نمونه سوالات حقوق تجارت 1

با آرزوی موفقیت همه دانشجویان عزیز در امتحانات...

سوال نخست – الف که قصد فروش یک محموله تجاری را دارد ، از  ب می خواهد که خریداری را به او معرفی کند . ب نیز ضمن در اختیار گرفتن مدارک محموله ، ج را به عنوان خریدار معرفی می نماید . از آنجاییکه طرفین فرصت نشست مشترک ندارند ، جناب ب امضای قرارداد را به طور جداگانه از متعاملین اخذ و قرارداد را مبادله می کند . قرار است خریدار ثمن را ظرف یکماه پس از تحویل کالا پرداخت نماید . اما به دلیل ناتوانی اقتصادی ، از انجام این تعهد استنکاف و حتی منکر امضا خود در متن قرارداد می شود . ضمن اینکه معلوم می شود که قیمت معامله نیز بسیار نازلتر از قیمت واقعی آن در روز معامله بوده است . الف از ب می خواهد که اصل اسناد محموله را به وی مسترد کند تا اقدام مقتضی انجام دهد . ب اظهار می دارد که نمی داند اسناد مفقود شده یا تحویل ج شده است .

اولا با توجه به صورت مسئله فوق ، ماهیت حقوقی عمل ب چیست ؟ عاملی ، دلالی یا حق العمل کاری ؟

ثانیا با توجه به ؛ 1- عدم توان خریدار در انجام تعهدات قراردادی 2- انکار امضا قرارداد توسط خریدار 3- تفاوت قیمت واقعی با قیمت معاملاتی 4- عدم امکان ارائه اصول اسناد ؛ مسئول خسارت ناشی از هر یک از چهار مورد فوق را بیان دارید .

 

سوال دوم – الف که کارمند دانشگاه فردوسی مشهد است ، در دعوایی علیه ب که شغلش ساخت و ساز آپارتمان است ، دعوایی به خواسته استرداد وجه قرضی که به وی داده ، مطرح و برای ادعای خود به دفتر تجاری نامبرده استناد می کند . در دو فرض ذیل تکلیف چیست ؟ آیا ادعای طرف مقابل پذیرفته است یا خیر ؟

اولا چنانچه طرف مقابل منکر تاجر بودن خود بوده و از ارائه دفتر استنادی استنکاف کند ؟

ثانیا چنانچه طرف مقابل دفتر مورد نظر را ارائه نماید که در صفحات بعدی دفتر مراتب استرداد وجه قرضی را ثبت و منعکس نموده است ؟

 

سوال سوم – یک موسسه باربری 200 عدد کارتن حاوی لوازم بهداشتی که دارای بسته بندی مناسبی نبوده را از صاحب محموله دریافت تا ظرف 10 روز به مقصد برساند . متصدی مزبور بدون هماهنگی با ارسال کننده ، مل کالا را به شخص دیگری (کامیوندار) محول می نماید . محموله پس از 20 روز به مقصد می رسد و فورا به مرسل الیه اطلاع داده می شود . در این زمان ارسال کننده دستور استرداد محموله را می دهد ، اما متصدی به این دستور عمل نمی کند . مرسل الیه یکماه بعد جهت تحویل محموله اقدام می کند و بدون صورتجلسه ، محموله را تحویل می گیرد . دو فته بعد متوجه می شود که اولا تعداد کارتنهای تحویلی به وی 195 عدد بوده ثانیا محموله به دلیل بسته بندی نامناسب آسیب دیده است . ثالثا تاریخ مصرف رو به انقضا است و بدین جهت از ارزش کالا کاسته شده است و رابعا مشخص شد که محتویات برخی کارتنها تعویض شده و جنس نامرغوب در آن جاسازی شده است .

با توجه به صورتمسئله فوق ، اولا مسئول هریک از خسارات فوق را تبیین نمایید .

ثانیا در هر مورد چنانچه قرار باشد علیه متصدی حمل و نقل طرح دعوی شود ، مهلت اقامه دعوی در هر مورد قدر است ؟

ثالثا اقدام متصدی در خصوص عدم استرداد کالا متعاقب درخواست ارسال کننده چه حکمی دارد ؟

موفق باشید ...

منبع :وبلاگ فردوس عدالت

.................................................................................................................................

   بسمه تعالی

 پیامبر اکرم (ص ) : قسم به كسي كه جانم به دست اوست هيچ دانشجويي كه در مسير علم رفت و آمد مي كند نيست مگر آنكه خداوند براي هر قدمش عبادت يكسال را مي نويسد
  ( المحجه البیضاء ، جلد 1 ، صفحه 18 )
 

 ۱- عملیات حراجی را توضیح دهید . ( 3 نمره )

 ۲- تفاوت بین اعمال تجاری ذاتی با اعمال تجاری تبعی را بنویسید  ( 3 نمره )

 3- علی که وکیل دادگستری است ، جهت ایجاد و راه اندازی کارخانه تولید شکر ،یک دستگاه تراکتور به مبلغ سی میلیون ریال از شرکت تراکتور سازی تبریز خریداری می نماید و در قبال ثمن آن براتی به مبلغ مذکور صادر می نماید . سوالات ذیل مطلوب است :

 الف- آیا معامله تراکتور توسط علی ، تجاری محسوب می شود؟ چرا ( 3 نمره )

 ب –با توجه به مساله ، به نظر شما آیا می توان علی را تاجر محسوب کرد؟ ( 2 نمره )

 ج-آیا صدور برات توسط علی وصف تجاری دارد؟ چرا ( 2 نمره )

 4- علی که حق العمل کار است ، علیه محمد که پزشک می باشد ، اقامه دعوی کرده و ادعا می نماید که از او مبلغ ده میلیون تومان طلبکار است . آیا به نظر شما علی در مقام اثبات ادعای خود می تواند به دفاتر تجاری خود استناد کند؟ چرا   ( 4 نمره )

 منبع:

سوالات امتحانی در درس حقوق تجارت 1 نیمسال دوم ۸۹-۸۸ دانشگاه آزاد اسلامی تسوج


مطالب مشابه :


اطلاعیه گمرک درباره آزمون حق العملکاری

اطلاعیه گمرک درباره آزمون حق موافقت ,حداکثرتا پایان شهریور ماه سال جاری اعلام
حق العمل کار گمرکي

آزمون حق العمل کاري · داشتن حداقل 25 سال تمام تا تاريخ آزمون
سرفصل های مورد آزمون کارشناسی ارشد حسابداری

19- ازمون و فرض آماری شرکتهای خاص و حق العمل کاری . کارشناسي ارشد حسابداری سال 92.
نمونه سوالات حقوق تجارت 1

دانلود سوالات و پاسخنامه آزمون قضاوت سال 91 . یا حق العمل کاری حق العمل کار است
نظر بهمن کشاورز پیرامون قانون جدید تجارت(در رابطه با تغییرات قانون جدید)

راهنمایی برای موفقیت در آزمون وکالت 94 دلالی، حقالعملکاری و حمل آزمون قضاوت سال
سر فصل کنکور کارشناسی ارشد رشته حسابداری

سوالات کنکور کارشناسی ارشد حسابداری سال 1394; کارت شرکت در آزمون و حق العمل کاری
نمونه سوالات تستی حسابداری تکمیلی

سوالات آزمون کارشناسی ارشد 91 + شده در طول سال مالی روش حق العمل کار
برچسب :