تسریع در رسیدگی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه از مهم ترین امتیازات نهاد داوری است

تسریع در رسیدگی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه از مهم ترین امتیازات نهاد داوری است

 

 

مهدوی راد؛ رئیس کل دادگستری استان البرز

در افتتاح دفتر مرکز داوری در اتاق بازرگانی استان البرز

تسریع در رسیدگی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه از مهم ترین امتیازات نهاد داوری است

 

روزهای پایانی اردیبهشت ماه سال جاری مراسمی به منظور افتتاح دفتر مرکز داوری در اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی استان البرز برگزار شد. در این مراسم مهدوی راد رئیس کل دادگستری استان البرز نیز حضور داشت و در جمع مدعوین به ایراد سخن پرداخت.

رئیس کل دادگستری استان البرز در ابتدا گفت: تصور و ذهنیت اکثریت آحاد جامعه این است که برای برطرف ساختن هرگونه اختلاف و یا دریافت جریمه و یا هر تصمیم حکومتی مستلزم مراجعه به دادگستری و اتخاذ دستور از سوی محاکم قضایی است. و با این رویکرد شورای داوری که در گذشته تصویب شده بود تعطیل شد و سپس جرایمی که در کمیسیون ماده صد به پرداخت جریمه منتج می گشت به دادگستری ارجاع داده شد کم کم جرایم قوانین راهنمایی و رانندگی و نهایتاً اختلافات خانوادگی و یک سری مسایل این چنینی در سطح جامعه به مراجع قضایی ارجاع داده شد.

مهدوی راد گفت: انسانها برای تجربیاتی که حاصل شده است ارزش قائل اند و به انسانهای با تجربه احترام می گذارند چنانچه حضرت علی (ع) نیز تجربه را بالاتر از علم می داند. در صورتی که اهمیت و ارزش قایل نشدن برای تجربیات دیگران موجب عقب ماندگی می شود. داوری به عنوان یک نهاد در تمامی جوامع کارکرد پراهمیتی دارد و تجربیات حاصله نه تنها ارزش آن را کاهش نداده است بلکه لازم و ضروری است به طوری که یکی از موضوعات مهم در سطح جهان است و کشورها در روابط بین المللی خود هم اتاق داوری دارند.

رئیس کل دادگستری استان البرز در ادامه افزود: بسیاری از اختلافات خانوادگی از طریق قانون حل نمی شوند و نیازمند وجود داور و نگاه روانشناسانه است چه لزومی دارد این اختلافات و نظایر آن وارد محاکم قضایی شود و یا آنکه مشاهده می کنیم در جامعه فردی درآمدش از دویست هزار تومان پایین تر است اما دسته چکی دارد که می تواند میلیاردها تومان امضاء کند. به هر حال هدف از داوری، قضازدایی است ضمن آنکه بخاطر مسایل کوچک و قابل حل پای همه ی افراد به دادگستری باز شود.

مهدوی راد در بخش دیگر سخنان خود گفت: دفتر داوری در اتاق بازرگانی یکی از نهادهای بسیار ارزشمند است که می تواند مزایا و امتیازات مهمی را برای تجار د اشته باشد. تسریع در رسیدگی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه از مهم ترین امتیازات آن است. ضمن آنکه حل اختلاف به طور تخصصی انجام می شود هرچقدر قاضی دانش کافی در خصوص تجارت داشته باشد در بعضی از موارد نظر کارشنان را هم جویا می شود. به هر حال داور شباهت زیادی به امر قضا دارد و در انتخاب داور نیز باید دقت داشته باشیم و افراد متعهد و متخصص انتخاب شوند اینها تجربیاتی است که ما در برخی از پرونده ها شاهد هستیم که داور خیانت کرده است بنابراین امانتداری مهم است چنانچه حضرت یوسف (ع) به حاکم مصر می فرماید من را وزیر دارایی خود قرار بده زیرا «انی حفیظٌ علیم» یعنی من متعهد و دانشمند هستم.

رئیس کل دادگستری استان البرز در خاتمه گفت: ان شاء اله افتتاح این دفتر موجب برکت شود ضمن آنکه در شکل قراردادها و نحوه انتخاب داور از هرگونه کمکی فروگذاری نخواهیم کرد.


مطالب مشابه :


ltms سامانه ی جامع مدیریت آموزش ویادگیری فرهنگیان(ضمن خدمت)ltms

گروه تاریخ استان گلستان; گروه تاریخ استان البرز; سایت جامع
آغاز دهه فجر

حوزه هاي بسيج دانشجويي دراستان البرز به شمار مي رود كه در دو بخش سيستم جامع گلستان.
موسسه خدمات مالی همکاران تراز البرز

سیستم جامع گلستان. تراز البرز. اطلاعات مالي و سيستم هاي مديريتي و کمک به
سامانه جامع مدیریت آموزش و یادگیری فرهنگیان

سيستم گلستان اداره سنجش استان البرز سامانه جامع مدیریت آموزش و یادگیری فرهنگیان .
مسابقات جام فجر گلستان ( ریتد-زیر 2200)

مسابقات جام فجر گلستان كد سيستم جامع فدراسيون و بیمه ورزشی استان البرز در
کاربرد برخی از سنگ های آتشفشانی ( علوم ششم )

سيستم جامع گلستان مصالح ساختماني كاربرد دارند؛ مانند توف‌هاي سبزرنگ رشته كوه البرز.
گزارش تشكيل كانون وكلاي البرز (در شرف تشكيل)

گزارش تشكيل كانون وكلاي البرز کانون وکلای دادگستری گلستان. بودن تصويب قانون جامع
تسریع در رسیدگی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه از مهم ترین امتیازات نهاد داوری است

سيستم جامع گلستان دانشگاه در افتتاح دفتر مرکز داوری در اتاق بازرگانی استان البرز.
برچسب :