معرفی دانشگاه آزاد مشهد

دانشکده دانشکده فنی و مهندسی

دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد مشهد

دانشکده دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با هدف تأمین نیروی انسانی متخصّص و ماهر با راه‌اندازی گروه‌های ریاضی و آمار در سال ۱۳۶۲ هجری شمسی تأسیس گردید و در سال ۱۳۷۴ به طور رسمی و مستقل به عنوان دانشکده علوم به کار خود ادامه داد.این دانشکده در حال حاضر ۶۱ عضو هیأت علمی تمام وقت ، ۲۷ عضو هیأت علمی نیمه وقت، ۲۳ نفر کارشناس آموزشی، ۵۱ عضو کادر اداری و خدماتی و ۸۰ عضو هیأت علمی حق التدریس دارد و حدود ۳۵۷۶ دانشجوی پسر و دختر در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در آن به تحصیل اشتغال دارند. گروه زمین‌شناسی دانشکده علوم دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در سال ۱۳۷۴ در دانشکده علوم تأسیس و اقدام به جذب هیأت علمی نمود. این گروه کار خود را در مقطع کارشناسی آغاز کرد و در سال ۱۳۸۱ در مقطع کارشناسی ارشد شاخه چینه و فسیل اقدام به جذب دانشجو نمود.

دانشکده فنی و مهندسی : در مجتمع آموزشی قاسم آباد مستقر می باشد. در این دانشکده گروه‌های مکانیک، شهرسازی، عمران، مهندسی پزشکی، طراحی صنعتی، متالوژی، فناوری اطلاعات قرار دارند. تعداد دانشجویان دانشکده در ترم جاری ۷۱۲۸ نفر می‌باشد که در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند. در این دانشکده ۲۱ مکان به منظور تشکیل ۵۰ آزمایشگاه و کارگاه برای رشته‌های مختلف تحصیلی اختصاص داده شده است. نمازخانه، کتابخانه اختصاصی، سلف سرویس، نهارخوری، سالن سرپوشیده ورزشی، زمین چمن فوتبال، شعبه بانک ملی و ... از جمله امکانات و تسهیلاتی می باشند که جهت استفاده دانشجویان در این دانشکده احداث شده است.

معرفي گروه مهندسي پزشكي

دانشکده علوم انسانی

دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد مشهد

اين مجتمع با بيش از ۱۰هزارمتر مربع زير بنا در ۴ طبقه احداث گرديده دانشجويان اين مجتمع در رشته هاى الهيات و معارف اسلامى – مطالعات خانواده – دينى عربى و مديريت دولتى – حسابدارى – زبان وادبيات فارسى و جغرافیا در مقاطع کاردانى – کارشناسى پيوسته و ناپيوسته – کارشناسى ارشد و دکتراى تخصصى تحصيل مى نمايند و تاکنون تعداد ۱۳۱۹۱ فارغ التحصیل داشته است.

اين مجتمع داراى کتابخانه اختصاصى با بيش از ۴۴هزار نسخه کتاب و ۲ سالن مطالعه خواهران و برادران مى باشد .

دانشکده علوم پایه

در این دانشکده گروه‌های ریاضی، فیزیک، شیمی، زمین شناسی، زیست‌شناسی و آمار و علوم تجربی قرار دارند. تعداد دانشجویان دانشکده در ترم جاری ۳۶۷۶ نفر می‌باشد که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی مشغول به تحصیل هستند. تعداد ۷۸ آزمایشگاه و کارگاه برای رشته‌های مختلف در این دانشکده موجود است. از رشته‌های موجود در این دانشکده عبارتند از: ریاضی، ریاضی محض، ریاضی کاربردی، آمار، زمین شناسی، زیست شناسی، علوم گیاهی، شیمی تجزیه، شیمی محض، شیمی کاربردی، فیزیک، شیمی، دبیری زیست شناسی، بیوشیمی، فیزیک کاربردی و ریاضی دبیری، علوم تجربی .

|تعداد اساتید = ۸۵ نفر |دانشجویان مرد = ۸۷۳ نفر |دانشجویان زن = ۲۸۰۳ نفر |دانشجویان = ۳۰۰۰۰ |تعداد فارغ التحصیلان=۶۷۴۵ نفر

دانشکده حقوق، علوم سیاسی و زبان‌های خارجی

تعداد اساتید: ۴۸ نفر می باشند که از معروف ترین آنها سید جلال غمامی ، دکتر شیخ الاسلام و دکتر مدیر شانه چی می باشند. تعداد دانشجویان: ۲۵۸۶ نفر گروه‌های آموزشی مستقر: حقوق، علوم سیاسی، زبان فرانسه، زبان انگلیسی تعداد آزمایشگاه و کارگاه : ندارد مدیر گروه علوم سیاسی: دکتر احمد جوانشیری رییس دانشکده : دکتر زاهدیان فر فارغ التحصیلان ۵۳۶۰ نفر این دانشکده در ابتدا دبیرستان بوده است و به همین دلیل فاقد امکانات آموزشی کافی در نسبت به دیگر دانشکده ها می باشد. در این دانشگاه سید زهیر موسوی به عنوان نمونه فرهنگی در سال 1390 معرفی شده است.

دانشکده پزشکی

در این دانشکده رشته‌های پزشکی، پرستاری و مامایی می‌باشد که با نام دانشکده پزشکی دکتر شاهین فر در مرکز شهر مشهد قرار دارد، تعداد دانشجویان این دانشکده ۱۲۹۹ نفر و تعداد فارغ التحصیلان ۷۵۲ نفر است. دانشکده پیرانپزشکی : دانشکده پیرانپزشکی با تعداد ۵۳۷ دانشجو که از این تعداد ۸۰ نفر دانشجوی پسرو ۳۸۳ نفر دانشجوی دختر هستند در رشته‌های تکنسین اتاق عمل، تکنسین بیهوشی و مربی بهداشت مشغول به فعالیت است.

دانشکده هنر و معماری

این دانشکده در سال تحصیلی جاری دارای ۲۲۲۵ دانشجو در رشته‌های مهندسی معماری، مهندسی شهرسازی، طراحی صنعتی در مقاطع کاردانی تا کارشناسی ارشد است.

گروه علوم تربیتی

تعداد اساتید: ۱۰ نفر تعداد دانشجویان ۴۰۷ نفر دانشجویان مرد: ۹۰ نفر دانشجویان زن: ۳۱۷ نفر گروه‌های آموزشی مستقر: آموزش ابتدایی تعداد آزمایشگاه‌ها و کارگاه: ۱ تعداد فارغ التحصیلان : ۲۵۱۷ رشته‌های موجود: آموزش ابتدایی

مجتمع آموزشی گلبهار

مجتمع آموزشی گلبهار دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با هدف تأمین نیروی انسانی متخصّص و ماهر با راه‌اندازی گروه کشاورزی و تربیت بدنی در قالب دوره‌های کاردانی ناپیوسته تکنولوژی تولیدات گیاهی و کارشناسی پیوسته زراعت و اصلاح نباتات و نیز دوره کارشناسی پیوسته علوم ورزشی و تربیت بدنی ویژه دانشجویان پسر در سال ۱۳۷۷ هجری شمسی تأسیس گردید.

در سال بعد رشته‌های صنایع فلزی و تأسیسات در مقطع کاردانی پیوسته ویژه فارغ التحصیلان دوره کار و دانش و یا فنی و حرفه ای ایجاد شد. پس از گذشت یکسال دیگر رشته‌ساخت و تولید در مقطع کاردانی پیوسته در این دانشکده آغاز به کار نمود. رشته‌های تکنولوژی تولیدات گیاهی در مقطع کارشناسی ناپیوسته – کارشناسی ارشد ناپیوسته کشاورزی در گزایش‌های زراعت - شناسائی و مبارزه با علفهای هرز – اگرواکولوژی کاردانی پیوسته تربیت بدنی - کارشناسی پیوسته کشاورزی، علوم دامی و اقتصاد کشاورزی - کارشناسی پیوسته مهندسی مکانیک ساخت و تولید - کارشناسی ناپیوسته تأسیسات نیز در سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز نمودند .

هم اکنون این دانشکده تحت نام مجتمع آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در شهرجدید گلبهار با ۶ گروه آموزشی فعالیّت می‌کند. این دانشکده در حال حاضر ۳۲ عضو هیأت علمی، شامل ۱ دانشیار، ۱۸ استادیار، ۱۰ مربی و ۷کارشناس آموزشی و ۳۵کادر اداری و خدماتی دارد و حدود ۱۸۰۰ دانشجوی مرد و زن در دوره‌های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد در آن به تحصیل اشتغال دارند.

اعضای هیأت علمی این دانشکده با نهادها و سازمانهای اجرایی متعددی همکاری دارند و در این دانشکده طرحهای مشترک آموزشی، تحقیقاتی و مشاوره‌ای در زمینه‌های مختلف به اجرا درآمده است. همچنین در برگزاری سمینارها و کنگره‌های علمی این دانشکده بسیار فعّال بوده است و تاکنون تعداد قابل توجهی گردهمایی، هم اندیشی و سخنرانی علمی برگزار کرده است.

فضای آموزشی و اداری مجتمع از آغاز تاکنون در محل ساختمان فعلی مجتمع بوده و در سال ۱۳۸۵ ساختمان آموزشی جدیدی بمنظور استفاده دوره‌های کاردانی پیوسته صنایع فلزی و ساخت وتولید و تأسیسات در محل مجتمع خوابگاه و در سال ۱۳۸۶ با حضور ریاست دانشگاه (دکتر جاسبی )، ریاست واحد مشهد(دکتر حلمی)و همچنین ریاست دانشکده مهندسی مشهد(دکتر هروی) و مسئولان استانی دو باب سوله کارگاه‌های آموزشی گروه صنایع فلزی و ساخت وتولید و تأسیسات در پردیس دویست هکتاری افتتاح گردید. شنیده‌ها حاکی از قصد دانشگاه آزاد برای انتقال کلیه دانشکده‌های مهندسی، انسانی و هنر به دانشکده گلبهار و تبدیل دانشکده مهندسی به دانشکده تحصیلات تکمیلی مهندسی است.

تعداد اساتید ۱۵ عدد تعداد دانشجویان ۱۸۸۹ گروه‌های آموزشی مستقر: کشاورزی، تربیت بدنی، ساخت و تولید، صنایع فلزی، علوم دامی، اقتصاد تعداد آزمایشگاه‌ها و کارگاه ها: ۴۲ تعداد فارغ التحصیلان ۳۴۴۵ است

آمار فضاهای آموزشی، کمک آموزشی

زیربنای کل ساختمانها۲۲۲۷۵۴ فضاهای آموزشی۷۷۵۶۷ فضای خدماتی رفاهی و اداری۳۹۳۰۸ فضای فرهنگی- هنری ۵۸۹۴ فضای ورزشی۳۴۷۷۱ فضای بهداشتی درمانی۶۰۶۸۷ زمین کشاورزی (هکتار) ۷/۲۹

آیین نامه آموزشی

طبق ماده ۱۹ دانشگاه ازاد اسلامی تعداد واحدهای انتخابی دانشجوی تمام وقت در یک نیمسال تحصیلی نمی تواند از ۱۲ واحد کمتر و از ۲۰ واحد بیشتر باشد.

تبصره ۴ : دانشجویی که میانگین نمرات نیمسال قبل او ۱۷ یا بیشتر باشد، می تواند با تصویب گروه آموزشی مربوط تا ۲۴ واحد درسی را انتخاب کند و حداکثر واحدهای انتخابی مجاز برای دوره تابستانی ۶ واحد است که البته برای دانشجویان ترم آخر تا ۷ واحد قابل افزایش است.همچنین درصورتی که دانشجویی دارای ۶ واحد در ترم آخر خود باشد میتواند با استفاده از قانون معرفی به استاد این ۶واحد را به صورت غیر حضوری بگذراند.

مجموعه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

این مجموعه شامل ۴ بلوک مسجد، سالن اجتماعات، اتاقهای اداری، پذیرایی و نمایشگاه به مساحت کل ۵۸۹۴ مترمربع و به متراژ ۳۰۰۰ مترمربع محوطه سازی اجرا گردیده که مسجد به صورت تک مناره و در دو طبقه به مساحت ۱۲۰۰ مترمربع و ظرفیت ۱۶۰۰ نفر در دو طبقه است. آمفی تئاتر این مجموعه یکی از بزرگترین و مجهزترین سالن آمفی تئاتر استان می‌باشد و با ظرفیت ۷۰۰ نفر به مساحت ۲۵۱۲ مترمربع است. بلوک فرهنگی شامل نمایشگاه در دو طبقه به صورت نمایشگاه سرپوشیده و در طبقه همکف دارای ۶ اتاق اداری است. پذیرایی و نمایشگاه روباز که قسمت پذیرایی با ظرفیت ۵۰۰ نفر و بام سالن پذیرایی به صورت نمایشگاه روباز که به مساحت ۸۷۵ مترمربع است. برگزاری ۷ جشن بزرگ ازدواج دانشجویی با حضور ۲۴۷۷ زوج (در ۳ سال اخیر در جوار بارگاه رضوی)، ۹۲ جلسه شورای فرهنگی دانشگاه و کمیته فرهنگی دانشکده ها. برگزاری مراسم اعتکاف دانشجویی با حضور ۵۲۰۰ دانشجو مسابقات قرآن و عترت که تاکنون ۲۴ هزار نفر دانشجو در آن شرکت نموده اند. تشکیل مجمع قاریان و حافظان و برگزاری نمایشگاه بزرگ قرآنی در هر سال. برگزاری همایشهای علمی فرهنگی نظیر دانشگاه و دفاع مقدس، تمدن ایرانی و ظرفیت‌های وحدت ساز و .... . در راستای فرهنگی و شئونات اسلامی در محیط دانشگاه، اجرای طرح فرهنگی عفاف طی ۵ سال

اقدامات و فعالیت‌های پژوهشی

این دانشگاه در راستای تکریم ارباب رجوع و خدمات ویژه به دانشجویان، طرح جامع مکانیزاسیون دانشگاه را در قالب ۱۹ سیستم جامع، عملیاتی کرده است و همه امور دانشجویان از جمله کلیه عملیات انتخاب واحد و حذف و اضافه و حتی پرداخت الکترونیکی وجوه شهریه از طریق اینترنت و بدون مراجعه دانشجو به دانشگاه (که لازم به توضیح است که این سیستم برای اولین بار در ایران پیاده شده است) انجام می گیرد. از دیگر فعالیت‌های انجام شده می توان به موارد ذیل اشاره کرد: ایجاد شبکه گسترده کامپیوتری میان دانشکده‌ها و ساختمان‌های اداری در سطح شهر مشهد استفاده نامحدود از بانک اطلاعاتی هسته و core دنیا، حاوی نزدیک به ۴۰ میلیون خلاصه مقاله و ۹۰۰ بانک اطلاعاتی تخصصی دیگر در کتابخانه‌های دانشگاه . خلاصه و اطلاعات حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار پایان نامه دانشگاه‌های امریکا و اروپا. دسترسی به حدود ۱۰۰۰ کتاب مرجع و hand book الکترونیکی، دسترسی به ۱۰۰۰۰ ژورنال الکترونیکی شامل ۱۰ میلیون مقاله، تهیه اصل مقالات با استفاده از سرویس هوشمند تهیه مدارک علمی smartdoc، استفاده از خدمات کتابخانه ای (SDILINK- ALERT) تعداد کل کتب و مجلات موجود در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد ۲۰۸ هزار و ۵۵۴ جلدَست که ۴۲۸۷۷ جلد آن لاتین و ۱۶۵۶۷۷ جلد آن فارسی می باشد. یعنی تقریبا برای هر دانشجو ۸ کتاب. از طرح‌های پژوهشی ارائه شده تاکنون ۱۶۲ طرح به تصویب رسیده، ۷۴ طرح پژوهشی خاتمه یافته و ۸۸ طرح در حال اجراست. کتب چاپ شده واحد تاکنون ۴۷ عنوان. تعداد کتب در دست چاپ ۹ عنوان . کتب در دست داوری ۶ عنوان. تعداد مقالات چاپ شده اعضاء هیأت علمی در مجلات علمی مجله ISI ۵۴علمی پژوهشی ۲۶علمی ترویجی۲۴ علمی عمومی ۶۰

بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه

- بیمارستان آریا بیمارستان آریا دارای ۱۲۰ تخت فعال و ۹ بخش درمانی شامل واحدهای پاراکلینیکی از قبیل آزمایشگاه کلینیکال، پاتولوژی، رادیولوژی، اکوکاردیو گرافی و تست ورزش است. تعداد کارکنان ۲۰۲ نفر و در خیابان پاسداران، گلستان غربی واقع است. ۲- بیمارستان ۲۲ بهمن بیمارستان ۲۲ بهمن توسط خیریه بهمن به دانشگاه واگذار شده که دارای ۱۸۵ تخت است و ۲۰۸ فرصت شغلی ایجاد نموده است. تاکنون ۲۰ میلیارد ریال صرف خرید تجهیزات برای آن شده از جمله خرید یک دستگاه سی تی اسکن به ارزش ۶۰۰ میلیون تومان که دستگاه خریداری شده آخرین ورژن فیلیپس است و تنها ۳ نمونه آن در ایران موجود است. ۳- بیمارستان ۱۷ شهریور ۴- بیمارستان فارابی بیمارستانهای مزبور مربوط به سازمان تامین اجتماعی می‌باشد که به صورت قراردادی و از ابتدای تاسیس رشته‌های پزشکی، پرستاری و مامایی با دانشگاه همکاری خوب و موثری دارند.

آموزشکده فنی سما

در حوزه معاونت مدارس غیر انتفاعی سما ۱۶ مدرسه با ۲۳۵۲ دانش آموز و همچنین ۴ آموزشگاه زبان‌های خارجه فعال هستند که دانش آموزان این مدارس در مقاطع پیش دبستانی، دبستان، راهنمایی، دبیرستان و پیش دانشگاهی مشغول به تحصیل به شرح جدول ذیل هستند:

مدرسه / تعداد دبستان راهنمایی دبیرستان پیش دانشگاهی دخترانه ۱ ۱ ۲ ۳ ۲ پسرانه ۱ ۱ ۲ ۲ ۲ مجموع دانش آموزان ۳۳ ۶۲۹ ۹۱۹ ۷۷۱

آموزشکده فنی سما نیز که زیرمجموعه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد است بیش از ۳۳۰۰ دانشجو در مقطع کاردانی پیوسته و در ۱۰ رشته مختلف (در ۲ آموزشکده برادران و خواهران) مشغول به تحصیل دارد. یکی از انتقادهای جدی به سما این است که تعدادی از دانشجویان رشته عمران یک سال تحصیلی است که در دبستان سما تحصیل می کنند به گونه ای که شیفت صبح دبستان و شیفت عصر دانشگاه میباشد وحتی دانشجویان در میز ها که مختص کودکان می باشد جا نمی شوند.

پایگاه علمی دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد

پایگاه علمی دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد

پایگاه علمی دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد (IAUMg)، وابسته به انجمن علمی کاوا® (کاوا سنتر)، با همکاری چند تن از دانشجویان این دانشگاه و سایر دانشگاه ها، در تابستان ۱۳۸۸ تاسیس شد، تا با اطلاع رسانی دقیق اخبار دانشگاه به دانشجویان و ایجاد مرکزی علمی برای پرسش و پاسخ و ... گامی موثر در مسیر خدمت رسانی به دانشجویان برداشته باشد. همچنین این پایگاه، تاکنون اقدام به جمع آوری طیف گسترده ای از نرم افزارهای کاربردی، پروژه ها و مقالات علمی نموده است.

پس از گذشت یک سال از راه اندازی وبسایت IAUMg.com به عنوان نخستین پایگاه جامع دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، با تلاش و پیگیری مستمر مدیران، و با عنایت و همکاری معاونت فرهنگی و اداره روابط عمومی دانشگاه (iaumnews.ir)،"کاوا® - پایگاه علمی دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد" موفق به کسب مجوز رسمی فعالیت به شماره ۳۱۳۹۵/د شده است.

از ویکی پدیا


مطالب مشابه :


مراکز آموزشی فرهنگی سما واحد مشهد

تاریخچه . معاونت سما دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در سال 1371 بر اساس قانون ایجاد مدارس غیر
معرفی دانشگاه آزاد مشهد

شورای جوانان اهل سنّت مشهد - معرفی دانشگاه آزاد مشهد - مسجد جامع نور مشهد آموزشکده فنی سما
مجتمع سما

در دوازدهمين گردهمايي سالانه مديران مدارس سما که ماه گذشته در مشهد دانشگاه آزاد
درخشش مركز سما دانشگاه آزاد اسلامي ساري در مسابقات قرآن كشور

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری - درخشش مركز سما دانشگاه آزاد اسلامي ساري در مسابقات قرآن
قابل توجه اولیا’گرامی

دبستان پسرانه سما ( وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی ) از دانش آموزان مستعد پایه های اول تا ششم
کتاب و مدرسه

دبستان پسرانه سما شماره 3(مشهد) - کتاب و مدرسه تا سوار چرخ دانشگاه گشتم روزو شب
حضور تيم رباتيك دانشكده فني و حرفه اي سما تبريز در سومين دوره المپياد رباتيك دانشگاه پيام نور

دانشگاه آزاد اســــلامي واحــد تبــــريز - مـــــــركز آمـــوزشي و فــــرهنگي ســـــــــما
مديرحراست مركز سما دانشگاه آزاد اسلامي ساري مقام دوم مسابقات قرآن كشور را كسب كرد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری - مديرحراست مركز سما دانشگاه آزاد اسلامي ساري مقام دوم
مروري بر عملكرد دانشگاه آزاد اسلامي واحد گناباد

دانشکده سما گناباد عناوين رشته هاي تحصيلي دانشگاه آزاد اسلامي دانشگاه آزاد واحد مشهد
برچسب :