هوای آلوده داخل منزل!!!


به نام خدا

کودکان و مواد شیمیایی در خانه شما

ممکن است آلودگی هوای داخل خانه شما بیشتر از بیرون آن باشد. ترکیبات آلی فرار ؛ برای مثال گازهایی که از سطح پاک کننده ها متصاعد می گردند، ممکن است موجب مشکلاتی مانند سردرد، حالت تهوع و چشمان ملتهب گردد. هوای آلوده داخل منزل برا بچه ها خطر ناک تر است زیرا آنها سریعتر تنفس می کنند و هوای بیشتری می بلعند. این خطر برای اطفال دوچندان می گردد چرا که آنها به سطح زمین و البته به رسوبات حاصل از مواد شیمایی پرا کنده در هوا نزدیکترند.

getty_rf_photo_of_mother_sweeping_child_

- فرش یا موکت ممکن است منبع مواد شیمییایی باشد. بسیاری از افراد به هنگام پهن کردن فرش، علایمی مانند سردرد، جوش و التهاب گلو و چشم را نشان می دهند. فرشها و موکت های تازه بطور بالقوه دارای گاز های مضر هستند.

- از دیگر آلوده کننده های فضای منزل ، می توان به رنگ های در و دیوار خانه ؛ بخار متصاعد شده از سطح ظروف تفلون به هنگام طبخ غذا، گاز های برخاسته از سطح رنگ های نقاشی کودکان و اسباب بازی های شیمیایی، دی اکسید نیترژن و منو اکسید کربنی که از شعله های اجاق گاز حاصل می شوند، اسپری ها و خوشبو کننده های شیمیایی، انواع حشره کش ها و سموم ضد سوسک و مورچه و ... اشاره کرد.


photolibrary_rf_photo_of_kids_crafts_out

این آلوده کننده ها برای بچه هایی که بدن مستعد به آلرژی دارند می تواند خطرآفرین باشد. مخصوصا مواد پاک کننده ای که حاوی آمونیا و کلرین هستند.

- زندگی کردن در خانه ای که فردی سیگاری در آنجا زندگی می کند، بچه ها را با خطر مشکلات گوشی، برونشیت، ذات الریه و سرفه مواجه می کند. این خطر برای بچه های با بیماری آسم، بیشتر است . همچنین می تواند در کودکانی که قبلا هیچ مشکلی نداشتند، ایحاد آسم کند.


photolibrary_rm_photo_of_father_smoking_

چه باید کرد؟

1- قبل از پهن کردن فرش و موکت نو، حتما آن را در فضای بیرون از منزل باز کرده و بگذارید هوا بخورد. برای کودکان دارای آسم و آلرژی کف پوش های دیگری انتخاب کنید.


photolibrary_rm_photo_of_young_couple_ro

- بعد از رنگرزی منزل، از انبار کردن قوطی های رنگ در منزل بپرهیزید. و اگر مجبور به همچین کاری هستید؛ آنها را درمکانی با تهویه مناسب قرار دهید. وسایل و اسباب خانه را که تازه رنگ شده اند ، به مدت چند روز در فضای بیرون از خانه نگهداری کنید تا گازهای فرار از سطح آنها زدوده شود.

- از داغ کردن زیاد ظروف تفلون خودداری کنید، و هنگام استفاده ازین ظروف ، حتما از هود و هواکش استفاده کنید. و درصورت امکان از ظروف دیگری برای طبخ غذا استفاده کنید.

- هنگام استفاده از اجاق گاز ؛ از درست سوختن آن  و اینکه شعله گاز در وضعیت مناسبی از لحاظ رنگ و بو قرار دارد ، مطمئن شوید.


getty_rf_photo_of_man_cooking_egg_in_tef

- برای نقاشی کشیدن کودکانتان حتما از ابزار غیر سمی و استاندارد استفاده کنید.

- ظروف غدای کودکانتان حتی المقدور چینی و شیشه ای (ساده و بدون رنگ) باشند و برای شستشوی این ظروف از آب گرم، جوش شیرین و میکروفیبر استفاده کنید و تا جایی که امکان دارد از بکاربردن هرگونه شوینده شیمیایی بپرهیزید.

 - برای خوشبو کردن فضای خانه از مواد و ترکیبات طبیعی ، مانند گلاب، عصاره رزماری و دیگر عطرهای گیاهی و طبیعی استفاده کنید.


getty_rm_photo_of_woman_smelling_rosemar

منبع:

Surprising Sources of Indoor Air Pollution


Reviewed by Kathy Empen, MD on October 27, 2011


مطالب مشابه :


شناخت گل لیلیوم

گلسرای گل شب flower house night - شناخت گل لیلیوم ★*☆لذت نقاشی★*
هوای آلوده داخل منزل!!!

لیلیوم - هوای گل سرخ. زیست - برای نقاشی کشیدن کودکانتان حتما از ابزار غیر سمی و استاندارد
انواع گل

گل لیلیوم. گل لاله. گل اقاقیا. گل یاس. گل نیلوفر نقاشی گالری
هنر و موسیقی درمانی برای آلزایمر!

لیلیوم - هنر و گل سرخ. زیست نقاشی، طراحی و دیگر اشکال هنر درمانی می تواند به بیماران
نقاشی گل های زیبا از پیتر واگمنز

گندمزار (مطالب و تصاویر جالب ،كتاب و ) - نقاشی گل های زیبا از پیتر واگمنز لیلیوم - محسن
برچسب :