كودك آزاري

كودك آزاري: مروري اجمالي
پريساكاكايي
کودک آزاری مساله­ایی جهانی است!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

كودك‌آزاري مانند ويروسي به سيستم دفاعي موجودات زنده حمله كرده و به كلي آن را تغيير مي‌دهد. ويروس خود را تكثير نموده و اثر اين بيماري واگيردار نسل‌هاي آينده را نيز در بر خواهد گرفت، احتمالاً هر قرباني افراد زيادي را قرباني خواهد كرد. كودكاني كه در خردسالي مورد آزار قرار گرفته‌اند به احتمال خيلي زياد به هنگام بزرگسالي بچه‌هاي خود را آزار خواهند داد, اين كودكان آسيب ديده نيز ممكن است با فرزندان خود با خشونت رفتار كنند.
كودك‌آزاري مشكلي نيست كه تنها به شخص يا خانواده وي مربوط شود, مگر اينكه بخواهيد به كلي از مردم دوري كنيد. اين تقريباً غير ممكن است كه شما در طول روز حتي با يك قرباني كودك‌آزاري روبه‌رو نشويد. بچه‌هاي آسيب ديده از خشونت, با تأثيرات منفي كه از جهات مختلف بر جامعه مي‌گذارند بزرگ مي‌شوند و اين تأثيرات تنها به باقي گذاشتن عمل كودك‌آزاري براي فرزندانشان منتهي نمي‌شود.
آثار كودك‌آزاري بر روي قربانيان آن, مخرب و مادام‌العمر و بر روي جامعه‌ي‌مان فراگير است. با اين همه برآورد ميزان شيوع بدرفتاري در جامعه مشكل است و تا به امروز هم هيچ كوششي در جهت برآورد آن و حل مشكلات پايه‌اي كه مانع گزارش اين آزارها مي‌شوند, به عمل نيامده است. اين مسئله نااميدكننده است زيرا چنين به نظر مي‌رسد ما مي‌توانيم ميزان هر چيز ديگري, از مقدار توليد ساليانه پونز گرفته تا ميانگين ساعاتي كه هر فرد در طول هفته به موضوع سكس فكر مي‌كند به غير از ميزان شيوع خشونت نسبت به كودكان را بسنجيم, و اين موضوع به نگرش مردم و دولتمان برمي‌گردد _ اولويت بندي‌هاي ما اشتباه است. علاوه بر اين راه حل‌هاي ساده و مقرون به صرفه‌اي براي مشكل كودك‌آزاري و مسامحه نسبت به وي وجوددارد كه هنوز تأمين بودجه نشده‌اند.

كودك‌آزاري و بي‌توجهي نسبت به وي در قانون چگونه تعريف مي‌شود؟
قانون پيشگيري و درمان كودك‌آزاري فدرال, تعاريف زير را ارائه كرده  است:

كودك:
به شخصي خطاب مي‌شود كه سنش به 18 سال نرسيده است, به جز موارد سوء استفاده جنسي, يا سني كه توسط قانون حمايت از كودك, مصوب دولت مربوط به محل سكونت كودك مشخص شده باشد.
حداقل رفتارهايي كه كودك‌آزاري و بي‌توجهي به وي محسوب مي‌شود به شرح زير است:
هر عمل يا قصور در عمل هر يك از والدين يا هر فرد ديگري كه منجر به مرگ يا آسيب فيزيكي يا عاطفي وخيم, آزار جنسي يا استثمار كودك شود.
عمل يا قصور در عملي كه كودك را با خطر قريب‌الوقوع آسيب جدي مواجه كند.
سوء استفاده جنسي نيز چنين تعريف مي‌شود:
استخدام, استفاده, متقاعد كردن, ترغيب, اغفال يا اعمال زور نسبت به هر كودك يا همكاري هر فرد ديگري براي مشاركت در تهيه‌ي محصولات نمايشي از مسائل جنسي.
تجاوز جنسي و در موارد مربوط به اشخاص يا روابط درون خانواده, زناي با كودك, تعرض جنسي, فحشا يا اشكال ديگر سوء استفاده از كودكان يا زناي با كودكان.
هر دولتي موظف است با توجه به شرايط كيفري و درون مرزي خود, تعاريفي از كودك آزاري و مسامحه نسبت به كودك را ارائه دهد.
تعاريف, چهار نوع اصلي كودك آزاري را در نظر مي‌گيرد (آزار جسمي, آزار جنسي, آزار عاطفي و غفلت در مورد كودكان), اما تا به حال بندرت هر كدام از اين انواع به تنهايي اعمال شده‌اند. تصورش هم بي‌معناست. آزار جسمي و جنسي هميشه آزار عاطفي را به همراه دارند. كودكي كه مورد آزار جنسي قرار گرفته, اغلب از آسيب‌هاي جسمي رنج مي‌برد. احتمالاً تنها خشونت عاطفي است كه مي‌تواند در غياب ساير انواع كودك‌آزاري اتفاق بيافتد. كودك‌آزاري به منظور تعيين خط مشي, اهداف تحقيقاتي و درماني به چهار طبقه تقسيم مي‌شود زيرا اشكال مختلف بدرفتاري تأثيرات متفاوتي داشته و انواع متفاوت اعمال‌گران خشونت و اقسام گوناگون مداخله‌ي روان‌درماني را در پي دارد. بيشتر متجاوزان جنسي مرد هستند. از لحاظ آماري مردها و زن‌ها هر دو آزار جسماني و عاطفي وارد مي‌كنند و زنان بيشترين موارد بي‌توجهي نسبت به كودك را دارند (البته, بيشتر زناني كه به دليل مسامحه در مورد كودكان تحت پيگرد قرار مي‌گيرند, مادران مجرد هستند _ مرداني كه خانواده‌شان را ترك كرده و از انجام مسئوليت خود سرباز مي‌زنند, تقريباً هيچگاه به جهت بي‌توجهي نسبت به كودك, مورد پيگرد قرار نمي‌گيرند (وقتي موضوع كودك‌آزاري به ميان مي‌آيد درمي‌يابيد, فرد آزارگر به هنگام انجام اين عمل فاقد هر گونه احساسي است).
بسياري از بازماندگان خشونت‌هاي دوران كودكي در شغل و زندگي شخصي‌شان بسيار كارآمد و موفق هستند, اين موفقيت جبراني براي اثرات نامطلوب يك كودكي پر از خشونت است و تنها تا وقتي ادامه دارد كه فشارهاي رواني مضاعف وارد مي‌شوند, شايد يك بيماري جسمي, تولد يك كودك, يا مرگ يكي از اعضاي خانواده.
غير از تأثيرات آشكار كودك آزاري (آسيب جسمي و فشارهاي رواني وابسته به دردهاي فيزيكي) قربانيان خشونت‌هاي عاطفي, جسمي, جنسي و كلامي, آسيب‌هاي رواني‌اي را تجربه مي‌كنند كه مي‌توانند تا آخر عمر ادامه يابند. نتايج اين آزارها ممكن است دربرگيرنده افسردگي حاد, اضطراب, مشكلات رفتاري, مشكلاتي در مدرسه باشد. بر اين فهرست همچنان مي‌توان افزود.

 

منبع:www.shamisapsy.com

 


مطالب مشابه :


كلسترول خون كودكان را چك كنيد

اين خطمشي هفته گذشته در مجله والدين كودكان كم‏سن و سال خودشان هم جوان هستند و هيچ
كودك آزاري

كودك‌آزاري به منظور تعيين خط مشي, بيشتر زناني كه به دليل مسامحه در مورد كودكان تحت
دستورالعمل از مراقبتهاي مديريت شده(1-2-3-4-5)

به منظور ارتقاء خدمات سلامتي كودكان و در راستاي ايجاد وحدت رويه در ارائه خط مشي هاي درماني
خط مشي : ارتباط موثر در زمان تحویل بیمار

پایگاه اطلاع رسانی پرستاری - خط مشي : بخصوص در كودكان فوق العاده تأثير گذار خواهد بود.
دستورالعمل از مراقبتهاي مديريت شده(1-2-3-4-5)

به منظور ارتقاء خدمات سلامتي كودكان و در راستاي ايجاد وحدت رويه در ارائه خط مشي هاي درماني
خط مشي : ارتباط موثر در زمان تحویل بیمار

خط مشي : ارتباط موثر در زمان تحویل بخصوص در كودكان فوق العاده تأثير گذار خواهد بود.
قانون «خط مشي كلي و اصول برنامه هاي سازمان صدا و سيما»

خط مشی گذاری عمومی - قانون «خط مشي كلي و اصول برنامه هاي سازمان صدا و سيما» -
نظام آموزشی انگلستان ( پيش دبستاني)

پيش دبستاني در كشور انگلستان در مهدهاي كودك و مدارس آمادگي به كودكان خط مشي جديد دولت
نقش فقر در بزهكاري كودكان ونوجوانان...

نقش فقر در بزهكاري كودكان است كه نقش مهمي در تعيين سرنوشت و خط مشي زندگي آينده
برچسب :