استانبول

 بياييد از هر لحظه زندگي لذت ببريم.
براي آغاز يك زندگي شاد و سعادتمند لازم نيست كه در انتظار بنشينيم:

Untitled


در انتظار فارغ التحصيلي، بازگشت به دانشگاه، كاهش وزن ، افزايش وزن، شروع به كار، ازدواج، شروع تعطيلات، صبح جمعه، در انتظار دريافت وام جديد، خريد يك ماشين نو، باز پرداخت قسطها، بهار و تابستان و پاييز و زمستان، اول برج، پخش فيلم مورد نظرمان از تلويزيون، مردن، تولد مجدد و…

Istanbul

خوشبختی یک سفر است ، نه يك مقصد

Untitled

هيچ زماني بهتر از همين لحظه براي شاد بودن وجود ندارد.
زندگي كنيد و از حال لذت ببريد.

Untitled

در حدود قرن هفتم قبل از ميلاد عده اي از يونانيان پا به منطقه بوسفور گذاشتند و شهري ساختند كه اسم آن را " بوزانتيون"  نام نهادند .

Untitled

اين منطقه بواسطه بوسفور رو به ترقي نهاد و بعدها به تصرف روم درآمد .

Untitled 

 ديوار باستاني فاتح

در سال ۳۳۶ ميلادي امپراطور روم " كنستانتين" شهري جديد بر روي شهر بوزانتيون ساخت و آن را "كونستان تي نوپل"  نام گذاري كرد . كه بعدها قسطنطنيه نام گذاري شد و رسما" از سال ۱۹۳۳ استانبول ناميده شده است .

           Istanbul           

استانبول بزرگترين شهر تركيه و تنها شهر دنياست كه در دو قاره آسيا و اروپا قرار گرفته . با اينكه چندين دهه پايتخت كشور به آنكارا انتقال يافته باز شهر استانبول همچنان پر رونق است و يكي از مراكز فرهنگي و اقتصادي تركيه ميباشد.

Istanbul

 چينعلي كوشك

اين عمارت در قرن ۱۵ ميلادي توسط محمد ، فاتح استانبول ساخته شد . از اين عمارت امروزه بعنوان يك موزه سراميك استفاده ميگردد .

Istanbul

 در اين موزه نمونه هايي از كاشي ها و سفالهاي قرن ۱۶ ميلادي مربوط به دوران سلجوقيان و عثمانيها نگهداري ميشود . اين موزه همه روزه بجز دوشنبه ها جهت بازديد همگان باز است.

 Istanbul

مسافرت به استانبول واقعا" يك برنامه پيش بيني نشده بود كه بمدت ۱۰ روز بطول انجاميد كه ۸ روز آن از صبح تا شب مشغول كار بودم و فقط ۲ روز باقيمانده را توانستم به چند جاي ديدني سري بزنم .

Istanbul

البته چون قبلا" دو بار خودم به استانبول سفر كرده بود براي همين مقداري به شهر آشنا بودم .

 Istanbul

 روز اول را اختصاص دادم به تور بوسفور و روز دوم را به موزه توپ کاپی و موزه ایاصوفیه .

Istanbul

البته اگه وقت داشتم حتما" سری هم به جزیره بیوک آدا میزدم چون برای گشت زنی در این جزیره زیبا هم احتیاج به یک روز کامل زمان لازم است. 

Istanbul

جزیره بیوک آدا جزیره ایست لمیده بر دریای مرمره که از رفت و آمد ماشین خبری نیست تنها وسیله نقلیه درشکه و دوچرخه میباشد و برای رفتن به این جزیره میتوان از اسکله امین نونو استفاده کرد.

 Istanbul 

 پل بوسفور

پل بزرگ بوسفور که بر روی تنگه بوسفور زده شده در حقیقت دو قاره آسیا و اروپا را به هم متصل میکند و ۵/۱ کیلومتر طول دارد و منظره جالب و دیدنی دارد و روزانه چندین هزار اتومبیل از روی آن در رفت و آمد هستند.

 Istanbul

 برج گالاتا

این برج در محله یهودی نشین واقع شده و توسط جمهوری نشینان جنوایی بنا گردیده . در اطراف این برج و این محله بیشتر طرفداران و پرچم تیم فوتبال گالاتا سرای دیده میشود .

Untitled

میدان تکسیم

این میدان یکی از میادین مرکزی شهر است و خیابان معروف استقلال نیز در نزدیکی همین میدان است .

 Untitled

        فواره آلماني  GERMAN FOUNTAIN            

اين بناي يادبود و هشت وجهي هديه ايست از پادشاه آلمان " ويلهلم دوم " به سلطان "عبدالحميد دوم" در سال ۱۸۹۸ ميلادي كه به سبك بيزانس ساخته شده و گنبد داخلي آن از موزائيكهاي كوچكي از طلا پوشش داده شده است .

Untitled 

                     اُبليسك ( OBLISK )                     

ا‌‍ُ بليسك به تك ستوني نازك و بلند با نوك هرمي شكل را ميگويند كه جنبه يادبود از يك شخصيت تاريخي دارد كه براي اولين بار مصريان باستان آن را براي يادبود فراعنه ساختند و آنها را به صورت جفت در معاب خود قرار دادند.

Untitled

به تدريج روميان اين اُبليسكها را به نقاط مختلف دنيا منتقل كردند و امروزه در دنيا ۳۰ اُبليسك وجود دارد كه يكي از آنها در استانبول است .

Istanbul

اين اُبليسك ۲۵.۶ متر ارتفاع دارد و در سال ۱۴۹۰ ميلادي به استانبول آورده شده است و از جنس سنگ گرانيت ميباشد و قديمي ترين اثر باستاني در استانبول است .

Untitled

مسجد سلطان احمد يا مسجد آبي

اين مسجد بين سالهاي ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ بدستور سلطان احمد ساخته شده و آرامگاه خود او نيز در همين مسجد ميباشد.

Istanbul

 آخرين ايستگاه تور بوسفور ( ايستگاه پي ير  )

تور بوسفور در ساعت ۱۰:۳۰ هر روز صبح از اسكله امين نونو با پرداخت ۱۲.۵ لير ( رفت و برگشت ) با يك كشتي تفريحي و توريستي شروع ميشود و پس از ۲ ساعت شما را در ايستگاه پي ير يعني در ابتداي تنگه بسفر و درياي سياه پياده ميكند و برگشت ساعت ۳ بعد از ظهر ميباشد كه در اين مدت شما فرصت داريد با ۲۰ دقيقه پياده روي سري به قلعه يوروس كه در بالاي كوهي قرار دارد بزنيد .

Istanbul 

 قلعه يوروس

اين قلعه در سال ۱۱۹۰ ميلادي بدستور ژنوانس در يك محل استراتژيك بمنظور محافظت و كنترل از تنگه بوسفور ساخته شده بود.

Istanbul

چشم انداز زيباي قلعه يوروس ، درياي سياه ، تنگه بوسفور و جنگلهاي انبوه منطقه چنان زيبا و ديدني است كه خستگي از تن هر بيننده اي بيرون ميرود و اونجاست كه بايستي ريه ها را هم از اكسيژن خالص پر كرد.

Istanbul

اياصوفيه

اياصوفيه يكي از بناهاي مهم و معتبر تاريخي شهر استانبول است كه در ابتدا كليسا بوده و از بزرگترين آثار دوران بيزانس است كه در سال ۳۶۰ ميلادي بدستور كنستانتين اول بنا شده اما در جريان شورش عليه دولت تماما" سوخت

Istanbul

و در سال ۴۱۵ ميلادي مجددا" ساخته شد ولي باز اين كليسا در سال ۵۳۲ بدنبال يك شورش طعمه حريق شد كه بدستور امپراطور روم شرقي در بين سالهاي ۵۳۲ تا ۵۳۷ توسط ۱۰،۰۰۰ كارگر بنا گرديد.

Istanbul

يكبار هم گنبد آن كه قطر آن ۳۱ متر و ارتفاع آن ۵۶ متر است بر اثر زلزله تخريب شد كه دوباره بازسازي گرديد.

Istanbul

 اين كليسا در سال ۱۴۵۳چون به تصرف تركان عثماني درآمد با اضافه كردن ۴ گلدسته تبديل به مسجد شد . اين بنا هم اكنون موزه ميباشد و همه روزه بجز دوشنبه ها با پرداخت ۱۰ لير ترك آماده بازديد ميباشد.

Istanbul  

با لحظه اي درنگ و تامل در اياصوفيه كافي است تا پي به وجود موزائيكهاي كوچك رنگي بشويم كه به بوجود آورنده اشكال حضرت مريم و مسيح و ... ميباشد. كه متعلق به دوران بيزانس است.

Istanbul

 قابل ذكر است كه فاتحان ترك پس از تبديل كليسا به مسجد و اضافه كردن گلدسته آن را به اسامي الله ، محمد ، ابوبكر ، عمر ، عثمان ، علي ، حسن و حسين مزين كردند اما خط بطلان بر تصوير مريم و مسيح نكشيدند.

Istanbul

موزه توپ كاپي

در حقيقت موزه توپ كاپي كاخ بزرگ و زيبايي است كه از عظمت و قدرت فراوان سلاطين عثماني سخن ميگويد. 

Istanbul

اين موزه متشكل از جواهرات سلطنتي ، لباسها و  شمشيرهاي مرصع و تاج و تخت سلاطين عثماني ، حرمسرا ، آشپزخانه و همچنين عصاي حضرت موسي ، جاي پاي حضرت محمد ، استخوان دست حضرت يحيي و . . . ميباشد كه عكسبرداري در اين موزه ها نيز ممنوع است .

Istanbul

نكته : راستي يادتان باشد حدالامكان از تاكسي جهت جابجايي در شهر استفاده نكنيد چرا كه پول زيادي از مسافران بخصوص توريستها اخذ ميكنند .

Istanbul

 مترو و اتوبوس بهترين وسيله براي جابجايي است و خوشبختانه از خود فرودگاه ، مترو جهت جابجايي مسافران با دريافت ۱.۳ لير شما را تا آكساراي كه يكي از مراكز شهر است ميبرد. و نكته بعد اينكه ارزتان را هم حتما" در صرافي هاي معتبر به لير تبديل كنيد .

 


مطالب مشابه :


استانبول

با لحظه اي درنگ و تامل در و نكته بعد اينكه ارزتان را هم حتما" در صرافي هاي جزيره كيش
پايان‌ و كارنامه‌ ساسانيان‌ (روايت‌ استاد زرين‌ كوب‌)

به‌ ايران‌ دعوت‌ كند و نگذارد كه‌ محنت‌ كشان‌ عالم‌، لحظهاي و صرافي ‌ و كيش
داستان انبیا’درالمیزان8

اصحاب كهف به عنوان شكار بيرون آمدند، اما در واقع از كيش صرافى بوده . و لحظه اى كه
داستان اصحاب كهف

ثُمَّ بَعَثْنَهُمْ لِنَعْلَمَ أَى و مخالفت كيش ايشان اصرار صرافى بوده . و
آنتی عشق 4

به سمت خونه میرفتم که یه لحظه حس _ اگه پولام رو دستم مونده بود ميرفتم صرافي اي گندت بزنن
رسوائی در استانبول متهم در تهران

اِبرو گوند‌‌ش، خوانند‌‌ه معروف تركيه‌اي با به كار صرافي اشتغال د لحظه نگاهت ⓿
برچسب :