به من بگو چرا؟

چرا چای یا قهوه بی خوابی می آورد؟

این مواد، حاوی کافئین هستند. کافئین، ترکیبی است که هوشیاری را افزایش و خستگی را کاهش می دهد. مصرف خیلی زیاد کافئین می تواند حتی منجر به اضطراب و عصبانیت شدید، تعریق، افزایش ضربان قلب و فشار خون بالا شود. همه اینها می تواند اختلال در خواب را به دنبال داشته باشد.

چرا انتهای خیار تلخ است؟

تلخی انتهای خیار در اثر ماده ای به اسم کوکوربتاسین (cucurbitacin) است که در ته آن وجود دارد و در ریشه ساخته می شود. کوکوربتاسین در خیارهای گلخانه ای دیده نمی شود یا به ندرت و تحت شرایط نامساعد به وجود می آید. کوکوربتاسین انواع مختلفی دارد و در خیار، کوکوربتاسین به دو صورت آگلیکون و مونوگلیکوزید وجود دارد و به طور دقیق، عامل تلخی خیار، کوکوربتاسین BوC است.

چرا نور خورشید زرد ولی نور ماه سفید است؟

ماه در واقع جسمی سیاه است و همان قدر می تواند نور ایجاد کند که تکه ای زغال سیاه. نور ماه در واقع نوری است که از خورشید دریافت و بازتاب می کند. حتی ماه کامل نیز 400هزار مرتبه در مقایسه با خورشید نور کمتری دارد. دلیل سفید و بی رنگ بودن ماه در واقع به ساختمان شبکیه چشم انسان برمی گردد. شبکیه چشم از گیرنده های میله ای و مخروطی تشکیل شده است. کیرنده های مخروطی تنها گیرنده هایی هستند که رنگ نور را احساس کرده و تشخیص می دهند. ولی ولی لین گیرنده ها برای کار احتیاج به شدت های نوری بیشتری دارند. روشنایی ماه در حدی است که فقط گیرنده های میله ای شبکیه چشم تحریک می شوند و عمل می کنند. به همین دلیل است که ماه در آسمان سیاه شب به رنگ خاکستری روشن دیده می شود.

آیا گوش ها در حفظ تعادل به ما کمک می کنند؟

یکی از عملکردهای مهم گوش، حفظ تعادل بدن است. گوش سه بخش مهم دارد که یکی از آنها یعنی گوش میانی، مسئول حفظ تعادل هم هست. در گوش انسان سه مجرای نیم دایره ای شکل نیز وجود دارد که به گوشه سمت راست یکدیگر متمایل هستند. زمانی که سر می چرخد و موضع اولیه خود را تغییر می دهد، مایع سیال داخل این مجاری به مغز کمک می کند تا میزان این تحرک و موقیت جدید سر را شناسایی کند. قسمت دیگری از گوش داخلی، نسبت به جاذبه واکنش نشان می دهد و زمانی که سر ساکن است و هیچ گونه حرکتی ندارد، اطلاعاتی را به مغز می فرستد. در این قسمت مایعی وجود دارد که به قدری نسبت به محرک های خارجی حساس است که کوچکترین اختلال در ایستایی آن باعث بروز سرگیجه در انسان می شود. همه ما پس از یک تکان شدید یا دویدن، احساس سرگیجه می کنیم. این اتفاق در واقع به دلیل بر هم خوردن تعادل مایع داخل گوش است و اگر برای مدت زمان کوتاهی صبر کنیم تا این مایع به حالت تعادل برسد، سرگیجه ما هم تمام می شود.

چرا حشرات به سوی نور جذب می شوند؟

حشرات در طبیعت از نور ماه برای پیدا کردن مسیر خود استفاده می کنند. به نظر می رسد که آنها نور مصنوعی لامپ ها را با نور ماه اشتباه می گیرند و گیج می شوند. این مسئله گاهی باعث می شود حس جفت یابی خود را از دست بدهند. افرادی که حشرات را برای کلکسیون جمع آوری می کنند، از این ضعف حشرات برای شکار آنها استفاده می کنند. علاوه بر این، حشرات نمی توانند نور قرمز را ببینند. معمولاً دانشمندان از لامپ هایی که نور قرمز دارند برای مشاهده طرز غذا خوردن و زندگی حشرات استفاده می کنند.

تفاوت تمساح و کروکودیل در چیست؟

تمساح یک نام عامیانه است که ما برای نامیدن انواع کروکودیل ها و خویشاوندانشان استفاده می کنیم. خویشاوندان کروکودیل ها حیواناتی مثل الیگاتورها و گاریال ها هستند که البته ( غیر از گاندو در سیستان) چون بومی ایران یا این دور و بر ها نیستند، همه شان برای ما همان "تمساح" هستند. چنین سردرگمی هایی در نامیدن جانوران وقتی به وجود می آید که با نام های بومی سر و کار داریم. حتی نام کروکودیل و الیگاتور هم نام های بومی هستند، منتها نام های بومی به زبان انگلیسی. برای پرهیز از چنین تناقض هایی دانشمندان تاکید می کنند که همیشه از نام علمی موجودات زنده ( که نه فارسی است نه انگلیسی، نه فرانسه) استفاده شود. نامی منحصر به فرد به زبان لاتین با قوانین سخت گیرانه و محکم.

چرا وقتی پوست بدن ضربه می خورد یا حرارت زیاد می بیند، تاول می زد؟

اگر به چیز خیلی داغی دست بزنید طولی نمی کشد که یک برآمدگی حباب مانند زیر پوست دست شما پیدا می شود که محتوی مایعی بی رنگ است. این برآمدگی همان تاول است. البته بعضی اوقات هم این تاول در اثر یک کفش تنگ که به پاشنه یا انگشت پا فشار بیاورد ایجاد می شود. مایع داخل تاول لنف نام دارد. مایع لنف به آرامی در همه جای بدن شما در داخل و خارج کوچک ترین سلول ها در جریان است. وقتی جایی از بدن آسیب ببیند مایع لنف برای نجات آن قسمت می آید.در واقع این مایع به طرف خارج جریان پیدا می کند و مثل یک پوشش محافظ قسمت سوخته یا سلییده شده را می پوشاند و بعد از خشک شدن شبیه به ژلاتین می شود. به این ترتیب اگر میکروب هایی که در ناحیه ی آسیب دیده وجود داشته باشد، لنف انها را از بین می برد. تاول یک نوع بانداژ است که از بیرونی ترین لایه ی پوست شما و مقداری مایع لنف التیام دهنده زیر آن تشکیل شده است تامحل آسیب دیده را بپوشاند.

 

چرا فلزات گداخته شده نور ساطع می کنند؟

هر جسمی در هر دمایی از خود امواج الکترومغناطیسی ساطع می کند. حتی در دمای اتاق اجسام امواج مادون قرمز ساطع می کنند که برای چشم ما قابل دیدن نیست ولی با چشم مسلح به حسگر های مادون قرمز قابل تشخیص خواهند بود. اگر دمای جسم را کمی افزایش دهیم، باز هم جسم در تاریکی دیده نمی شود ولی گرمای آن حس می شود. در دمای بالاتر، جسم مورد نظر برای چشم ما قابل رویت می شود، زیرا در آن دما نور مرئی از خود می تاباند. وقتی دمای جسمی به تدریج در حال افزایش باشد، اول نور قرمز و در آخر نور آبی از خود ساطع می کند و در نهایت جسم به تیرگی می گراید. جسم گداخته شده در تاریکی محض و بدون حضور نور خارجی دیده می شود، زیرا دمای ان چنان بالا رفته که از خود نور ساطع می کند. بعضی از اوقات نور ساطع شده از جسم گداخته مثل رشته فیلامان داخل لامپ آنقدر زیاد است که برای دیدن مابقی اشیاء می توان از نور آن استفاده کرد.

 

چرا پرنگان آواز می خوانند؟

پرندگان معمولاً به دو علت آواز می خوانند: برای تهدید پرندگان دیگر یا جذب آنها. معمولاً پرنده نر آواز می خواند تا پرنده ماده را به جفت گیری دعوت کند. در عین حال این آواز برای پرندگان دیگر نیز هشداری است تا از جفت او دور بمانند.

 

چرا پاهای پنگوئن در سرمای قطب یخ نمی زند؟

علت اصلی این است که پنگوئن ها می توانند جریان خون را در پاهایشان کنترل کنند. در حقیقت در هوای سرد، درجه حرارت پاهای پنگوئن به یک یا دو درجه بالاتر از درجه انجماد می رسد تا گرمای کمتری از دست بدهد و دچار یخ زدگی نشود.

 

آیا سستی و تنبلی ریشه ژنتیکی دارد؟

تحقیقات دانشمندان نشان می دهد علاقه به تحرک می تواند از نسلی به نسل دیگر منتقل شود. به همین شکل هم تنبلی می تواند به طور ارثی به نسل های بعد انتقال پیدا کند. به این ترتیب دانشمندان امیدوارند در آینده بتوانند با طراحی داروهای خاصی که ژن ها را هدف قرار می دهد تنبلی را درمان کنند. گروهی از دانشمندان تحقیقاتی را در این زمینه روی موش ها انجام داده اند و متوجه شده اند موش هایی که از دویدن بیشتر لذت می برند همین حالت نیز در فرزندان آنها دیده می شود و علاقه به فعالیت از نسلی به نسل دیگر انتقال می یلبد. مشابه همین نتایج هم در مورد انسان ها صادق است.

 

آیا گیاهان از طریق رطوبت هوا هم آب جذب می کنند؟

در بعضی مناطق که مه فراوان دارند؛ آب موجود در هوا هم می تواند توسط گیاه جذب شود. این جذب مستقیم رطوبت از هوا، بیشتر به وسیله برگ ها صورت می گیرد و آزمایش هایی هم روی بعضی گیاهان ساحلی انجام شده است. برگ های نهان دانگان متعددی از تک لپه ای ها و دولپه ای ها در هوای خشکی و نیمه خشکی هوا می توانند آب جوی را جذب کنند. در بعضی سرخس ها نیز جذب آب توسط برگ ها مشاهده شده است.

 

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است. این ساختار خمیده یا زاویه ای مولکول آب ناشی از آرایش چهار وجهی چهار جفت الکترون در لایه ظرفیت اتم اکسیژن است. هر مولکول آب می تواند حداکثر با چهار مولکول آب دیگر پیوند هیدروژنی داشته باشد. پس آب مایع را می توان به صورت خوشه هایی از مولکول های آب تصور کرد. خوشه هایی که با پیوند هیدروژنی از مولکول های آب ساخته شده اند و دائم در حال حرکتند. شمار مولکول ها در هر خوشه و سرعت حرکت خوشه ها به دما بستگی دارد. با سرد شدن آب، خوشه های آب که به سرعت در حرکتند، کند می شوند و در نقطه انجماد به یکدیگر قلاب شده و ساختمان سه بعدی منبسط شده ای را ایجاد می کنند. این ساختمان گسترده تر موجب می شود که چگالی یخ کمتر از آب باشد. یعنی در آب منجمد شاهد افزایش حجم باشیم. موقع ذوب شدن یخ حدود 15 درصد انرژی پیوند های هیدروژنی می شکنند و این امر موجب فرو ریختن ساختار یخ می شود. در نتیجه مایعی متراکم بدست می آید. به زبان ساده می توان گفت ساختار هندسی یخ دارای فضاهای خالی و نوعی تخلخل است. در نتیجه نسبت به آب، حجم بیشتر و وزن کمتری دارد.

 

آنفارکتوس قلبی چیست؟

ایست قلبی هنگامی رخ می دهد که عاملی ریتم ضربان قلب را به طور ناگهانی به ریتمی نامنظم تبدیل کند. ایست قلبی در واقع یک نوع حمله قلبی است. دو نوع حمله قلبی وجود دارد: یکی آنفارکتوس عضله قلب که هنگامی رخ می دهد که یک لخته خون، شریان تغذیه کننده قلب را مسدود کرده باشد. این انسداد معمولاً درد قفسه سینه یا دیگر علائم هشدار دهنده را در پی دارد که می تواند ساعت ها طول بکشد. نوع دوم حمله قلبی یا ایست قلبی چنان سریع رخ می دهد که هیچ فرصتی برای کمک خواستن وجود ندارد. به هر حال در هر دو مورد بطن ها آنقدر سریع منقبض می شوند که زمانی برای پر شدن با خون در فاصله ضربان ها ندارند. در نتیجه خونی از قلب خارج نمی شود، گردش خون متوقف می شود و فرد هوشیاری اش را از دست می دهد. عاملی که باعث ایجاد این ریتم های قلبی می شود از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

بلوتوث چیست و چگونه کار می کند؟

بلوتوث یک رشته ویژگی های بی سیم است که ارتباطات کوتاه بردی را بین وسایل مجهز به تراشه های کوچک و اختصاصی بلوتوث تعریف می کند. بلوتوث فقط کابل ها را حذف نمی کند بلکه یک روش بی سیم فراهم می سازد که برای وصل کردن کامپیوترها به همه وسایل الکترونیکی کاربرد دارد. باوتوث یک زبان مشترک بین وسایل مختلف می سازد که به آنها امکان می دهد به آسانی به هم وصل شوند و با هم ارتباط برقرار کنند. وسایل مجهز به تراشه های بلوتوث حدود 10 متر برد دارند و می توانند داده ها را با سرعت 720کیلو بایت در ثانیه از طریق دیوارها، کیف ها و پوشاک انتقال دهند. البته برد انتقال داده ها در بلوتوث متغیر است و به وسیله بستگی دارد. قدرتمندترین وسیله می تواند تا 300فوت ( حدوداً 100 متر) فاصله را ساپورت کند تقریباً مثل شبکه های Wi-Fi. بلوتوث اطلاعات را روی فرکانس موج GHz4.2 منتقل می کند و از پروتکل Link    Manager برای ارتباط بین دستگاه ها استفاده می کند. اتصال دادن بین وسایل بلوتوث می تواند بدون دخالت مستقیم ما انجام گیرد. وقتی دو وسیله مجهز به تراشه های بلوتوث نزدیک یکدیگر می رسند، نرم افزارهایی در تراشه های فرستنده/گیرنده (Server/Client) بلوتوث قرار دارد به طور خودکار ارتباطی را برقرار می سازد و داده ها را منتقل می کند.

 

رادیو دارو یا داروهای هسته ای چیست؟

داروهای نشان دار رادیو اکتیو که به مریض تزریق یا خورانده می شوند، به نام رادیو داروها معروف هستند. علم دارویی هسته ای یا رادیو فارماکولوژی روش دارویی خاصی است که با ترکیبات، آزمایش یا تزریق مناسب رادیودارو به مریض ارتباط دارد. کاربردهای بسیاری برای رادیوداروها وجود دارد که به دو دسته کلی روش های تشخیص زنده و روش های تشخیص غیر زنده تقسیم می شوند. روش های تشخیص زنده، آن روش هایی هستند که در آنها یک رادیودارو در سیستم یک مریض زنده ، به طریق خوراندن، تزریق یا با استنشاق وارد می شود. اشعه گامای نشر شده به وسیله رادیوداروها برای تامین اطلاعات مورد نیاز، روی صفحه کامپیوتر قابل مشاهده هستند. روش های غیر زنده، آنهایی هستند که روی نمونه های برداشت شده از یک مریض انجام می شود.

صدای آواز پرندگان چطور و با چه تکنیکی ایجاد می شود؟

برخی از پرندگان نغمه خوان می توانند با سرعتی معادل یک صدم چشم به هم زدن انسان، ماهیچه صوتی خود را منقبض و آزاد کنند. بعضی از پرندگان نغمه خوان، لحن خود را با ماهیچه هایی ابر سریع به وجود می آورند که این کار مشابه شیوه ای اشت که مارهای زنگی، برخی از گونه های ماهی و کبوتر طوقی به کار می برند. به احتمال زیاد، همه پرندگان آواز خوان این ماهیچه را دارند.

چرا لیمو شیرین مدتی پس از بریده شدن تلخ می شود؟

علت تلخ شدن لیمو شیرین، وجود ماده ای به نام نارنجین و لیمونین است که در حالت عادی تلخ نیستند ولی اگر اکسید شوند ساختار شیمیایی آنها تغییر می کند و مزه تلخی پیدا می کنند. قرار گرفتن در برابر اکسیژن هوا که با پوست کندن یا قاچ کردن لیمو تشدید می شود، اکسید شدن لیمونین و نارنجین را افزایش می دهد. تکان و ضربه های شدید هم این واکنش شیمیایی را افزایش می دهند. علت دیگر تلخ شدن مرکبات، اکسید شدن اسید اسکوربیک یا همان ویتامین C  است که به سرعت در معرض هوا اکسید می شود.

چرا سیاره ها چشمک نمی زنند ولی ستاره ها می زنند؟

سیاره ها به اندازه ستاره ها بزرگ و گرم نیستند و از خود نوری ندارند. در واقع سیاره ها نور ستاره ها را بر می گردانند. اما سیاره ها در مقایسه با ستاره ها بسیار به ما نزدیک ترند و منابع نوری قوی تری هستند. علت چشمک زدن ستاره ها جابجایی غبار محلی و بخار آب در لایه های جو است. چون نور ستاره ها ضعیف تر از نور بازتابی از سیاره هاست، در اثر این غبار و جابجایی لایه های هوا، شدت نورشان کم و زیاد شده و انگار چشمک می زنند. اما سیاره ها چون نور قوی ای دارند این کم و زیاد شدن شدت نور برایشان محسوس نیست.

چرا بعضی اوقات هرچه آب می خوریم تشنگی برطرف نمی شود؟

تشنگی علامت خطری برای کم شدن مایعات بدن است. این کاهش مایعات می تواند ناشی از عرق کردن زیاد، استفراغ، تب، گر گرفتگی، آفتاب سوختگی یا رژیم غذایی باشد. برخی داروها نیز می توانند آب بدن را کم کنند. با کم شدن مایعات، بدن، آب بزاق را می گیرد و احساس خشکی دهان به وجود می آورد. خشکی دهان به معنی نیاز به آشامیدن است و این زمانی است که احساس تشنگی می کنید. نوع دیگر تشنگی به صورت تشنگی مداوم بدون توجه به مقدار آشامیدن آب همراه با دفع فراوان ادرار است که می تواند نشانه برخی بیماری ها مثل قند بزرگسالان باشد.

دانش ارگونومی چیست؟

ارگونومی از دو کلمه یونانی Ergo به معنی کار و Nomos به معنی قاعده و قانون تشکیل شده است و عبارت است از قانون روابط انسان با کار. در کتاب لغت، ارگونومی عبارت است از شناخت علمی از انسان در ارتباط با محیط. علم ارگونومی، یک رشته مطالعات چند شاخه ای بوده و از علوم مختلف اقتصادی، فنی، بیولوژیکی، آناتومی، روان شناسی، مدیریت، ریاضیات و آمار تشکیل شده است. موضوع اصلی علم ارگونومی یا مهندسی فاکتورهای انسانی (Human Factor Engineering) به بررسی روابط انسان با محیط کار با هدف بهینه سازی شرایط زندگی و کاری او بر می گردد. یعنی ویژگی ها و توانایی های ارگانیسم انسانی به منظور تطبیق انسان با کار و برعکس مورد بررسی و تحقیق قرار می گیرد. طراحی و ارزیابی کارها، محصولات، محیط و سیستم کاری اپراتور برای سازگار کردن آنها با نیازها، توانایی ها و محدودیت های افراد از وظایف یک ارگونومیست است. متخصصان ارگونومی تلاش می کنند تا با ایجاد تغییرات مطلوب در سیستم های کاری از طریق جایگزینی تجهیزات، کنترل فاکتورهای فیزیکی ( دما، نور، ارتعاش و صدا)، چیدمان صحیح ابزارهای مورد نیاز اپراتور و... کیفیت زندگی کاری کارکنان را ارتقا بخشند. ارگونومی در حقیقت ترکیبی است از رشته های بیومکانیک، فیزیولوژی، آنتروپومتری و روان شناسی صنعتی که به بررسی تناسب محیط کاری اپراتور با شرایط وی می پردازد.

 

چرا خمیازه می کشیم؟

علت اصلی خمیازه کشیدن، رساندن اکسیژن کافی به مغز است. اما تحقیقات نشان داده که این پدیده در واقع تغییر وضعیت از هوشیاری به خواب آلودگی و برعکس را نشان می دهد. خمیازه همچنین یکی از نشانه های کمبود قند است. در حقیقت اگر قند کافی به خون برسانیم آثار خستگی از بین می رود و خمیازه های پی در پی متوقف می شوند. زیاد بودن کربن دی اکسید هم می تواند خمیازه های متوالی در پی داشته باشد. یعنی وقتی در بدن اکسیژن کم و کربن دی اکسید زیاد شود، بدن با خمیازه کشیدن می کوشد کمبود اکسیژن را جبران کند. به همین علت است که در شرایط وجود گاز کربن دی اکسید، حالت خواب و خمیازه کشیدن به انسان دست می دهد.افزایش کربن دی اکسید در هوا یا در بدن انسان، باعث می شود بدن بطور اتوماتیک در پی کسب اکسیژن برآید که یک نفس خیلی عمیق مثل خمیازه می تواند تا حد زیادی این مسئله را حل کند.

چرا بیماری ایدز درمان ندارد؟

در انگلیسی کلمه AIDS از حروف اول کلماتی تشکیل شده که به معنای سندروم نقص ایمنی اکتسابی است. میزبان اصلی عامل عفونت، گلبول های سفید خون از نوع لنفوسیت های کمکی ( CD4 ) هستند. حمله ویروس ایدز به این سلول ها باعث اختلال در عملکرد سلول های دفاعی شده و تکثیر آن در داخل سلول های دفاعی منجر به کاهش قابل مالحظه آن ها می شود. این صدمات به سیستم ایمنی، بدن را در مقابل عفونت های دیگر و سرطان های فرصت طلب که بیشتر آنها کشنده و شدید هستند بی دفاع می کند. به همین دلیل درمان این بیماری پیچیدگی بیشتری می یابد. با این حال داروهایی وجود دارند که در مقاطع مختلف ورود و رشد ویروس می توانند وارد عمل شوند. یک گروه بازدارنده های ورودی هم هستند که به پروتئین های موجود در سطح بیرونی ویروس می چسبند و از ورود آن به سلول ها جلوگیری می کنند. همچنین داروهای مهار کننده ای نیز وجود دارند که ویروس را از نسخه سازی از ژن های خود باز می دارند یا فرایند نسخه سازی را مختل می کنند. داروهای کنترل کننده ی ایدز باید بصورت ترکیبی مصرف شوند.

 بیماری قانقاریا چیست؟

قانقاریا یا سیاه مردگی، فساد و عفونتی است که در قسمتی از ماهیچه یا استخوان ایجاد  می شود و آن قسمت را سیاه و فاسد می کند و در اثر عفونت به نوعی باکتری به نام "کلوستریدیوم  پرفرنژنس" ایجاد می شود. این بیماری یکی از انواع بافت مردگی در بدن است که با عفونت زخم ها یا آسیب بافت ها اتفاق می افتد. در حقیقت هنگامی که بافت بخشی از بدن به خاطر فقدان خون رسانی بمیرد قانقاریا رخ می دهد. نشانه های شایع قانقاریا آبی یا سیاه شدن پوست، درد و ترشح بدبو است. درمان این بیماری، به فراخور آسیبی که بافت دیده، از تجویز آنتی بیوتیک تا قطع بخش مبتلای بدن متفاوت است.

چرا وقتی سردمان می شود سر انگشتانمان یخ می کند؟

دست و پای حدود دو تا شش درصد افراد به سرما و تنش روانی حساس است. پزشکان این حالت را به نام کاشف فرانسوی آن نشانگان رینو می خوانند. در نشانگان رینو، سرمای هوا یا گاهی افزایش تنش، باعث تنگ تر شدن رگ های کوچک انگشتان دست و پا می شود و جریان خون را در آنها ضعیف می کند. با کاهش جریان خون در انگشتان احساس سرما و یخ زدن به وجود می آید. اگر کاهش جریان خون شدید باشد انگشتان کرخ و بی حس می شوند. وقتی آنها را گرم کنید، با افزایش جریان خون در انگشتان احساس گزگز می کنید.

چرا انسان لکنت زبان می گیرد و راه درمان آن چیست؟

لکنت زبان از مهم ترین و متداول ترین اختلالات تکلمی است که جز در موارد استثنایی در دوران خردسالی آغاز می شود و یک پدیده ی خاص دوران کودکی به شمار می رود. این اختلال معمولاً در سنین دو تا چهار سالگی رخ می دهد و یک اختلال در بیان الفاظ است که تکرارها و تطویل های غیر ارادی صدادار یا بی صدا هنگام سخن گفتن مشخص می شود. این اختلال ها معمولاً بسیار فراوانند و به آسانی مهار شدنی نیستند. به زبان ساده لکنت موجب طولانی شدن و تکرار کلمات و از بین رفتن روانی کلام می شود. ضربه های شدید و شوک های عاطفی و روانی، احساس تهدید و ناامنی، ابتلا به بیماری های شدید عفونی و آسیب های قبل از تولد، حین تولد و دوران کودکی از عواملی هستند که می توانند موجب بروز این ناهنجاری های گفتاری شوند. دارو درمانی و رفتار درمانی از روش های معمول برای درمان لکنت زبان است. البته روش های دیگری نیز وجود دارد. برای مثال در روش دوجانبه یا مکمل به بازپروری و پرورش جنبه های دوگانه فکری و زبانی اهمیت فراوان داده می شود و معمولاض نتایج خوبی هم دارد. در روش های دیگر که معروف به روش های زبانی یا تلفظی هستند، ایجاد هماهنگی بین حنجره، گونه ها، زبان و لب ها لازم است. روش خود درمانگری نیز می تواند نوعی روش رفتار درمانی تلقی شود. در این روش فرد لکنتی با انگیزه ی قوی و برنامه ای منظم تلاش می کند که اختلال گویایی خود را اصلاح کند.

چرا خواب می بینیم؟

هنگام خواب، ذهن ما- مثل قلب و بسیاری از بخش های بدن که هنگام خواب به فعالیت خود ادامه می دهند- بیدار است. در این هنگام، مغز تمامی اطلاعات روزانه، شامل اطلاعات تصویری و شنیداری را دسته بندی می کند. بعضی اطلاعات را به حافظه های میان مدت یا درازمدت می برد و درضمن آنها را طبقه بندی می کند. البته بیشترین اطلاعات ذهن ما تصاویر هستند. چون حس بینایی، بیشترین اطلاعات را به ذهن ما می فرستد. هنگام خواب، ارتباط حواس پنجگانه با مغز موقتاً قطع می شود. ذهن، اطلاعات جدیدی در هنگام خواب دریافت نمی کند. خواب هایی که می بینیم معمولاً نوعی واکنش نسبت به افکار، فعالیت ها و احساساتی است که در طول روز داشته ایم. خواب ها بازتاب افکاری هستند که در ذهن ما خطور می کنند، رویاها یکی از بخش های جدا نشدنی وجود انسان ها هستند.

چرا از چپ به راست شمارش می کنیم؟

شمارش از چپ، میان انسان ها رواج دارد و حتی در زبانی مانند فارسی که حروف از سمت راست نوشته و خوانده می شود، نوشتن اعداد متفاوت بوده و از چپ به راست است. دانشمندان مدعی اند که انسان ها و حیوانات به صورت غریزی از سمت چپ به راست شمارش می کنند زیرا نیمکره راست مغز که اطلاعات میدان دید سمت چپ را پردازش می کند، انجام فعالیت های بصری را بر عهده دارد. از این رو اینطور به نظر می رسد که رفتار شمارش اعداد از سمت چپ، بیشتر رفتاری غریزی باشد تا اکتسابی.

سلول های گیاهی و جانوری چه تفاوت هایی دارند؟

شکل سلول در جانوران معمولاً گرد و در گیاهان چند ضلعی است. سلول های جانوری کلروپلاست ندارند و گیاهان دارای کلروپلاست هستند. دیواره سلولی تفاوت دیگری است که سلول های گیاهی آن را دارند ولی سلول های جانوری بدون دیواره اند. سلول های گیاهی معمولاً یک عدد واکوئل بزرگ دارند که بخش اعظم سلول را تشکیل داده و در سلول های جانوری یک یا چند عدد واکوئل کوچک در سلول دیده می شود. علاوه بر اینها به طور معمول اندازه سلول های گیاهی کوچک تر از سلول های جانوری است.

منبع: مجله همشهری دانستنیها


مطالب مشابه :


معرفی اسکلرودرما و مختصری از نکات درمانی - مخاطب:درمانگران

در نوع منتشر به علت ماهیت و نوک زبان صورت قاچ قاچ شدن نوک انگشت هستند و به
آفت دهان

‌ براي درمان يك زخم دهاني بايد علت آن مختلف زبان مثل سطح پشتي، كناري شدن زخم ‌هاي دهاني
معرفی اسکلرودرمی و مختصری از نکات درمانی

که در دست ها، پاها، بینی، گوشها و نوک زبان این زخم ها به صورت قاچ قاچ شدن نوک علت این
نکاتی در مورد پرورش قارچ دکمه ای:

سعی میکنم به اموزش پرورش قارج دکمه ای و صدفی برای تمام افراد به زبان شدن بيش از
باران اسیدی

دریاچه‌های اسیدی شده به علت شسته شدن سنگها بوسیله اسیدی شدن خاک ، مواد غذایی زبان
به من بگو چرا؟

کروکودیل و الیگاتور هم نام های بومی هستند، منتها نام های بومی به زبان علت تلخ شدن قاچ
علت وقوع برخی اتفاقات جالب در بدن انسان

وقتی که شما پیاز را پوست کنده و قاچ می کنید مورمور شدن به علت نرسیدن آموزش زبان
معجوني بنام عصاره سير و ليمو ترش

تا خشك شود سپس 30 حبه سير سفت و حسابي را پوست كنده آنها را قاچ قاچ شدن تمام مواد زبان
اینـجا تابـستان است، با تـمام خاطراتـش ...

و از این رو علت گرم و سرد شدن هوا در طول سال و خوردن یه قاچ هندوانه تگری زبان و مردم پشه
برچسب :