آیا اثر پیر کنندگی اشعه ی نگاه مرد بر صورت زن واقعیت دارد!؟

در برنامه این هفته «زنده باد زندگی» با اجرای محمدجعفر خسروی که هدف این قسمت آن «ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی» عنوان شده بود، خانواده یک روحانی به نام محمد صادقی 43 ساله، شامل همسر، دختر و دامادش و نیز دو پسر کودک و یک نوه اش حضور داشتند.

و زمانیکه مهمان برنامه که خانمی با پوششی نامرسوم بود و حتی چشمان او نیز به سختی دیده میشد، در تایید نوع حجاب خود گفت: نگاه مرد به صورت زن اشعه ای را تولید و ساطع میکند که باعث پیری صورت زن میشود. خیلی ها به مسخره و طنز و انتقاد حرفایی زدند که  خب از جهاتی هم قابل قبول بود. 

چرا که چنین حرفی به خودی خود ظاهری تعجب برانگیز دارد ، چه رسد به اینکه کسی با آن نوع پوشش، و آنهم در رسانه که مخاطب عام دارد ، چنین حرفی را بزند. حتما حرفی عجیب است. که برخی بسته به عقایدشان آن را منتقدانه پاسخ می دهند و برخی نیز به مسخره و طنز مثلا گفتند خب خانم های مانکن هم برای زیبایی و جوان ماندن شان از این پس یک روبنده را با لباسی که بر تن می کنند ست کنند تا در معرض چنین اشعه ای قرار نگیرند! 

اما جای تاسف برانگیز ماجرا اینجاست که مجری برنامه از این خانم می پرسد: این حرف شما مستند است؟ و این خانم بدون هیچ سند و مدرک و توضیحی حرف خود را مجددا تکرار میکند.

و این میشود آغاز دامن زدن به جنجالی که برخی را به تمسخر وا می دارد و برخی را به بد و بیراه گفتن و به تعبیر خودشان : چرا کسانی با کارهای اشتباه به حجاب و اسلام لطمه میزنند؟ 

در غیر متعارف بودن نوع پوشش این خانم و عجیب بودن حرفش و عدم استناد ایشان به قرآن و حدیث، شکی نیست.

اما آیا اثر پیرکنندگی اشعه ی نگاه مرد بر صورت زن می تواند واقعیت داشته باشد؟

1- چنان که در سوره مطففین می خوانیم: «کَلاَّ بَلْ رانَ عَلی قُلُوبِهِمْ ما کانُوا یَکْسِبُونَ - 4 »

« چنین نیست که آنان می پندارند، بلکه اعمالشان چون زنگاری بر دل هایشان نشسته است!»

با توجه به این آیه اعمال ما آثاری بر دلهای ما به جای می گذارند.

2- در حدیثی از پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می خوانیم:

کثرة الذنوب مفسدة للقلب. (گناهان زیاد قلب انسان را فاسد می کند.)

آیا می توان گفت وقتی چیزی بر دل اثر میگذارد بر ظاهر نیز اثر میگذارد؟ و یا می توان گفت: آنچه در درون انسان است در ظاهر او نیز اثر میگذارد؟ و یا میتوان گفت: ظاهر و سیمای انسان بازتابی از درون اوست؟ 

از لحاظ روانشناختی و حتی پزشکی که پاسخ این سوال "بله" است. یعنی سلامت و نوع نگرش درونی در ظاهر فرد نیز نمایان می شود. آیا اعمال نیز بر ظاهر افراد موثرند؟

3- چنان که در سوره الرحمن آمده است : «يُعْرَفُ الْمُجْرِمُونَ بِسِيمَاهُمْ... -14»

(گنهكاران به سيمايشان شناخته مى‏شوند....)

آیا با توجه به این آیه میشود گفت اثرات گناه در چهره نمایان میشود؟ 

4- امام صادق (ع) می فرمایند: نگاه حرام تیری از تیرهای زهرآگین شیطان است و چه زیاد است نگاه هایی که مایه ی حسرت و پشیمانی طولانی شده است، و همچنین ایشان می فرمایند: کسی نیست که بهره ای از زنا نداشته باشد؛ چرا که زنای چشم، "نگاه" و زنای دهان، "بوسیدن| و زنای دست، "لمس کردن" نامحرم می باشد؛ خواه عمل زنا واقع شود و خواه واقع نگردد.

آیا با توجه به این حدیث از امام صادق علیه السلام میتوان گفت نگاه به نامحرم جزء گناهان جنسی است؟ و اگر این طور باشد آیا میتوان گفت نگاه به نامحرم ، شامل اثرات پیر کنندگی چهره و قلب نیز می شود؟ 

اما با تمام این آیات و روایات باز هم اگر این ادعا درست باشد، اثر پیرکنندگی بر روی فردیست که نگاه میکند، نه کسی که دیده می شود. 

در حالت آیا میشود گفت که شاید ادعای این خانم، اشاره به خود آرایی و خود نمایی زن ها دارد؟ یعنی زنانی که خودشان را برای نامحرم به اشکال گوناگون  می آرایند (چه با پوشش کامل به معنای حجاب کامل چه با پوشش ناقص به معنای بد حجابی، چرا که ربطی به حجاب داشتن یا نداشتن ندارد، هر زنی که به هر شکلی موجبات جلب توجه جنس مخالف را به حالات زنانه ی خود جلب کند خودش را برای نامحرم آراسته است.) ، به علت اینکه دارند شروع و زمینه ی یک نگاه هوس انگیز را ساماندهی میکنند، خود نیز گرفتار آثار این گناه یعنی گناه "نگاه به نامحرم" می شوند؟  اگر انگ متحجر بودن زده نشود! میگویم بی اثر نیست...

اما باز هم معتقدم چنان حرفی بی هیچ استنادی و با چنان پوششی از سوی این خانم، صحیح نبود و بیشتر از اینکه  قصد ترویج حجاب را داشته باشد، حجاب را در معرض تمسخر قرار داد. 


مطالب مشابه :


برنامه آموزش روبان دوزی از سیمای خوزستان

برنامه آموزش روبان دوزی از سیمای علاقمند به آموزش روبان دوزی روز بعد در
سرفصل دی وی دی آموزش خیاطی خانم سیما عمرانی

هنرهای دستی، روبان دوزی، طراحی دامن فانتزی ، آموزش گره در روی کمر ، آموزش
مدل لباس - غذا ها

فیلم آموزش اموزش خیاطی سیمای خانواده هنر خیاطی انجمن تخصصی روبان دوزی
عناوین کتابها درکتابخانه خواهران

روبان دوزی وساخت گلهای روبانی انسیه زاهدی آموزش پولک دوزی سیمای اهل بیت در
تزئین و چیدمان یک اتاق به صورت دوکاره

سفره عقد تزیین خنچه عقد میز نامزدی دکوپاژ چیدمان جهیزیه روبان دوزی در اتاقی با و
راه راه و شطرنجی

سفره عقد تزیین خنچه عقد میز نامزدی دکوپاژ چیدمان جهیزیه روبان دوزی در اتاقی کوچک
گزارش عملکرد سه ماهه کتابخانه

*برگزاری جلسات مشاوره تحصیلی و آسیب شناسی خانواده سه روز در آموزش و پرورش روبان دوزی
آیا اثر پیر کنندگی اشعه ی نگاه مرد بر صورت زن واقعیت دارد!؟

دوخت و دوز/ روباندوزی. عنوان شده بود، خانواده یک روحانی به نام و سیمای انسان
سه نکته جالب درباره ی ناخن ها

32-روبان دوزی. 131-آموزش هنرهای دستی مطمئنا استرس در زندگی همه ما هست، اما راه حل آن جویدن
خلاصه ای از مجله نجوم

آشپزخانه ـ آموزش آشپزی خانواده
برچسب :