گرین نگین زرین بروجرد


 

قله ولاش کوه گرین نماد استواری بروجرد قهرمان

قله ولاش با بلندی تقریبی 3623 متر از بلندترین قله های کوه گرین میباشد. ولاش نام گروه یا سلسله ای از پادشاهان اشکانی است و ممکن است ارتباطی بین نام این دو وجود داشته باشد به گونه ای که گمان میرود این قله و کوه شکارگاه و اقامتگاه شاهان اشکانی بوده و به همین دلیل نام آنها را یدک میکشد. استاد ایرج رحمانپور ترانه سرا، ادیب و خواننده اشعار محلی لکی و لری بیت زیبایی را به زبان لکی سروده که در آن به قله ولاش...


استاد ایرج رحمانپور ترانه سرا، ادیب و خواننده اشعار محلی لکی و لری بیت زیبایی را به زبان لکی سروده که در آن به قله ولاش اشاره شده است:

چتر چوی چُویر وَ روی تاشه وه

چمان کلی کین وَ ولاشه وه

کوه گرین از کوههای مهم غرب ایران است که بخش اعظم آن در بروجرد و بخشی نیز در استان‌های همدان و کرمانشاه قرار دارد. گرین به عنوان یکی از کوه های اصلی و از کوههای بلند زاگرس است که در ادامه اشترانکوه قرار دارد و طول آن به بیش از ۱۸۰ کیلومتر می رسد. این کوه در استان کرمانشاه (در زبان لکی کرماشان) به کوههای پرو و بیستون می پیوندد.

قله های بلند کوه گرین نماد استواری بروجرد قهرمان شامل "یال کبود" در کوه چهل نابالغان با ارتفاع تقریبی ۳۸۵۰ متر در جنوب نهاوند، قله "۱۸ یال" در بروجرد و نیز "قله ولاش" در شمال الشتر لکستان است. دیگر قله های کوه گرین شامل "سکوزان با نام محلی سه گر"، "یال کبود"، "پیاز کاران"، "سفره"، "شیر برفی"، "بازگیر" و "چهل تن" میشود.
گرین از
از شرق به شهرستان بروجرد و از غرب به دلفان (نورآباد لکستان)، از شمال به شهرستان نهاوند،  و از جنوب به شهرستان سلسله (الشتر لکستان) محدود می شود. گرین در گویش محلی گرّو garru یا garri و در زبان لکی گروین garvin نامیده می‌شود و یکی از کانونهای آبگیر دائمی منطقه است که رودهای دز و گاماسب را تغذیه می‌کند. سرابهای فراوانی در پای این کوه وجود دارد و آب آشامیدنی بروجرد و نیز آب مورد نیاز کشاورزی دشت سیلاخور نیز از همین سرابها تأمین می‌شود. صعود به کوه گرین از طریق روستاهای غرب شهر بروجرد (روستاهای ونایی و تیزه زن)، جنوب نهاوند یا شمال الشتر لکستان (روستای پرسک) امکان پذیر است. دهکده ییلاقی ونایی در این پای این کوه قرار دارد. این کوه خرس، کفتار، گرگ و روباه دارد و در گذشته پلنگ نیز داشته‌ است.

تصاویر ماهواره ای از کوه گرین و قله ولاش در آن

کوه گرین چنان پر برکت است که نخستین سرچشمه های رودهای کرخه و دز از این کوه است. سراب ریخ اسبی در منطقه بیرانوند لکستان و کهمان در الشتر و گاماسیاب در نهاوند اولین سرچشمه های رود کرخه هستند. سراب بزرگ کرتول در بروجرد که سرچشمه رود دالکی است که از دورود میگذرد که آن رود بزرگترین سرچشمه دز است.

تصویر قله ولاش که از یک قله مجاور گرفته شده است. تاریخ تصویر برداری: 7 اریبهشت 1389

 


مطالب مشابه :


خانه و کاشانه رامسر افتتاح شد...دلم گرفت

خبر افتتاح فروشگاه خانه و کاشانه رامسر را چند وقتی است شنیده ام راهنمای گردشگری خوزستان.
سیزده بدر و روز طبیعت...

سیاوش طهمورث و میلاد کی مرام در برنامه زنده رود اصفهان شروع مدارس و کم کردن مطالب !
چفیه نمادمبارزه

ایران یعنی خوزستان وجنوب فلسطينى از خانهو کاشانه آن فروشگاه‌هاى معروف
پیام نوروزی مدیر وبلاگ پایگاه اطلاع رسانی تیم پیمان شهرک سلمان فارسی

رسیده عید و دل ها شاد و خرم. همه در فکر دیدارند با هم. همه آماده انـد سفـره بچیننـد
گرین نگین زرین بروجرد

ایالت خوزستان و لرستان دو روز به خانه و کاشانه قدیمی و فروشگاه‌های
كنسرت نوروزي ستارگان پاپ در بروجرد

جاذبه های گردشگری و توریستی بروجرد موزه مردمشناسی ب در'خانه فرهنگ'خ
کشف بقایای کشتی حضرت نوح (ع) در کوه گرین بروجرد کشور ایران

ایالت خوزستان و لرستان دو روز به خانه و کاشانه قدیمی و فروشگاه‌های
برچسب :