گزارش برنامه رفتینگ26-27/4/93

به نام خالق هستی بخش

 

ساعت 15 بعدازظهر پنجشنبه 26/4/93 در زیر پل هوایی فلکه قصردشت قرار تجمعمان است. بالاخره با نیم ساعتی تأخیر دو خودرو حرکت کرده و ساعت 16 خروجمان از پلیس راه شیراز به سپیدان ثبت می گردد. بدون از دست دادن زمان به پیش می رویم. ساعت 16:50 سپیدان را پشت سر می گذاریم. پس از گذر از تنگ تیزآب، از حوزه استحفاظی استان فارس خارج و به استان کهکیلویه و بویراحمد وارد می شویم. ده دقیقه بعد در سمت مخالف جاده در کنار تلمبه آب مستقر در کنار رستوران ستایش، دقایقی جهت استراحت توقف می کنیم و سپس به راه می شویم. وارد جاده هاي پرپيچ و خم پايتخت طبيعت ايران، ياسوج مي شويم. تنگه هاي زيبا همچون تنگ سرخ به همراه طبيعت كوهستاني در طول مسير محو تماشايمان مي كنند. هوا هنوز گرم است. ساعت 18:20 به شهر یاسوج می رسیم.  از محور کمربندی به سمت شهرکرد متمایل می گردیم. بیست دقیقه بعد تابلو انحرافی به سمت شهرکرد رویت می گردد.

ساعت 19:15 پس از گذر از پاتاوه، اولین تونل برویمان دهان باز می کند. دقایقی تونل ها را به ترتیب پشت سر می گذاریم تا اینکه دوازدهمین و آخرین تونل سپری می گردد.  وارد حوزه استحفاظی استان چهارمحال بختیاری شده ایم. ساعت 20 در منطقه پل قره بیست دقیقه ای استراحت کرده و دوباره مسافر جاده می شویم.

خبری از ماه نیست. ساعت 21:15 وارد شهر لردگانیم. هموطنی به نام آقای دانیالی به طور اتفاقی دیدارش می کنیم و با اصرار و مهمان نوازی تلفن همراهش را در اختیارمان می گذارد تا در صورت لزوم با او تماس بگیریم. ساعت 21:30 به سمت مهمانسرای خانه معلم شهر لردگان هدایت می شویم و شام را در رستوران صرف می کنیم.

با اصرار تلفنی آقای دانیالی به سمت هتل آپارتمانی واقع در میدان نمازی شهر مشایعت می شویم. با رأی گیری اکثریت دوستان، بالاخره با توجه به امکانات و مبلغ و نیز جای امن پارک خودروها، به توافق می رسیم که شب را در مهمانسرای خانه معلم به صبح برسانیم. ساعت 23:30 در مهمانسرا سوئیتی پنج تخته اجاره می کنیم.

تا خاموشی لحظاتی به شوخی و جنب و جوش می گذرد تا اینکه نزدیکیهای یک بامداد پلکها بر روی هم می افتد.

جمعه 27/4/93 ساعت 6 صبح برخاسته و پس از استحمام، ساعت 6:45 از مهمانسرا خارج می شویم. قبل از خروج از شهر نان، پنیر، هندوانه و خربزه خریداری شده و از شهر خارج می گردیم.

ساعت 7:45 در دو راهی سرخون به سمت پمپ بنزینی که در سمت چپ جاده و محل قرار با دوستان اصفهانی است به انتظار می نشینیم. از فرصت استفاده کرده و صبحانه را میل می کنیم.

 

سه نفر از دوستانی که قبل از اجرای برنامه، علیرضا نبی پور هماهنگی ها را جهت اجرای تور رفتینگ به عمل آورده به جمعمان می پیوندند و ساعت 8:15 سه خودرو به سمت رودخانه ارمند به حرکت می شوند. هر چه پیشتر می رویم پوشش جنگلی بلوط گسترده تر می گردد. ارمند علیا و ارمند سفلا را پشت سر می گذاریم. ربع ساعت بعد به پل احداثی بر روی رودخانه ارمند می رسیم.

رودخانه ارمند (کارون علیا) یکی از رودخانه های اصلی چهارمحال و بختیاری است. منطقه ارمند با اقلیم مدیترانه ای و نیمه خشک میانه در شمال شهرستان لردگان واقع شده است. سرچشمه شاخه‌های اصلی کارون (ارمند، کوهرنگ و بازفت) زردکوه بختیاری در استان چهار محال و بختیاری است ولی شاخه‌های فرعی آن از کوه‌های گوناگون سرچشمه می‌گیرند مانند خرسان از دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد و دز از بلندی‌های لرستان. این رود، پس از گذر از مناطق کوهستانی و پر پیچ و خم، در منطقه‌ای به نام گتوند وارد دشت خوزستان می‌شود.

رود کارون در شمال شوشتر به دو شاخه تقسیم می‌شود که در جنوب شوشتر با یکدیگر پیوند می‌یابند. مهم‌ترین شاخه فرعی کارون، رود دز است که در شمال اهواز به کارون می‌پیوندد. رود کارون در مرز ایران و عراق، به اروندرود پیوسته و روانه خلیج فارس می‌شود. پیچ و خم‌های موجود در سر راه این رود، خوزستان را به جلگه‌ای بی‌نظیر تبدیل کرده‌است. روستای سرپیر را پشت سر می گذاریم. برداشت آب از چشمه توسط زنان روستایی و الاغ ها که مشکها را حمل می کنند منظره تازه ای را پیش روی ما می آورد.

 زمینهای زراعی با نظم خاصی شالیکاری شده و از روی جاده های پر پیچ و مرتفع آسفالته، آنها را همچون صفحات شطرنجی نظاره گریم.

چندی بعد ساعت 9 به روستای معدن می رسیم. سه دوستمان در حال تدارک برپایی قایق اند و بقیه همنوردان لباس مناسب (استریچ) پوشیده و با کلاه و دستکش به انتظار می ایستند. علیرضا نبی پور و دکتر حسن صحاف به همراه شمیم از دوستان اصفهانی، با گذاشتن وسایل مازاد در صندوق اتومبیل ها، به سمت انتهای مسیر و در کنار پل احداثی به حرکت می شوند. کلاه کاست و جلیقه نجات و یک پارو که به اصطلاح مربی مهدی شاه کرمی، ناموس خوانده می شود در اختیار تک تک نفرات قرار می گیرد. قایق با هر پمپ شکلش تکمیل تر می گردد. مقداری آب با پارو بر روی بدنه اش ریخته می شود تا با انقباض حاصل از آن، میزان باد لازم را بتوان تخمین زد. تور دیگری از تهران از راه می رسد و منتظر می مانیم تا آنها به پیش بروند.

 

مربی با ارائه شمه ای از موقعیت جغرافیایی منطقه و درجه سختی تکنیکی دو و نیم تا سه و مناسب جهت رده سنی 12 به بالا، نکات لازم از جمله نشستن درون قایق، نحوه پارو زدن، دستورهای حین پارو زدن و اصطلاحات و در نهایت فلوتینگ (شناور شدن بر روی سطح آب) را با حوصله آموزش می دهند. بالاخره ساعت 9:45دو نفر دیگر از همنوردان می رسند و ده نفر به همراه مربی و کمکی اش به نام محمد، در جریان خروشان آب قرار می گیریم. رفتینگ به معنی "کلک سواری" یا "قایقرانی در رودخانه‌های خروشان" است که به انگلیسی White Water Raftingنامیده می‌شود که فعالیتی تفریحی- ورزشی بسیار جذاب و هیجان‌انگیز می باشد. آب آرام ما را به پیش می برد. ده دقیقه بعد جهت دیدن چشمه نمکی کنار می گیریم و زندگی مسالمت آمیز آب و بلورهای نمک را از نزدیک می بینیم. خیارها درون آب نمک شسته شده و با قطرات لیمو ترش، لذت وصف ناپذیری را تجربه می کنیم.

با اذن مربی مجدد به درون قایق می رویم. اینک او را کاپیتان صدا می زنیم. در میان تلاطم آب سنگی بزرگ در پیش رویمان دیده می شود. دستور چپ و راست و عقب و جلو به نفرات داده می شود که به دلیل کمی ناهماهنگی، قایق وارونه می گردد و به اصطلاح فیلیپ می شویم. به درون آب فرو می رویم و ثانیه ای بعد به سطح آب می آئیم. دوستانمان را با چشم دنبال می کنیم و خوشبختانه همگی به درون قایق مشایعت می شویم.

 

تجربه فوق العاده پر هیجانی است. هر کس تجربه اش را بیان می کند. مجدد بر سر جایمان قرار می گیریم و پارو زنان پیش می رویم. دقایقی بیش نمی گذرد که در دست تلاطم آب مجدد فیلیپ می شویم. در کنار چشمه آب جمع می شویم تا دوستان در مسیر جریان آب با استفاده از طناب به جمعمان بپیوندند. مقداری خرما می خوریم و دوباره سوار بر قایق.

 

سومین فیلیپ و سپس در جریان تند و خروشان آب باعث می گردد نفرات با فواصل بیشتری از هم دور بمانند و در نهایت یک پارو در تلاطم به پائین دست می رود. کمک مربی نیز لنگه کفش صندلش را از دست می دهد. مقداری خرما و آب نوشیده و درون قایق گرد هم می آئیم. دیواره های صخره ای تزئین شده با گیاه پرسیاوشان زیبایی را دو چندان می کند. امین وفایی با دست به سنگ شدن از صخره ای بالا می رود و به درون آب می پرد.

 

هوا گرم است. با آرام شدن آب، دوستان به آب زده و به صورت فلوتینگ (خوابیده بر روی سطح آب و همزمان نوک پا، سر و نشیمنگاه را بالا نگه داشته) در بستر رود به پیش می آیند. رود کارون پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رودخانه ایران است. این رود با درازای ۹۵۰ کیلومتر طولانی‌ترین رودی‌ است که تنها در داخل ایران قرار دارد و همچنین تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است.

ساعت 13:30 حاشیه نشین می شویم و بیسکویت و آب میوه میل می کنیم. کوه های اطرف در پشت سرمان با عظمت و هیبتی دیدنی قدبرافراشته اند.

 

دوستان روش کار را به دست گرفته اند و با هدایت درست قایق، مانع فیلیپ شدن قایق می شوند. قایق های پیش تاز را می بینیم و با پاروها بر روی هم آب می پاشیم. دو کایاک (قایق های انفرادی) در اطراف، قایق ها را اسکورت می کنند.

 

به دایو (سکوی پرش) می رسیم. کنار می گیریم و تجربه پرش با ارتفاعی دیدنی را شاهدیم. خربزه به تعداد نفرات قاچ زده شده و نوش جان می کنیم.

 

مجدد سوار بر قایق می شویم. رفته رفته به انتهای مسیر نزدیک می شویم. ساعت 14:45 در کنار پل که خودروها پارک هستند، کنار می گیریم.

به اذن مربی مهدی شاه کرمی، تا جمع آوری قایق ما به حرکت می شویم و قرارمان همان دو راهی سرخون کنار پمپ بنزین می باشد. ساعت 15 به محل مورد نظر می رسیم. چادری جهت تعویض لباسها برپا می گردد. دقایقی بعد سه دوست دیگرمان به جمعمان می پیوندند. از سرویس بهداشتی پمپ بنزین استفاده می شود.

در سایه سار درختی، بساط جوجه کباب به راه می گردد. اسکان شبانه در محل آتشگاه را به تصمیم گیری میان همنوردان می گذاریم که عزم بازگشت گرفته می شود. در نهایت در میان شوخی و کل کل کردن شیرازیها با اصفهانی ها، مبلغ پرداخت می شود و از سه دوست خوبمان مهدی، محمد، شمیم خداحافظی کرده و ساعت 17:45 به راه می شویم.

برای اینکه مسیرمان کوتاه تر گردد، به جای رفتن به سوی لردگان به سمت آلونی می رویم. ربع ساعت بعد آلونی را پشت سر می گذاریم. ساعت 18:10 فرعی سمت راست منتهی به مله خلیفه را در پیش می گیریم. ساعت 19:10 اولین تونل رویت می گردد. نرسیده به سومین تونل، در کنار جاده جهت خوردن هندوانه متوقف می شویم. خدا را شاکریم که همگی در سلامت کامل بسر می بریم.

 

بیست دقیقه بعد به حرکت می شویم. کم کم وارد حوزه استحفاظی استان کهکیلویه و بویراحمد می شویم. ساعت 20 پاتاوه را پشت سر می گذاریم. ساعت 21:15 وارد حوزه استحفاظی استان فارس می شویم. بی هیچ توقفی به پیش می رویم. ساعت 21:40 سپیدان را پشت سر می گذاریم. رسم گروه بر این شده که هر کس با تأخیر به برنامه می رسد، به جبران معطل کردن دوستان، خرید بستنی جریمه می گردد. به همین مناسبت، ساعت 22:30 در دوکوهک بستنی مهمان بهزاد افشار می شویم.

همانجا دوستان همنورد شیرازی را می بینیم که از برنامه تامرادی برگشته اند. پس از صرف بستنی از آنها خداحافظی کرده و قریب به ساعت 23:30 در تاریکی شب وارد شیراز می شویم.     

 

جای تقدیر دارد از:

مهدی شاه کرمی مربی گرانقدر رفتینگ و دوستان همراهشان، به جهت اجرای برنامه ای فوق العاده جذاب، پرهیجان و بیاد ماندنی که با اخلاق خوش و ظرفیت بالایشان، خاطره ای بس گرانبها را در یادمان به ارمغان گذاشتند.

و سپاس از دوست و همنورد عزیز علیرضا نبی پور به جهت هماهنگی و همراهی در اجرای برنامه رفتینگ

وتشکر از سخاوت دوستان مهربان دکتر حسن صحاف و مهندس مریم امیرعضدی جهت تأمین وسیله ایاب و ذهاب سفر

 

تلفن همراه جهت هماهنگی اجرای برنامه زیبای رفتینگ

 09133274700 مربی مهدی شاه کرمی

خاطر نشان می سازد افراد شرکت کننده در برنامه بیمه می گردند

 

همنوردان همراه:

بهزاد افشار، علیرضا نبی پور، دکتر حسن صحاف، امین وفایی، آرش محبی، دکتر مرجان امیر عضدی، سولماز دهقانی، مریم صالح فرد، مریم امیر عضدی، مریم واثقی

 

گروه کوهنوردی آریوبرزن شیراز                 

 


مطالب مشابه :


تلفن و آدرس خانه های معلم در شهرهای مختلف ایران

خانه معلم تهران. 66050055. مقابل دانشگاه صنعتی شریف. 55404053. میدان حر-خیابان کمالی. 2581212. سه راه عظیمیه-جنب آتش نشانی. خانه معلم کرج. 4703060. شهرک اداره آموزش و پرورش. خانه معلم شهر ری. 228287. چهارراه حر. خانه معلم شیراز. 2271029.
اضافه کار و ماموریت من لطف مردُم است ...!" سفر نامه نمایشگاه عکس مدرسه در شیراز"

تهیه کننده خبر داده بود که شیرازی از برنامه حسابی استقبال کرده بودند ـ می خواستن برای برنامه دیگری بمانم اما من باید بر می گشتم بوشهر ! ـ آخر شب ماشین دربست می گیرم برای رفتن به " خانه معلم دیَری ها در شیراز" ،دربست شیرازی اینطور است که ...
سفرنامه شیراز(قسمت هفتم)

پس از زیارت و خرید سوغاتی ، بچه ها خود را برای خارج شدن از شیراز آماده می کنند. من هم با مراجعه به پذیرش خانه معلم کار تسویه حساب را انجام میدهم .ساعت 1:30 بعد از ظهر است با تحویل کلید سوئیت به پذیرش، از مرکز آموزشی، رفاهی فرهنگیان (خانه معلم) ...
آدرس و شماره تلفن خانه معلم های سراسر کشور

خاک پای یار - آدرس و شماره تلفن خانه معلم های سراسر کشور - مطالب ادبی. ارزشی. مطالب علمی مسائل روز.
لیست خانه های معلم سراسر کشور

کشکول ریاضی رامیانی - لیست خانه های معلم سراسر کشور - مطلب علمی و فرهنگی و سرگرمی. ... به گزارش خبرنگار سرویس فضای مجازی ،لیست خانه های معلم سراسر کشوربه شرح زیر است. .... خانه معلم 02732226319 شاهرود خ امام-جنب بخشداری 04524624107 شیراز چهارراه حر 07112282287-9 شیراز خ ارم 07112271029 شیراز خ شهید ذوالانوار 07112346096 شیراز خ معدل شرقی 07112343600 شهرکرد م دفاع مقدس - جاده دانشگاه آزاد 03812343380-1 شهرکرد دروازه سامان-خ پیروزی-مجتمع ادارات خانه معلم سازمان ...
گزارش برنامه رفتینگ26-27/4/93

با رأی گیری اکثریت دوستان، بالاخره با توجه به امکانات و مبلغ و نیز جای امن پارک خودروها، به توافق می رسیم که شب را در مهمانسرای خانه معلم به صبح برسانیم. ساعت 23:30 در مهمانسرا سوئیتی پنج تخته اجاره می کنیم. تا خاموشی لحظاتی به شوخی و جنب و جوش می گذرد تا اینکه نزدیکیهای یک .... همانجا دوستان همنورد شیرازی را می بینیم که از برنامه تامرادی برگشته اند. پس از صرف بستنی از آنها خداحافظی کرده و قریب به ساعت 23:30 در تاریکی شب وارد شیراز می شویم. جای تقدیر دارد از:.
اردوگاه های فرهنگی تربیتی فعال کشور

8548276. خانه معلم شیراز(در مشهد). آدرس. شماره تماس. نام اردوگاه. کوه سنگی 17پلاک 13. 8245007. مجتمع رشد (در مشهد). خ عنصری خ نسترن –نسترن 14. 3445169. مجتمع حضرت مهدی (عج) (در مشهد). گنبد خ امام خمینی (ره)جنوبی. 3333318. مرکز تربیت معلم ...
یاد ایام 5 (اردوی شیراز)

و بعد به سمت شیراز حرکت کردیم صبح زود به شیراز رسیدیم و اول رفتیم خانه معلم که استاد بهمنی زحمتش رو کشیده بودنو بعد از صرف صبحانه رفتیم بازدید ارگ کریم خان و موزه پارس و تا ظهر اونجا بودیم و ظهر با شکمهایی گشنه برای ...
راهنماي سفر به اصفهان

به اولین میدانی که می رسید دروازه شیراز (میدان آزادی) است باید خود را به دروازه دولت (میدان امام حسین) برسانید . اگر از طرف شمال وارد اصفهان می شوید جاده اصفهان تا تهران بطور چهار بانده و کیفیت آن مناسب است فاصله تهران تا اصفهان ... در ضمن چهار خانه معلم در اصفهان وجود دارد که برای غذا می توانید به انجا بروید کیفیت غذا در حد مناسب است (آدرس را از همان ستاد استقبال فرهنگیان بپرسید). بناهای تاریخی. مجموعه تاریخی میدان نقش جهان شامل مسجد امام (مسجد جامع عباسی یا مسجد جامع جدید) عمارت عالی قاپو ، مسجد ...
برچسب :