نمونه طرح درس روزانه

عنوان درس

نام کتاب درس

موضوع درس

منابع مطالعه

شیوه اجرا

تاریخ اجرا

مدت جلسه

به نام خدا       «نمونه طرح درس تاریخ ایران وجهان  2جهت شرکت در جشنواره طرح درس نویسی»                 تهیه وتنظیم : سید کلام کلامی آلهاشم

منابع وماخذ دبیر

تاریخ

تاریخ ایران وجهان 2

انقلاب مشروطیت (1)

کتاب درسی

فردی

هفته اول اسفند ماه

90 دقیقه

1- تشییع ومشروطیت ایران ؛ حائزی

2- انقلاب مشروطیت ایران ؛ رضوانی

هدفهای کلی

1-     آشنایی با کلمه ومفهوم مشروطیت

2-     علل بروز انقلاب مشروطیت در ایران و پیروزی آن

3-     نقش مردم وعلما در انقلاب مشروطیت.

«اهداف معلم از آموزش» دانش اموزان در پایان درس قادر به فهم مطالب زیر می باشند

دانش

درک وفهم

کاربرد

تجزیه وتحلیل

ترکیب

ارزشیابی

هدفهای جزئی و رفتاری

1- زمینه های فکری انقلاب مشروطیت

الف) آموزه های اسلام ونقش آن در مشروطیت

ب) نقش اندیشه های نودرباره مشروطیت

ج) تاثیر حوادث جهانی بر انقلاب مشروطیت ایران

د) نقش روحانیون وعلما در تاثیر گذاری در اندیشه مردم

2- زمینه های اقتصادی

الف) مالیات در دوران قاجار

ب) فروش ایالت ها به شاهزادگان دوره قاجار

ج) تفاوت پادشاهی ناصرالدین شاه با مظفرالدین شاه

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

 

*

 

*

 

*

*

*

 

 

*

 

*

 

*

 

 

 

 

*

 

 

*

*

 

 

 

*

 

*

*

فعالیتهای قبل از تدریس

- پیش نیاز های درسی : آشنایی با شیوه حکومت پادشاهان دوره قاجار قبل از مشروطه

- توضیح درباره تغییر مدل حکومتی در کشورهای اروپایی و نقش قانون در پیشرفت حکومتها

- هدایت دانش آموزان به آشنایی با نوع حکومتهای موجود در جهان

- تعریف مشروطه ومقایسه مشروطه یاحکومتهای ودیکتاتوری

ارزشیابی تشخیصی درس قبلی

1-انقلاب صنعتی چه تاثیر در انقلاب مشروطه ایران داشت.

2-رفت وآمد به اروپا توسط اشخاص حقیقی وحقوقی چه تاثیر در انقلاب داشت

3- نقش امیر کبیر در روشنفکری ایرانیان را بنویسید.

4- قراردادهای نا عادلانه با اروپا چه نقشی در پیروزی مشروطیت داشت .

 

 

 

شیوه و روش

وسایل مورد نیاز

دبیر

دانش آموز

زمان

روش ووسایل مورد نیاز تدریس

سخنرانی- استفاده از امکانات اولیه- وایت برد و ماژیک و تصاویر مردم ایران در دوره قبل از مشروطیت- فیلم ها مربوط به جنگ ایران و روس ونقش عباس میرزا .

 

 

 

 

 

مراحل تدریس

ایجاد آمادگی و انگیزه

1-     یادآوری از خلاصه ای از درس قبلی

2-     یاد آوری کشورهای مشروطه پذیر در اروپا و تاثیر آنها در ایران.

شفاهی وکتبی

وایت برد و ماژیک وفیلم های دوره مشروطه

معرفی کتب و فیلم ها

مشاهده وتوجه وپرسش

10 دقیقه

معرفی درس جدید

موضوعات و مطالب اصلی درس جدید روی وایت برد نوشته شود.

تصاویر موجود در کتاب و مجلات دیگر ونقش رجال و علما در پیروزی مشروطیت عنوان گردد

شفاهی و کتبی

کتاب و cd های آموزشی مشروطیت

یادداشت

معرفی

تذکر

مشاهده

پرسش

دقت

5 دقیقه

 

ارائه درس جدید

از حوادث مهم تاریخ معاصر ایران مشروطیت است، تاجایی که بعضی از مورخان در تقسیم بندی تاریخ ایران مشروطیت را مبدا قرار داده وتاریخ ایران را به دوره قبل و بعد از مشروطیت تقسیم می کنند . مشروطیت یعنی شرط گذاشتن برای کاری ویا چیزی، که در مسئله حکومت مشروطه ،یعنی برای  حاکمیت حاکم ویا پادشاه از طرف مردم شرط تعیین گردد، و پادشاه را از قدرت مطلقه ساقط نمودن است. علل انقلاب مشروطیت را می توان به دو علت فکری و اقتصادی تقسیم نمود . و هر یک از علل به دو مورد داخلی و خارجی تقسیم می شوند. درباره علل داخلی زمینه های فکری می توان1- آموزه های این مقدس اسلام و قرآن 2- نقش روشنگری علما و روحانیون اشاره کرد. در عوامل خارجی زمینه های فکری می شود به الگوقرار گرفتن کشورهای اروپایی در مشروطیت برای ایران و همچنین3-شکست روسیه از ژاپن در یک جنگ کوتاه که یک کشور بزرگ اروپایی ، در مقابل کشور کوچک آسیایی شکست خورد4- الگو قرار گرفتن انقلاب مشروطه روسیه در سال 1917 برای ایران که همسایه روسیه بود.و زمینه اقتصادی در داخل کشور1- مالیات اخذ شده از مردم باعث فشار مضاعف بر مردم می شود که  فقر وفلاکت را در جامعه افزایش می دهد.

2- فروش ایالت به شاهزادگان باعث سلطه همه جانبه شاهزادگان قاجاریه بر مردم شهر وایالتها می گردد و این موضوع زمینه لازم را برای بروز فقر و فلاکت در جامعه ایجاد می کند . طبق فرمایش حضر ت علی (ع): که دو چیز باعث فساد در جامعه می گردد فقرمفرط.ثروت بی حساب . که این حدیث نمونه بارز برای خیزش مردم ایران است. از لحاظ خارجی نیز اوضاع اقتصادی ایران دستخوش تغییر وتحولات است.

1- اولا اینکه بیگانگان بر جریان اقتصادی و بازرگانی ایران سلطه پیدا می کنند. ونبض اقتصادی ایران را از دست دولت ایران خارج می کنند .

2- امتیازات متعددی به بیگانگان واگذار می شود که این امتیازات کاملا ناعادلانه است، مانند رویتر ، تالبوت ، لاتاری و غیره . 3- وامهایی که از کشورهای بیگانه جهت تفریحات و خوشگذرانی ها ی پادشاهان دریافت می گردد، که پشتوانه این وامها فقط سرمایه ملی کشور است . در کنار این موضوعات مالکیت مظفرالدین شاه که نسبت به ناصرالدین شاه نرمخو ومهربان است و فورا تحت تاثیر درخواست مردم قرار می گیرد ودر عین حال رهبری علما و روحانیون در این صحنه کاملا محفوظ و آشکار است.

سخنرانیوپرسش پاسخ و استفاده از CDهای آموزشی

استفاده از امکانات موجود

توضیح در پاسخ به سوالات

شرکت در بحث اظهار نظر پرسش وسوال

25 دقیقه

فعالیتهای بعد از تدریس

تکمیل ونتیجه گیری

در یک نتیجه گیری کلی علل پیدایش مشروطیت و پیامدهای مثبت مشروطیت در ایران و کشورهای همسایه به صورت خلاصه وار بیان می گردد.

توضیحی

تصاویر کتاب ونوشته های روی وایت برد

توضیح

یادگیری وتوجه

10 دقیقه

ارزشیابی درس جدید

سوالاتی به صورت شفاهی و تصادفی و احیانا کتبی از دانش آموزان به عمل می آوریم که این سوالات هم تستی هستند و هم کوتاه جواب و هم تشریحی تا از اطلاعات و یادگیری دانش آموزان با خبر شویم

پرسش و پاسخ تصادفی

کتاب درسیCD ووایت برد وماژیک

طرح سوال

پاسخ دادن

10 دقیقه

طرح سوالات پیشنهادی دبیر و دانش آموزان

1-    مشروطیت چیست وبه چه نوع حکومتی حکومت مشروطیت گفته می شود؟

2-    حکومت مشروطه با حکومت پادشاهی(استبدادی) مقایسه شود.

3-    عوامل وعلل پیروزی انقلاب مشروطیت در ایران بیان شود؟

4-    نقش مردم در تغییر وتحولات سیاسی ایران به روشنی بیان گردد.

5-    مردم برای رسیدن به خواسته های خودشان در مشروطیت چه اقداماتی انجام دادند؟

کتبی وشفاهی

کتاب درسی

بیان سوال

پاسخگویی دانش آموزان

10 دقیقه

تجزیه و تحلیل پاسخ ها

دبیر کلاس با توجه به پاسخ دانش آموزان و ارزیابی پاسخ ها اقدام به درج نمرات برای هر دانش آموز می نماید.

استفاده از سوالات کوتاه و همگانی باعث ارزیابی دقیق می گردد.

کتبی

دفتر نمره کلاس

اعلام امتیاز

توجه بر سطح یادگیری

5 دقیقه

 

تعیین تکلیف جلسه بعدی

جهت آشنایی دانش آموزان با موضوع درس بعدی بعنوان تکلیف به دانش آموزان تحقیق وبررسی درباره عنوان درس بعدی خیلی موثر واقع خواهد شد. همچنین درک وفهم درس ارائه شده جهت ارزیابی جلسه بعد توصیه می شود . با عنایت دریافتهای دانش آموزان اقدام به طرح مقایسه ی حکومتها با مدل های مختلف ارائه می شود.

شفاهی

دفتر نمره کلاس

پیشنهاد

اعلام آمادگی

5 دقیقه

نمونه پیشنهادات تحقیقی

1- مقایسه حکومت یکی از شیخ نشین های حوزه خلیج فارس که نوع سلطنتی دارد با حکومت مشروطه مثل ایران

2- تاثیرات انقلاب مشروطیت در کشور ایران بصورت عام و خاص

3- اولین کشورهایی که مشروطیت را پذیرفته چه کشورهایی بودند ؟ وچرا به این نتیجه رسیدند که مشروطیت را به پیروزی برسانند؟

شفاهی وکتبی

دفتر نمره کلاس

راهنمایی وارشاد

ارائه تحقیق

5 دقیقه

نمونه سوالات عمومی برای جلسه بعدی

1- سه مورد از حوادث بزرگ ایران در تاریخ معاصر را نام برده درباره هر کدام مختصر توضیح دهید ؟

2- پادشاهان بعد از مظفرالدین شاه چه روندی را در مشروطیت طی کردند ؟

3- فرمان مشروطیت مظفرالدین شاه به صورت مقاله در کلاس قراعت وبندبند این فرمان تجزیه وتحلیل گردد.

کتبی

 

طرح سوال

پاسخگویی کتبی

5 دقیقه

اختتام ورفتار نهایی

- به خاطر شرکت فعال دانش آموزان در مراحل تدریس از آنها تقدیر وتشکر به عمل آید.

-  اشعار شاعران و لطیفه گویی ها وطنز پردازی های ادبای آن زمان برای دانش آموزان بازگو شود.

- از دانش آموزان خداحافظی می کنیم.

 

 

 

 

 

 

 


مطالب مشابه :


نتایج لاتاری 2014 / سال 92 (Lottery 2014-DV 2014) اعلام شد

هدف من:كانادا-امریکا-تحصيل-كار و زندگی - نتایج لاتاری 2014 / سال 92 (Lottery 2014-DV 2014) اعلام شد - " هدف




لاتاری

نتایج این لاتاری از روز May 1, در زمان ثبت نام داشتن گذرنامه الزامی نمی 92/12/01 - 92/12/29; 92/11/01 - 92




بانک سوالات درس به درس تاریخ معاصر دارالفنون دی ماه 92

بانک سوالات درس به درس تاریخ معاصر دارالفنون دی ماه 92. لاتاری و تا زمان به نخست




همه چیز درباره انقلاب مشروطه ایران

در این زمان تعداد وی وزیر مختار ایران در لندن و واسطه امتیاز رویتر شد امتیاز لاتاری




نمونه طرح درس روزانه

برنامه عملیاتی 91/92. زمان. روش ووسایل مانند رویتر ، تالبوت ، لاتاری و غیره . 3- وامهایی که




برچسب :