قابل توجه آزادگان و جانبازان سرباز و بسیج سپاه

در پی وجود برخی شایعات و طرح سوالات متعدد در موضوع ماده190مابین آزادگان عزیز، بر آن شدیم برای دریافت آخرین اخبار صحیح گفتگوی ویژه‌ای با مسئول اداره ایثارگران سپاه داشته باشیم كه خوشبختانه این موضوع با استقبال سردار شریفی و جمع كثیری از آزادگان قرار گرفت. مصاحبه‌ای كه در ذیل ملاحظه می‌كنید حاصل یك نشست صمیمی و دوستانه با مسئول اداره ایثارگران سپاه می‌باشد، امید است این‌گونه اطلاع رسانی‌ها در جهت برآورده شدن انتظارات شما سروران گرامی باشد.

روابط عمومی دفتر امور سهام

***

با سلام خدمت شما. برای شروع بحث، قدری درباره اشتغال به کار آزادگان پس از آزادی صحبت کنید.

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیمو به نستعین انه‌ خیر ناصر و معین. آزادگانی که قبل از اسارت، کادر رسمی سپاه بودند متأسفانه پس از بازگشت با قانون دو برابر شدن سنوات، بازنشست شده و از سپاه خارج شدند. هرچه ما با این قانون مخالفت و اصرار بر لغو کردیم و در اجرا تأخیر انداختیم متأسفانه بعضی از دوستان آزاده گله‌مند شدند که چرا سپاه این قانون را برای ما اجرا نمی‌کند. من نظرم بر این بود که با اجرای این قانون یک برادر آزاده با 10، 15 سال سنوات با حقوق کم و پایین‌ترین امتیازات و بدون هیچ پاداش و مزایایی باید سریع بازنشسته شود در حالی که هنوز جوان است و می‌تواند کار کند. مخصوصاً افرادی که قبل از سال 79 رفتند واقعاً حق‌شان تضییع شد. به هر حال این اتفاق افتاد و بخش عظيمی از آزادگان ما بازنشسته شدند. بعدها دوستان متوجه شدند که این ضرر بزرگی برای آزادگانی بود که قبل از اسارت کادر رسمی بودند و با سنوات دو برابر بازنشسته شده‌اند.

بخشی از آزادگان در زمان اسارت بسیجی بودند و بعد از آزادی عضو سپاه شدند. این‌ها هم پس از 10 سال، سنوات اسارت‌شان دو برابر شد و به آن‌ها هم گفتند شما سنوات‌تان پر شده و بازنشسته‌اید. این‌ها هم رفتند.

مطالبات مرخصی به روز پرداخت می‌شود ولی حقوق دوران اسارت به روز نیست و متأسفانه در این زمینه ما خلاء قانونی داریم. مثلاً کسی را داریم که 30 یا 40 ماه مفقود بوده و به هر دلیلی حقوقش نه در بنیاد شهید اجرا شده نه در سپاه و بعداً معلوم شده که اسیر بوده. ما الان باید حقوق او را بر مبنای سال‌های63 و 64 محاسبه کنیم که رقم بسیار ناچیزی است یعنی کل مطالبات حقوقی‌اش می‌شود300، 400 هزار تومان. این مشکلی است که در تمام سازمان‌ها وجود دارد. به جز مرخصی، پرداخت مطالبات حقوقی به ارزش روز نیست.


بالاخره متولی حقوق این قشر، جایگاه سازمانی شماست. آیا اقدامی کرده‌اید برای اصلاح این قانون؟

بله، در تلاشيم از طريق مراجع قانونی بتوانيم انشا‌ءالله اين قانون را اصلاح كنيم. بحث بعدی ماده 13 آزادگان بود که متأسفانه نقلی توی بعضی از سایت‌ها زده بودند که بنده مخالف اجرایی شدن ماده 13 هستم كه این موضوع اصلاً صحت ندارد. برای روشن شدن بحث باید بگویم که در سال 87 قبل از این که این ماده توسط رئیس‌جمهور امضا بشود و به مجلس برود، ما شروع کردیم به بازنگری در حقوق آزادگان و تبدیل وضعیت این عزیزان. یعنی ما بیش از 70% از آزادگان را فراخوان کردیم و فرستادیم کمیسیون عالی پزشکی سپاه که از کار افتادگی کلی گرفتند و این‌ها را مجدد حالت اشتغال دادیم تا سال 90 که قانون حالت اشتغال را اجازه می‌داد. بعد درجه، رتبه و جایگاه آن‌ها را به روز محاسبه کردیم و مجدداً پاداش آن‌ها را پرداخت کردیم.

یک اشکالی که توی سازمان وجود داشت این بود که متأسفانه پاداش سنوات ارفاقی آزادگی را نمی‌دادند و همان سنوات خدمتی فرد را می‌دادند. با حالت اشتغال به کار، شخص 10 ماه مرخصی طلب‌کار می‌شد و این بخشی از مسائل را جبران می‌کرد. این رویه ادامه داشت تا زمانی که سپاه با بحران اعتباری در پرداخت پاداش‌ها مواجه شد.


اجازه بفرماید بحث از کار افتادگی را کامل کنیم. خیلی از افراد بر اساس این فرایند اقدام کردند ولی هنوز آخرین وضعیت در فیش حقوقی تعداد قابل توجهی از آن‌ها اعمال نشده.‌

من آمار را دارم. از مجموع كل نفراتی كه تاكنون تشکیل پرونده داده‌ایم نزديك به 50% از كل، رأی از کار افتادگی گرفتند كه این تعداد تا ابتدای سال 91، هم اصلاح رتبه جایگاه برای‌شان انجام شد و هم تبدیل وضعیت شدند، هم کسری پاداش به این‌ها پرداخت کردیم.

من همین ‌جا یک پرانتزی باز کنم. به افرادی که قبل از 79 رفتند یعنی از 73 که اولین سال بازنشستگی در سپاه شروع شده تا 79، چون سپاه پاداش پرداخت نکرده ما این‌ها را صددرصد پاداش می‌دهیم. برابر آخرین حقوق 3 سال آخر خدمت، 30 ماه پاداش دادیم به اضافه مرخصی. این50%، هم اصلاح حقوق‌شان انجام شده و هم پاداش گرفته‌اند.

از مجموع باقی مانده که ما الان کارهای کارشناسی‌اش را تمام کرده‌ایم ان‌شاالله در ماه‌های آینده در ساتا اصلاح حقوق این‌ها انجام می‌شود. باز از همین تعداد باقی مانده تا 267 نفر هستند که قبل از 79 بازنشست شده‌اند که این‌ها حتماً پاداش شامل‌شان می‌شود. مابقی هم‌ بسته به سالی که بازنشست شده‌اند و سنوات حقیقی نه سنوات آزادگی‌شان، کسری پاداش می‌گیرند که این اقدام هم ان‌شا‌الله دارد صورت می‌گیرد.

قصد من از بیان این مطالبات این است که اگر اعتقادی به اجرایی شدن حقوق ایثارگران و آزادگان نداشتيم، اقدامی در اين راستا انجام نمی‌داديم ما همیشه به دنبال یک روزنه‌ای یا قانونی برای خانواده شهدا و ایثارگران هستیم. در سال 83 یک گردش‌کاری تنظیم كردیم برای فرمانده محترم وقت کل سپاه، آن موقع جانباز در حالت اشتغال بازنشست می‌شد ولی ما هنوز شهیدی را بازنشست نکرده بودیم. من استدلالی آوردم که باید هم به جانباز حالت اشتغال و هم به خانواده شهید پرداخت شود. این کار خیلی سختی بود. مسئولین و متولیان امر در سپاه از ما سوال كردند که بر چه اساسی به شهید و جانباز یک ماه در سال مرخصی بدهیم؟ من قانون حالت اشتغال را برای‌شان خواندم که گفته «کلیه امتیازات، همواره دو رتبه بالاتر» یعنی شما هر چه به افراد شاغل می‌دهی دو رتبه بالاتر باید برای شهید و ایثارگر قرار دهی. الحمدالله این استدلال پذیرفته شد و ما ابلاغ زدیم و از سال 83 تازه شروع کردیم به پرداخت سالی یک ماه طلب مرخصی، هم به جانبازان حالت اشتغال، هم به خانواده معظم شهدا.

این بخشی از پیگیری‌های ما در خصوص مطالبات آزادگان و خانواده شهدا بود بنابراین برخی از عزیزان آزاده كه مطالبی در برخی سایت‌ها زده بودند كه بنده مخالف پرداخت این گونه مطالبات به آزادگان هستم، هم تكذیب می‌كنم و هم این دوستان باید حلالیت بطلبند.


sardar%20sharifi-3.jpg

 

ان‌شاالله كه شما حلال می‌‌كنيد چون بعضي مطالب از روی بی‌اطلاعي و شايعه است. چند سوال داشتم درباره‌ی ماده 190 كه قانون استخدامی سپاه است. اين ماده شامل چه كسانی می‌شود؟

در اصل ماده 190 در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به ماده 39 تبدیل گردیده است. در این قانون تصریح دارد كه شامل تمامی آزادگان بسیجی و سربازان سپاه می‌گردد لازم به ذكر است در تبصره دو این ماده موردی را مطرح كرده است كه در تلاشیم با هماهنگی‌های صورت گرفته از طریق فرمانده محترم كل سپاه با رئیس و نمایندگان محترم مجلس هر چه سریع‌تر این ابهام نیز برطرف گردد كه برای جاری شدن حقوق بین تمامی گروه‌هایی كه اعلام گردیده است هیچ مانعی وجود نداشته باشد.


جناب آقای شریفی بفرمایید این قانون از چه زمانی اجرا می شود و آیا معوقه نیز دارد؟

پرداخت حقوق و مزایا از زمان تصویب قانون قابل اجرا می‌باشد و در صورت تأخیر در پرداخت از زمان تصویب، معوقات آن دوره نیز محاسبه و پرداخت می‌گردد.


آیا برای پرداخت مجدد حق نگهداری در فیش‌های حقوقی جانبازان عضو سپاه اقدام جدید صورت گرفته است؟

دستور پرداخت حق نگهداری از طریق ستادكل نیروهای مسلح ابلاغ گردیده است كه در حقوق مرداد ماه جانبازان حالت اشتغال(كسانی كه تاكنون بازنشسته نشده‌اند) اعمال می‌گردد و امید است سازمان تأمین اجتماعی نیروی مسلح این مصوبه را نیز برای جانبازان حالت اشتغال بازنشسته اعمال كند.

معوقات جانبازان از کار افتاده که تبدیل وضعیت از 18 به 22 شدند چه زمانی پرداخت می‌شود؟

ان‌شاالله به محض تأمین اعتبار، مرحله‌ به مرحله پرداخت می‌شود. تلاش سپاه بر این است که این مطالبات را امسال تسویه کند.

دو برابر شدن مرخصی‌های دوران اسارت چگونه پرداخت می‌شود؟

این را هم ما دقیق محاسبه کرده‌ایم. چه افرادی که قبلاً بازنشسته شده‌اند، چه افرادی که الان شاغل هستند. این دو تا مطلب است. یکی دو برابر مرخصی هست، یکی هم مرخصی حالت اشتغال است که ما خودمان بهشان می‌دهیم یعنی این جداست و آن هم جداست. مطالبات 410 میلیارد تومنی برای آزادگان و جانبازان هست که به دولت ارائه شده. نهایتاً در آخرین جلسه‌ای که با بنیاد تعاون و طرح برنامه داشتیم گفتیم اگر دولت برای سهام فشار می‌آورد، بگیرید و بعد بنیاد تعاون بردارد و پولش را بدهد به آزاده‌ها.


یک آزاده پرسیده: در لشکر41 ثارلله استان کرمان بودم. برای این‌ مطالبات باید به لشکر مراجعه کنم یا به بسیج؟

ایشان باید به بسیج محل سکونتش مراجعه کند و بگوید که من این‌قدر آزادگی دارم، این‌قدر جانبازی دارم و این هم سابقه‌ام است. آمده‌ام برای برقراری حقوق. برایش تشکیل پرونده می‌دهند و استعلام‌هایی می‌گیرند از تأمین اجتماعی و جاهای مختلف و بعد حقوقش را برقرار می‌کنند. نیازی به لشکر نیست.


سردار شریفی در خصوص درمان جانبازان، اداره شما چه اقداماتی را صورت داده است؟

در بحث درمان، کاری که سپاه انجام داد بعد از این‌ که بنیاد، درمان جانبازان را متوقف کرد و گفت هر دستگاهی مكلف است هزينه‌های درمانی مربوطه‌ را تأمين و پرداخت كند، ما ابتدای امر، گردش‌کاری خدمت فرمانده کل سپاه تنظیم کردیم و یک صندوقی با ورودی 5 میلیارد تومن به نام صندوق شفا راه‌اندازی کردیم و کار منتقل شد به سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و الان بهترین وضعیت درمانی برای جانبازان هست. شما ببینید کسی كه حتی 5 درصد جانبازی دارد وقتی به  داروخانه‌‌ی طرف قرارداد مراجعه ‌می‌کند، دفترچه‌اش رایگان است، الّا موارد خاص و استثنایی که فرق می‌کند. در صورتی که در سیستم بنیاد، شما باید اول هزینه می‌کردی بعد نسخه را ارائه می‌دادی، نهایتاً به شما60 یا 70درصد پرداخت می‌کردند. این یکی از حرکت‌هایی بود که انجام شد.

در همين جا از تمامي پاسداران جانبازی كه تاكنون موفق به دريافت دفترچه با كدجانبازی نگرديده‌اند درخواست می‌كنم هر چه سريع‌تر به مراكز توزيع كننده دفترچه مراجعه نمايند تا بتوانند از مزايای خدمات رايگان استفاده نمايند.


sardar%20sharifi-4.jpg


از اینكه وقت خودتان را در اختیار ما قرار دادید سپاسگزارم هدف از این مصاحبه‌ها صرفاً اطلاع رسانی در بین جامعه آزادگان عزیز می‌باشد امیدوارم انعكاس این اخبار بتواند تا حدی پاسخ‌گوی سوالات آزادگان باشد و در صورت لزوم ما بتوانیم مجدداً خدمت شما برسیم.

بنده هم از این‌گونه اطلاع رسانی استقبال می‌كنم امیدوارم ما توانسته باشیم به این قشر عزیز و صبور خدمتی كرده باشیم. من هم در پایان خواهشی كه از عزیزان آزاده و ایثارگر دارم این است كه سعی كنند اخبار را از منابع مطمئن دریافت كنند و به شایعات طرح شده زیاد اعتماد نداشته باشند.


مطالب مشابه :


شرایط عمومی جذب اعضای عادی و فعال بسیج

بسیج دانشجویی ودارا بودن شش ماه سابقه استعلام امنیتی و مکتبی که با ارسال
تشريح تسهيلات قانون جديد نظام وظيفه براي برخي مشمولان

سازمان بسیج حقوقدانان استان یزد - تشريح تسهيلات قانون جديد نظام وظيفه براي برخي مشمولان -
شرایط استخدام استادان زن برای تدریس «درس آشنایی با دفاع‌مقدس

استخدام در تبریز کاریابی و بازار کار آگهي استخدام و اخبار استخدامي جديد سراسرکشور را اينجا
سامانه مشاهده سوابق بیمه شدگان

وبلاگ بسیج دانشگاه پیام نور قائم برچسب‌ها: مشاهده سوابق بيمه, استعلام سابقه
قابل توجه آزادگان و جانبازان سرباز و بسیج سپاه

قابل توجه آزادگان و جانبازان سرباز و بسیج و این هم سابقه و استعلام‌هایی می
افزایش دانشجویان دختر و جذب استادان زن

شش ماه سابقه بسیج فعال، داشتن حداقل دو ترم سابقه تدریس درخواست استعلام از حفاظت
آقای صانعی و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

، اقتصادی، دشمن شناسی،اجتماعی، ادبی، احادیث، دفاع مقدس، شهدا، بسیج استعلام کردند، که
برچسب :