ابعاد و مساحت زمین فوتبال


شرایط بازی فوتبال:
در این بازی هر تیم دارای 11 بازیکن است که یکی از آن‌ها در دروازه قرار می‌گیرد و بقیه با توجه به استراتژی بازی در نقاط مختلف زمین قرار می‌گیرند. در تقسیم‌بندی دقیق، بازیکن‌ها با توجه به مکان قرارگیری‌شان در زمین به مدافع، هافبک و مهاجم تقسیم می‌شوند.
داوری مسابقات فوتبال به عهده چهار داور است. یکی از داوران که به نام داور وسط معروف است که در زمین فوتبال همراه با بقیه بازیکنان حرکت می‌کند، دو کمک داور نیز در کناره‌های زمین قرار می‌گیرند و داور چهارم نیز بیرون زمین است.
هر تیم فوتبال، دست کم  دارای یک سرمربی، یک مربی و یک مربی دروازه‌بان است. هم‌چنین هر تیم دارای تعدادی بازیکن ذخیره‌است که می‌توانند در میان بازی با بازیکن‌های درون زمین تعویض شوند. تعداد تعویض‌های هر تیم به سه تعویض محدود است.

اندازه های زمین فوتبال:
با توجه به اینکه مقررات فوتبال در انگلستان شکل گرفته است، اندازه زمین فوتبال هم در واحدهای امپریال بیان شده است و در قوانین مسابقه نیز معادل‌های متریک آن نیامده است، استفاده از واحدهای اندازه‌گیری به‌طور سنتی حتی در خارج از بریتانیا نیز مرسوم است.
مساحت زمین فوتبال:
یک زمین استاندارد فوتبال بزرگسالان برای مسابقات بین‌المللی می‌بایست 110  تا 120 یارد (قدم) (معادل 100 تا 110 متر) طول و 70 تا 80 یارد (64 تا 75 متر) عرض داشته باشد. زمین‌های مسابقات داخلی، می‌تواند بین 91 تا 120 متر طول و 45 تا 91 متر عرض داشته و نباید مربع باشد.

 

اندازه و مساحت زمین فوتبال
خط کشی:
علامت گذارى زمين بازى بوسيله خطوط مشخص می شود، ضخامت خطوط متعلق به محوطه مربوط مى باشد. خطوط بلندتر را خطوط طولى و خطوط كوتاه تر را خطوط دروازه می نامند. ضخامت كليه خطوط نبايد بيشتر از 12 سانتی متر باشد. زمين بازى بوسيله خط ميانى به دو نيمه تقسيم می شود. مركز زمين بازى در وسط خط ميانى مشخص مي شود و يك دايره به شعاع 9.15 متر در اطراف آن رسم شده می شود.
دروازه:
یک دروازه مستطیل شکل در میان خط عرضی (یا خط گل) گذاشته می‌شود که فاصله تیرک‌های عمودی آن از یکدیگر ۸ یارد (7.34 متر) و فاصله تیرک افقی از زمین 8 فوت (2.44 متر) است. تيرهاى عمودى و افقى بايد در عرض و عمق يكسان بوده و نبايد بيشتر از 12 سانتى متر باشند. تور مى تواند به تيرهاى عمودى و افقى و زمين پشت دروازه متصل شود و براى دروازه بانها مجال حركت در فضاى وسيعى را بوجود آورد. رنگ تيرهاى عمودى و افقى دروازه بايد سفيد باشند. دروازه ها بايد بطور محكم برروى زمين نصب شوند. دروازه هاى قابل حمل تنها موقعى مى تواند مورد استفاده قرار گيرند كه نياز فوق را براورده كنند.
محوطه جریمه (18 قدم، پنالتى):
در جلوی هر دروازه محوطه مستطیل شکلی وجود دارد، به عرض 16.5 متر و طول 40.3 متر، از خط دروازه، که به محوطه جریمه و محوطه هجده قدم یا پنالتی معروف است، در این محوطه دروازه‌بان قادر است توپ را با دست لمس کرده و بگیرد و خطای بازیکنان حریف با ضربه پنالتی جریمه می‌شود.

 

محوطه گل:
محوطه دروازه در انتهاى هر نيمه زمين به صورت زير معين می شود:
در جلوی دروازه مستطیلی  با عرض 6 یارد (5.5 متر) وجود دارد و  طول آن نیز از دو طرف تيرهاى عمودى دروازه  به فاصله 5.5 متر  بلندتر است و بر روى خط عرضی دروازه به طرف گوشه ها رسم می شود. اين خطها به فاصله 5.5 متر به طرف داخل زمين بازى كشيده و با خطى که با خط دروازه موازی است، به هم متصل می شوند. محوطه محدود شده بوسيله اين خطوط و خط دروازه را، محوطه دروازه يا همان گل می نامند. ضربه های شروع مجدد بازی در هنگام خروج توپ از خط عرضی از داخل این محوطه زده می شود.

قوس کرنر
يك ربع دايره به شعاع 1 متر از ميله پرچم گوشه زمين، در داخل زمين بازى رسم می شود.
ميله هاى پرچم
ميله پرچمى كه ارتفاع آن كمتر از 1.5 متر نیست و نوك تيزى ندارد در گوشه هاى زمين بازى نصب می شود. چنين پرچمى را مى توان در دو طرف خط مركزى و به فاصله حداقل 1 متر در خارج از خط طولى قرار داد.

چمن
چمن مهمترین جزء زمین فوتبال است. بطوریکه یکی از عوامل مهم در پیشرفت فوتبال هر کشور وجود زمین‌های چمن مناسب می‌باشد و یکی از فاکتورهای شناسایی سطح فوتبال یک کشور، وضعیت چمن استادیوم‌های آن کشور می‌باشد. چمنهای فوتبال بر دو نوع طبیعی و مصنوعی می‌باشند.
خراب شدن زود هنگام چمن‌های طبیعی صاحبان باشگاه‌ها و دست اندرکاران ورزش را بر آن داشته تا جایگزین واقعی برای چمن طبیعی به لحاظ تحمل بیشتر زمین بازی در مقابل تعدد و ترافیک تیمها، جلوگیری از اتلاف وقت برای بازسازی زمین، قابلیت زمین برای بازی در برف و باران و پیش گیری از گل آلوده شدن سطح چمن، انتخاب نمایند. به همین منظور چمن‌های مصنوعی را جایگزین چمن‌های طبیعی کردند.

منابع:
www.netsport-magazine.com
www.wikipedi.org


مطالب مشابه :


مطالبی مفید درباره چمن مصنوعی و انواع آن

Hawramansport - مطالبی مفید درباره چمن مصنوعی و انواع آن - وبلاگ تخصصی ورزش اورامانات - Hawramansport.
مزایدات تاریخ 1391/07/22

واگذاری اجاره زمین چمن مصنوعی مینی از هر متر مربع 1 حداقل قیمت پایه هرمتر مربع
مزایدات تاریخ 1393/12/20

با مساحت 1764/35 متر مربع و قیمت پایه 29.083.375 و با قیمت پایه هر متر مربع 3 میلین ریال
چمن

از 60-30 گرم در متر مربع فرق هر قدر چمن بيشتر كوتاه چمن مصنوعی جمعه 16 دی 1390
گیاهان پوششی جایگزین چمن

(هزینه نگهداری هر مترمربع چمن، ۲۱۵ ریال و مواد آلي در هر متر مربع از برکه مصنوعی.
ابعاد و مساحت زمین فوتبال

در این بازی هر تیم (معادل 100 تا 110 متر) به همین منظور چمن‌های مصنوعی را جایگزین چمن
اصول طراحی فضای سبز:

می باشد برای هر نفر 6.4 از چمن مصنوعی برای ایجاد 80 متر مربع 8- آبنمای مرکزی
استاندارها در طراحی پارک و فضای سبز

- سیزده هزار متر مربع پارک برای هر هزار قیمت کمتر و و چمن را ۵ تا ۷ سانتی متر پایین
كاربرد سنگ در طراحی فضای سبز

کمتر از یک متر مربع احداث نمود و قیمت یا ارزان هر هشت متر مربع، وزنی برابر
آشنایی با اماکن ورزشی ( مجموعه ورزشی شهید کشوری )

سازی ارزان قیمت برای زمین چمن مصنوعی تبدیل نمود چمن با وسعت 8700 متر مربع
برچسب :