نحوه پیدا کردن شاخص h یا h-index نویسندگان

نحوه پیدا کردن شاخص h یا h-index نویسندگان

 

در یکی از پستهای قبلی این وبلاگ با نام "بحث در مورد h-index یا شاخص h" با این شاخص، چگونگی محاسبه آن و انتقادات وارد بر آن آشنا شدید. همچنین ابزارهای محاسبه کننده این شاخص به صورت اجمالی معرفی گردید. در این بخش قصد داریم تا شما را با نحوه پیدا کردن شاخص H نویسندگان با استفاده از این ابزارها بیشتر آشنا کنیم.

 

محاسبه شاخص H از طریق سایت Web of Knowledge

اگر از طریق دانشگاه و یا حساب شخصی خود یکی از مشترکین سایت Web of Knowledge باشید، قادر خواهید بود اطلاعات آماری بسیاری را از طریق این سایت در خصوص محققین و مقالات آن ها مشاهده کنید. یکی از این اطلاعات H-index است. برای این منظور از طریق آدرس زیر وارد سایت این پایگاه شوید:

http://apps.webofknowledge.com/

 

به قسمت Web of Science بروید و Author Search را انتخاب کنید.

 

wok1.png

 

در این قسمت نام نویسنده مورد نظر خود را وارد کنید. دقت کنید در قسمت اول نام خانوادگی و در قسمت دوم تنها حرف یا حرف اول نام را وارد نمایید.

 

wok1.png

 

پس ازجستجو، مقالاتی که توسط نویسنده مورد نظر شما نگارش شده اند، نمایش داده می شوند. برای مشاهده اطلاعات آماری مربوط به این نویسنده و شاخص H مربوط به وی گزیه Create Citation Report را انتخاب کنید تا گزارشی از ارجاعات به مقالات این نویسنده ایجاد شود.

 

wok3.png

 

گزارش ایجاد شده اطلاعات ارزشمندی را نظیر شاخص H، تعداد مقالات منتشر شده در طول سال، تعداد ارجاعات به مقاله ها در طول سال، تعداد کل ارجاعات (با احتساب دفعات ارجاع به خود و بدون آن) و . . . ارائه می دهد. این پایگاه بهترین و دقیق ترین محاسبه را از شاخص H به شما ارائه می دهد.

 

wok4.png

 

 

محاسبه شاخص H از طریق سایت Scopus

همانطور که در قسمت قبل گفته شد، Scopus یکی دیگر از پایگاه هایی است که شاخص H را برای نویسندگان محاسبه می نماید. برای استفاده از این پایگاه نیز می بایست از طریق اشتراک دانشگاهی به آن دسترسی داشته باشید. برای این منظور به آدرس زیر بروید :

http://www.scopus.com/home.url

 

از منو بالا وارد قسمت Author Search شده و نام نویسنده مورد نظر خود را وارد کنید. برای نمونه اگر به دنبال Jorge. E. Hirsch هستید، می توانید به صورت های زیر نام وی را وارد نمایید.

Hirsch, E. Jorge

Hirsch, Jorge

Hirsch, J. E.

Hirsch, J.

 

scopus1.png

 

پس از جستجو، لیستی از نویسندگان ظاهر می شود که اطلاعات آن ها با اطلاعات وارد شده توسط شما تطابق دارد و شما می توانید نویسنده مورد نظر خود را از میان آن ها انتخاب کنید.

 

scopus2.png

 

صفحه ای که به آن منتقل می شوید شامل اطلاعاتی نظیر وابستگی نویسنده، تعداد مقالات، تعداد ارجاعات، شاخص H، نویسنده های همکار و حوزه های علمی مورد تحقیق می باشد. همانطور که ملاحظه می کنید، شاخص H در پایگاه های Scopus و Web of Knowledge  با هم تفاوت دارند که دلیل آن در قسمت قبل شرح داده شد.

 

scopus3.png

 

 

 محاسبه شاخص H از طریق نرم افزار Publish or Perish

این نرم افزار با استفاده از اطلاعات Google Scholar، مقالات و تعداد ارجاعات مربوط به هر نویسنده را همراه با شاخص های دیگری نظیر شاخص H به شما نشان می دهد. این نرم افزار رایگان بر روی سیستم عامل های ویندوز، مکینتاش و لینوکس قابل نصب است. برای استفاده از این نرم افزار در محیط ویندوز می توانید آن را از لینک زیر دریافت و نصب نمایید.

http://www.harzing.com/download/PoPSetup.exe

 

برای محاسبه شاخص H، ابتدا نام نویسنده مورد نظر خود را در قسمت مربوطه وارد کنید و بر روی گزینه Lookup کلیک کنید. بدین ترتیب نرم افزار به جستجوی مقالات مربوط به نویسنده مورد نظر می پردازد. پس از پایان جستجو، نتایجی نظیر تعداد مقالات یافت شده، تعداد کل ارجاعات، شاخص H و شاخص های دیگری را برای شما محاسبه می نماید. در زیر این نتایج نیز لیستی از مقالات یافت شده در گوگل اسکولار را نمایش می دهد. همانطور که در شکل نیز قابل مشاهده است، برخی از مقالات دارای دو نسخه در گوگل اسکولار می باشند که برای ارائه نتایج دقیق تر می بایست آن ها را از لیست حذف کرد.

 

wok1.png

 

منبع: H-index (بخش دوم) | وبلاگ - تراپیپر 
http://www.terapaper.com 


مطالب مشابه :


برگزاری دوره آموزشی برنامه نویسی اکسل با VBA

توسعه و عمران شاخص - برگزاری دوره آموزشی برنامه نویسی اکسل با vba - فعالیت های عمرانی و نرم
سی شارپ بر‌ترین زبان برنامه نویسی سال ۲۰۱۲ شناخته شد

شاخص ارزیابی محبوبیت زبان‌های برنامه نویسی (pypl) نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۲ زبان سی شارپ بر
شاخص های اندازه گیری عملکرد بخش ها

حاکمیت بالینی(وبلاگ سلامت) - شاخص های اندازه گیری عملکرد بخش ها - پرستاران هاجر
نحوه پیدا کردن شاخص h یا h-index نویسندگان

در این وبلاگ همه موارد در مورد تحقیق و پژوهش و مقاله نویسی نحوه پیدا کردن شاخص h یا h
بحث در مورد h-index با شاخص h

در این وبلاگ همه موارد در مورد تحقیق و پژوهش و مقاله نویسی آموزش بحث در مورد h-index با شاخص h
مقاله نویسی ISI

مقالات علمی - مقاله نویسی isi - - مقالات علمی . مقالات علمی . 3- شاخص نیمه عمر استناد
نحوه محاسبه شاخص های بورس

وبلاگ تخصصی حسابداری - نحوه محاسبه شاخص های بورس ابزار وبلاگ نویسی. آرشیو
مقاله نویسی ISI

مؤسسه اطلاعات علمی isi برای ارزیابی تحت پوشش فهرست نویسی خود، سه شاخص در نظر گرفته است:
شیوه گزارش نویسی(1)

گزارش‌نویسی در هنر روزنامه و نیز تکنیک‌های مقایسه‌ای اطلاعات، شاخص کردن نکات
برچسب :