اسطوره های حیوانی.. گاو بالدار.. بز بالدار.. شیر بالدار.. اسب بالدار ..سیمرغ


1- گاو بالدار:
این نقش را می توان از دوره هخامنشیان روی آثار مختلف این زمان از جمله حجاری های تخت جمشید ، بشقاب های فلری و جام های نقره مشاهده کرد.
گاو بالدار از جمله حیوانات اساتیری است که فره وشی های محافظ در ایران باستان محسوب می شود. یکی از آثار مهم دوذه هخامنشی نقش گاو بالداری است که در شوش به دست آمده است و به صورت نقش برجسته روی سنگ است.
از تصاویری که مربوط به این استوره در دست داریم می توانیم به تصویر بشقاب نقره ای اشاره کنیم که نقش این حیوان در وسط آن دیده می شود.

2- شیر بالدار:
شیر بالدار با سر شاه از نقوش مورد علاقه مردم ایران باستان است . تصویر شیر بالدار افسانهای با دو شاخ بسیار حائز اهمیت است بطوریکه این اثر مطلق به قرن 5 ق. است که به صورت نقش برحسته بر روی آجرهای لعاب دار حجاری شده و از محل باستانی شوش کشف شده است .
در تالار صد ستون تخت جمشید تصاویری از شیر افسانه ای همراه با گل نیلوفر وجود دارد . می توان از ریتون طلایی منقوش به شیر بالدار که در دوران هخامنشی بوده است یاد کرد..از مناطق باستانی همدان لوحه ای از طلا کشف شده که نقش دو شیر را به صورت بالدار و پشت به هم نشان داده شده است این اثر نیز مربوط به دوره هخامنشیان است و شباهت زیادی به کار برنز کاران لرستان دارد.
در دوره ساسانی نیز اثار مکشوف ار این حیوان نیز داده می شود به طور مثال ظروف فلزی مکشوفه دیده شده است.

3- اسب بالدار:
قدیمی ترین اثر کشف شده از اسب بالدار مربوط به سفال قبل از تاریخ است که از تپه سیلک کاشان به دست آمده است. در زمان ساسانیان از این حیوان روی جام خسرو یکم به دست آمده است، همچنین روی مهره های دوره های ساسانی نیز می توان تصویری از اسب بالدار را مشاهده کرد.  
4- بز بالدار:
این نقش را می توان در ریتون مکشوفه از "ارزنجان" مربوط به دوره هخامنشی اشاره کرد.در دوره اشکانی هم از این استوره می توان در ساغرهای عاجی شکل مکشوفه از حفریات نساء اشاره کرد.
  5-همای شاخ دار و سیمرغ افسانه ای
مرغ افسانه ای در داستان های ملی ایران، پرونده زال ززو راهنمای اوست . در اساطیر گفته شده است که سیمرغ دور از مردم و در کوه زندگی می کرده است و گفته شده است که هنگام سختی ها هرگاه زال پر او را به آتش می افکند ، پدید می آید و را چاره را به زال می نماید....
معنی سمبلیک سیمرغ به معنی آرزو ، آتش ، آزادی، اعتقاد، اقتدار، الوهیت، الهام ، امپراتوری، بردباری، پرهیزگاری و....است. در واقع سیمرغ حیوانی اساطیری است که در ایران باستان خیلی اهمیت داشته است از جمله این تصاویر می توان به دستبند زرین مربوط به دوره هخامنشی اشره کرد و نیز نقش سیمرغ روی پارچه ها و گچ بری های دوره باستانی دیده می شود.
    گاو بالدار   بز و شیر بالدار


مطالب مشابه :


ساخت اسب بالدار افسانه ای با آهن آلات + تصاویر

زیبا نیوز - ساخت اسب بالدار افسانه ای با آهن آلات + تصاویر - زیبانیوز حامی ارتقاء منزلت
اسب بالدار پگاسوس (Pegasus)

موجودات خيالي - اسب بالدار پگاسوس (Pegasus) - هر آن چه در دنياي داستان هاي خيالي مي گذرد ، در
اسطوره های حیوانی.. گاو بالدار.. بز بالدار.. شیر بالدار.. اسب بالدار ..سیمرغ

3- اسب بالدار: قدیمی ترین اثر کشف شده از اسب بالدار مربوط به سفال قبل از تاریخ است که از تپه
اسب بال دار

اسب بالدار و قطعا سفید پیشکشتان - من فقط یه خر بالدار میخوام که بعضی وقتا تو خوشبختی گیر کنه
از اسب بالدار تا جهان ممكن

culture - از اسب بالدار تا جهان ممكن - سنت فلسفه تحليلى در اواخر قرن نوزدهم با كارهاى
برچسب :