گشتی در مزرعه حیوانات “رویان”

این گزارش مروری است بر روند تلاش‌ها و دستاوردهای محققان پژوهشگاه رویان در زمینه تولید حیوانات شبیه‌سازی شده و تراریخته:

 

 

 

11 مردادماه 85

تولد و مرگ نخستین حیوان شبیه‌سازی خاورمیانه

نخستین حیوان شبیه‌سازی شده خاورمیانه، شامگاه چهارشنبه 11 مرداد 85 در پژوهشكده رویان جهاد دانشگاهی در اصفهان به دنیا آمد و پس از چند دقیقه تلف شد.

این گوسفند ماده كه جنین آن از طریق انتقال هسته یك سلول بالغ از غضروف گوش گوسفند به درون تخمك بدون هسته گوسفند دیگری به دست آمده بود حدود ساعت 10 شب در پایگاه تحقیقاتی رویان اصفهان متولد شد، اما متاسفانه علی‌رغم تلاش‌های دامپزشكی فراوانی كه صورت گرفت محققان به حفظ بره تولید شده موفق نشدند و این بره به دلیل عوارض زایمان نتوانست بیش از حدود پنج دقیقه زنده بماند.

به گفته محققان، این بره با وجود اینكه با جفتی حاصل از جنین شبیه‌سازی شده و بالتبع ضعیف‌تر زندگی می‌كرد، تا روز صد و چهل و سوم بارداری خیلی خوب دوام آورد و در آخرین سونوگرافی هم در رحم مادر ضربان قلب طبیعی داشت و قرار بود در روز صد و چهل و پنجم بارداری زایمان كند ولی شامگاه روز صد و چهل و سوم وقتی یك سونوگرافی چكاپ انجام شد علائم نكروز (علائم اولیه جدا شدن جفت در هنگام زایمان كه به قطع خون‌رسانی به جنین منجر می‌شود) مشاهده و متعاقب آن عمل سزارین بر روی گوسفند مادر انجام شد اما به دلیل غیرمنتظره بودن این عمل و نداشتن تجربه در برخورد با این مورد و مشكلاتی كه در انتقال آن به محل جراحی پیش آمد، بره به دنیا آمده پس از چند دقیقه تنفس غیرطبیعی و كاهش تدریجی ضربان قلب جان باخت.

 

 

 

اول مهرماه 85

تولد نخستین گوسفند حاصل از لقاح خارج رحمی و بلوغ آزمایشگاهی تخمك در ایران

ساعت 9 شب شنبه اول مهر ماه، اولین بره حاصل از باروری خارج رحمی (IVF ) و بلوغ آزمایشگاهی تخمك (IVM) در كشور با عمل سزارین به دنیا آمد.

تا قبل از انجام این پروژه توسط محققان پژوهشگاه رویان از روش باروری آزمایشگاهی برای باردار كردن دام‌ها استفاده نشده بود و تلقیح مصنوعی در دام‌ها به سبك سنتی انجام می‌شد.

دكتر حسین ایمانی، همكار هیات علمی پژوهشكده رویان در این زمینه گفت: در این روش تخمك‌های نابالغ گوسفند نژاد فشم تهران با روش آزمایشگاهی بالغ شد، سپس تخمك‌های بالغ شده با اسپرم گوسفند نژاد مرینوس استرالیایی مجاوزسازی شد.

جنین‌های حاصال از این روش پس از هفت روز در مرحله بلاستوسیت به تعداد 203 جنین به گوسفند میزبان منتقل شد.

ایمانی اضافه كرد: این فن‌آوری در راستای فن‌آوری شبیه سازی، ساخت موجودات تراریخته و تولیدات حاصل از آنها، اصلاح نژاد به روش نوین و مطالعات بین نژادی می‌باشد.

دكتر دانش زاده، دامپزشك و عضو هیات علمی پژوهشكده رویان نیز در این زمینه گفت: انتقال جنین در گوسفند به صورت لاپاراتومی یا جراحی شكم انجام می‌شود.

تخمك‌های نابالغ از تخمدان‌های گوسفندان ذبح شده دریافت شده بود. تخمدان‌های پستانداران پس از تولد حاوی تعداد بی شماری تخمك نابالغ است كه با روش بلوغ آزمایشگاهی می‌توان آنها را به بلوغ رسانید و برای لقاح آماده كرد. گوسفند میزبان از نژاد شال كه به دو قلوزایی معروف است انتخاب شد و به صورت دو قلو حامله شد كه متاسفانه یكی از دو بره به دنیا آمده از دست رفت اما دومی سالم می‌باشد.

 

 

 

هشتم مهرماه 85

تولد “رویانا” دومین گوسفند شبیه‌سازی شده در ایران

با گذشت نزدیك به دو ماه از تجربه تلخ محققان رویان در مرگ زودهنگام نخستین گوسفند شبیه‌سازی، سرانجام “رویانا” در ساعت 30 دقیقه بامداد روز شنبه هشتم مهرماه از طریق عمل سزارین در پایگاه تحقیقاتی اصفهان پژوهشكده رویان جهاد دانشگاهی به دنیا آمد.

این بره شبیه سازی‌شده هماننده بره قبلی كه یازدهم مرداد ماه همان سال در پایگاه تحقیقاتی پژوهشكده رویان در اصفهان متولد شد و به دلیل عوارض زایمان پس از چند دقیقه از دنیا رفت از نژاد افشاری است.

 

دكتر محمد حسین نصر اصفهانی، رییس پایگاه تحقیقاتی پژوهشكده رویان در اصفهان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا خاطرنشان كرد كه در پایگاه تحقیقاتی اصفهان پژوهشكده رویان، 30 مورد انتقال جنین گوسفند شبیه‌سازی شده انجام شده بود كه به سه حاملگی منجر شد كه یكی از آنها در شامگاه یازدهم مرداد ماه متولد شد كه دقایقی بعد از تولد به دلیل نارسایی جفتی از دنیا رفت و دومین آنها (رویانا) به سلامت به دنیا آمد و سومی كه باید بعد از آنها به دنیا می‌آمد در 90 روزگی سقط شد.

وی با اشاره به این كه جمهوری اسلامی ایران به عنوان نخستین كشور خاورمیانه به فن‌آوری شبیه‌سازی دست یافته است درباره نحوه همانندسازی بره شبیه‌سازی شده گفت: بدین منظور ابتدا گوسفندی را به عنوان سند انتخاب كرده و نمونه‌ای از پوست لاله گوش گوسفند جدا كرده و سلول‌های فیبروبلاست آن را تكثیر و نگهداری می‌كنند و از طرف دیگر تخمدان گوسفندانی را كه در كشتارگاه ذبح می‌شوند جمع آوری كرده و به آزمایشگاه منتقل می‌كنند و در آنجا تخمك‌های نابالغ از تخمدان‌ها جدا شده و در محیط آزمایشگاه بالغ شده و سپس هسته‌ این تخمك‌ها توسط سوزنهای بسیار ریز خارج شده و هسته سلول فیبروبلاست گرفته شده از بافت گوش گوسفند سند به جای آن جایگزین می‌شود.

 

 

 

15 اردیبهشت 87

تولد “بووانا”، نخستین گوساله حاصل بلوغ آزمایشگاهی تخمك و باروری خارج رحمی در ایران

نخستین گوساله حاصل از بلوغ آزمایشگاهی تخمك و باروری خارج رحمی در كشور بامداد روز یكشنبه 15 اردیبهشت ماه 87 در پایگاه اصفهان پژوهشكده رویان جهاد دانشگاهی به دنیا آمد.

این گوساله ماده كه از نژاد هلشتاین است به صورت طبیعی و سالم به دنیا آمد و موقع تولد 53 كیلوگرم وزن داشت.

نصر اصفهانی، رییس پایگاه اصفهان پژوهشكده رویان درباره وجه تسمیه این گوساله گفت: “بووانا” برگرفته از نام لاتین گاوBOVINE و بر وزن نام نخستین گوسفند شبیه‌سازی شده ایران (رویانا) است.

عضو هیات علمی پژوهشكده رویان تصریح كرد: از جمله اهداف كاربردی این طرح بهبود پتانسیل ژنتیكی شیرواری دام‌های كشور در مدت زمان كوتاه است به گونه‌ای كه با استفاده از این تكنولوژی می‌توان پتانسیل بالای تخمدان‌های گاوهای برتر را كه به دلایل مختلف در معرض حذف هستند به آزمایشگاه منتقل كرده و پس از انجام لقاح آزمایشگاهی با اسپرمهای مرغوب و یا تعیین جنسیت شده رویان‌های با كیفیت بالا را به طور انبوه تولید كرده و با قیمت بسیار پایین‌تر از رویانهای منجمد وارداتی به دامداران عرضه كرد.

نصر اصفهانی خاطرنشان كرد: با توجه به نیاز كشور به این تكنولوژی پژوهشگران رویان پایگاه تحقیقات علوم سلولی اصفهان با همكاری مجتمع دامپروری فوكا و گروه دامپروری دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان اصفهان بر آن شدند كه این فقدان را در كشور برطرف كنند. لذا تخمك از تخمدانهای گاوهای ماده با خلوص ژنتیكی و شیرواری بالا كه به هر دلیل در معرض حذف قرار می‌گرفتند استخراج و پس از آنجا مراحل بلوغ آزمایشگاهی با اسپرم با كیفیت بالا جنینهای حاصله به گیرنده‌های با ارزش ژنتیكی و شیرواری پایین منتقل شد كه امروز شاهد تولد اولین گوساله حاصل از این تكنیك به نام بووانا هستیم.

محققان پژوهشكده رویان جهاد دانشگاهی تا مرداد ماه امسال در راستای طرح “ارتقای پتانسیل شیرواری از طریق تكثیر دام های برتر” موفق به تولید دوازده گوساله‌ پر پتانسیل ژنتیكی شدند كه اكثر گوساله های IVF متولد شده كه خود نیز در سن آبستنی به سر می برند از گاوهای با پتانسیل تولید شیر بالای 70 تن شیر در سال می باشند كه جزو بهترین رتبه های تولید شیر در كشور محسوب می‌شوند.

 

 

 

29 اسفند 87

تولد چهار بزغاله حاصل از لقاح آزمایشگاهی

رییس پایگاه اصفهان پژوهشكده رویان گفت:‌ بزغاله‌های حاصل از لقاح آزمایشگاهی (IVF) كه بعدازظهر 29 اسفند با موفقیت در پایگاه اصفهان پژوهشكده رویان به دنیا آمدند، حاصل از لقاح آزمایشگاهی هستند كه تخمك‌های كشتارگاهی با اسپرم‌های بز نر مجاور شده كه حاصل آن در شش جنین انتقال داده شده است.

در نهایت پنج جنین حاصل شده كه یكی به علت گنجایش كم رحم كوچك مانده و چهار جنین باقیمانده با رشد كامل به دنیا آمدند.

دكتر نصر اصفهانی تصریح كرد: برای دستیابی به حیوانات تراریخته و شبیه سازی شده ابتدا تولید جنین نیاز بوده تا در آزمایشگاه به خوبی كشت داده شود و دومین مرحله ایجاد حاملگی است تا مراحل اولیه‌ جنین حاصل از شبیه‌سازی صورت گیرد.

 

 

 

26 فروردین 88

تولد “حنا”، نخستین بز شبیه سازی شده خاورمیانه

نخستین بز شبیه سازی شده خاورمیانه، ساعت 1 و 30 دقیقه بامداد چهارشنبه 26 فروردین ماه در پایگاه تحقیقاتی علوم سلولی اصفهان پژوهشكده رویان پس از عمل سزارین در سلامت كامل متولد شد.

دكتر نصر اصفهانی گفت: با تولد این بزغاله كه “حنا” نامگذاری شده، ایران پنجمین كشور پس از آمریكا، كانادا، انگلستان و چین است كه موفق به تولید بز شبیه‌سازی شده، گردیده است.

وی خاطرنشان كرد: بز حنایی ــ سفید دورگه كه به واسطه شكل ظاهری با دیگر بزهای گله متمایز بوده است، دوران آبستنی 147 روزه خود را در رحم مادر رضاعی سیاه رنگ بختیاری خود به سلامت طی كرد.

نصر اصفهانی با بیان این كه تولد “حنا” به دنبال سلسله تحقیقات موفق پژوهشگران پژوهشكده رویان جهاد دانشگاهی و پس از تولد نخستین گوسفند شبیه سازی شده “رویانا” كه از آروزهای دیرینه زنده‌یاد دكتر سعید كاظمی آشتیانی بود به تحقق پیوسته است، هدف عمده تحقیقات محققان پژوهشكده رویان را در این حوزه تولید دام‌هایی با قابلیت تولید داروهای نوتركیب (داروی tPA) عنوان و خاطرنشان كرد: جهت نیل به این هدف مراحل متعددی شامل تولید جنین‌های آزمایشگاهی پستانداران با تكنیك‌های لقاح خارجی رحمی، تولید جنین‌های شبیه سازی شده، تولید رده‌های سلولی تراریخته حاوی ژن tPA است. در مرحله اول، تخمك‌های نابالغ از تخمدان‌های كشتارگاهی در آزمایشگاه بالغ و پس از انجام لقاح با اسپرم و طی عملی موسوم به لقاح آزمایشگاهی (IVF) منجر به تولید جنین‌هایی می‌شود كه پس از انتقال به رحم حیوانات گیرنده منجر به تولد حیوانات حاصل از لقاح خارج رحمی می‌شود. دستاوردهای پژوهشكده رویان در این زمینه تولد انواع مختلف پستانداران مزرعه‌ای اعم از گاو ، گوسفند و بز است.

 

 

 

20 تیرماه 88

تولد “بنیانا” نخستین گوساله شبیه‌سازی شده در کشور

“بنیانا” نخستین گوساله حاصل از تکنولوژی شبیه سازی خاورمیانه 20 تیرماه امسال به همت محققان جهاد دانشگاهی در پایگاه تحقیقاتی رویان اصفهان متولد شد.

به گفته دكتر محمد حسین نصر اصفهانی، تولد این گوساله به دنبال یک رشته تحقیقات دامنه‌دار از سال 1382 و حصول موفقیت‌های چشمگیر در تولید انواع حیوانات مزرعه‌ای حاصل از IVF ، کلونینگ و مهندسی ژنتیک بود که منجر به تولد گوسفند شبیه سازی‌شده “رویانا” و بز شبیه‌سازی‌شده “حنا” شد.

وی انجام شبیه سازی موفق در گاو را تبلور اصلی بلوغ دانش بیوتکنولوژی کشور خواند كه چرا که انجام شبیه‌سازی این حیوان به لحاظ خصوصیات ویژه فیزیولوژیکی، تولیدمثلی و تولیدی و نیز اهمیت بالقوه این حیوان در علوم بیوتکنولوژی دارویی از پیچیدگی ها و ظرافت های خاصی برخوردار است.

به گفته دكتر نصر اصفهانی، تولد این گوساله که “بنیانا” به مفهوم بنیادین و پایه‌ای نام گرفته، اولین تولد موفق گوساله شبیه‌سازی‌شده در خاورمیانه محسوب‌ می‌شود که کشورمان را در جایگاه معدود کشورهای صاحب توانمندی در شبیه سازی انواع حیوانات مزرعه‌ای (گاو، گوسفند و بز) قرار داد.

وی تصریح كرد: این موفقیت حاصل تلاش بی وقفه محققان پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی و انجام حدود 50 آزمایش مقدماتی، 200 آزمایش اصلی، تولید بیش از 2000 جنین شبیه‌سازی شده و انتقال 300 جنین به 100 گاو گیرنده در طول مدت دو سال تحقیق بوده است.

به گزارش ایسنا، “بنیانا” كه با تولد خود امیدها و شادی‌های زیادی برانگیخته بود متاسفانه در كمال ناباوری به فاصله هفت روز پس از تولد درگذشت.

 

 

 

سوم مرداد 88

تولد “تامینا” و شبیه‌سازی سرنوشت شوم “بنیانا” برای دومین گوساله شبیه‌سازی شده ایران!

به فاصله چند روز از تولد و مرگ زودهنگام بنیانا، “تامینا”، دومین گوساله شبیه سازی شده ایران و خاورمیانه و دوقلوی همسان ژنتیكی آن در پژوهشگاه رویان به دنیا آمد اما به فاصله سه روز بعد این گوساله هم به علت عوارض ناشی از تب حاد و مواج جان سپرد.

مرگ “تامینا” صبح روز سه‌شنبه ششم مرداد ماه، روز سوم تولد، دقیقا به همان عللی رخ داد كه برای اولین گوساله شبیه سازی شده (بنیانا) روز هفتم پس از تولد رخ داده بود.

دكتر محمد حسین نصر اصفهانی (مدیر پایگاه تحقیقاتی رویان در اصفهان) گفت: بنابر گزارش‌های منابع معتبر علوم دامپزشكی همچون طب داخلی دامپزشكی، هایپرترمی با علت نامشخص علت اصلی مرگ گوساله‌های شبیه سازی شده در هفته اول بعد از تولد عنوان شده كه علت مرگ دو گوساله شبیه سازی شده ایران نیز هست. بررسی‌های اولین نشان داده است، در حالی كه اولین گوساله شبیه سازی “بنیانا” در سن 270 روزگی حاملگی و با وزن 48 كیلوگرم متولد شد و بررسی‌های اولیه هیچگونه عارضه پاتولوژیك خاصی را در وی نشان نداد، دوقلوی همسان ژنتیكی آن یعنی “تامینا” در سن 280 روزگی حاملگی و با وزن 70 كیلوگرم متولد شد كه عوارض ملایم بعضی ناهنجاریهای آناتومیكی را نشان می‌داد.

وی، با این وجود بنابر دقیق ترین بررسی‌های تیم دامپزشكی، علت اصلی مرگ هر دو كلون، وقوع تب حاد و مواج و نه عوارض ملایم آناتومیك بوده است؛ بنابر بالاترین آمارهای موجود در زمینه‌ شبیه سازی گاو، در دنیا بالاترین شانس تولید جنین آزمایشگاهی، ایجاد آبستنی اولیه، ماه سوم، ماه ششم و نیز تولد زنده به ترتیب 50، 40، 30، 25، و 10ــ 5 درصد است كه سهم معادل تیم جنین شناسی پژوهشكده رویان در این زمینه به ترتیب 45 ــ 40، 30، 35، 20 و 3 درصد بوده است.

مرگ “بنیانا” و “تامینا” به فاصله چند روز با توجه به تلاش‌های گسترده و سرمایه‌گذاری و وقت زیادی كه صرف آن شده بود، اتفاق ناخوشایندی برای محققان رویان بود.

گورابی، رییس پژوهشكده رویان جهاد دانشگاهی چند هفته بعد از تلف شدن “بنیانا” و “تامینا” در حالی كه هنوز از این واقعه ناراحت بود به نكته‌ای اشاره كرد كه شاید كمتر به آن توجه شده بود. اشاره‌ای تلویحی به مشكلات و تنگناهای مالی‌ای كه علی رغم همه تاكیدات و تبلیغات صورت گرفته در خصوص حمایت از تحقیقات و فن‌اوری‌های پیشرفته در كشور، حتی یكی از پیشروترین و پرافتخارترین مراكز تحقیقاتی كشور در عرصه ملی و بین‌المللی را هم در پیشبرد برنامه‌هایش با موانع جدی‌ مواجه كرده است.

وی در گفت‌و‌گو با ایسنا با اشاره به این كه در شبیه سازی بسیاری از امور از اختیار محققان خارج بوده و تولد موجودی به صورت كامل و بدون نقص به عوامل متعددی كه بسیاری از آنها خارج از كنترل است، بستگی دارد، گفت: در زمینه‌ شبیه سازی گاو اگر می‌توانستیم مثلا 100 گاو را از طریق جنین‌های كلون شده باردار كنیم، به نتایج خوبی می‌رسیدیم و می توانستیم گوساله‌ زنده‌ای داشته باشیم، اما وقتی دستمان بسته است، به ناچار در چنین پروژه ای تنها حدود 19 مورد انتقال جنین انجام دادیم كه به دلیل بالا بودن موارد سقط در شبیه سازی، تعداد اندكی به مرحله تولید رسیدند كه دو گوساله اخیر تلف شدند.

 

 

 

19 دی ماه 88

تولد شنگول و منگول، نخستین بزغاله‌های تراریخته در ایران

سرانجام پس از سال‌ها تلاش پیگیر و تحقیقات مستمر، نخستین دام‌های تراریخته با قابلیت تولید فرآورده‌های دارویی در مجتمع تحقیقاتی پژوهشگاه رویان در تهران به دنیا آمدند.

دكتر گورابی، رییس پژوهشگاه رویان اظهار كرد: بزهای تراریخته تولیدی كه حامل ژن تولید پروتئین نوتركیب انسانی موثر در درمان مبتلایان هموفیلی نوع B هستند 28 مرداد ماه سال جاری انتقال جنین شده و 19 دی ماه سال جاری در مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی در هلاجرد تهران متولد شده اند پس از بزرگ شدن در شیر خود فاكتور 9 انعقادی خواهند داشت. این پروتئین نوتركیب در بدن انسان در كبد سنتز شده و در اثر اختصاص در تولید آن فرد به هموفیلی نوع B مبتلا می‌شود، لذا مصرف فرآورده دارویی تولیدی از شیر این دام‌ها می‌تواند در درمان این بیماری موثر باشد.

 

 

 

“حبه انگور” از اصفهان می‌آید؟

پایگاه اصفهان در انتظار تولد بزهای تراریخته حامل ژن tPA

رییس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی روز گذشته در نشست خبری اعلام تولد نخستین بزغاله‌های تراریخته تولید شده در رویان اعلام كرد: تیم تحقیقاتی دیگر پژوهشگاه رویان در اصفهان به موازات تحقیقات محققان پژوهشگاه در تهران طرح دیگری را در راستای تولید دام‌های تراریخته با قابلیت تولید tPA در دست اجرا دارند. این دارو برای درمان سكته‌های مغزی و قلبی مورد استفاده قرار می‌گیرد به طوری كه چنانچه این دارو بلافاصله پس از ایجاد سكته به انسان تزریق شود، موجب از بین رفتن سریع لخته‌ها شده و بافت‌های اطراف آن بر اثر نارسایی تغذیه از بین نخواهد رفت و جریان خون به حالت عادی باز خواهد گشت.

وی تصریح كرد: با تلاش محققان پژوهشگاه در اصفهان چند جنین حامل این ژن‌ها منتقل شده كه امیدواریم تا حدود دو ماه دیگر شاهد تولد بزهای تراریخته حامل ژن tPA نیز باشیم.

 

 

 

گونه‌های وحشی به مزرعه رویان راه می‌یابند؟

تولید حیوانات شبیه‌سازی در پژوهشگاه رویان تاكنون به گاو، گوسفند و بز محدود بوده حال آن كه چندی پیش مثلا شاهد اعلام تولید نخستین گونه شتر شبیه‌سازی در خاورمیانه از سوی یكی از كشورهای كوچك منطقه بودیم.

دكتر گورابی در گفت‌و‌گویی با خبرنگار ایسنا درباره علت محدودیت‌ فعالیت‌های شبیه سازی “رویان” به دام‌هایی مثل گاو و گوسفند و امكان شبیه سازی سایر حیوانات نظیر “شتر” توضیح داد: هدف تحقیقات رویان خودنمایی در زمینه‌ شبیه سازی نیست، بلكه به دنبال استفاده از حیوانات شبیه سازی شده و تراریخته به منظور تولید فرآورده‌های دارویی و تخمك به ارتقای صنعت دامپروری كشور هستیم؛ لذا فعالیت‌های ما به دام‌های با ارزش در كشور معطوف شده و گونه‌هایی مثل “شتر” كه شاید در كشورهایی به دلیل برگزاری مسابقات “شتردوانی” و موارد مشابه اهمیت داشته باشد، برای ما استراتژیك تلقی نمی‌شود.

وی در عین حال آمادگی این پژوهشگاه را برای شبیه سازی حیوانات وحشی در معرض انقراض اعلام و خاطرنشان كرد: اگر مراكز و سازمان‌های ذیربط مثل سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به حفظ گونه‌های جانوری از طریق شبیه سازی اعلام نیاز كنند، آمادگی كمك را داریم كه البته شبیه سازی آنها خود تحقیقات جدید را طلب می‌كند كه تجربه كمی در این زمینه داریم، مثلا این كه برای شبیه سازی از تخمك یك گونه مشابه گونه در حال انقراض استفاده كنید و رحم جایگزین مناسبی برای هر حیوان در حال انقراض پیدا كنید كه بایستی در طول تحقیق مشخص شود؛ البته برخی مخالف این قبیل روش‌ها هستند كه بحث دیگری است، باید منافع و مضررات این كارها سنجیده شود و نمی‌توان یك علم را همین طور كنار گذاشت.

 

 

 

موش سبز، پشت پرچین‌های مزرعه!

تولید موش سبز درخشان از دیگر طرح‌های تحقیقاتی پژوهشگاه رویان است كه چند سالی با هدف نشان دادن تونایی محققان در زمینه حیوانات تراریخته كوچك دنبال شده است.

در این پروژه تحقیقاتی برای نشان دادن مشارکت سلول‌های بنیادی جنینی در تشکیل بافت‌ها و اعضای مختلف موش آزمایشگاهی، ژن GFP که منجر به تولید پروتئین خاصی شده و باعث می شود زیر نور ماورای بنفش، سطح بدن حیوان به رنگ سبز فلورسانس دیده شود، با تکنیک های مهندسی ژنتیک وارد سلول‌ها می‌شود.

البته محققان پژوهشكده رویان جهاد دانشگاهی در بهمن ماه 86 هم موفق به تولید موش‌هایی از سلول‌های بنیادی جنینی موش شده‌اند.

به گفته دكتر حمید گورابی، از سلول‌های بنیادی جنینی موشی نه تنها می‌توان انواع سلول‌ها نظیر سلول‌های عصبی، سلول‌های مولد انسولین، سلول‌های كبدی و غیره را در محیط آزمایشگاهی تولید كرد، بلكه با استفاده از آن می‌توان یك موش كامل ساخت.

وی تصریح كرد: اهمیت این موضوع در تولید موش‌های با صفات ویژه مثلا موش‌هایی كه مدل یك بیماری انسانی هستند یا موش‌هایی با امكان بررسی عملكرد یك ژن خاص در آنها است به این ترتیب كه ژنی را قصد داریم نقش آن را در یك فرایند در موجود زنده بررسی كنیم در سلولهای بنیادی جنینی موشی خاموش و یا بیان آن را زیاد می‌كنیم و سپس از آنها موشی را با صفات مورد نظر می‌سازیم حتی به این ترتیب می‌توان بخش عملكردی یك ژن را مشخص كرد.


مطالب مشابه :


فاصله تهران تا نزدیکترین ساحل شمال

فاصله تهران تا نزدیکترین ساحل شمال از تهران تا محمودآباد رویان ( علمده )
مشهد به رشت مسير اول1057 كيلومتر، مسير دوم 1222كيلومتر

از ميدان قائم مشهد مقدس تاچناران ۵۰ كيلومتر است و فاصله چناران تا نتيجه فاصله تهران
گردو

رویان - گردو در بعضي از گونه هاي گردو هر در خت بين5 هزار تا 7 هزار گردو در يك فاصله درخت تا
گرمابدر به رویان قسمت اول

مسیر حرکت از گرمابدر تا علمده ( رویان ) از تهران تا شمال دارد و فاصله اين دو
سفر به شمال ایران

بعد از رسیدن به تهران این چهار مسیر را شهر رویان. این مسیر(از تهران تا
مورچه‌ها حساب می‌دانند!

، اما هنوز در این مورد که مورچه ها چگونه قادر به اندازه گیری دقیق فاصله تا بحال چقدر
تاریخجه وموقعیت جغرافیایی شهرستان نور

بخش چمستان به مركزیت شهری به همین نام كه در فاصله ۱۵ تهران و از مغرب به تا شهر رویان را
گشتی در مزرعه حیوانات “رویان”

در این روش تخمك‌های نابالغ گوسفند نژاد فشم تهران رویان جهاد دانشگاهی تا فاصله هفت
برچسب :