برای تحصیل در ترکیه از چه موانعی باید عبور کرد؟

درس های دوره کارشناسی را جدی بگیرید

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ترکیه در هر سال تحصیلی موظف به پذیرش سهمیه ای بالغ بر 4 هزار و 500 دانشجوی خارجی یا همان غیر ترکند. در این راستا سازمان ÖSYM (مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجو) ترکیه متولی برگزاری آزمونی به نام YÖS (آزمون دانشجویان خارجی) است که همه ساله در ماه آوریل در کشور ترکیه و چند کشور منطقه به طور هم زمان برگزار می شود.

با توجه به سطح معلومات دبیرستانی و هوش سرشار دانش آموزان ایرانی در مقایسه با داوطلبان سایر کشورهای منطقه و همچنین اعتبار علمی دانشگاه های ترکیه، هزینه های تحصیلی و زندگی بسیار پایین این کشور، برگزاری آزمون به زبان انگلیسی، سهل الوصول بودن تردد به کشور ترکیه و غیره، این فرصت برای داوطلبان ایرانی وجود دارد تا با شانس قبولی بسیار بالا، امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر کشور ترکیه نصیبشان شود.

دانشگاه های ترکیه:

سیستم آموزشی دانشگاه های ترکیه کاملا مطابق با استانداردهای سیستم آموزشی امریکا بوده و دروس، به صورت ترمی-واحدی ارائه می شود. زبان آموزشی، بسته به دانشگاه و رشته، انگلیسی، فرانسه، آلمانی یا ترکی خواهد بود.

تقویم آموزشی دانشگاه های ترکیه، تقریبا همانند دانشگاه های ایران است. بدین ترتیب که شروع ترم پاییز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه و ترم بهار از فوریه آغاز و در ماه ژوئن به انتها خواهد رسید و ترم های تابستانی از جولای تا آگوست خواهد بود.

رشته های تحصیلی:

توسط آزمون برگزار شده از سوی مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجو، امکان تحصیل در کلیه رشته های فنی مهندسی، پزشکی، هنر و علوم انسانی در دانشگاه های ترکیه فراهم می شود.

اعتبار علمی:

دانشگاه های ترکیه در سال های گذشته اعتبارعلمی بالایی در مجامع بین المللی کسب کرده اند به گونه ای که مدارک علمی این دانشگاه ها در کلیه کشورهای دنیا شناخته شده است. در رشته پزشکی پس از فارغ التحصیلی، کارت طبابت بین المللی اعطا می شود. در کلیه رشته ها برای دانشجویان ممتاز، امکان بورسیه شدن توسط سازمان ها و موسسات آموزش امریکایی و اروپایی میسر است. حتی در برخی دانشگاه ها از ترم دوم به بعد می توان به صورت انتقالی به دانشگاه های امریکا در همان رشته و ترم تحصیلی منتقل شد. وزارت علوم ایران برخی از دانشگاه های این کشور را به عنوان دانشگاه ردیف اول معرفی کرده است. همچنین وزارت بهداشت، مدارک علمی برخی دانشگاه های پزشکی ترکیه را مورد تأیید قرار داده است.

نکته قابل توجه اینکه بعد از دانشگاه های انگلیس، بیشتر دانشگاه های ترکیه سطح بالایی در بین کشورهای اروپایی دارند و هم چنین دانشگاه ها به منظور ارتقای علمی خود با دانشگاه های معتبر جهان همکاری مستقیم دارند. به عنوان مثال دانشگاه حاجت تپه ترکیه با دانشگاه هاروارد ارتباط مستقیمی دارد.

امکانات دانشگاهی و خوابگاهی:

به طور کلی دانشگاه های ترکیه امکانات وسیع و مناسبی از جهت فضای آموزشی، امکانات کتابخانه ای، اینترنتی و تجهیزات آزمایشگاهی، لوازم و زمین های ورزشی متعدد، امکانات تفریحی و خدمات درمانی و غیره دارند. اکثر دانشگاه ها امکانات خوابگاهی با هزینه بسیار اندک دارند و با وجود اینکه دانشگاه ها از پیش تعهدی جهت خوابگاه ارائه نمی دهند، ولی در سال های گذشته معمولا امکان استفاده از خوابگاه برای دانشجویان ایرانی میسر بوده است.

دانشگاه های دولتی شامل 27 دانشگاه و با سهمیه پذیرش بالغ بر 2 هزار و 500 نفر و دانشگاه های خصوصی شامل 22 دانشگاه با سهمیه پذیرش بالغ بر 2400 نفر دانشجوی خارجی دارند.

هزینه اقامت:

در کشور ترکیه هزینه اقامت بسیار مناسب است، به طوری که در شهر آنکارا یک آپارتمان معمولی حدود 80 متر در محله ای معمولی را می توان حدود 250 دلار اجاره کرد. هزینه ارزاق مشابه کشورمان است، هزینه البسه به مراتب ارزان تر از ایران است. تنها تفاوت بارز در هزینه های حمل ونقل است که البته برای دانشجویان تخفیف های ویژه 50 درصد در بلیط اتوبوس های شهری و برون شهری، ترن های شهری و حتی خطوط هواپیمایی در نظر گرفته می شود. علاوه بر این، هزینه های درمانی دانشجویان نیز رایگان است.

ورود به دانشگاه در کشور ترکیه:

ورود به دانشگاه از مقطع دیپلم دبیرستان به بعد همانند ایران منوط به شرکت و قبولی در کنکور سراسری کشور ترکیه است و در مقاطع بالاتر بستگی به ضوابط و قوانین هر دانشگاه دارد. در اینجا تکیه بر مقطع دیپلم به بعد بوده و نحوه و شرایط آن بعدا توضیح داده می شود.

آزمون سراسري  YÖS:

امور مربوط به انتخاب و جایگزینی دانشجویان در موسسات آموزش عالی ترکیه توسط سازمانSYM Ö در این کشور پیگیری می شود و متقاضیان خارجی باید در آزمون YÖS که توسط این سازمان هر ساله برگزار می شود، شرکت و پس از احراز رتبه قبولی توانایی ثبت نام و ادامه تحصیل در موسسات آموزش عالی ترکیه را خواهند داشت.

شرایط شرکت کنندگان در آزمون:

برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود نداشته و کلیه دانش آموزان اعم از دبیرستان، فنی و حرفه ای، کار و دانش، هنرستان و... که در سال آخر دبیرستان بوده و یا دیپلم متوسطه یازده ساله دارند، اجازه شرکت در این آزمون را خواهند داشت.

مواد درسی و نحوه ارزشیابی:

1. آزمون YÖS، 2 قسمت دارد: قسمت اول: آزمون YÖSجهت سنجش استعدادهای آموزشی پایه شامل هوش واستعداد تحصیلی، ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی وجغرافیا درحد دوره دبیرستان، وشامل 80 سوال تستی 5 گزینه ای در مدت 90 دقیقه به 2 زبان انگلیسی وترکی طراحی میشود و مبنای اصلی پذیرش دانشجوست. قسمت دوم: سنجش سطح اطلاعات داوطلب به زبان ترکی است که در این آزمون به هر داوطلب نمره A یا B یا C داده خواهد شد.

2. در این آزمون تنها یک پاسخ از پنج پاسخ صحیح بوده و باید فقط یک خانه خالی از پاسخ نامه با مداد مشکی نرم علامت گذاری شود. ضمنا هر پاسخ غلط 4/1 امتیاز منفی خواهد داشت.

آموزش زبان ترکی:

این موسسه با توجه به نیاز داوطلبان ایرانی به فراگیری زبان ترکی استانبولی جهت تحصیل در دانشگاه ها و نیز در زندگی روزمره به آموزش این زبان در کلاس های فوق العاده اقدام می کند. روش تدریس در این کلاس ها منطبق بر اصول آموزشی زبان برای خارجیان، مورد تأیید مرکز تحقیق و توسعه و آموزش زبان ترکی دانشگاه ها (TÖMER) بوده و طی دوره های آموزشی موسسه به طور مستمر ارائه می شود.

انتخاب رشته:

انتخاب رشته همانند دانشگاه سراسری ایران بعد از آزمون و دریافت نتایج صورت خواهد گرفت. لازم به ذکر است که انتخاب رشته الزاما در یک گروه آموزشی نخواهد بود و همچنین ارتباطی به دیپلم دبیرستانی نخواهد داشت. مشاوران موسسه نيز با توجه به تجربیات و آگاهی از آمار و نتایج سال های گذشته، انتخاب رشته مناسبی را برای داوطلب انجام خواهند داد که این امر می تواند شانس قبولی داوطلبان را به مراتب افزایش دهد.

زمان آزمون:

آزمون YÖS یکشنبه 18 آوریل مطابق با 30 فروردین رأس ساعت 9 صبح در شهر آنکارا برگزار خواهد شد.

اعلام نتایج آزمون:

پس از پایان مراحل ارزشیابی و جایگزینی، کارنامه های شرکت کنندگان به آدرس آنان ارسال می شود.

تحصیلات تکمیلی:

گزینش دانشجو در مقاطع بالای لیسانس در دانشگاه های ترکیه از طریق کنکور سراسری انجام نمی پذیرد، بلکه دانشگاه ها به صورت جداگانه مدارک و امتیاز های لازم را از داوطلبان درخواست کرده و با برگزاری امتحانات داخلی اقدام به پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می کنند.

دانشگاه های ترکیه سالانه 2 بار به اعلام لیست رشته هایی که در آن ها پذیرش دانشجوی فوق لیسانس و دکترا خواهند داشت و نیز ظرفیت پذیرش دانشجو در آن رشته ها برای هر 2 مقطع اقدام می کنند. داوطلبان باید رشته ای را که می توانند در آن ادامه تحصیل دهند انتخاب کرده و جهت شرکت در امتحانات مربوطه و طی مراحل پذیرش ثبت نام کنند.

طول دوره کارشناسی ارشد حداقل 2 سال و دکترا چهار سال است. تعداد واحدهای لازم برای گذراندن در هر 2 مقطع عموما بین 20 تا 30 واحد است که باید در نیمی از طول مدت تحصیل گذرانده شوند و بقیه دوره به گذراندن پایان نامه اختصاص دارد. زبان تدریس در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا، ترکی یا انگلیسی است.

آزمون LES:

امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی یا LES، امتحانی است که امتیاز آن در برخی موارد جهت ورود به دوره های آموزش تحصیلات تکمیلی بعد از کارشناسی و موارد مشابه از قبیل دوره های تخصصی و پذیرش مربی در دانشگاه ها و غیره در ترکیه مورد نیاز است. امتیاز به دست آمده در این امتحان به وسیله برگه نتایج آزمونLES  به داوطلبان اعلام می شود و در مواقع لزوم توسط داوطلبان به موسسات مربوطه ارائه می شود.

این آزمون، سالانه 2 بار از طرف مرکز گزینش و جا به   جایی دانشجوی ترکیه (SYMÖ) در ماه های می و دسامبر برگزار می شود. این امتحان یک آزمون استعدادسنجی شامل 2 بخش رقمی (Quantitative) و کلامی (Verbal) است و هدف از آن، سنجش توانایی افراد در زمینه های کلامی، رقمی و تفکر منطقی است که بر میزان موفقیت آنان در طی تحصیلات تکمیلی می تواند تأثیرگذار باشد. بدین ترتیب، سوالات این آزمون در جهت سنجش میزان معلومات افراد در رشته تحصیلی تخصصی آن ها نیست. سوالات به گونه ای طراحی می شوند که فارغ التحصیلان رشته های مختلف دانشگاهی قادر به پاسخ دادن به آن ها باشند.

تمام کسانی که در سال آخر دوره کارشناسی تحصیل می کنند، دارندگان مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا یا دانشجویان دوره کارشناسی و دکترا می توانند در این آزمون شرکت کنند.

امتحان LESدر مراکز دانشگاهی 41 شهر ترکیه و قبرس شمالی برگزار می شود.نتایج  LESاز تاریخ برگزاری آزمون به مدت 2 سال اعتبار خواهد داشت.


مطالب مشابه :


جدول منابع آزمون استعدادهای درخشان

جدول منابع آزمون استعدادهای تأکید بر سطوح بالای شناختی و رویکرد استعدادسنجی طراحی
جزئیات ثبت‌ نام آزمون ورودی

جزئیات ثبت‌ نام آزمون ورودی دبیرستان‌ های بالای شناختی و رویکرد استعدادسنجی
جزئیات کامل ثبت‌نام آزمون ورودی دبیرستان‌های استعدادهای درخشان+جدول منابع آزمون

( یک معلم ) - جزئیات کامل ثبت‌نام آزمون ورودی دبیرستان‌های استعدادهای درخشان+جدول منابع
دوره های ارزان آمادگی آرمون YÖS و ALES در ترکیه همراه با اقامت یکساله

این آزمون یك امتحان استعدادسنجی شامل 2 بخش Sayisal و Sözel است و هدف از 5_ زمان آزمون دانشگاه
برای تحصیل در ترکیه از چه موانعی باید عبور کرد؟

آزمون LES: امتحان این امتحان یک آزمون استعدادسنجی شامل 2 بخش رقمی (Quantitative) و کلامی (Verbal)
آخرين آخبار از نحوه آزمون هاي دكتري وكارشناسي ارشد

بانک اطلاعات حسابداری حاسب ملی-واحدآموزش - آخرين آخبار از نحوه آزمون هاي دكتري وكارشناسي
اطلاعیه آزمون تیزهوشان ( ویژه دانش آموزان پایه ششم )

دبستان غیردولتی قرآنی حضرت محمد امین(ص) - اطلاعیه آزمون تیزهوشان ( ویژه دانش آموزان پایه ششم
دانلود سئوالات آزمون زبان و آزمون تخصصی دکتری ریاضی و آمار

دانلود کتب وجزوات ریاضی تمام مقاطع عالی - دانلود سئوالات آزمون زبان و آزمون تخصصی دکتری
زمان برگزاری آزمون دکتری 90-91

www.alarabi.ir - زمان برگزاری آزمون دکتری 90-91 - - www.alarabi.ir
برچسب :