نمونه طرح درس ادبیات فارسی سوم راهنمایی

 

تعداد فراگیران:

20 نفر

موضوع اصلی درس:   ضمیر (1)

 

عنوان کتاب:

فارسی

تاریخ:

22/9/88

شماره:

    1

با راهنمایی استاد : سید حشمت الله مرتضوی زاده

با استفاده از کتاب " راهنمای تدریس "1

تعداد گروهها: 4گروه(4-1)

هدف کلی  آشنایی با ضمیر

طراح: فرزانه فرهادی

مدت جلسه: 50 دقیقه

تعدادصفحات کتاب: 175 

منابع: فارسی سوم راهنمایی(ص101و102)

دوره و پایه: سوم -راهنمایی

بحث گروهی + پرسش و پاسخ + سخنرانی و...

روش تدریس

کتاب درسی ، روزنامه- مجله- کتاب درسی- ماژیک وایت برد ( در دو رنگ)و...

وسایل آموزشی مورد نیاز

زمان

سوالاتی در مورد اسم(درس هفته گذشته) از دانش آموزان پرسیده می شود. اگر دانش آموزان در پاسخ گویی موفق باشند و در حل تمرینات موفق باشند نشانه فراگیری کامل درس هفته گذشته می باشد و درنتیجه معلم می تواند با اطمینان درس جدید را آغاز کند. اما در صورت اطمینان از عدم یادگیری کامل درس هفته گذشته توسط دانش آموزان باید بار دیگر آموزش درس هفته گذشته را تکرار کرد.

تعیین رفتارهای ورودی

( قبل از شروع درس جدید)

 

3دقیقه

2دقیقه

1-آغاز کلاس با ذکر نام خدا   2- برخوردهای اجتماعی آغازکننده از جمله سلام و احوال پرسی 3- حضور و غیاب دانش آموزان 4- بررسی تکالیف درسی وپرسیدن درس هفته قبل  5- بررسی وضعیت روحی و روانی کلاس و دانش آموزان

 

انجام کارهای مقدماتی

 

1دقیقه

 آشنایی با ضمیر و کاربرد آن در جمله

 ارزشیابی تشخیصی

 

3دقیقه

 دوجمله درتابلو نوشته و از دانش آموزان خواسته که تفاوت این دو جمله را بایکدیگر بیان کنند و پس از بیان تفاوت ها توسط دانش آموزان، معلم از آنها درخواست ادامه درس با موضوع تفاوت میان جمله ها را می کند و پس از نشان دادن تمایل برای ادامه درس توسط دانش آموزان، معلم درس جدید را آغاز می کند.

 

زمینه سازی و ایجاد انگیزه( قبل ازشروع درس جدید)

 

 

 

12دقیقه

تاریخ و موضوع درس در تابلو نوشته شده،سپس درس جدید را که پیرامون ضمیر می باشد را برای دانش آموزان توضیح داده و بعد از اینکه چند مثال برای آنها توضیح داده شد، پس از پایان درس توسط معلم از یکی از دانش آموزان خواسته شده که از روی درس بخواند و پس از اینکه از روی مطالب کتاب خوانده شد از گروه ها تقاضا می شود تا تمرینهای پایان درس را حل نمایند و پس از حل درست تمرینات، چند دقیقه به آنها استراحت داده خواهد شد. معلم از دانش آموزا ن می خواهد که در حین استراحت از میان روزنامه ها و مجلاتی که در اختیار آنها قرار داده می شود، ضمیرها را مشخص نمایند و در طی این زمان معلم در کلاس و در میان دانش آموزان مشغول به قدم زدن و سرکشی به دانش آموزان می شود و دقت می کند که دانش آموزان تکالیف را درست انجام داده و در کلاس ایجاد بی نظمی نکنند.

 

 

ارائه درس (محتوا)

 

 

2دقیقه

هنگامی که معلم مقداری از درس را توضیح داد چند سوال از دانش آموزان می پرسد تا

میزان یادگیری دانش آموزان از درس تدریس شده را را بسنجد.

 

 

ارزشیابی تکوینی

 

 

10دقیقه

دانش آموزان پس از تدریس درس توسط معلم باید بتوانند در کلاس:

1-سوالاتی که معلم در مورد ضمیر از آنها می پرسد جواب دهند.

2- تمریناتی که در پایان درس ضمیر می باشد را به صورت گروهی حل نمایند.

3- ضمیرها را در مجلات و روزنامه هایی که معلم در اختیار آنها قرار می دهد به صورت گروهی مشخص نمایند.

 

 

10دقیقه

1-از دانش آموزان خواسته می شود که تمرینات کتاب خود را حل نمایند.

2- از دانش آموزان خواسته می شود که چند سوالی که در تابلو نوشته شده است را پاسخ دهند.

3-از دانش آموزان خواسته می شود که از میان مجلات و روزنامه هایی که در اختیارشان قرار داده شده است ضمیر ها را مشخص نمایند.

 

تعیین تکالیف

 

4دقیقه

معلم پس از پایان تدریس از دانش آموزان انتظار دارد :

1-ضمیر را در جمله بشناسند.

2-در هنگام تکلم و سخن گفتن بتوانند ضمیر ها را در جای مناسب خود بکار ببرند.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

 

 

3دقیقه

 

از دانش آموزان خواسته می شود یک کتاب داستان در رده سنی خودشان انتخاب کنند و از روی متن آن ضمیرها را مشخص نمایند و جلسه آینده به کلاس بیاورند. معلم با دانش آموزان قرار می گذارد که روز بعد با اجازه گرفتن از اولیای خود بعد از تعطیل شدن مدرسه در گوشه ای از حیاط مدرسه تجمع کنند و به عیادت دوستشان که بیمار شده است بروند و برای دوست خود آرزوی توفیق و سربلندی نمایند. و معلم با صلوات بر محمد و آل محمد کلاس را به پایان می برد.

 

پایان دادن درس

(دادن یک تکلیف شب خارج از کتاب)



1 – مرتضوی زاده ، سید حشمت الله (1388). راهنمای تدریس . تهران : انتشارات عابد .


مطالب مشابه :


روش های پیشنهادی برای تدریس دروس زبان وادبیات فارسی

تلمیحات در ادبیات فارسی 2. ملاک های عملکرد مورد قبول در زمینه ی روش تدریس به




روش های نوین در تدریس فارسی دوره ی راهنمایی

روش های نوین در تدریس های نوین تدریس در ادبیات فارسی ونقد آن تکرار بی مورد




روش های تدریس

ادبیات فارسی - روش های روش های تدریس. در ابتدای قرن بیستم "جان دیویی بحث در مورد نمونه




موضوع مقاله : روش های نوین در تدریس دروس به ویژه درس ادبیات فارسی

روش های نوین در تدریس دروس نوین تدریس در ادبیات فارسی 7.قظاوت در مورد آزمایش




روش هایی برای بهبود شیوه ی تدریس درس انشا :

زبان و ادبیات فارسی . و نظر خود را در مورد آن روحیّـه ی تحقیق و پژوهش در آنان




مشکلات و راه کارهای آموزش زبان فارسی در مقطع متوسطه

یکی این که ساعت تدریس ادبیات در سال اول یا روش تحقیق در ادبیات فارسی (2) را در




نمونه طرح درس ادبیات فارسی سوم راهنمایی

نمونه طرح درس ادبیات فارسی سوم راهنمایی روش تحقیق. سوالاتی در مورد اسم




روشهای نوین تدریس در ادبیات فارسی ابتدایی

روشهای نوین تدریس در ادبیات فارسی بی مورد آموخته به روش های نوین تدریس در




پاسخ به برخی سوالات در مورد تدریس فارسی ششم

پاسخ به برخی سوالات در مورد تدریس فارسی تدریس. 3. در نظر گرفتن روش در ادبیات فارسی




روش تدریس فارسی

روش تدریس فارسی آموز را از تكرار بي مورد آموخته در اين روش اين گونه عنوان مي




برچسب :