بيماري هاي مقاربتي

بيماري هاي مقاربتي

 

بيماري هاي مقاربتي به عنوان يكي از مسائل عمده جنسي ميباشند و به دليل افزايش روزافزون اين بيماري ها بخصوص افزايش شديد بروز بريماري ايدز داري اهميت زيادي ميباشند و آشنايي با آنها براي همه افراد جامعه بخصوص جوان نيازي مبرم و ضروري است ، هرچقدر كه آگاهي افرد از اين بيماري ها بيشتر باشد ، احتمال ابتلا به بيماري كمتر خواهد بود ، به علت شناسايي كم و تاخير در گزارش ، تعداد موراد بيماري ها در دنيا كاملا مشخص نيست اما با اين وجود سالانه بيش از ??? ميليون مورد جديد از بيماري هاي قابل درمان ( تريكوموناس ، سوزاك ، كلاميديا و سيفليس ) گزارش ميشود كه تريكوموناس از شايع ترين آنها ميباشد . 

در مقاله زير سعي شده تا چند بيماري شايع و قابل درماني جنسي به اختصار معرفي شوند و خواننده بتواند اطلاعاتي لازم را از بيماري هاي مورد نظر بدست آورد ، اميد است كه با رعايت نكات بهداشتي و همچنين مطالعه اطلاعات زير بتوانيد براي سلامت و بهداشت خودتان و كساني كه دوستشان داريد ، گام برداريد . 

سوزاك يا گنوره
يكي از شايع ترين بيماري هاي آميزشي است ، يك عفونت واگير دار مقاربتي است كه توسط باكتري بنام گونوكوك ( نايسريا گونره آ ) ايجاد ميشود و از فرد مبتلا از راه آميزش جنسي به فرد مقابل منتقل ميشود ، در اين بيماري غشاء مخاطي مجراي ادراري تناسلي داراي التهاب چركي است و با ترشح فروان و گاهي تب و درد زير شكم مشخص ميشود و در صورت عدم درمان ميتواند باعث ناباروري و مرگ شده ، همچنين خطر سرايت عفونت از دستگاه تناسلي از طريق خون به قلب و مفاصل نيز وجود دارد . 

علائم سوزاك در آقايان وجود ترشحات چركي در مجراي ادرار و درد و سوزش هنگام ادرار كردن است و در زنان به صورت ترشحات زرد رنگ واژينال به مقدار زياد ميباشد . 

اين بيماري با داروهايي مثل سفرياكسون + داكسي سيكلين قابل درمان است و با رعايت اصول بهداشتي در روابط جنسي قابل پيشگيري و با آزمايش ادرار و برسي ترشحات قابل تشخيص است ، در صورت ابتلا فردي به بيماري فوق شريك جنسي وي نيز حتما بايد تحت درمان قرار گيرد . 

انكلوزيون كلاميديا تراكوماتيس
كلاميديا يك عامل باكتريايي است كه موجب بيماري هايي نظير اورتريت غير گنوكوكي ( التهاب پيشباره ) و اپيديدميت ( التهاب مجراي اپيديديم ) در مردان و سرويست يا التهاب دهانه رحم و بيماري آماسي لگن در خانم ها ميشود ، كه ميتواند به عنوان عاملي جهت عقيمي و زمينه سازي براي حماله گي خارج رحمي در زنان و عفونت هاي غير گنوكوكي پيشابراه در
?? % از موراد ابتلاي مردان باشد و علائمي نظير سوزش در هنگام دفع ادرار ، ترشح غير چركي و تكرر ادرار دارد و با راعايت بهداشت جنسي قابل پيشگيري است ، براي درمان لين بيماري ميتوان از داروهايي مانند ، داكسي سلين و آزيترو مايسن استفاده كرد و درصورت مشاهده مورد بيماري در يك فرد بايد شريك جنسي و فرزندان فرد نيز مورد درمان قرار گيرند . ( اين بيماري قابل انتقال به جنين است و همچنين ميتواند  ايجاد عفونت كونژكتويت انكلوزيون چشمي توسط خود فرد از طريق تماس دستهاي آلوده به چشمان خود بشود . ) 

شانكروئيد : ( شانكر نرم )
يك بيماري مقاربتي است كه عامل آن باكتري هموفيلوس دوكره اي بوده وبه شانكر نرم معروف است ،  دوره كمون
?-? روز داشته و بعد از دوره كمون يا هفتگي ضايعات نرم و بسيار دردناك چركي ظاهر شده كه در دو سوم موارد همراه با بزرگي غدد لنفاوي و كشاله ران ميباشد و با آزمايشات و برسي غدد لنفاوي قابل تشخيص و با آنتي بيوتيك هايي مثل سفرياكسون و سيپروفلوكساسين قابل درمان است قابل ذكر است كه  رعايت بهداشت جنسي براي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري ضروري است . 

سيفليس ( شانكر سخت )
بيماري مقاربتي است كه در اثر يك باكتري به نام تريپونما پاليدوم ايجاد شده است و در ابتدا با يك زخم بدون درد دستگاه تناسلي ظهور ميابد و در صورت عدم درمان به ساير قسمتهاي بدن از جمله قلب و سيستم عصبي ( مغز و نخاع ) سرايت ميكند ، همچنين ابتلا به آن در زمان بارداري ميتواند صدمات جبران ناپزيري به جنين وارد آورد و حتي منجر به مرگ او قبل از تولد شود ( زمان اانتقال بيماري از جفت به جنين از هفته
?? – ?? بعد از بارداري ميباشد ) ، اكثر موارد سيفليس در افراد ??- ?? سال كه از نظر جنسي فعال هستند رخ ميدهند ، تابلوي اين بيماري ميتواند به صورت يك ضايعه ضعيف روي آلت تناسلي تا گرفتگي دستگاه هاي مختلف بدن باشد ، اين بيماري با آزمايشات خاص قابل تشخيص و با دارويهايي مانند پنيسلين جي و تتراسايكلين  قابل درمان و با رعايت نكات بهداشتي قابل پيشگيري است . 

واژينيت
به التهاب و عفونت واژن در خانم ها واژينيت گفته ميشود ، كه ميتواند يا در اثر عوامل قارچي مثل كانديديا ايجاد شود كه اين حالت در زنان دچار ديابت ( مرض قند ) ، مصرف كنندگان قرص هاي ضد بارداري و زنان باردار بيشتر اتفاق مي افتد و با علائمي مانند خارش ، سوزش و ترشحالت غليظ چسپناك سفيد رنگ همراه ميباشد ، راه كار درماني اين بيماري معاينه توسط پزشك متخصص و استفاده از داروهاي ضد قارچ مانند كرم يا شياف ميكونازول ، كلوتريمازول ميباشد و يا در صورتي كه عفوت انگلي  باشد ، اغلب موارد عامل عفوني تريكوموناس واژيناليس ميباشد كه يك انگل تك ياخته اي ميباشد كه معمولا
?? تا ?? % زنان را مبتلا ميكند و با علائمي نظير ترشح ، زخم سطحي ، سوزش ، خارش و مقاربت دردناك هماره ميباشد ، دوره كموني ? تا ?? روزه دارد و با علاييم قاعده گي تشديد ميشود ، ترشحات بيمار مبتلا به واژينت تريكومونادي به صورت شل و آبكي بسيار زياد ، گازدار و سبز يا زرد رنگ  ميباشد ، اين عفونت با داروهايي مثل مترونيدازول قابل درمان و با رعايت بهداشت جنسي قابل پيشگيري است ، لازم به ذكر است كه در صورت ابتلا به اين بيماري ، شريك جنسي فرد نيز بايد تحت درمان قرار گيرد . 

تب خال تناسلي
عفونت هرپس يا تبخال تناسلي در
?? درصد بالغيني كه از نظر جنسي بالغ محسوب ميشوند ، ديده ميشود و عامل آن ويروسي به نام هرپس سيمپلكس است كه بعد از دوره كمون حدود ? تا ? روز به صورت ضايعات دردناك مقعد با زمينه قرمز بوجود مي آيند ، كه همراه با تب و بزرگي غدد لنفاوي كشاله ران است ، عفونت عمدتاً در گروه ?? تا ?? سال ديده ميشود ، اين عفونت ميتواند روي دستگاه تناسلي مرد با در داخل و يا در خارج دستگاه تناسلي زن ايجاد شود و درواقع استرس و قاعده گي بيشتر ديده ميشود ، اين بيماري با آزمايش قابل تشخيص و با مصرف دارو هاي ضد ويروس قابل درمان است . 

زگيل تناسلي
يك بيماري شايع جنسي است كه علت آن ويروسي به نام پاپيلوماي انساني است و ضايعات آن به صورت زوائد بزرگ و نرم ، آبدار و گوشتالود و گل كلمي در اطراف دستگاه تناسلي زن و مرد و اطراف مقعد و روي آلت تناسلي مرد ايجاد ميشود و با درمانهاي دارويي ، جراحي و يا استفاده از ليزر قابل درمان است .

 


مطالب مشابه :


کلوتریمازول CLOTRIMAZOLE

كلوتريمازول‌ ساخت‌ارگوسترول‌ را مهار كرده‌ و با آسيب كرمواژينال‌ ـ مقدار 50
در احوالات تجویز دارو

• پني سيلين و مشتقات آن شامل ويال هاي 800000 -6.3.3 و 000/200/1كلوتريمازول وكرم واژينال
شطحیات - برای مهربانی ابدی

معاينه فيزيكي و مامائي و در صورت لزوم معاينات واژينال و تشخيص كرم جلدي كلوتريمازول
زشکی و بهداشت - مقالات

مقايسه علائم ادراري بعد از سزارين و زايمان واژينال در 1% و كرم كلوتريمازول 1%
شرح وظایف یک ماما

واژينال و ثبت كلوتريمازول، نيستاتين، ميكونازول، بتادين، تريپل سولفا، مترونيدازول
بيماري هاي مقاربتي

و درد و سوزش هنگام ادرار كردن است و در زنان به صورت ترشحات زرد رنگ واژينال كرم يا شياف
برچسب :