مراقبت از جوجه ها

هر دقيقه از روز اول تا آخر روز سوم براي جوجه هاي قناري از دقايق حياتي محسوب مي شوند. بنابراين از قبل از تولد جوجه ها بايد به اين دقايق توجه نمود.
_ چون جوجه ها معمولا در روز چهاردهم از تخم در مي آيند ، عصر روز سيزدهم بايد كمي غذاي تخم مرغي يا همطراز آن در قفس قناري قرار داده شود تا صبح زود ماده قناري بتواند با آن جوجه ها را تغذيه كند.
_چنانچه مشاهده شد كه ماده قناري در تغذيه جوجه ها كوتاهي مي كند بايد او را براي تغذيه تحريك و تشويق نمود. اگر در بررسي چينه دان جوجه ها مشاهده شد كه به جوجه ها كم غذا داده شده است بهتر است با دست به جوجه ها غذا داده شود. اين كار هر روز غروب بايد انجام شود.
_ از روز سوم ميتوان به جيره غذايي قناري شاهدانه خرد شده اضافه كرد اما قبل از آنكه جوجه ها لانه را ترك كنند و ماده قناري شروع به ساختن لانه ي جديد نمايد ، بايد قطع شود.
_ از روز پنجم به بعد ميتوان مقدار كمي تخم كلم قمري نيز به جيره غذايي جوجه ها اضافه كرد.
_ غذاي تخم مرغي بايد تازه به تازه به قناري داده شود. بهتر است روزي سه مرتبه عوض شود تا از توليد باسيل كنه قناري در غذاي تخم مرغي و ظرف آن جلوگيري شود.
_ شاهدانه پوست شكسته يكي از غذاهاي مورد علاقه قناريها است. شاهدانه بر رشد بدني و چاقي جوجه ها موثر است. البته بايد از مرغوب بودن دانه ها اطمينان حاصل كرد.
_ گاهي اوقات ديده شده كه ماده قناري به علت بيماري و حتي به خاطر جواني يا دوست نداشتن غذاي جديد ، از تغذيه جوجه ها دوري مي كند. در اين هنگام دادن يك برگ تازه كاهو ميتواند ماده قناري را تشويق به تغذيه جوجه ها نمايد. البته بايد كليه سبزيها قبل از آنكه به قناري داده شود شسته شده و رطوبت آنها كاملا گرفته شود.
_ موقعي كه جوجه قناريها تازه از تخم درآمده اند همواره بايد به آنها توجه داشت. بسيار اتفاق مي افتد كه جوجه اي از لانه به كف قفس مي افتد . در اين مواقع بايد سريعا آن را در ميان دستان خود قرار داده و با نفس گرم به آن بدميد تا بدنش گرم شده و سپس آن را در لانه قرار دهيد.
_ در صورت مردن جوجه در لانه قبل از فاسد شدن ،‌ آن را از لانه خارج سازيد.
_ وقتي كه پر و شاهپر جوجه ها نمايان مي شود ممكن است قناري ماده پرهاي جوجه ها را بكند. اين عمل به واسطه دو عامل اتفاق مي افتد يكي بيماري و ديگري تهيه لانه جديد براي تخم گذاري مجدد مي باشد.
بيماري قناري در اين موقع بيشتر به خاطر پيدايش كنه قناري مي باشد و براي رفع آن بايد از داروي مخصوص استفاده شده و قناري و جوجه هاي آن را به قفس تمييز ديگري منتقل نمود. چنانچه علت پركندن ماده قناري براي ساختن لانه ي جديد باشد در اينجا دو وضع پيش مي آيد. در صورتي كه جوجه ها به حد كفايت رشد كرده باشند و بتوان آنها را از ماده قناري جدا نمود بايد آنها را به يك قفس ديگر منتقل نمود. اگر جوجه ها به حد كفايت بزرگ نشده اند در اين صورت بايد براي آنها لانه تازه درست كرد و در لانه نيز پر كاه و يا چيزهايي مشابه قرار داد تا قناري ماده را سرگرم كرده و از كندن پرها باز دارد. در اين هنگام در صورتي كه قناري نر از قناري ماده جدا مي باشد بايد آن را به قفس بازگرداند.
_ به جوجه هاي جدا شده از مادر ، بايد تا هفته ششم غذاي نرم تخم مرغي داده شود. تازه بودن غذاها بسيار مهم است.
_ هواي تازه ، ورزش و نور آفتاب از عوامل مهم براي تقويت ورشد جوجه قناريها مي باشند.
_ قناري هاي جوان و سالم بين 8 تا 12 هفتگي دوره تولك آنها آغاز مي شود.
_ لازم است تا هنگامي كه جوجه ها بتوانند مستقلا و بدون كمك والدين تغذيه نمايند شبها ديرتر بخوابند زيرا شبهاي طولاني بهار و گرسنه ماندن جوجه ها ميتواند باعث ضعيف شدن آنها گردد. بنابراين بهتر است در اين مدت لامپ اتاق قناريها ديرتر خاموش شود.

براي تهيه يك غذاي پرورشي خوب و مقوي براي جوجه ها ميتوانيد از اين دستور غذايي استفاده كنيد:
به تناسب تعداد جوجه ها تخم مرغ ، آب پز كرده و پوست آن را كنده و از الك بگذرانيد.
به اندازه نصف حجم تخم مرغ ، جو پوست كنده آرد شده به آن اضافه نماييد.
مقدار دو عدد بيسكويت بدون خامه ، خرد كرده و به مخلوط مورد نظر اضافه نماييد.
به اندازه يك قاشق مربا خوري آرد برنج نيز به اين مخلوط بيفزاييد و آنرا خوب مخلوط كنيد.
تا حدود يكماه هر روز صبح به اندازه كافي از اين مخلوط به جوجه ها بدهيد. اين غذاي مقوي موجب رشد سريع جوجه ها و تقويت بنيه آنها مي شود.


_ چنانچه در دوران تغذيه جوجه ها توسط قناري ها مشاهده شد كه پرهاي جدار سينه قناري ماده خيس و لزج شده و همچنين آشيانه و بدن جوجه ها نيز خيس و لزج مي باشد يقينا قناري ماده به اسهال و استفراغ مبتلا شده است. در چنين مواقعي بايد غذاي تخم مرغي را از قفس خارج ساخته و ظرف آب و دانه را كاملا شست . كاغذ كف قفس را نيز تعويض نموده و ظرف آب ولرم براي حمام كردن قناري در قفس قرار داد و محيط را نيز گرم نگهداشت . آشيانه جوجه ها نيز بايد تعويض گردد . بجاي غذاي تخم مرغي ميتوان از تركيب آرد جو و مقدار كمي آرد برنج و بيسكويت خرد شده كه به وسيله شير ، نم دار شده است استفاده كرد. اين مخلوط بايد به صورت دانه دانه در آمده شده باشد و روزي سه بار تعويض گردد. دانه هاي تخم خرفه ، تخم شلغم و تخم چغندر را خيس كرده و در اختيار قناري نر و ماده قرار دهيد. روزانه يك برگ كاهوي كوچك بدون نم نيز براي بهبود قناري در قفس قرار گيرد.

 


مطالب مشابه :


مراقبت از جوجه ها

پرورش قناری - مراقبت از جوجه ها هر دقيقه از روز اول تا آخر روز سوم براي جوجه هاي قناري از
چند نکته خیلی مهم برای دوران جوجه کشی(سری اول)

قناری سرا اراک - چند برای دوران جوجه جوجه ها برای نر و ماده غذای تخم مرغی گذاشته شود تا
نگهداري و تغذيه جوجه قناري :

قناری علی (فردوس قناری) خنده روباشید - نگهداري و تغذيه جوجه قناري : - مطالبی درباره قناری
نگه داری از جوجه قناری

قناری-مرغ عشق-طوطی - نگه داری از جوجه قناری - اصول پرورش قناری و مرغ عشق - قناری-مرغ عشق-طوطی
نگهداري و تغذيه جوجه قناري :

نگهداري و تغذيه جوجه قناري: 1- ساعات اوليه تولد جوجه هاي قناري بخصوص سه روز اول از دقايق
تغذیه قناری به صورت حرفه ای

قناری سرا اراک - تغذیه قناری به صورت حرفه ای - لطفا برای دیدن تمام مطالب وبلاگ به عناوین
تغذیه جوجه قناری

تغذیه جوجه قناری تغذیه جوجه قناری-ساعات اولیه تولد جوجه های قناری بخصوص سه روز اول از دقایق
نگهداری و تغذیه جوجه قناری

پرورش انواع حیوانات - نگهداری و تغذیه جوجه قناری - - پرورش انواع حیوانات
برنامه غذایی برای نگهداری و آماده نمودن قناری

البته برای قناریهایی مثه یورک و خانواده اون کافشه هم به غذای قناری که جوجه داره اضافه می کنن.
برچسب :