معرفی دهکده چوبین بیشابور +عکس

مسجد چوبی برای اولین بار در سال 1325 با دیوارهای کاه‌گلی و سقف چوبی، با وسعت فعلی و در همین مکان بنا شد و در سال 1378 پس از مخروبه شدن مسجد اولیه، مسجد فعلی با شکل و شمایل جدید و با شیوه‌ای نوین در همان مکان احداث گشت. این مسجد اولین مسجد چوبی مقاوم در برابر زلزله در جهان و به وسعت دویست متر مربع و سقف آن به صورت شیروانی می‌باشد و دارای دو مناره هر کدام به ارتفاع 13متر از سطح زمین و وزن تقریبی 4تن می‌باشد و شکل ظاهری آن به صورت کشتی‌ای است که گویی بطور وارونه روی زمین قرار گرفته است. در مجموع 40تن چوب در بنای آن بکار برده شده و ساخت آن حدود دو سال به طول انجامیده است. 3 درب ورود و خروج، و 5 پنجره در ساختمان بنا وجود دارد. اسکلت آن از نوع سازه‌های مقاوم در برابر زلزله و با ماندگاری طولانی و به شیوه Twobyfour یا Double ساخته شده است و آبدارخانه این مسجد، دارای کابینت‌ها، دیوارها و حتی سینی‌های چوبی است، کف و بخشی از دیوار آن به دلیل رعایت مسائل بهداشتی با کاشی و سرامیک پوشیده شده است.

چوب‌های مختلفی از درختان مثمر و غیرمثمر هم در ساختمان و هم در تزئینات داخلی از قبیل کتیبه‌ها، محراب و ... به کار رفته است نظیر انواع کاج‌ها، اشن، سپیدار، گیلاس، گلابی، زبان گنجشک، گردو و توت. نورپردازی آن هارمونی ویژه‌ای از رنگ‌های شاد است که به شب‌های آن محوطه، جلوه خاصی بخشیده است.

 

موزه و کتابخانه

ساختمانی دوطبقه در محوطه جنب مسجد به موزه و کتابخانه مجتمع اختصاص یافته است. این ساختمان نیز از چوب احداث شده و دارای دیواره‌های دو جداره است. زیربنای کل دوطبقه آن 120متر مربع می‌باشد که کاربری در نظر گرفته شده برای طبقه اول موزه، برای طبقه دوم کتابخانه می‌باشد.‌

 رستوران

اسکلت به کار رفته تماماً از جنس چوب و شکل کلی آن به صورت هشت ضلعی و با دیواره‌های مشبک ساخته شده است زیربنای کلی رستوران بالغ بر 200مترمربع می‌باشد و به راحتی می‌تواند از 130 تا 140 نفر را در شرایط عادی درون خود جای دهد.

 فروشگاه‌ها

درون محوطه دهکده چوبی تعداد پنج باب فروشگاه به صورت شش ضلعی و با استفاده از اسکلتی چوبی همسان با سایر بناهای مجموعه، برخوردار است و تنها از طریق پوشش خارجی – که با دو خاک مختلف (سقف با خاک رس و دیواره‌ها با خاک معمولی) به صورت کاهگل نماکاری شده و ترکیب رنگی زیبایی به وجود آورده است متمایز گردیده‌اند.

آلاچیق‌ها

درون باغ میوه محصوری جهت رفاه حال بازدید کنندگان تماماً از چوب و به صورت مشبک با سقفی شیبدار طراحی شده است.

 نانوایی

دارای دو عدد تنور چوب‌سوز و به طریق سنتی به تهیه نان اقدام می‌نماید و وجه تمایز آن با سایر فروشگاه‌ها وجود دودکشی است که با پوشش کاه‌گلی و به شکل بانویی روستایی که طبقی نان بر سردارد به چشم می‌خورد.

سوئیت‌ها

مانند سایر اماکن مجتمع، از اسکلتی چوبین و جهت تأمین امکانات رفاهی بازدیدکنندگان بنا گردیده است.

مجتمع فرهنگی، سیاحتی و اقامتی دهکده چوبی نیشابور در

جاده اسحاق‌آباد، 5کیلومتر بعد از زیارتگاه فضل‌ابن شاذان، روستای محمدآباد آقازاده

واقع گردیده است. دهکده چوبین عنوانی است که به دلیل ویژگی بارز سازه‌های این مجموعه در استفاده کامل از چوب و ساخت ابنیه با روشی نوین و برخاسته از پیشینه تاریخی – فرهنگی و متناسب با امکانات و قابلیت‌های اقلیمی و جغرافیایی منطقه به آن اطلاق گردیده است.»

منبع :  مجله  جاده ابریشم، مرداد 1382، ص115.

 
مطالب مشابه :


شهر کتاب مرکزی در خیابان شریعتی تهران

محصولاتی از چوب، چرم، نمد، کاشی و سرامیک که ایران، شعر معاصر و و به فروشگاه
تاریخچه کانی شناسی و برسی تشکیل و رشد بلور

آسیا صنایع کاشی و سرامیک ایران استفاده در فروشگاه شیمیایی و در اصطلاح زمین
شهر کتاب مرکزی در خیابان شریعتی تهران

محصولاتی از چوب، چرم، نمد، کاشی و سرامیک که ایران، شعر معاصر و و به فروشگاه
طرح توجیهی کاشی و سرامیک

طرح توجیهی کاشی و سرامیک تولیدی کاشی و سرامیک در ایران خرید و فروش سوله زمین صنعتی
روش های تمیز کردن دیوار، کاشی و سرامیک

روش های تمیز کردن دیوار، کاشی و سرامیک زعفران و خشکبار در ایران. فروشگاه بیست و
صنایع ذوب آهن

فروشگاه ایران فراوانی و میزان آن در پوسته زمین در تیورستون و غیره ، آجر ، کاشی‌های
معرفی دهکده چوبین بیشابور +عکس

گردشگری و تاریخ ایران از سطح زمین و وزن بهداشتی با کاشی و سرامیک
برچسب :