روش مطالعه ریاضیات

نویسنده : رضا علیزاده دبیر ریاضی مرکز پیش دانشگاهی  الزهرا  (س)

شهرستان دلفان

روش مطالعه ریاضیات

می دانیم که یکی از درس های بسیار مهم در دبیرستان درس ریاضی است که البته اغلب دانش آموزان با وجود اینکه می دانند این درس چقدر برای آنها مهم است ولی باز هم کشش واقعی به سمت این درس را ندارند. یکی از دلایل ضعف دانش آموزان ما این است که از روی علاقه و اشتیاق به ریاضی خواندن نمی پردازند ولذا بعد از هر بار تصمیم گیری خیلی زود خسته شده و از مطالعه عمیق آن دست می کشند.

واقعیت این است که مطالعه ریاضی کار پیچیده ای نیست و مانند دیگر کارهای زندگی انسان نیازمند برنامه مخصوص به خود است که با اجرای آن برنامه می توان در ریاضی خواندن موفق بود.

وقتی در کار دانش آموزان  و دانشجویانی که در ریاضی ضعیف هستند دقیق می شویم ، مشاهده می شود که همگی خصوصیات مشترکی را دارا هستند ؛ از جمله اینکه در هنگام حل مسئله به توانایی خود هیچ اعتقادی ندارند و اصولاٌ فکر کردن را بلد نیستند و شاید می پندارند که ریاضی نیازی به تفکر ندارد.آنها ریاضی را به قول خودشان همانند یک درس حفظی مطالعه می کنند ولذا اگر در امتحان مسایل حل شده را با اندک تغییری به آنها بدهند از حل آن سوال عاجز می شوند . از دیگر خصوصیات این افراد این است که در کلاس درس جزوه خود را با چند رنگ وبسیار زیبا می نویسند و متا سفانه این جزوه فقط نوشته می شود و خوانده نمی شود ؛ این افراد همانهایی هستند که وقتی استاد مسئله ای را برایشان حل می کند و دوبار هم توضیح می دهد وقتی که می خواهند آن سوال را یادداشت کنند برای نوشتن هر کلمه آن دوبار تخته را نگاه می کنند!!!

در این جا یک روش بسیار ساده برای مطالعه ریاضی را برای خوانندگان عزیز توضیح می دهم که امیدوارم بتوانید آن را در عمل به کار ببرید.

1-  بهتر است که قبل از تدریس معلم در کلاس یکبار درس را مطالعه کنیم ، این مطالعه حتی اگر همراه با دقت نباشد ولی باز هم می تواند مثمر ثمر باشد.

2-   در کلاس درس باید تمام حواستان به کلاس درس باشد واگر معلم مسئله ای را حل کرد وخواستید آن را بنویسید با تکیه بر آنچه که یاد گرفته اید آن سوال را بنویسید و رونویسی نکنید ، البته این کار نیاز به مختصری تمرین تمرکز دارد . دقت کنید با این کار دوبار درس شما در همان کلاس درس مرور می شود که اگر فکر کنید بسیار خارق العاده است .

3-  درس هر روز را باید همان روز خواند ، ما توصیه می کنیم که مطالبی را که در کلاس ثبت کرده اید یکبار دیگر با دقت بخوانید و بعد وارد دفتر اصلی کنید .

4-  در مطالعه ریاضی هیچ وقت قلم وکاغذ را فراموش نکنید و از حل مسایل به شکل ذهنی اجتناب کنید زیرا در بسیاری از مواقع وقتی به حل مسئله ای می پردازیم می بیننیم که حدس های ما در حل مسئله درست نبوده اند ، همین طور وقتی سوال حل شده ای را مطالعه می کنید آن سوال را با حوصله بنویسید این کار باعث می شود که ذهن شما مسئله را خوب پردازش کند ولذا یادگیری شما با دوام شود. تجربه ثابت کرده است که دانش آموزانی که از روی حل المسائل سوالها را می خوانند شاید به سرعت (البته به نظر خودشان) آن را بفهمند ولی با سرعتی بیشتر آن را فراموش می کنند.

5-  اگر خواستید مسئله ای را حل کنید روی آن مسئله خوب فکر کنید و دقیق خواسته سوال را درک کنید و اگر بعد از تلاش کافی موفق به حل آن نشدید از دوستان یا معلمین خود ویا کتاب های معتبر کمک بگیرید ، قطعاً بعد از یادگیری ، آن مسئله تا مدت ها از ذهن شما پاک نخواهد شد .

 


مطالب مشابه :


روش مطالعه ریاضیات

مباحثی در ریاضی - روش مطالعه ریاضیات - آموزش مطالب ریاضی هدف این وبلاگ است
روش مطالعه ریاضی

ریاضیات دبیرستان - روش مطالعه ریاضی - - ریاضیات دبیرستان این وبلاگ برای تمامی علاقمندان به
روش مطالعه ریاضی

- روش مطالعه ریاضی - پیمانی که درطوفان با خدا می بندی درآرامش فراموش نکن
روش مطالعه ریاضی

- - روش مطالعه ریاضی - HaCked By Mr.CraCker 1- هر وقت رياضي مي خوانيد از خوانده‌هاي خود ياداشت
روش مطالعه درس ریاضی

روش مطالعه ریاضیات. می دانیم که یکی از درس های بسیار مهم در دبیرستان درس ریاضی است که البته
روش مطالعه ریاضی - گروه تجربی

دهکده ریاضی قزل - روش مطالعه ریاضی - گروه تجربی - زیراین سقف منقش خطی ناموزون نیست کجی
برچسب :