خواص گرمک - گرمک در بارداری

خواص گرمک , گرمک , گرمک در بارداری

خواص گرمک

من ((گرمک )) هستم
هزار و یک خاصیت دارم که از آن جمله دوست کبد هستم و کلیه ها را از سنگ پاک مى کنم
من داراى اکسیر جوانى هستم و اگر خانمها مرا به شکل ماسک به چهره بگذارند چین و چروک و لکهاى سیاه صورتشان برطرف خواهد شد و...

من ((گرمک )) هستم
هزار و یک خاصیت دارم که از آن جمله دوست کبد هستم و کلیه ها را از سنگ پاک مى کنم
من داراى اکسیر جوانى هستم و اگر خانمها مرا به شکل ماسک به چهره بگذارند چین و چروک و لکهاى سیاه صورتشان برطرف خواهد شد و...
من ((گرمک )) غذاى مطلوب بیماران مى باشم . با این که از خانواده ى خربزه هستم معذلک این مثل ایرانى که مى گوید ((هر کس خربزه مى خورد باید پاى لرزش بنشیند)) در حق من صدق نمى کند. هر چند که من هم مانند سایر اقسام خربزه مثل شهرى ، شخته و غیره امراض خفته و نهفته مخصوصا تب و نوبه را زنده و آشکار مى کنم ، ولى آن قدرت و توانایى را دارم که این امراض را قبل از ظاهر شدن درمان نموده و جلوگیرى کنم . چون میزان قند در من خیلى کم ، بلکه نزدیک به هیچ است . مبتلایان به مرض قند که از خوردن انواع خربزه محروم مى باشند، مى توانند با خیال راحت مرا کنند و از منافع سرشار من استفاده نمایند. من بهترین دارو براى درمان یرقان و استسقاء هستم و خوردن من شیر، عرق و ادرار را زیاد مى کند و از نقرس و روماتیسم جلوگیرى مى نماید.
من انواع زودرس خربزه هستم . در اواخر بهار و اوایل تابستان خدمت مى رسم و شما مى توانید براى رفع عطش جلوگیرى از التهاب مرا کنید.
من چون سایر اقسام خربزه ثقیل الهضم و گرم نیستم ، و خوردن من ایجاد تخامه نمى نماید و بر عکس ملین و خنک بوده ، مناسب طبع اشخاص ‍ صفراوى مزاج مى باشم .
من سرشار از انواع ویتامین مخصوصا ویتامین هاى ((آ - ب - ث )) مى باشم و پیش از ده نوع هورمون گیاهى و آنزیم دارم ، و بسیارى از ناراحتى ها را درمان مى نمایم . من دوست کبد و مصلح کلیه ها هستم و سنگ کلیه و مثانه را خرد کرده ، خارج مى نمایم . من ضد خشکى پوست و مو مى باشم . اگر پوست شما خشک است آب مرا با شیر نجوشیده به مقدار مساوى مخلوط کرده ، روى آن بمالید. اگر موهاى خشک و شکننده دارید، مى توانید از آب من و یا بهتر است از ماده خمیرى که بین تخمه هاى من قرار دارد، استفاده کرده موى سر خود را با آن ماساژ دهید.
خواننده عزیز، اگر قول مى دهى که بدون جهت نویسنده ى این مقاله را متهم به گرفتن پول از میوه فروشها نکنى ، و نگویى که از گرمک کاران پول گرفته ، و سخنان گرمک را ترجمه کرده است ، در عوض من هم رمز بزرگى را به شما خواهم گفت و شما را از یکى از مواهب طبیعى که در نهاد من به ودیعت گذاشته شده است آگاه خواهم کرد و آهسته و در گوشى بدون آنکه میوه فروشها مطلع شوند و قیمت مرا بالا برند به شما خواهم گفت و خواهید دانست که من داراى اکسیر جوانى هستم و هر کس از من استفاده کند عمرش برخلاف عمر من که کوتاه است ، طولانى خواهد شد.
عده اى که عاشق میوه هاى شیرین و معطر هستند، مرا نمى پسندند و به خوردن برادران دیگر من مثل طالبى ، دستنبو و شخته علاقمند مى باشد. آنها هم مى توانند مرا پالوده کرده با شکر و گلاب میل نمایند.
بهترین موقع خوردن خربزه ، یکى دو ساعت بعد از صرف غذا است ، ولى من غذاى اشتها آور بوده و بایستى قبل از غذا خورده شوم .
من چاق ها را لاغر و لاغرها را چاق مى کنم و از چین و چروک صورت و پیرى زودرس جلوگیرى مى نمایم .
اگر پوست خربزه را خشک کرده ، و بکوبید، و کمى از این گرد را در آبگوشت یا حبوبات دیرپز بزنید نرم و زودپز خواهند شد، ولى پوست من این هنر را ندارد، اما در عوض ماسک زیبایى خوبى است که مى تواند چهره ى شما را باز و شاداب نماید. براى این کار پوست مرا روى آن بکشید و بگذارید یک ربع ساعت بماند. این ماسک ضد کک و مک و لکه هاى سیاه صورت نیز مى باشد گوشت من بهترین پماد براى سوختگى است .
به کسانى که مبتلا به حبس البول شده و قطره قطره ادرار مى کنند، توصیه نمایید که حتما از آب من استفاده نمایند.
بخور تخمه ى من براى رفع ورمها مخصوصا ورم چشمها و سرما خوردگى مفید است ، مخصوصا اگر تخمه ى مرا نشسته با ریشه هاى آن در پوست من خشک نمایند.
زبان خوراکیها
غیاث الدین جزایری


گرمک , گرمک در بارداری