نصف شب مانده باشد كه اگر كسى تا این موقع نماز مغرب را عمداً نخوانده باشد باید اوّل نماز عشا و بعد از آن نماز مغرب را بخواند و بین وقت مخصوص نماز مغرب و وقت مخصوص نماز عشا وقت مشترك نماز مغرب وعشا است كه اگر كسى در اینوقت اشتباهاً نمازعشا را پیش از نماز مغرب بخواند و بعد از نماز ملتفت شود نمازش صحیح است و باید نماز مغرب را بعد از آن بجا آورد.

وقت مخصوص و مشترك كه معنى آن در مسأله پیش گفته شد براى اشخاص فرق مى كند مثلاً اگر به اندازه خواندن دو ركعت نماز از اوّل ظهر بگذرد وقت مخصوص نماز ظهر كسى كه مسافر است تمام شده و داخل وقت مشترك مى شود، و براى كسى كه مسافر نیست باید به اندازه خواندن چهار ركعت از اوّل ظهر بگذرد.

نماز آیات

نماز آیات به واسطه چهار چیز واجب مى شود: اول : گرفتن خورشید، دوم : گرفتن ماه ، اگر چه مقدار كمى از خورشید و ماه گرفته شود و كسى هم از آن نترسد. سوم : زلزله اگر چه كسى هم نترسد. چهارم : رعد و برق و بادهاى سیاه و سرخ و مانند اینها، در صورتى كه بیشتر مردم بترسند. نماز آیات دو ركعت است و در هر ركعت پنج ركوع دارد. دستور آن نیز این است كه انسان بعد از نیت تكبیر بگوید و یك حمد و یك سوره تمام بخواند و به ركوع برود و سر از ركوع بردارد و دوباره یك حمد و یك سوره بخواند. باز به ركوع برود تا پنج مرتبه ، بعد از بلند شدن از ركوع پنجم ، دو سجده نماید و برخیزد. ركعت دوم را هم مثل ركعت اول به جا آورد و تشهد بخواند و سلام دهد.همچنین مى تواند به جاى خواندن سوره تمام ، یك سوره را پنج قسمت كند و یك آیه یا بیشتر از آن را بخواند و به ركوع برود و سر بردارد و بدون این كه حمد بخواند، قسمت دوم از همان سوره را بخواند و به ركوع برود؛ همین طور تا پیش از ركوع پنجم سوره را تمام نماید.

نماز میت

خواندن نماز میت بر هر مسلمانی (و هر کسی که در حکم مسلمان است) در صورتی که شش سال او تمام شده باشد، واجب است. نماز میت را باید پس از غسل کردن میت و حنوط و کفن کردن او خواند و اگر نماز میت پیش از اینها یا در بین اینها خوانده شود کفایت نمی‌کند. برای کسی که می‌خواهد نماز میت بخواند، لازم نیست شرایط لازم در نماز مانند طهارت بدن و لباس و غیره را دارا باشد یعنی کسی که می‌خواهد نماز میت بخواند، لازم نیست با وضو یا غسل یا تیمم باشد و بدن و لباسش پاک باشد و اگر لباس او غصبی هم باشد اشکال ندارد. اگر چه بهتر آن است که تمام چیزهایی را که در نمازهای دیگر لازم است رعایت کند. نماز میت رکو و سجود ندارد

نماز قضاى پدر ومادر

 پس از مرگ پدر یا مادر بر پسر بزرگتر او واجب است نماز و روزه هایى را كه پدر یا مادر به خاطر عذرى بجا نیاورده باشد، آن نماز و روزه ها را قضا كند.

 

- زمان خواندن نماز آیات؟ از همان وقتى كه خورشيد يا ماه شروع به گرفتن مى‌كند، انسان بايد نماز آيات را بخواند وبنابر أقوى وقت آن تا زمانى است كه تمام آن باز نشده باشد. و لذا بنابر احتياط واجب بايدبه قدرى تأخير انداخته نشود كه خورشید یا ماه پس از گرفتن، شروع به بازشدن كند.

 اگر کسی خواندن نماز آيات را به قدرى تأخير بيندازد كه آفتاب يا ماهشروع به باز شدن كند، بنابر احتياط واجب بايد نيّت اداء و قضا نكند، ولى اگر بعد ازباز شدن تمام آن، نماز بخواند بايد نيّت قضا نمايد.

- سجده سهو و نماز احتیاط؟ برای سه چیز بعد از سلام نماز، انسان باید دو سجده سهو بجا آورد:

اول: آن که در بین نماز، سهوا حرف بزند. دوم: آن که یک سجده را فراموش کند.  سوم: آن که در نماز چهار رکعتی بعد از سجده دوم شک کند که چهار رکعت خوانده یا پنج رکعت. و در دو مورد هم احتیاط واجب آن است که سجده سهو بنماید: اول: در جایی که نباید نماز را سلام دهد، مثلا در رکعت اول سهوا سلام بدهد. دوم: آن که تشهد را فراموش کند.

اگر انسان اشتباها یا به خیال این که نمازش تمام شده حرف بزند باید دو سجده سهو بجا آورد.

چگونگی انجام دادن سجده سهو :
بعد از سلام نماز فوراً نیّت سجده سهو کنید و پیشانی را به چیزی که سجده بر آن صحیح است بگذارید و یک از این سه ذکر را بگویید :
«بِسْمِ اللهِ وَبِاللهِ وَصَلَّی اللهُ عَلَی مُحَمَّد وَآلِهِ » یا « بِسْمِ اللهِ وَبِاللهِ اللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد » ولی بنابر احتیاط بهتر است بگویید: « بِسْمِ اللهِ وَبِاللهِ السَّلامُ عَلَیْک أَیُّهَا النَّبی وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه » و بعد بنشینید و دوباره به سجده رفته و یکی از ذکرهائی را که گفته شد بگویید و بنشیند و بعد از خواندن تشهد سلام دهید

-اصول دین را نام ببرید؟ توحید-معاد-نبوت-عدل- امامت

- کفاره روزه: 60 روز یا سیر کردن 60 فقیر یا آزاد کردن یک بنده یا اسیر که 31 روز آن پیوسته باشد

- خمس؟ یک پنجم مال بر حسب سال قمری

- ده دقیقه در مورد این ٢٠ و اندی سال زندگیت توضیح بده!؟

- در مورد جنگ آمریکا توی عراق و افغانستان نظرتون چیه؟ فکر می کنید آمریکا به ایران حمله کنه؟ چرا؟

- مهمترین مسائل سیاسی داخلی و خارجی کشور چیه؟

- سابقه بسیجی دارید؟ نام پایگاه بسیج شما چیست؟ فرمانده آن کیست.

- خارج از کشور کجاها فامیل دارید؟

- سران فتنه را نام ببرید

- در اشوبهای پس از انتخابات حضور داشته اید؟

- پنج دقیقه در مورد ولی فقیه توضیح دهید. معنی ولی فقیه را شرح دهید.

طبق حدیث امام زمان و اینکه هیچوقت زمین از حجت خدا خالی نمی ماند تکلیف در غیبت کبری پیروی از نواب امام زمان(عثمان بن سعید-محمدبن عثمان –علی بن محمد سمری- حسین بن روح نوبختی) بعد از آنها باید به روات حدیث مراجعه کرد-و بعد می رسیم به مجلس خبرگان و انتخاب اصلح ترین عالم

- آخرین راهپیمایی که رفتید چه زمانی بود؟16 آذر (شهادت دانشجویان بخاطر تجدید روابط ایران انگلیس)

- آخرین نماز جمعه ای که رفتید چه زمانی بود به امامت چه کسی؟

·        واجب کفایی و واجب عینی ؟

واجب کفایی: واجبی است که اگر یک نفر(یا تعدادی که شرع در بعضی جاها مشخص کرده) آنرا انجام دهد از بقیه ساقط می شود نماز میت (اگر یک نفر بخواند کفایت می کند)واجب عینی: واجبی که در همه حال در همه جا واجب است آنرا عینا انجام دهند

اتفاقات 9 دی ؟ راهپیمایی سراسری مردم ایران بدلیل حرمت شکنی روز عاشورا توسط منافقان در سال 88

·        مسیر راهپیمایی که تا بحال رفته اید؟

. راجع به شكيات نماز و نماز جمعه حتي دعاهاي مستحبي مثل دعاي سمات(جمعه عصر) و ندبه(صبح جمعه) و كميل(5 شنبه شب) و چيزاي ديگه . البته به دوستت بگو نگران نباشه . به خاطر احكام كسي رو رد نميكنن . بيشتر به مسائل شرعي مثل حجاب و س ي ا س ت و اينا كار دارن . اگه از اين لحاظ مشكل نداشته باشي حلي .

سئوالات از این قراره؟

* ساعت چند از خواب بیدار میشی؟ مواظب باش ساعتی را که میگی یادت باشه .چون بعدش میپرسن نماز صبحت قضا میشه یا نه.اگر بگی ساعت 8 از خواب بیدار میشم و بعد به سئوال بعدیش جواب : " نه همیشه نماز صبح را بوقت میخونم " را بدی بعلت دروغگویی رد میشی

* احکام زکات : بر 9 چیز واجب است:شتر-گاو – گوسفند-طلا- نقره -گندم -جو -برنج -کشمش

در سوالات زی سعی شده یک نوع ترتیب خاص رعایت شود که عزیزان می توانند با رعایت موارد زیرو پاسخدهی به آنها و البته با توکل برخداوند متعال موفق شوند:

1- سوال اول در مورد خودتان و خانواده تان است اينكه به چه كار مشغوليد چند نفريد به چه علاقمنديد و در اين گونه زمينه ها و اينكه آيا در مراسم مذهبي مثل دعاي كميل و نماز جمعه و....... شركت مي كنيد يا نه و عقيده شما نسبت به آنها مي سنجند.

2- سوال دوم مربوط مي شود به چندسوال از احكام مثل نماز جمعه چند ركعت است و يا ممكن است از شما پرسيده شود نمازهاي واجب را نام ببر. البته نوع سوالات را براي هرمصاحبه كننده اي متفاوت است. بعضيهاشون معني بعضي سوره هاي كوچك نيز مي خواهند.

3- سوال سوم مربوط به مسائل سياسي است مثل تعداد نمايندگان مجلس، نام وزير مربوطه و يا ممكن است كه از شما بخواهند عملكرد يك وزير و يا رئيس جمهور را برايشان تحليل كنيد.

4- سوال چهارم مربوط مي شود به اخبار روز اينكه از كجا خبرها را مي گيري، آيا تلويزيون و يا راديو و ديگر رسانه ها را استفاده مي كنيد يا خير . شايد هم از شما در مورد داغترين بحث روز بخواهند.

5- سوال پنجم هم از مسائل متفرقه مي پرسند مثلا نظرتان در مورد مسئله هسته اي ايران و دليل مخالفت غربيها نسبت به آن و يا اينكه در مورد جناحها شما را سوال پيچ كنند كه اين بخش تقريبا شامل تمام مباحث قبلي نيز مي شود.

البته اين نكته نيز يادآوري كنم كه ممكن است به اين ترتيبي كه نوشتم نباشد و كيفيت و نوع سوالات نيز براي هركس متفاوت باشد.

مثلا طرف میگه روز قدس نهار چی خوردی تو هم گیج میمونی مثلا میگی کوکومیزنه پس کلت میگه روز قدس ماه رمضان هست!!! :d ;))

اگه استخدام معمولی باشه سابقه کاری ؟ چه مدت ؟ چه کاره ؟ در چه حد بلدید ؟ و...

ولی این آزمونای شرکت نفت و فولاد:نماز جمعه تا حالا رفتید ؟واسه کدوم نماز ؟کجا ؟با کدوم پا وارد دستشویی میشد ؟(چپ)

غسل میت چه جوریه ؟ مثل غسل ترتیبی اگه نمازتونو یادتون بره حکمش چیه ؟ماشین دارید ؟ چندتا ؟ چی هست ؟برای چی لباستونو آبی انتخاب کردید ؟

کتاب نهج البلاغه رو کی نوشته ؟شرح آن فیض الاسلام  و سید رضی قرن 4 آنرا نوشته(79 نامه-472 کلمات قصار-)

مفاتیج : حاج شیخ عباس قمی ادعیه نوشته شده برحسب زمان انجام اعمال آن و یک سری دعاها که به صورت مدور یا هفته ای خوانده می شود و همچنین انجام اعمال روزها

·        دوازده امام رو به ترتیب بگو ؟

علی بن ابیطالب حسن بن علی حسین بن علی علی بن حسین محمدبن علی(باقر)  جعفربن محمد(صادق) موسی بن جعفر (کاظم)علی بن موسی (رضا)محمد بن علی(تقی یا جواد) علی بن محمد(نقی یا هادی)حسن بن علی(عسگری) محمدبن حسن

اصلا دینت چیه ؟اسلام

- چرا آمریکا اومده تو خلیج فارس؟

- کار و نقش شورای نگهبان؟

- کار و نقش مجلس خبرگان؟86 نفر عضو دارد

- انواع آبها رو نام ببرید و توضیح بدید؟
مسأله 15-آب يا مطلق است‏يا مضاف: آب مضاف آبى است كه آن را از چيزى بگيرند،مثل آب هندوانه و گلاب، يا با چيزى مخلوط باشد، مثل آبى كه به قدرى با گل و مانند آن مخلوط شود كه ديگر به آن آب نگويند.و غير اينها آب مطلق است و آن بر پنج قسم است:
اول: آب كر.
دوم: آب قليل.
 سوم: آب جارى.
چهارم: آب باران.
 پنجم: آب چاه.

-اگر در رکعت سوم به نماز جماعت برسید چطور باید به امام اقتدا کرد؟

-در چه رکعاتی میتوان به امام جماعت اقتدا کرد؟

-اگر در نماز،تشهد رو فراموش کردید چکار باید کرد؟

-تیمم و انواع غسلها؟

-آیا نماز میخونی و روزه میگیری؟

-حکم زدن ریش با تیغ چیه ؟ و آیا خودت با تیغ ریشتو میزنی یا نه؟

ضمنا کتاب رساله آموزشی امام خمینی(ره) هست که اگه اونو بخونید بلا استثنا به تمام سوالات جواب میدید.

آیا عضو بسیج هستید؟

فامیل معتاد دارید؟

فامیل سیگاری دارید؟

دوست معتاد داری؟

چند تا مواد مخدر نام ببر؟

نمازهای مستحبی که به جماعت شرکت کرده اید را نام ببر؟نماز عید قربان-نماز عید سعید فطر نماز ظهر عاشورا

آیا امسال یا سال قبل نماز آیات واجب شده بود؟

فرق تهاجم فرهنگی و تبادل فرهنگی در چیست؟

وصیت نامه شهدا را مطالعه کردید؟

وصیت نامه امام تاکنون مطالعه کردید، توصیه امام به دانشجویان چه بود؟

مردم در انتخاب رهبر چه نقشی دارند؟

اختلاف بین شورای نهگبان و مجلس چگونه حل می شود؟ از طریق مجمع تشخیص مصلحت

مراسم هایی که در محل شما برگزار می شود ( مذهبی و فرهنگی)

آیا در مراسم یادمان شهدا شرکت کرده اید؟

فعالیت های فرهنگی که تاکنون انجام داده اید؟

فعالیت های علمی که تاکنون انجام داده اید؟

سوالات دینی تا ن را از کجا پرسیده و پاسخ دریافت می کنید؟

نظرات مخالف در جامعه در مورد ولی فقیه چیست؟

نظر رهبری را در مورد جریانات منحرف دانشجویی بگویید؟

وضعیت برگزاری مراسمات در دانشگاه تان را چطور ارزیابی می کنید.

هر چند وقت نماز جماعت شرکت می کنید؟

فامیل شهید یا جانباز دارید.

دغدغه خانواده ها چیست (پدر و مادر)؟

وضعیت فرهنگی جامعه را چطور ارزیابی می کنید؟

ضعف ما در امور فرهنگی در چیست که جامعه این چنین است؟

فعالیت ورزشی چیست و آیا در مسابقات ورزشی حضور داشتی؟

راهپیمایی رفته اید مسیر آن را بگویید؟

هر چند وقت نماز جمعه می روید؟

اگر وبلاگ می نویسین، چرا شروع کردین به نوشتن؟

چجوری شورع کردین وبلاگ نوشتن؟

حدودا چند نفر از دوست هاتون و فامیلتون وبلاگ دارند؟

توانایی از نظر تکنیکی فنی مورد نیاز برای وبلاگ نوشتن از کجا پیدا کردین؟

آیا وبلاگهای دیگران را هم می خوانین؟ هر چند وقت یک بار؟ چند تا وبلاگ به طور معمول می خوانی؟ آیا موضوع اصلی خاص دارند؟ (مثلا سیاسی، اجتماعی، اتفاقات روزمره)

آیا تا حالا شده که می خواستین راجع به چیزی توی وبلاگ بنویسین ولی از ترس فشار سیاسی ا ن کار را نکردین؟ اگر بله، مثال بدهین.

آیای زبانهایی به غیر از زبان مادری خودتون بلدین؟

مطبوعات

بیشتر از چه طریقی از اخبار سیاسی با خبر می شوین؟ روزنامه ها؟ اینترنت؟ تلویزیون؟

اگر بیشتر اخبار سیاسی ر تو اینترنت بخوانین اخبار مطالب دیگر را از منابع می گیرین؟

آیا به زوزنامه و مجله های بین المللی دسترسی دارین؟ اگر بله، آنها را می خوانین؟

به اخبار از کدام نوع نشریه اعتماد می کنین؟ تلویزیون، رادیو، روزنامه ها ، یا اینترنت؟

شفافیت دولت و دسترسی به آن

آیا نگرانی های شما توسط دولت شنیده می شود؟ آگر بله، چطور؟

خدمات اینترنت دولتی چطور است؟

مذهب، سیاست، و حقوق زنان

·        آیا با دوست های خودتون می توانین راحت در مورد موضوعات بحث برانگیز صحبت کنین؟ بیرون با کسی که باهاش آشنا نیستین چطور؟

·        آیا با دوست های خودتون می توانین راحت در مورد مسایل سیاسی ص بت کنین؟ بیرون با کسی که باهاش آشنا نیستین چطور؟

·        آیا با دوست های خودتون می توانین راحت در مورد حقوق زنان صحبت کنین؟ بیرون با کسی که باهاش آشنا نیستین چطور؟

·        به طور کلی خانم ها چه شکایت هایی می کنند از وضعیت روزمره خود و با توجه به اعمال دولت و حق حقوق که دارند یا ندارند؟

چجوری این نگرانی ها/شکایات را بروز می کنند؟

·        کجا می توانین راحت در باره این مسایل (مذهب، سیاست، حقوق زنان) صحبت کنین؟ در یک کافه؟ در یک مغازه؟ تو روزنامه؟ وبلاگ؟ مجلات اینترنتی؟ روزنامه های اینترنتی؟ ایمیل؟ چت کردن؟

·        چند سوره  از قرآن رو حفظ هستی ؟ یکی رو بخون

·        دعای فرج امام زمان رو بخون

·        حکم نماز و روزه مسافر چیه ؟

·        در ماه مبارک رمضان چه مراسمی داریم ؟شب های قدر

·        سخنران های مراسم ارتحال امام چه کسانی بودند ؟

·        توجیه اسراییل در حمله به کاروان آزادی چی بوده

·        اوقات فراغت خودت رو چطور پر می کنی؟ بیشتر چه کتاب هایی می خونی ؟

·        فرشتگان مقرب درگاه خداوند؟ جبراعیل- اسرافیل- میکاعیل- و عزراعیل

·        فرشتگان ثبت کننده اعمال؟عتید و رقیب

·        فرشتگان شب اول قبر؟نکیر و منکر

ساعت چند از خواب بیدار میشی؟ مواظب باش ساعتی را که میگی یادت باشه .چون بعدش میپرسن نماز صبحت قضا میشه یا نه


مطالب مشابه :


مجموعه سوالات احکام شرعی در گزینش استخدامی

سوالات مصاحبه های حضوری و گزینش استخدامی با پاسخ/ مجموعه سوالات احکام شرعی و مسائل دینی با جواب ( مربوط به استخدام در ادارات دولتی )/نمونه سوالات عقیدتی
سوالات آزمون مصاحبه ادارات

شگفت انگيز✿ܓܨ Wonderful ❤Phenomenal ☆ - سوالات آزمون مصاحبه ادارات - ღღ ... سوالات آزمون مصاحبه و گزینش ادارات، سوالات احکام آزمون استخدامی + مصاحبه
نمونه سوالات مصاحبه های عقیدتی سیاسی استخدامی با جواب

نمونه سوالات گزینشی،استخدامی،مصاحبه ای ✿ - نمونه سوالات مصاحبه های عقیدتی ... مجتهد جامع الشرایطی است که احکام شرعی را از منابع اسلامی استنباط می کند و طبق آن
مطالب راجب به احکام نماز و عقیدتی

نمونه سوالات گزینشی،استخدامی،مصاحبه ای ✿ - مطالب راجب به احکام نماز و عقیدتی - سوالات مصاحبه ای عقیدتی سیاسی استخدامی - نمونه سوالات
سولات احكام

سولات احكام. احکام اسلامی در چه مواردي باید از مجتهد تقلید کرد؟ در احکام دین. مراجع تقلید چه کسانی هستند؟ دانشمندانی هستند که سالیان سال در حوزه هاي علمیه به تحصیل
سوالات رایج در گزینش استخدامی و مصاحبه حضوری به همراه پاسخ های تشریحی

سوالات رایج در گزینش استخدامی و مصاحبه حضوری به همراه پاسخ های تشریحی ... ( احکام اسلامی - تاریخ اسلام و معاصر - قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران - شناخت مسائل
سوالات مصاحبه استخدامی، عقیدتی، احکام نماز

سوالات آزمون استخدامی، سوالات مصاحبه - سوالات مصاحبه استخدامی، عقیدتی، احکام نماز - نمونه سوالات استخدامی، سوالات مصاحبه عقیدتی سیاسی، استخدام، جزوه، سوالات
سوالات مصاحبه استخدامی، عقیدتی، احکام و مبطلات نماز

4 فوریه 2012 ... سوالات آزمون استخدامی، سوالات مصاحبه - سوالات مصاحبه استخدامی، عقیدتی، احکام و مبطلات نماز - نمونه سوالات استخدامی، سوالات مصاحبه عقیدتی
نمونه سوالات مصاحبه حضوری - توصیه ها - و مراحل گزینش یک فرد

31 مه 2012 ... 3- از احکام چند سوال پرسیده می شود.مثلاً نحوه ادای سجده سهو یا نماز شکسته (البته در اینجا بیشتر تاکید بر مسائلی بسیار ساده است که هر مسلمانی
مجموعه سوالات احکام شرعی در گزینش استخدامی (50 سوال)

مجموعه سوالات احکام » مجموعه سوالات گزینش قانونگذاری صادره از خدای متعال برای
برچسب :