معرفی کتاب مردگان باغ سبز

مردگان باغ سبزجام جم آنلاين: محمدرضا بايرامي نام آشنايي در حوزه ادبيات داستاني امروز ايران است و بسياري او را نويسنده تخصصي گروه سني نوجوان مي‌شناسند ؛ نويسنده‌اي كه كتاب‌هايي همچون «عقاب‌هاي تپه 60» و «سه گانه قصه‌هاي سبلان» او مشهور است و حتي برنده جوايز معتبر بين‌المللي نيز شده است.100877395602.jpg

اما جديدترين رمان اين نويسنده «مردگان باغ سبز» نام دارد. كتابي كه در ايام بيست و سومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران توسط نشر سوره مهر به مصلي آمد و به نسبت فروش خوبي خواهد داشت.

«مردگان باغ سبز» دومين اثر بايرامي و به اعتقاد خودش مهم‌ترين اثري است كه براي گروه سني بزرگسال منتشر كرده است؛ او اين رمان را بر اساس خاطره‌اي كه مادرش از سال‌هاي دور براي او نقل كرده، نوشته است. داستان رمان «مردگان باغ سبز» مربوط به فرقه دموكرات آذربايجان در سال 1325 است كه هنگام شكست و عزيمت به مرز شوروي، دو نفر از اين افراد گذرشان به روستاي آنها مي‌افتد.

يكي از اين دو نفر در راه عزيمت به مرز به شكل فجيعي كشته مي‌شود و همين ماجرا به نوعي دستمايه ادامه داستان و حوادث بعدي مي‌شود.

البته بايرامي در دهه 70 مجموعه داستاني كوتاهي را منتشر كرد كه در يكي از اين داستان‌ها كه «به دنبال صداي او» نام داشت جوهره اين رمان به صورت فشرده و كوتاه بيان شده بود و در واقع «به دنبال صداي او» اولين خروجي بايرامي از اين خاطره محسوب مي‌شود. يك دهه بعد بايرامي اطلاعات خود در مورد اين رويداد تاريخي و جنگ داخلي در آذربايجان را آنقدر بالا برد كه تصميم گرفت «مردگان باغ سبز» را بنويسد.

در ابتدا و به نوعي در پيشاني كتاب بايرامي از دوستانش همچون احمد دهقان، رضا اميرخاني و داود غفارزادگان براي خوانش كتاب پيش از چاپ تشكر كرده است كه نكته‌اي بسيار مهم است يعني نويسنده‌اي همچون بايرامي با سابقه و هويتي تثبيت شده باز هم هنگام انتشار يك كتاب تنها به ذوق و سليقه خود بسنده نمي‌كند و مي‌خواهد از تمام امكانات مشاوره‌اي براي ارتقا محتوا و انتشار اثري بهتر استفاده كند.

«مردگان باغ سبز» اگرچه رماني تاريخي است و برخورد سه نسل (نوه، پدر و پدربزرگ) با يك رويداد تاريخي را نشان مي‌دهد اما جمله‌اي كه بايرامي در آغاز فصل نخست كتاب نوشته به نوعي يك تضاد رندانه و آگاهانه با درونمايه كتاب را ايجاد مي‌كند: «اين داستان همان قدر به واقعيت نزديك است كه پلنگ سر كوه به ماه بنابراين، همه حوادث، اماكن، اسامي و شخصيت‌هاي آن خيالي است هرچند كه واقعي به نظر برسد و يا تاريخ هم از آنها به همين شكل نام برده و ياد كرده باشد.»


مطالب مشابه :


بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در یک نگاه

در نمايشگاه كتاب تهران علاوه بر برپايي ناشران حوزه عمومي انتشارات كتابخانه، موزه و
معرفی کتاب

نمايشگاه كتاب تهران . انتشارات انجمن ترويج اين كتاب مشتمل است بر بيشتر لغات و
كتاب ادبيات اختصاصي گاج منتشر شد

16 آذر؛ زمان ثبت نام در کنکور سراسری سال 92 . وششمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران
معرفي جديدترين كتاب هاي منتشر شده در حوزه تاريخ و سياست

معرفي كتاب «انتشارات رامان نمايشگاه بين المللي كتاب. • مسجد جامع بازار تهران به روايت
معرفي كتاب: كتاب هاي خواندني8

معرفي كتاب «انتشارات رامان سخن» نمايشگاه بين المللي كتاب. چاپ اول 92.
معرفی کتاب مردگان باغ سبز

شهر كتاب ناياب. Francis انتشارات
بیوگرافی دکتر صدیقه ببران

تخصصی حوزه رسانه" ـ بيست‌و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران انتشارات
آشنايي با دكتر سعيد رضايي شريف آبادي

ريزي كشور" فصلنامه كتاب 18 (تهران: يازدهمين نمايشگاه بين تهران: انتشارات
برچسب :