برج میلاد فعلا ناتمام است

برج میلاد تاکنون دو بار افتتاح شده است اما هنوز آماده بهره‌برداری نیست. اگر با همین روند پیش برویم، شاید گردشگران بتوانند پس از پنجمین مراسم افتتاحیه، از این برج بازدید کنند.

برج میلاد فعلا ناتمام است


مهدی خاکی‌فیروز:شهروندان عادی که تصویر برج میلاد را فقط در تلویزیون، اتوبان‌های اطراف یا روزنامه شهرداری دیده‌اند، تصور می‌کنند این برج آخرین روزهای تکمیل خود را پشت‌سر می‌گذارد و به زودی آماده بهره‌برداری می‌شود اما افراد مطلع‌تر به‌ویژه اعضای شورای شهر می‌دانند که اوضاع، چندان هم روبه‌راه نیست.

احمد دنیا مالی، معاون فنی و عمران شهردار تهران پیش از این وعده داده بود که برج میلاد اواخر آبان ماه سال جاری به بهره‌برداری ب‌رسد و بازدید عمومی آن آغازشود. این البته نخستین باری نیست که مسوولان شهرداری وعده افتتاح میلاد را می دهند ولی تحقق نمی یابد.

وضعیت بحرانی برج میلاد، موضوعی است که مسئولان شهرداری و اعضای شورای شهر این روزها ترجیح می‌دهند آن را در نامه‌نگاری‌های محرمانه خود مودر بررسی قرار دهند اما این بحران، چیزی نیست که بتوان تا همیشه آن را مخفی نگه داشت.

پیمانکاران ساخت برج میلاد، تلاش می‌کنند کار خود را پایان یافته نشان دهند. آنها کارگران و ماشین‌آلات خود را در فضایی استتار شده به کار می‌گیرند. این درست همان روشی است که در امارات متحده عربی برای ساخت پروژه‌ها به کار گرفته می‌شود تا چهره مناطق گردشگری این منطقه، با فعالیت‌های ساختمانی مشوه نشود اما وضعیت در تقاطع اتوبان‌های شیخ‌فضل‌الله، همت، حکیم و چمران،‌ متفاوت است. مسئولان شهرداری تهران پیش از این گفته بودند فعالیت‌های مهندسی و ساختمانی احداث برج میلاد پایان یافته و فقط نازک‌کاری‌های داخلی آن باقی مانده است. حالا آنها مجبورند به پیمانکاران ساختمانی خود توصیه کنند تا کار خود را در خفا انجام دهند. این در حالی است که فضای داخلی برج میلاد همچنان شرایط کارگاهی دارد.

● توقف پروژه

نگاهی به گزارش‌های هفتگی پیشرفت پروژه برج میلاد نشان می‌دهد پس از دومین مرحله افتتاح این برج، پیشرفت چندانی حاصل نشده است. حتی سقف کاذب طبقات فوقانی این برج نیز هنوز تکمیل نشده است. در این مدت کوتاه، شرکت یادمان‌سازه ۳ مدیرعامل را به خود دیده است اما این باعث نشده که رکود عملیات اجرایی در این برج پایان یابد. منابع آگاه در شهرداری تهران می‌گویند اعتبار جدیدی برای ادامه فعالیت‌های برج میلاد در نظر گرفته نشده و این مسئله، فعالیت‌ها در این برج را در عمل متوقف کرده است.

البته رییس شورای شهر تهران نظر دیگری دارد و می گوید: در بودجه امسال، منابع مالی برای پرداخت هزینه‌های پیمانکارانی که در امر تکمیل برج میلاد فعالیت می‌کنند، در نظر گرفته شده است. بنابراین در بودجه امسال کمبودی در این رابطه نداریم و تاکنون دوسوم از این بودجه را پرداخت کرده‌ایم، اما به دلیل وسیع بودن پروژه و فضاهای سبز و حاشیه‌ای اطراف آن، اتمام این پروژه نیازمند اعتبار و فرصت زمانی بیشتری است.

ناظران بی طرف می گویند: اگر کار با همین سرعت اندک پیش برود، شاید یکی، دو سال دیگر برای قابل بازدید شدن برج، زمان لازم باشد.

● سکوت معنادار شورای شهر

حمزه شکیب رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر اواخر مهرماه، برخی اعضای شورا از جمله مهدی چمران را همراه خود به برج میلاد برد تا روند پیشرفت این پروژه را از نزدیک مورد ارزیابی قرار دهند. او که از دیدن نابسامانی‌های این مجموعه متعجب شده بود، به جای آن که همچون بازدیدهای قبلی، گزارش کار خود را در صحن علنی شورای شهر مطرح کند، مسائل را در نامه‌ای محرمانه به شهرداری تهران گزارش داد. او در جملاتی کوتاه گفت: در برج میلاد به جز مسائل فنی، مسائل دیگری هم مطرح است که باید اول آنها را با شهردار مطرح کنیم. این نامه به دست شهردار رسید و پاسخ‌هایی نیز ارائه شد. اما شکیب در مورد اینکه این پاسخ‌ها تا چه حد قانع‌کننده بود، تنها به یک لبخند اکتفا کرد.

او البته تمایل زیادی به مخفی کردن مشکلات برج میلاد از نگاه شهروندان دارد و می گوید: برخی مسایل وجود دارد که اول باید با شهردار تهران مطرح شود، در عین حال قراری با هم گذاشته‌ایم که مسایل مربوط به پروژه‌ها را بدون تنش حل کنیم، چرا که طرح این مسایل فایده‌ای برای شهر تهران ندارد!

خبرنگارانی که به برج میلاد می‌روند نیز از مخفی‌کاری‌های رایج در بین گردانندگان این برج چندان راضی به نظر نمی‌رسند. آنها می‌گویند فقط امکان بازدید از طبقه نخست برج فراهم است. همچنین هنوز هیچ خبرنگاری موفق به بازدید از رستوران گردان، تأسیسات مخابراتی و مانیتورینگ برج میلاد، نشده است.

مخابرات در میلاد هم پیشتاز است

هم‌اکنون بیش از ۴۰ نهاد مختلف از خدمات مخابراتی ویژه برج میلاد بهره‌گیری می‌کنند. در واقع بخش مخابرات ویژه، تنها بخش برج میلاد است که به صورت کامل به بهره‌برداری رسیده و تأثیرگذاری مهمی نیز داشته است.

مسئولان برج میلاد وعده داده بودند که یک سال پس از افتتاح آزمایشی، بخش‌های مختلف آن برای بهره‌برداری آماده شوند اما هنوز خبری از بهره‌برداری از بخش‌های غیرمخابراتی برج در دست نیست. تجهیزات رستوران گردان که یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این برج برای گردشگران است، هنوز به صورت کامل نصب نشده است.

با این حال مناقصه انتخاب بهره‌بردار این رستوران در حال برگزاری است و هیچ شرکتی حاضر نیست ریسک بهره‌برداری از یک رستوران نیمه‌کاره را قبول کند.

روند کند توسعه برج میلاد باعث شده بازگشت سرمایه‌ با مشکل مواجه شود و تأمین‌کنندگان این پروژه از جمله برخی بانک‌ها، ناراضی باشند.

● مشکلات برج از نگاه ساکنان بهشت

آنطور که حکزه شکیب عضو شورای شهر می گوید، اگر مسایل برج میلاد فقط مرتبط با رستوران گردان و دیگر مسایل فنی بود، آن را در صحن علنی شورا مطرح می‌کردیم، اما مسایل دیگری نیز مطرح است که اگر آن‌ها را می‌گفتم به ضرر مجموعه برج میلاد و شهرداری بود.

به نظر می رسد اکثر اعضای شورای شهر با این انتقادها موافقند. شکیب در این خصوص می افزاید: بازدیدهای اعضای شورا از پروژه‌های شهرداری کاملا رسمی است و نتایج آن هم به شورا داده می‌شود. اگر این گزارش‌ها تنها حرف من بود یا یکی از اعضا، شورا به این موضوع اعتراض می‌کرد و یا شبهات آن در کمیسیون مطرح می‌شد، اما تاکنون هیچ اعتراضی نسبت به این امر نداشته‌ایم.

رییس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر تهران در مورد اظهارات برخی مسوولان شهرداری مبنی بر آماده بودن برج نیز می گوید: نمی‌دانم چرا گزارش غلط به مردم می‌دهند!

او با تاکید بر این که پیشرفت کار در برج میلاد محسوس نیست، می گوید: به شهرداری پیشنهاد می‌کنیم تا زمان اتمام کامل کار در برج میلاد، وعده افتتاح و بازدید به مردم ندهد. شرایط عمومی برج آمادگی افتتاح را ندارد.

شکیب ادامه می دهد: نمی‌خواهیم مردم را از وسط یک کارگاه عبور دهیم و داخل مجموعه‌ای که آماده نبودن آن کاملا مشهود است، ببریم؛ چرا که این شرایط زیبنده مدیریت شهری نیست.

رییس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر تهران تاکید می کند: مجموعه برج میلاد شامل هتل و مرکز خرید هم می‌شود، اما در حال حاضر تنها برج آماده شده که آن هم هنوز کامل نیست. بازدید عمومی از برج میلاد ، باید زمانی صورت گیرد که همه چیز آماده باشد. در حال حاضر به جز لابی همکف که این بخش نیز نواقصی دارد، مابقی بخش‌ها ناقص باقی مانده است.


مطالب مشابه :


برج میلاد فعلا ناتمام است

دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد 2 و 22 وبلاگ تخصصی گردشگری و نرم افزارهای جهانگردی ایران .
تحلیل swot صنعت هتلداری هند - نمونه تحلیل

دانشگاه جامع علمی کاربردی صنعت (SWOT) analysis is mental دانشگاه جامع علمي كاربردي تنها متولی
ایران فیدز در نبردی با گوگل ریدر-- منبع وبلاگ یک فتحی

دانشگاه جامع علمی کاربردی صنعت دانشگاه جامع علمي كاربردي تنها متولی نظام آموزش
باغ ایرانی، انگیزه‌ سفر گردشگر متخصص

دانشگاه جامع علمی باغ شازده ماهان، باغ گلشن علمي كاربردي تنها
بررسی سوانح هوایی ایران - صنعت حمل و نقل 4

دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد 2 و ماهان اير . 31742 . 5396 دانشگاه جامع علمي كاربردي تنها
معرفي رشته

(علميكاربردي) 3- در آزمون سراسري دانشگاه آزاد اسلامي شركت كرده و پس از دوره كارداني
اسلاید های نظریه زبان ها و ماشین (استاد ماهان)

امور فرهنگي دانشگاه علمي جامع كاربردي (استاد ماهان) نمرات درس مهندسی اینترنت دانشگاه
برچسب :