مشاور انتخاباتی ترامپ: لغو برجام محتمل است/ برجام به سود منافع آمریکا نیست


اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,مشاور انتخاباتی ترامپ

مشاور ترامپ در زمان انتخابات گفت: دادن حق فعال سازی تاسیسات هسته ای به ایران، عنصر تنش آمیز بزرگی در خلیج فارس و سایر کشورهای عربی است.

یکی از مشاوران کمپین انتخاباتی "دونالد ترامپ" در امور خاورمیانه گفت که کابینه رئیس جمهور جدید امریکا توافق هسته‌ای با ایران را مورد بازبینی قرار خواهد داد.

 

به گزارش عصرایران، "گبریال سوما" مشاور کمپین انتخاباتی ترامپ در امور خاورمیانه یکشنبه 17 بهمن‌ماه، در گفتگو با روزنامه سعودی "الریاض"، به این مطلب اشاره کرد و گفت: توافق هسته‌ای (برجام) که با ایران امضا شده است با منافع ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه در تعارض است و به همین خاطر دولت جدید آمریکا آن را مورد بازبینی قرار خواهد داد.

 

وی لغو کامل توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران را امری محتمل دانست و دلیل آن را سیاست توسعه‌طلبانه تهران در منطقه عنوان کرد.

 

این مشاور ادامه داد: دادن حق فعال سازی تاسیسات هسته ای به ایران، عنصر تنش آمیز بزرگی در خلیج فارس و سایر کشورهای عربی است.

 

وی بر اهمیت روابط آمریکا و کشورهای جنوب خلیج فارس تاکید کرد و به لزوم همکاری دو طرف در مبارزه با تروریسم نیز اشاره کرد.

 

سوما درباره مسئله جنگ سوریه و راه‌های حل آن تصریح کرد: آمریکا با همه اطراف مرتبط با مسئله سوریه از جمله روسیه تماس برقرار خواهد کرد.

 

وی اظهار داشت: از جمله مسائلی که ترامپ مطرح کرده است ایجاد مناطق امن در سوریه می‌باشد تا از خروج تعداد بیشتری از پناهندگان جلوگیری شود.

 

سوما که روابط نزدیکی با ترامپ دارد گفت: ایجاد مناطق امن در سوریه با هزینه کشورهای عربی (کشورهای جنوب خلیج فارس) انجام خواهد شد و مسائل نظامی مربوط به آن در مسکو بررسی خواهد شد.

 

وی اعزام نیروهای نظامی حافظ صلح از کشورهای عربی با مشارکت مصر و اردن به سوریه را ممکن خواند و تاکید کرد که واشنگتن به دنبال لشکرکشی خارجی به سوریه نیست اما وجود ارتش‌هایی که به استقلال سوریه احترام می‌گذارند و ملت سوریه نیز به حضور آنها راضی باشد را ترجیح می‌دهد.

 

گبریال سوما یک پروفسور و استاد دانشگاه آمریکایی لبنانی الأصل است. وی عضو شورای مشاوران ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری بود و به وی در زمینه مسائل خاورمیانه مشورت ارائه می‌کرد. سوما البته پس از انتخابات اعلام کرده است که دیگر مشاور ترامپ نیست.