مجتمع تجاری، اقامتی و مسکونی آرمان

مجتمع تجاری، اقامتی و مسکونی آرمان در قطاع سه طرح نوسازی و بهسازی پیرامون حـرم مطـهر امــام رضا (ع) با مساحت عرصه 12,922 متر مربع (ناخالص) در حال احداث مـی‌باشد. آرمان با تصـاحب 95 متر از بر خیابان نواب صفوی و حدود 500 متر فاصله با بارگاه ملکوتی ثامن الحجج(ع) نقش عمده‌ای در خدمت‌رسانی به زائرین ایفا خواهد نمود. لازم به ذکر است، مساحت خالص عرصه پروژه پس از انجام عقب نشینی برابر طرح تفضیلی 10,535 مترمربع است. این مجتمع با 360 واحـد تجـاری، 290 واحد اقامتـی، 119 واحد مسکونی و 442 واحد پارکینگ، مجموعا در 13 طبقه و با ورودی منحصر به فرد و با شکوه طراحی گردیده است.


45.jpg20130301181810_Medium.jpg

20130301181824_Medium.jpg
p2.jpg

پروژه از جنوب، محدود به خیابان نواب‌صفوی، از شرق محدود به مجتمع تجاری –اقامتی عدالت و کوچه صفار شاهرودی، از شمال محدود به کوچه ۸ متری شهید صفار شاهرودی و از غرب محدود به کوچه شهید صفار شاهرودی و مجتمع تجاری –اقامتی سروش می باشد.

عرصه پروژه آرمان به مساحت ناخالص ۱۲۹۲۲مترمربع متشکل از ۵۶ پلاک کوچک مسکونی و حاشیه‌ای به طول ۹۵متر در خیابان نواب‌صفوی، مشتمل بر ده‌ها مغازه کوچک و بازسازی نشده در حد فاصل خیابان نواب ۱۲و ۱۶بوده که رایزنی برای خرید املاک مذکور از سال ۱۳۸۱توسط شهرداری منطقه ثامن و شرکت عمران و مسکن‌سازان ثامن آغاز شده و آخرین پلاک آن در سال ۱۳۸۸خریداری گردیده است.

مساحت خالص عرصه پروژه پس از انجام عقب‌نشینی برابر طرح تفصیلی ۱۰۵۳۵مترمربع می‌باشد.براساس نتایج مسابقه معماری، مهندسین مشاور معمار و شهرساز شارستان به عنوان مشاور طراحی پروژه برگزیده شد که طی دو مرحله تغییر طرح پروژه آرمان، طراحی مجدد پروژه نیز به این مشاور واگذار گردید.با توجه به طراحی پروژه آرمان توسط مهندسین مشاور معمار و شهرساز شارستان و در مرحله شروع عملیات اجرایی، نظارت مقیم و عالیه پروژه نیز طی قراردادی به مشاور شارستان واگذار گردید که در این راستا مشاور شارستان در حال حاضر با استقرار سه نفر مهندس عمران و دو نفر کاردان فنی رشته عمران نسبت به انجام کنترل‌های لازم در کارگاه اقدام نموده است و در مرحله ساخت و نصب اسکلت فلزی، به لحاظ اهمیت نظارت جوش اسکلت فلزی نزد کارفرما و تخصصی بودن موضوع، قرارداد بازرسی فنی و انجام تست‌های مخرب و غیر مخرب اسکلت فلزی، با شرکت مهندسی و بازرسی فنی جوش آزما شرق منعقد گردید که شرکت مذکور با استقرار پرسنل متخصص در کارخانه ساخت (ساری) و همچنین در کارگاه نصب اسکلت فلزی (محل پروژه آرمان) نسبت به انجام کنترل ابعادی  و تست‌های VT، UT، MT، و PTبر روی اسکلت فلزی پروژه آرمان تحت نظارت عالیه مهندسین مشاور معمار و شهرساز شارستان اقدام نموده است.

اسکلت فلزی پروژه آرمان با رعایت کلیه استانداردها و آئین‌نامه‌های مقابله با زلزله توسط مهندسین مشاور معمار و شهرساز شارستان به صورت قاب خمشی ویژه و سیستم سازه‌ای سقف کامپوزیت طراحی گردیده است.


( عکس های پیشرفت قدیمی میباشند. پروژه در حال حاضر در مرحله اجرای نما می باشد.)

20130418120133_Medium.jpg

53.jpg

20130418115947_Medium.jpg

پس از بررسی و مقایسه فنی و اقتصادی روش‌های مختلف اجرا سازه نگهبان و با توجه به موقعیت قرارگیری پروژه آرمان و نوع خاک موجود در پروژه و نتایج حاصله از آزمایش‌های ژئوتکنیک، تصمیم گرفته شد که با اجرا شمع‌های بتن مسلح به صورت مماس با یکدیگر نسبت به اجرا سازه نگهبان اقدام گردد. لازم به ذکر است با لحاظ کردن محاسبات زلزله و همچنین خاک اشباع، شمع‌های مذکور جایگزین دیوار حائل پروژه نیز بوده و به عنوان سازه نگهبان خاک دایم پروژه طراحی و اجرا گردیده‌اند که بر این اساس اطراف پروژه با اجرا ۴۳۴ عدد شمع بتنی به طور کامل محصور و ایمن شده است. شمع‌های اجرا شده در این طرح با قطر ۸۰ سانتیمتر و طول ده و نیم متر (۱۳۷ عدد) و قطر ۱۴۰ سانتیمتر و طول ٢٠ متر ( ۲۹۷ عدد) می باشد. وزن میلگرد استفاده شده در شمع‌های سازه نگهبان پروژه آرمان ۱۳۰۰ تن و حجم بتن مصرفی برای اجرا شمع‌ها ۱۲۸۰۰ مترمکعب از نوع رده C20می باشد.لازم به ذکر است برای جلوگیری از جابجایی های منفرد، با اجرا شناژ بتن مسلح قسمت فوقانی شمع‌ها در تراز روی زمین به یکدیگر متصل شده است.

پس از اجرا بتن مگر با حجم ۱۴۰۰  مترمکعب، فونداسیون پروژه آرمان به صورت یکپارچه و با لحاظ درز (ژوئن) در سطحی به مساحت ۱۰۷۸۰ مترمربع و با ضخامت بین ۶۰ تا ۱۳۰ سانتیمتر اجرا گردید و در این فونداسیون ۹۸۰ تن آرماتور و ۱۱۸۲۰ مترمکعب بتن رده C25به کار رفته است.

5.jpg

با توجه به اهمیت اسکلت فلزی، مدیران پروژه آرمان طی بازدید از ۳۰ کارخانه ساخت اسکلت فلزی در سطح کشور نسبت به رتبه‌بندی سازندگان اسکلت فلزی اقدام نموده و با دارندگان رتبه‌های بالا برای اجرا پروژه آرمان وارد مذاکره شده و نهایتاً اجرا اسکلت فلزی پروژه آرمان در قالب  ۲  قرارداد خرید و نصب اسکلت فلزی با شرکت صنایع فلزی سازه‌های سنگین مازندران منعقد گردید.اسکلت فلزی پروژه آرمان حدود ۹۰۰۰ تن می‌باشد که در کارخانه شرکت صنایع فلزی سازه‌های سنگین مازندران واقع در جاده ساری –نکا ساخته شده و پس از حمل به مشهد ابتدا نصب اولیه و سپس با تکمیل جوشکاری و انجام تست‌های لازم تحویل می‌گردد. فرایندهای مورد استفاده در عملیات جوشکاری پروژه، شامل روش‌های زیرپودری (S.A.W.) و تحت حفاظ گاز (G.M.N.W.) بوده که توسط جوشکاران دارای صلاحیت صورت گرفته است. همچنین اجرای پوشش کاملاً صنعتی و مقاوم، امکان وجود هرگونه خوردگی را در طول سال‌های بهره‌برداری از بین برده است. وظیفه کنترل ابعادی و انجام تست‌های VT، UT، MTو PTاسکلت فلزی بر عهده شرکت مهندسی و بازرسی فنی جوش آزما شرق تحت نظارت عالیه مهندسین مشاور معمار و شهرساز شارستان قرار گرفته است.


( عکس های پیشرفت قدیمی میباشند. پروژه در حال حاضر در مرحله اجرای نما می باشد.)

31.png

6.png

سیستم سازه‌ای سقف پروژه آرمان کامپوزیت بوده که حسب قرارداد منعقده با شرکت مهندسی و ساختمان شمس عمران که دارای رتبه یک ابنیه می‌باشد به صورت دال بتنی مسلح در حال اجراء می‌باشد.

( عکس های پیشرفت قدیمی میباشند. پروژه در حال حاضر در مرحله اجرای نما می باشد.)

Panorama2_0.jpg

236061_741.jpg

در پروژه آرمان از خدمات آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک وزارت راه‌وترابری، آزمایشگاه مهندسین مشاور آب پوی و خدمات پارک علم و فن‌آوری خراسان وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری و شرکت مهندسی و بازرسی فنی جوش آزما شرق استفاده می‌شود.در ابتدا برای طراحی پروژه و شناخت مناسب از لایه‌های خاک قبل از انجام خاکبرداری، اقدام به حفر ۵    گمانه ۵۰ متری و ۷ گمانه  ۳۰متری در پروژه آرمان گردید که نتایج آن در اختیار مهندسین مشاور معمار و شهرساز شارستان جهت بهره‌برداری لازم در طی مراحل طراحی قرار گرفت.در هر مرحله بتن‌ریزی و یا ورود مصالح به کارگاه براساس شاخصه‌های مربوطه نسبت به انجام آزمایشات لازم اقدام گردیده است. با استفاده از خدمات آزمایشگاه‌های فوق‌الذکر آزمایش نوع سیمان، طرح اختلاط بتن، آزمایش کیفیت مصالح مورد استفاده در بتن، آزمایش SE، آزمایش نوع خاک، درصد تراکم و آزمایش کشش میلگرد و تست جوش انجام پذیرفته است در مرحله اجراء سازه نگهبان۱۵۳مورد نمونه‌برداری و در مرحله اجرا فونداسیون ۳۰۵مورد نمونه‌برداری برای آزمایش بتن در پروژه انجام پذیرفته است.لازم به ذکر است آزمایش کشش میلگرد توسط پارک علم و فن‌آوری خراسان رضوی برای میلگردهای استفاده شده در سازه نگهبان و فونداسیون انجام پذیرفته و آزمایشات جوش UT، PT، MTو VTبرای کلیه قطعات اسکلت فلزی به کار رفته در پروژه توسط شرکت مهندسی و بازرسی فنی جوش آزما شرق، تحت نظارت عالیه مهندسین مشاور معمار و شهرساز شارستان در دو محل ساخت (کارخانه) و نصب انجام شده و در حال انجام می‌باشد.6.jpg

با توجه به توافقات اخیر انجام شده با شهرداری منطقه ثامن و تصمیم بر تبدیل مجتمع اقامتی آرمان به هتل آپارتمان تغییراتی در تعداد واحدها و پارکینگ پروژه و در دست انجام می‌باشد که پس از تصویب اطلاعات تکمیلی را از همین سایت می‌توانید دریافت نمایید.

لطفاً نظر یادتون نره!!!


مطالب مشابه :


چند پروژه از طرح نو سازی بافت فرسوده اطراف حرم رضوی

مشهد نوین - چند پروژه از طرح نو سازی بافت فرسوده اطراف حرم رضوی - پروژه های در حال ساخت یا
مجتمع تجاری، اقامتی و مسکونی آرمان

پروژه از جنوب، محدود به خیابان نواب‌صفوی، از شرق محدود به مجتمع تجاری –اقامتی عدالت و کوچه
برج های سپهر مشهد

مشهد نوین - برج های سپهر مشهد - پروژه های در حال ساخت یا ساخته شده مشهد
افتتاح سه تقاطع تا پایان سال ، پارک های موضوعی ، مسیر شارستان

مشهد 1400 - افتتاح سه تقاطع تا پایان سال ، پارک های موضوعی ، مسیر شارستان - اطلاعات و اخبار
اولین خیابان دو طبقه مشهد، ساخته می شود

مشهد 1400 - اولین خیابان دو طبقه مشهد، ساخته می شود - اطلاعات و اخبار پروژه های عمرانی و اخبار
برچسب :